|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Ајде да пишуваме Кирилица
17.3.2009 13:22:54   
Julie1
Сите ќе се согласите дека треба да се потрудиме на форумот да пишуваме на кирилица! Еве неколку упатства:

1. Избор на Македонска поддршка:

а) Македонска поддршка е веќе поставена на вашиот компјутер
Во овој случај имате 2 начини да ја промените поддршката од Англиски на Македонски и обратно
  • Со истовремено притискање на ALT и Shift
  • Во делот на тулбарот - долу десно, постои ознака EN, со клик на него, ќе ви се понуди опција за избор на македонска поддршка (МК), потребно е да кликнете за промена на подршката

б) Македонска поддршка сеуште не е поставена на вашиот компјутер
Во овој случај потребно ве делот на тулбарот - долу десно, да се позиционирате на ознаката EN, потоа со десен клик на ознаката ви се појавуваат неколку можности за избор. Изберете settings, по што ви се отвора нов прозорец во кој е потребно да притиснете на копчето ADD, по што добивате нов прозор во кој на паѓачкото мени Input language треба да одберете Fyro Macedonian (за жал е Фиром означено бар на мојот компјутер user posted image ). Ви останува само да потврдите за изборот со клик на ОК а потоа Apply.

2. Користење на македонските букви кои не се обележани на тастатура

Еве каде може да ги најдете буквите кои можеби ви создаваат проблеми при пишување со Македонска поддршка.

Ш - {
Ѓ - }
Ч - :
Ќ - "
Ж - |
Њ - W
Љ - Q

 
Па да пишуваме Кирилица!



_____________________________

And this is my beautiful life ...
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
17.3.2009 14:23:26   
Еца
user posted image user posted image user posted image Браво Јулие,за ова имаш пијачка во барот од менеuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
22.4.2009 7:47:49   
Еца
user posted image user posted image user posted image vcera kom.mi bese blokiran, maz mi vikna nekoj da go napravi,i kasno si zamina, sega koga da pisuvam i so makedonska poddrska pak mi pisuva latinicauser posted image edvaj cekam da stane maz mi i da go bara toj da mi kaze vo sto e problemot,se porbav ama ne odi....ke vi pisam pokasno koga ke si ja vratam kirilicata nazad na mojot kompjuter!user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
22.4.2009 7:56:02   
agnes77
draga Elena, sve je za nešto dobro;) ja sam tvoju poruku prečitala puno brže
ali čitam kako napraviti kompjutor, da pisuva cirilicu pa ništa ne razumjemuser posted image

opet trebam pomoč konvertera http://www.agora.org.mk/goodbytes/enmkonvert/default.asp

nadam se da češ uskoro pisuvat na kirilicata

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
3.6.2009 12:53:35   
Еца
 Мало потсетување за оние кои одвреме навреме забораваатuser posted image

http://www.youtube.com/watch?v=-GicVHQLZh4


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
5.6.2009 20:22:01   
Боцко
Поставување на поддршка за македонски јазик (проширено)
Се врши на следниов начин:
1. Кликнете Start, па потоа на Control Panel.
2. Двоен клик на Regional and Language Options.
3. Кликнете на табулаторот Languages, потоа на Details, и на крајот кликнете Add.
4. Под Input Language, пронајдете и изберте го FYRO Macedonian.
5. Под Keyboard layout/IME, кликнете на кодна страница за тастатура FYRO Macedonian и потоа кликнете OK.


_____________________________

Sometimes it is the people who no one imagines anything of, who do the things that no one can imagine.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
5.6.2009 22:57:37   
agnes77
пуно хвала бадбаби за п.м., успело ми је user posted image user posted image user posted image
за сад само покушавам, надам се да сам све добро направила, ха, ха, ха

за оне које читате, дали изгледају сва слова ок или нешто фали

поздрав од агнес77user posted image

(Одговор на членот Боцко)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
5.6.2009 23:07:57   
mami
user posted image user posted image user posted image Браво Агнес...само така продолжи...супер ти оди..сите букви се точни...БРАВО

(Одговор на членот agnes77)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
10.6.2009 11:38:32   
lide78
срамота со латиницава,ама навика

_____________________________

Колку убав ден!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
27.8.2009 8:05:04   
mami
http://www.youtube.com/watch?v=-GicVHQLZh4

