|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:08:24   
vezilka RR
Обавезно се случува додека чекате ред, во банка, на доктор, хи, хи,во УЈП..или било каде, некој да улета и да ве праша дали може преку ред оти брзал/а и секогаш имаат добра причина за тоа. Како реагирате? Ова за тоа што прашуваат, а гиима и таквикои не прашуваат, туку едноставно ви улетуваат пред вас, додека трепнете.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:12:51   
Bethany
Ха ха, добра тема user posted image
Зависи кој е. Ако е бремена жена, тогаш ја пропуштам не мора ни да ме праша.
А ако некој овака летечки упадне па да праша преку ред, обично сите други во редот се побунат: па и ние сите чекаме! така да особата се повлече, а се случува некоја па само си прокоментира јас само ово да направам, кратко сум и отиде, баш и гајле за другите.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:14:30   
anaana
mene me nerviraat tie sto ne prasuvaat, tuku onaka bezobrazno ti odat pred tebe. mi se slucilo mnogu pati i na takvite im vikam izvinete nie ovde ne sme glupavi sto cekame, si ima red :))))

a na tie sto prasuvaat obicno im otstapuvam mesto, kolku i da e glupava pricinata poradi koja navodno se brzaat.. samo ke se nasmeam i ke gi pustam..
a za vo market ako jas pazaram i imam dosta produkti a zad mene e nekoj so eden leb, jas sama go pustam pred mene, bidejki mi se slucuvalo i mene da me pustaat preku red za takvi raboti

edna slucka povrzana so ova. bev pred dva dena vo FZO, i tamu na salterot za elektronski karticki imase edno 5 lugje.. ama rabotese samo eden salter. i kako sto si bese redot edna devojka pocna da vika po site. kako ne vi e sram site si zastanavte preku red, pocna da gi turka tie zenite sto bea pred nea, ne gi ostavase da prasaat nisto. eeeeee... pricinata zosto devojkata smetase deka site se preku red bese sledna. taa si bila na prviot salter ama toj salter se zatvoril i taa morala da se prefrli na vtoriot, pa vikase po tie sto si bea zastanati na vtoriot salter kako trebale da i otstapat mesto bidejki taa pred niv bila dojdena...

ne mozev na glas pocnav da se smeam :))))

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:17:10   
Yummy Mammy
Ama ima posebni vidovi na tie sto se butaat preku red, treba da gi razgranicime user posted image

-Znaci na onie babicki sto se sutkaat, kao nesto gledaat, kao nesto oni ne znaat, tie onaka i jas im se pravam na mutava i im vikam: "redot go barate? eve ovdeka zastanete si". (i im pokazuvam kaj im e mestoto)
-Na onie sto gi gledam deka stvarno se brzaat, se poznava obicno, ili se delovno obleceni, ili imaat dokumenti vo race, i koi kulturno prasuvaat dali moze preku red, na tie im vikam: "odete pred mene samo ne e fer da znaete, zatoa sto i jas brzam doma da im se vratam na decata, no si cekam vo red."
-A ako vidam majka so dete, pa uste i trudna, ili nekoja babicka/dedo sto edvaj stoi, niv gi fakam za raka i gi nosam preku cel red i im vikam: "zasto cekate red, odete prvi, ne stoite". I nikogas ne mi se slucilo nekoj od redot da se pobuni, site so navednati glavi sedat ko popcinja zasto ne gi pustile, nego nekoj treba da im kaze.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:23:28   
anaana
-Znaci na onie babicki sto se sutkaat, kao nesto gledaat, kao nesto oni ne znaat, tie onaka i jas im se pravam na mutava i im vikam: "redot go barate? eve ovdeka zastanete si". (i im pokazuvam kaj im e mestoto)


ovaa e najlosata kategorija :))))

