|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 11:41:33   
vezilka RR
Процесот на дигитализација на телевизијата треба да стартува од 1 јуни годинава. Процесот на префрлање на дигитална платформа крајните корисници нема го да го почувствуваат.(ова ќе видиме за некој ден) За да имаат дигитален сигнал потребно е граѓаните да поседуваат дигитален телевизор или соодветен ресивер. Со дигитализацијата граѓаните ќе можат да гледаат 15-тина програми со квалитетен сигнал, односно програмите на четирите национални телевизии, трите канали на националниот сервис и регионални телевизии. Е сега, значи освен радиодифузна такса ќе треба да си плакаме задолжително и на некоја од кабелскиве, или да си го купиме тои сет бокс за дигитален прием. ЈАс азнам дека повеќето луѓе имаат кабелска, но тоа е по нивни избор. Сега или кабелска или ресивер или нема ТВ. А радиодифузна секако ќе си плаќаме плус. Малку ми е спорен овој правниов момент околку воведувањето на дигитализацијата. Некако се ставени луѓето пред свршен чин.
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 12:08:32   
anaana
jas iskreno ne go svakam delov na digitalizacija. jas imam doma internet od blizoo i so nego doagjase analogna TV
jas imam postar tv.
otidov vo blizoo da prasam sto posle 1vi
tie tamu mi rekoja deka nema da ni ja isklucele analognata tv
iskreno me iritira ova sto ke si resat nesto deka mora da se smeni, i sekogas toa e e na nas tovar. eve i so kartickive elektronski sami si gi plakame..
so digitalnava demek pokvalitetna slika ke sme imale. a sto i falese do sega???? i neka e pokvalitetna ama za toj sto saka. jas ne sum mnogu po TV, i ne sakam sega da davam pari za nov TV, nitu pak za resiver.
i navistina ne znam sto ke se desava posle 1vi. ama kako i da e ne sum bas zadovolna
samo nesto plakame

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 12:27:37   
AnnaMolly RR
Ние имавме Бум ТВ на двата телевизори, а на третиот обична собна антена, па сега и за него зедовме Бум. Мене ова ми е најевтина опција зашто за три Бум приемници, фиксен со гратис минути и неограничен интернет плаќам 1.150 денари со тоа што имаме плус пакет цртани, спортски, и канали за возрасни user posted image (заедно одат шест канали во пакет). Без него би плаќале 1.000 денари, што за мене е смешна цена за сите тие работи.
Значи, јас не му ја мислам за дигитализацијава :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 12:51:25   
Calypso
И ние имаме пакет на Бум ТВ, ама нивните рисивери не се дигитални, така што или нови ќе мора да земеме, или пак нешто друго ќе прават. Ај ќе видиме од први user posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 12:53:27   
Bethany
Anaana и ние сме на Близу, и имаме рисивер за дигитални програми... Нели и вие имате такво нешто?

А инаку вчера слушнав дека Бум Тв да си земеш е сега по фантастични 99 ден. user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 13:02:46   
Bethany
А колку што јас разбрав целта на дигитализација е да која телевизија има пари да биде дигитална ќе биде, а другите ќе се позатварат. Бидејќи телевизиите за дигитализација треба да уплаќаат на радио-дифузна такса од 30 000 евра годишно и самите да постават антени за дигитален сигнал кој ќе им биде одобрен при уплатата. Ова ми го кажаа комшивката што работи на локалната телевизија и што се уште не е дигитална. Многу пари се тоа за нив, па сигурно и за многу други локални телевизији па ќе се направи селекција.

А Бум, Близу и сл. компании сами ќе си решат тоа, мислам потрошувачи не треба да се замараат околу тоа.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 13:10:44   
vezilka RR
ОНЕ беше избран на тендер за да ја спроведе дигитализацијата на телевизискиот сигнал. Надоместот на националните телевизии кон ОНЕ е 78.500 евра, а регионалните 10.200 евра.

А за корисниците ми беше муабетот. Бидејќи не сите имаат некој пакет на кабелска нели? Е тие сега се принудени да земат некој или да го фрлат телевизорот и да сикупат нов.

< Поракaта ја уредил vezilka RR -- 28.5.2013 13:11:38 >

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 13:11:56   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Anaana и ние сме на Близу, и имаме рисивер за дигитални програми... Нели и вие имате такво нешто?

