Личности од историјата (Целосна верзија)

Форум >> [РР Заедница] >> Разговори за се и сешто



Порака


pacuvce -> Личности од историјата (29.3.2010 10:37:23)

Еве една тема,која е од пошироко значење,а мене многу ми е интересна...

Имате ли личност од историјата,поблиска или подалечна,за која сакате да читате,да дознаете повеќе за приватниот живот ,и се восхитувате...

Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???[sm=smiley1.gif]




tereza -> RE: Личности од историјата (29.3.2010 10:46:13)

Мене како историски личности ми оставиле впечаток Јована Орлеанска, Елена Тројанска и Клеопатра,баш за нив сакам да дознаам повеќе... 




majka 79 -> RE: Личности од историјата (29.3.2010 11:28:17)

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce




Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???[sm=smiley1.gif]


isto i mene me interesira zivotot na J.B.Tito, mnogu mi se interesni i dokumentarnite tv emisii.
isto taka i jas imam sretnato deka ima blagorodnicko poteklo, deka vsusnost josip od kumrovec e sosema druga licnost. vistinskiot tito se skoluval na vrvni univerziteti zaedno so hitler.
na internet ima podatoci i za toa kolku deca imal i so koi zeni.
slucajno i na tv gledav dokumentarec za jovanka broz i nejziniot segasen zivot.
i taa kazuvase interesni podatoci.




penelopa -> RE: Личности од историјата (30.3.2010 10:57:37)

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka 79

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce




Искрено,мене многу ме интересира се за животот и кариерата на Јосип Броз Тито...Како деца не учеа дека бил од сиромашно семејство,дека бил бравар,храбар партизан и успешен лидер...Но,се што сум прочитала во последниве години во врска со него ме носи во нов правец и ми го прикажува како контроверзна личност,голем љубовџија,страсен колекционер...

Која е Вашата омилена историска личност???[sm=smiley1.gif]


isto i mene me interesira zivotot na J.B.Tito, mnogu mi se interesni i dokumentarnite tv emisii.
isto taka i jas imam sretnato deka ima blagorodnicko poteklo, deka vsusnost josip od kumrovec e sosema druga licnost. vistinskiot tito se skoluval na vrvni univerziteti zaedno so hitler.
na internet ima podatoci i za toa kolku deca imal i so koi zeni.
slucajno i na tv gledav dokumentarec za jovanka broz i nejziniot segasen zivot.
i taa kazuvase interesni podatoci.


За сите љубители на ликот и делото на Ј.Б Тито ви препорачувам да ја гледате серијата која оди секој Петок во 20.00 на ХРТ1...може ќе дознаете нешто повеќе.




majka 79 -> RE: Личности од историјата (1.4.2010 15:18:02)

ИЗВОРНА ПОРАКА: penelopa



За сите љубители на ликот и делото на Ј.Б Тито ви препорачувам да ја гледате серијата која оди секој Петок во 20.00 на ХРТ1...може ќе дознаете нешто повеќе.


fala penelopa, dosega go nemam nacekano bas sakam da go gledam




pacuvce -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 17:55:10)

Руското царско семејство...Интересна приказна со тажен крај...Семејството Романов...




ripce -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 18:00:02)

Јованка Орлеанка[sm=smiley2.gif]




Rossana -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 18:06:14)

Aleksandar Makedonski... Za nego mozam da zboruvam, da zboruvam, da slusam, da citam, da gledam, da pisuvam,i pak da ne mi e dovolno...




Rossana -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 18:08:24)

[image]http://www.makedonskosonce.com/broevis/2001/sonce386/44a.jpg[/image]

Aleksandriska biblioteka




Rossana -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 18:59:32)

Во Стоби откопана мермерна глава стара 2.000 години
Непроценливо вреден пронајдок откопаа денес археолозите во Стоби. Оваа мермерна глава е исклесана во камен, стара околу 2.000 години ги возбуди сите кои работат на откопување во храмот во овој локалитет. Неа утрово ја пронајде археологот Јован Радњански кој се сомнева дека статуата е лик на првиот римски император Октавијан Август, а потекнува од првиот или вториот век.„Личи на рано римска, до хадријан се без брада, по хадријан се со брада. Овој е без брада и најверојатно е пред хадријан. Ова е еден од првите наоди внатре, додека не се ископа комплетно нема да се знае точно“, вели Јован Радњански, археолог.Главата е најверојатно дел од цела статуа, велат археолозите, откако ќе се исчисти ќе се знае точно за што се работи.„Јас уште не стигнав да ја видам, убаво скулптурата, очекуваме уште повеќе делови да излезат од неа, очекуваме барем за една недела да го расчистиме целото плодно ниво и да видиме за што се работи“ изјави Силвана Блажевска, директорка на национална установа „Стоби“.Освен главата археолозите денес открија и машко торзо од камен, храмот во Стоби почна да се откопува пред две години, Блажевска очекува уште пронајдоци кој ќе помогнат во расветлувањето на рано-римскиот период во Стоби
[image]http://media.a1.com.mk/media/vesti200/stobi-glava.jpg[/image] 




mami -> RE: Личности од историјата (16.4.2010 19:16:16)

ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Руското царско семејство...Интересна приказна со тажен крај...Семејството Романов...



мојата омилена историја...филмот за последните години на семејството го имам гледано едно 10 пати...во москва си купив книга за животот на Распутин, ама еве се канам се да седнам и да ја прочитам убаво- на руски е па ке ми треба екстра концентрација :)




vezilka RR -> RE: Личности од историјата (12.6.2010 22:37:46)

Царица Теодора, сопруга на цар Јустинијан..еден од највпечатливите женски ликови во историјата која извршила огрпмно влијание врз политичкиот живот во тоа време..но за жал за тоа никој не сака да зборува исто како и за сите истакнати женски ликови во историјата..Друг лик на кој му се восхитувам е Евридика Адаја, сопруга на македонскиот крал Филип III Аридеј Лудиот, која заради хендикепот на својот сопруг, на свои 16 години буквално го водела македонското кралство..се разбира за кратко, нидејќи и таа и кралот биле убиени од Олимпија..Потоа Марија Магдалена, но за неа ептен да нема скоро никакви податоци и сум се соочила со голем проблем во откривањето на нејзина личност и дело..постојат само некои не сигурни назнаки..Има и други историски ликови кои ми се интересни и сакам да читам за нив, но овие го издвојувам како најинтересни..




Martins mom -> RE: Личности од историјата (30.6.2010 17:19:30)

Го сакам Хитлер !!! 




Viktori -> RE: Личности од историјата (30.6.2010 17:28:48)

Исус од Назарет

[image]http://christianbbs.net/jesus-sign.gif[/image]




mama26 -> RE: Личности од историјата (30.6.2010 19:34:54)

ELVIS PRISLY.   covekot prvpat izlegol po vesnik da kupuva i tolku pari mu dal sto ovoj nemal kusur pa sakal da mu ja dade trafikata[image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image][image]http://www.ringeraja.mk/forum/smileys/smiley36.gif[/image].




Страница: [1]