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:25:12   
Felly RR
Мене најмногу ме нервираат коментарите - Ај, ти си помлада можеш да почекаш.
А од кај знаеш дека јас немам мало бебе дома што ме чека.user posted image
Ако некој културно ме праша, ќе го пуштам, ама со таква причина - ај ти си млада па чекај, мислам стварно user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:28:59   
vezilka RR
Мене една позната фаца, новинарка, кога и реков дека редот е позади, ми рече, ти знаеш која сум јас?. Хи, хи, а јас и реков, не. Ептен се изнервира. А не ме праша дали може преку ред, туку едноставно ми се набута.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:30:15   
JovanaJ
Najmnogu me nerviraat luge sto se pravat deka ne gledaat deka cekas, ili deka cekaat red poveke luge. Pa ignorirajki gi site se drznuvaat da se piknat bukvalno preku red. Toa mi doaga kako omalovazuvanje na drugite luge sto cekaat, i togas reagiram i toa mnogu reagiram zatoa sto me vadi od takt! user posted image



_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:31:10   
deluxe
Јас можам да се истуркам(преку ред) ако видам лабаво user posted image мразам да чекам и секогаш смислувам скратен пат.знам дека е лошо ама тоа е тоаuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:31:20   
niki
ne se butkam za preku red, no i ne dozvoluvam nekoj drug da se butka, reagiram, posebno na lekar
vo super market ne sum imala takov incident, no bidejki obicno pazarime za cela nedela ako ima nekoj so malku produkti go propustam sama preku red, a se slucuvalo i mene da me propustat
bankata koja ja koristam raboti so brojcinja i na toj nacin nema propikuvanje, no ako ima mnogu guzva so kes karticka od avtomat vadam pari
najmnogu se iznervirav vo bolnica koga bevme, ne pratija na rengen i mi rekoa bidejki lezime i dete e da ne sedi tamu pomegu starite so razni povredi i da gi gleda pa da se isplasi da vlezeme preku red, koga se pobunija toa lugeto, ni dete ni butur ne gi interesira, a na vrata imase i znak na koj pisuva deka trudnici i deca imaat prednost, gi izignorirav i si vlegov vednas stom zavrsi prethodniot

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:32:08   
JovanaJ
A mora i drugo da kazam, sum zabelezala deka nie sme mnogu nekulturen narod za vakvi raboti. Tolku sme sebicni sto voopsto ne gi pocituvame drugite. Imam i mnogu majki so decinja zabelezano kako si zastanuva pred nas bez voopsto da ne pogledne, ko da ne postoime...a i jas cekam so dete, toa e samo sebicnost i nisto drugo. Mnogu nisko! Mnogu!

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:36:28   
Yummy Mammy

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Мене најмногу ме нервираат коментарите - Ај, ти си помлада можеш да почекаш.



Auuuu, ova od takt me vadi! Ako ne mozes da cekas, sedi si doma, i prati go sin ti! (A ako stvarno ne mozes da stois, jas ne sum niti slepa niti bez dusa, sama ke te pustam preku red i uste ke ti pomognam po skali)

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:36:31   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: JovanaJ

A mora i drugo da kazam, sum zabelezala deka nie sme mnogu nekulturen narod za vakvi raboti. Tolku sme sebicni sto voopsto ne gi pocituvame drugite. Imam i mnogu majki so decinja zabelezano kako si zastanuva pred nas bez voopsto da ne pogledne, ko da ne postoime...a i jas cekam so dete, toa e samo sebicnost i nisto drugo. Mnogu nisko! Mnogu!


Се сложувам со ова.