А инаку вчера слушнав дека Бум Тв да си земеш е сега по фантастични 99 ден. user posted image

А инаку вчера слушнав дека Бум Тв да си земеш е сега по фантастични 99 ден. user posted image

Инфо накратко, да не сум оф топик - тоа е мини пакет, со неколку програми user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 13:15:59   
anaana
А за корисниците ми беше муабетот. Бидејќи не сите имаат некој пакет на кабелска нели? Е тие сега се принудени да земат некој или да го фрлат телевизорот и да сикупат нов.


e pa da, najverojatno ke sme prinudeni ako sakame da gledame Tv i toa mene me nervira. zosto sega da plakam neverojatni 990den za resiver. mislam ne deka e bog znae koja suma, ama pa mene sega ne mi e predvidena vo mojov budzet stavka resiver...

inace i nie kaj majka mi imame boom tv, imame reciver ama ne znam dali e digitalen :))
toa mini boom e epten malku kanali

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 14:00:29   
Bethany
а малку канали, тоа значи пензионерски user posted image

Јас искрено не познавам никој кој нема кабловска сега user posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 14:14:07   
Yummy Mammy
anana, ke se obidam da te smiram malku user posted image

Da kazes deka ne ti treba digitalna tv "zasto ne si mnogu po televizijata" e isto kako da kazes ne mi treba internet, ne sum jas mnogu po kompjuterite. Tehnologijata odi napred i mora da se menuva. Analognata tv e promovirana vo '40-'50tite godini i od togas e samo nadgraduvana. Denes celata televiziska oprema e digitalna i veke ne e soodvetna i kompatibilna so analogniot signal. (Ako mozam plasticno da ti objasnam, toa e kako da snimas video so najnov aparat i da probas snimkata da ja pustis na nekoj star kompjuter od tipot na Pentium I. Ti ke reces, ama nadgraduvan e kompjuterov, mu stavivme dopolnitelni kartici i ne znam ti sto... no kompjuterot sepak nema da moze da ti ja pusti snimkata od novata digitalna kamera.) Mozebi vo momentov ne ja gledas pridobivkata, no toa e proces koj sto porano ili podocna mora da se sluci.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 14:36:30   
anaana
Da kazes deka ne ti treba digitalna tv "zasto ne si mnogu po televizijata" e isto kako da kazes ne mi treba internet, ne sum jas mnogu po kompjuterite.


ako ti doma ne koristis internet (ili koristis onaka eve nekoj 10gb) a treba da plakas dopolnitelna pretplata za da imas neogranicen internet neli ke se bunish???? - znaci ova e hipoteticki,
jas ne rekov deka ne sakam digitalan TV tuku rekov deka jas doma slabo gledam TV i mene licno ne mi pravi razlika momentalno kvalitetot na slikata.
ne deka sum zaostanata so tehnologijava ili sum protiv odenje napred, megjutoa eve ova mene me iritira
„Апелирам до граѓаните да набават приемник set__ top box за да можат да ги следат каналите кои ќе бидат емитувани преку ОНЕ и преку Македонска радио дифузија.

znaci da nabavat i nekoj da si pravi biznis so toa. jas ovoj mesec nemam predvideno 1000den za priemnik. i sigurna sum deka ima mnogu kako mene. i sto vo toj slucaj... sto so tie lugje koi edvaj imaat Tv od pred nekoj 30 godini, i ne se socijalni slucai pa ne im sledi priemnik.. ziveat so edna plata od 6000den
imaat tie mesecov 1000den za da gledaat TV???

mene ne mi se svigja toa sto samo nosat nekoj pravilnici nekoj regulativi i za se sami si plakame..



< Поракaта ја уредил anaana -- 28.5.2013 14:51:09 >

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Дигитализација на телевизијата
28.5.2013 15:26:35   
Mihaela 2010
Нашето семејство без телевизор

inShare

Пред три седмици нашиот телевизор се расипа. Со оглед дека неколку години го имаше почесното среднишно место во нашата дневна соба, очекувано беше дека откако ќе го поправиме, да се врати на своето место. Но наместо тоа, решивме да го отстраниме и се надевам засекогаш го отстранивме од собата која е наменета за дружење, а не за ѕверење во телевизорот.
На почетокот наидов на неодобрување, не од страна на децата од кои тоа најмногу го очекував, туку од страна на сопругот. Но со оглед дека во куќата постои уште еден телевизор (оној во гостинската соба) немаше излез. За да бидам сигурна дека телевизорот по некое време нема да се врати на своето место, на негово место ставив нови полици на кои сега се наредени нашите семејни фотографии.