А за чекање кај лекар да не збориме. Тука сите чекаме бидејќи сме болни, посебно знам со дете кога бевме, на преглед кај ортопед и имаше и стари и бебиња - сите еден куп! Ужасно е што возрасни луѓе се трпаат пред мали бебиња, нема врска што се тоа бебиња од три месеци на редовна контрола, нема врска што е надвор ладно и да не чекаат вирус да не закачат некој, не само они се битни!
А инаку правило е да мали бебиња никаде не чекаат , секаде имаат предност, зборувам за ептен мали, новороденчиња.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:36:46   
vezilka RR
Хе,хе а ова со бројчињата кај нас некогаш не ваши. И за тоа се прават мутави некои. Ми се има десено во Т-Мобиле, чекаме со бројче нели сите, и доаѓа моето бројче на ред и пристапувам јас, а пристапува уште една госпоѓа. И вика јас сум на ред, а бројче не покажува, и јас го давам бројчето да потврдам нели..а таа, уф, сум згрешила.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:37:39   
Octavia
Во врска со трудници и мајки со бебиња, нели велат постои правило во јавните установи дека не треба да чекаат на ред, а и од култура не би требало да се оставаат да чекаат, ама јас немам убаво искуство со тоа. И тоа најчесто од жени, што е разочарувачки, за мене барем.
Прво, на каса во продавница, гужва, јас чекам со бебушот во една рака и со млеко во другата, толку имав само за плаќање. И касиерката, затоа што редовно купувам во тој маркет, ме знае нели и и вика на жената пред мене „може ли женава со детето да ја пуштите, да не чека со бебето, а има само 1 работа“ Леле кога се пушти тоа жеништето (се извинувам на израз) ама кога отвори една уста „Па кој и е крив, нека си мисли на време, што, го зела бебето за преку ред да плаќа, како не, јас ако немам бебе не сум мутава...“ Толку понижено и бесно се почувствував што не знаев дали да се расплачам (верувале или не мислев дека ќе почнам да плачам, хормони...) да се расправам или да си излезам. Една друга се замеша „Како не ти е срам, може нема на кого да го остави бебето, гледаш по млеко дошла...“ Толку лошо чувство ми остана еве и сега кога го спомнувам. И еднаш во банка, ред до врата, јас си чекам со бебето во кенгур и синот поголем до мене, си стојам нели најнормално, и почнаа некои жени „ај де срамота е ти да стоиш, за 2 мин работа, со деца си, оди напред кажи си...“ И собрав храброст, одам нанапред и велам „Се извинувам, може пред вас да уплатам, само 1 работа имам, не се задржувам“ и типот збесна... И кога му рече жената што беше пред мене „Како не ти е срам, жената со деца е“ тој уште вика „Дали со деца, дали со кучиња, мене исто ми е, ќе си чека“. Е на ова со кучиња кога ми дојде една сила user posted image , па му се завртев и му реков дека искрено му посакувам неговите деца и внучиња некој да ги вика кучиња, зашто очигледно имаат предок сроден со таа врста... user posted image . И верувале или не, од другиот ред луѓето ме викнаа на тој шалтер да си платам, и веќе излегував кога уште му беа с''снати на тој. Па добро, ако не сакаш некого да пуштиш, кажи како човек...
А од друга страна јас секогаш пуштам пред мене ако некој ме замоли затоа што се брза. Ама ако се прави на мутав и само ми се бутне пред мене, ''ржам не се држам тогаш user posted image

< Поракaта ја уредил Octavia RR -- 12.6.2013 9:38:44 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:40:08   
Bethany
Оф Октавиа, се изнервирав додека ти го читав постот.
Себичност без граници!

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:44:23   
Annet
Pred edna nedela mi se sluci ,cekam na pregled,ustvari cekam uput za sk,so dete,koe povraka,i koe vrristi-pisti,od uplav od ambulanti,i jas sum na red,i edna gospoza so baba 90 god,mi vika"aj pusti ne,babava e od Srbija,ja bolat usite"i rekov"prasaj ja sestrata ja tuka ne voveduvam red".
Taa pred umiranje,usite ja bolele,a moevo,bolno,bolno,so da vi kazam, pa i da ja cekam da se razberat uste 1 saat?
Mnogu mi bese neprijatno.Na kraj zaedno site vlegovme,uzas/
A koga bese I 1 mesec ja nosev na kontrola,a vriese sipanici na lekar,direktno vlegov vo sobata za izolacija,i slusav kako pozadi nas dovikuva,ETE JA SI VLEZE,SAMO ONA IMA DETE.a site bea so sipanici,a ja so 1 mesecno bebence.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:49:01   
niki
jas imav edna situacija od salterska rabotnicka vo biro za vrabotuvanje vo Skopje od tipot: Pa sto si go zemala bebeto?
Na biro bev prijavena so godini kako nevrabotena i ni ednas ne mi dojde ponuda za rabota, ama togas dva meseci po poroduvanjeto mi stigna pokana so naznaka neli ako ne se javam na sostanokot ke me izbrissat
nemav komu bebeto si ja grabnav kolickata, taksi i tamu, nemase guzva no bese minuta pred pauza, baksuz sum, eden kolega me upati kaj taa a taa mi veli pa ke odam na pauza sega
pa i velam minuta da prasam sto kade, so bebe sum
a taa pa sto si go zemala i bebeto
E i rekov pa ne mozev doma da go ostavam samo
i togas sedna so tesko srce da me usluzi

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 9:59:20   
elenak
Никогаш не одам сама преку ред, освен ако не добијам ,,зелено светло,, од другата страна, т.е ако некој ми е познат па ме викне да ми заврши работа. Знам дека и тоа не е во ред ама па само јас да терам по правила и да изигравам  најсовесна? Ако некој културно ме замоли да му дадам ред тоа секогаш го правам, а такви што се буткаат и без прашање ми влегуваат не толерирам. 

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:25:46   
Carrie RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Хе,хе а ова со бројчињата кај нас некогаш не ваши. И за тоа се прават мутави некои. Ми се има десено во Т-Мобиле, чекаме со бројче нели сите, и доаѓа моето бројче на ред и пристапувам јас, а пристапува уште една госпоѓа. И вика јас сум на ред, а бројче не покажува, и јас го давам бројчето да потврдам нели..а таа, уф, сум згрешила.


Да си проба бе! леле луѓево еееееј хахахахаххаха

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:41:16   
vezilka RR
Не, не следново ми е врв. Си чекаме сите во банка на ред. И Влегува една жена, и вика лелееее колку има. Се проврткува секунда, две и иде напред на шалтер, и гласно вика, само да видам што пишува на шалтерот, не гледам од далеку. И чта, демек, само што заврши тој што беше не ред и таа, туп, листовите на шалтер, и си заврши жената.

(Одговор на членот Carrie RR)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:42:13   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Не, не следново ми е врв. Си чекаме сите во банка на ред. И Влегува една жена, и вика лелееее колку има. Се проврткува секунда, две и иде напред на шалтер, и гласно вика, само да видам што пишува на шалтерот, не гледам од далеку. И чта, демек, само што заврши тој што беше не ред и таа, туп, листовите на шалтер, и си заврши жената.


user posted image user posted image user posted image
Парола: снајди се, па живи user posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:52:50   
rina13
Јас во тој случај идам и ја тапкам по рамо и викам госпожа извини ама тука има ред, сите чекаат може и вашето височество да чека. Ако биде дрска јас уште подрска ќе бидам. И трудна и со мало дете секогаш сум чекала каде што имало ред а вакви маалски финти не палат. Во последно време за вакви шалабајзери имам 0 толеранција.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:57:13   
kapina
da bideme realni site ako imame vrski prijateli site bi zavrsile preku red rabota toa e takov ni e mentalitetot da ne vikame e jas sekogas si cekam red ne toa ne e tocno jas kade sto imam vrski si zavrsuvam preku red kade sto nemam si cekam

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Извинете, може преку ред?
12.6.2013 10:57:47   
Carrie RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Не, не следново ми е врв. Си чекаме сите во банка на ред. И Влегува една жена, и вика лелееее колку има. Се проврткува секунда, две и иде напред на шалтер, и гласно вика, само да видам што пишува на шалтерот, не гледам од далеку. И чта, демек, само што заврши тој што беше не ред и таа, туп, листовите на шалтер, и си заврши жената.


Леле примериве ти се КРАЈ! хахахахах ме изнасмеа, ја замислувам, леле најјака, алал да им е шо до толку немаат срам бе!

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?