Кои се последиците за нашето семејство?
• Имаме повеќе време едни за други.
• Се слушаме едни со други без позадински шумови и одвлекување на вниманието.
• Утрата се помирни со лесна музика.
• Децата побрзо се спремаат за одење во градина и училиште, бидејќи појадокот го јадат во мир, а не гледајќи во цртани филмови.
• Со оглед дека нема гледање ТВ серии и одењето на спиење е побрзо.
• Наместо гледање цртани по бањање, си играме (речиси секој ден тука е неодминливата игра криенка во темница) и сите заедно читаме.
• Слушаме музика и танцуваме.
• Забележувам се помалку конфликти меѓу децата и се помалку од цртаните научено агресивно однесување.
• Децата се покреативни, слободното време го користат за игра и забава на за многумина заборавен начин.
Со оглед дека во куќата има уште еден телевизор, не сме без омилените цртани или филмови. Само што нивното гледање е ограничено за викенд, ограничен е изборот на цртани филмови ( ги гледаме оние најдобрите, најмалку агресивните, едукативните, а децата ги обожаваат документарците за животните) и ограничено е времето потрошено пред телевизорот.
Се на се, моја препорака за сите е – тргнете го телевизорот од просторијата во која се дружите. Тргнете го од спалните соби, особено детстките. Дружете се, слушајте ги своите деца и играјте си со нив.

Преземено

Eve nesto sto najdov na internet,i se slozuvam so gorenapisanotouser posted image

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Дигитализација на телевизијата
29.5.2013 10:57:10   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

И ние имаме пакет на Бум ТВ, ама нивните рисивери не се дигитални, така што или нови ќе мора да земеме, или пак нешто друго ќе прават. Ај ќе видиме од први user posted image


Грешка си, Калипсо. Ние пред десетина дена бевме во ОНЕ по третиот ресивер и јас конкретно прашав дали има потреба штом користиме ОНЕ да купуваме нешто дополнително за дигитализација, а ми рекоа дека не треба ништо ако користиме Бум. Е сега ако ме излажала мене таа, тогаш и јас ве лажам :) Ќе видиме :)))

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Дигитализација на телевизијата
3.6.2013 13:13:43   
vezilka RR
И?? Што се случи? Ние дома имае еден ТВ беше со собна антена, не приклучен на ништо, и уште си работи. Ништо не се смени.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Дигитализација на телевизијата
3.6.2013 13:23:17   
sandriana RR
Е кај мене во канцеларија, ТВ само со собна антена не функционира...баш како на рекламите, си шушти...
А дома сме со бум тв, и си имаме дури неколку програми плус (Едо, БТР, и сл. user posted image )

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Дигитализација на телевизијата
3.6.2013 13:23:17   
niki
pa ne ja ukinuvaat analognata vednas
vo grcija procesot e pocnat odamna, veke nekolku godini ako ne se lazam, seuste analogno mozeme da gledame iako priemot e veke uzasen
no ke dojde den koga ke gi ugasat potpolno analognite anteni, sepak prvo treba site da se obezbedat so digitalna oprema
proces e toa koj trae so godini, ke gi zabelezite promenite vo priem so tek na vreme

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Дигитализација на телевизијата
10.6.2013 21:57:46   
kapina
nie sme na telekabel korisnici i oni kazaa oti ke si gi prezemat site obvrski okolu digitaolizacijata i nie kako korisnici ke nema potreba da kupuvame dopolnitelna oprema

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Дигитализација на телевизијата
8.6.2014 1:41:31   
Defne90 RR
Ние на едниот телевизор имаме Тотал тв а на другиот имаме Мах тв.Од тотал тв сум задоволна навистина има многу програми и навистина многу убави работи за гледање како за возрасните така и за децата.Од мах баш и не многу,има многу малку програми,се доплаѓа многу пари за уклучување на малку дополнителни програми и сега сме на план кога ќе заврши договорот да го раскинема и на другиот телевизор да си ставиме тотал тв.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 19
Страница:   [1]
Страница: [1]
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?