ајде ова за добро утро и за потсетување на една азбука која ја имаме одамнина

(Одговор на членот lide78)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
27.8.2009 11:19:57   
Палешка РР
Македонски се пишува со Кирилица! user posted image user posted image user posted image user posted image
Со пишувањето на кирилица, значи постоиш, значи постои Македонија!


user posted image МАКЕДОНСКИ СЕ ПИШУВА СО КИРИЛИЦА

Иако е создадена пред повеќе од 10 векa, токму тука на нашиве простори, во земјата на древни цивилизации, со прегорната работа на светите Кирил и Методиј и со посветеноста на Епископот Охридски Свети Климент, како и многубројните ученици и мисионери, кои нивното дело го продолжиле, се чини дека во временското и просторното траење, кирилицата по малку неправедно како да се подзaборава. Поточно, сета нејзина убавина, инспиративност и сликовност, со сè поретката употреба, како да потклекнува.

КИРИЛИЦАТА Е УБАВА
Еднакво е убава, испишана со мајсторската рака врз пергаментот по кој се лизга перото или со техниките на новите мајстори, сместени на компјутерските тастатури. Со спојување и комбинирање на 31 буква од нашата азбука, можат да се изразат сите зборови на овој свет. Само со зачувување и со користење на кирилицата, може да се изрази сета нејзина убавина, но и да се зачуваат колективниот идентитет и индивидуалното определување на секој од нас. И затоа: додека пишуваме на кирилица – постоиме. Сè додека ја користиме кирилицата, сето она што е најблагородно и највредно во нашето колективно и индивидуално битие ќе биде зачувано. Зачувано од заборав и вредно за траење. А постои само она што трае.

КИРИЛИЦАТА ПОСТОИ И ЌЕ ТРАЕ
И затоа своето име пишувај го со кирилица... или името на својата земја... или името на својата мајка... на својата љубов... или имињата на своите желби и тајни. Обиди се да замислиш голема светлечка реклама испишана со кирилица како се „смешка“ преплавена со светлоста на новиот ден и новото доба...Обиди се да погледнеш на ѕидовите во улицата на твоето детство и ќе видиш убава, чиста и читка табла, испишана со убава, чиста и читка кирилица. Сети се на својата прва љубов, на првиот изговорен збор, на својата прва напишана буква, на своето прво писмо, на првата прочитана или напишана книга... и ќе видиш дека сè е поврзано со твоето прво писмо.

Богатството е во разновидноста. А кирилицата нуди толку многу разнолики можности за примена и за унапредување.

Настојувај да ги откриваш сите нејзини волшепства и да бидеш уверен дека во рацете држиш силно и моќно оружје на модерното доба, кое го надахнува нашето постоење.

И сè додека пишуваме на кирилица, ќе постоиме!


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
27.8.2009 11:24:19   
Еца
Како дополнување на Палешка  http://www.youtube.com/watch?v=ZRDVF2RoAIg  user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.8.2009 22:55:18   
Еца
Јас пишувам кирилица, а ти?user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.8.2009 22:57:21   
jana
user posted image и ја одсега. Браво за ова што сте почнале овака да нас потикнете да пишеме кирилица, user posted image

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
16.9.2009 7:10:34   
daniel
ИЗВОРНА ПОРАКА: Julie

Сите ќе се согласите дека треба да се потрудиме на форумот да пишуваме на кирилица! Еве неколку упатства:

1. Избор на Македонска поддршка:

а) Македонска поддршка е веќе поставена на вашиот компјутер
Во овој случај имате 2 начини да ја промените поддршката од Англиски на Македонски и обратно
  • Со истовремено притискање на ALT и Shift
  • Во делот на тулбарот - долу десно, постои ознака EN, со клик на него, ќе ви се понуди опција за избор на македонска поддршка (МК), потребно е да кликнете за промена на подршката

б) Македонска поддршка сеуште не е поставена на вашиот компјутер
Во овој случај потребно ве делот на тулбарот - долу десно, да се позиционирате на ознаката EN, потоа со десен клик на ознаката ви се појавуваат неколку можности за избор. Изберете settings, по што ви се отвора нов прозорец во кој е потребно да притиснете на копчето ADD, по што добивате нов прозор во кој на паѓачкото мени Input language треба да одберете Fyro Macedonian (за жал е Фиром означено бар на мојот компјутер user posted image ). Ви останува само да потврдите за изборот со клик на ОК а потоа Apply.

2. Користење на македонските букви кои не се обележани на тастатура

Еве каде може да ги најдете буквите кои можеби ви создаваат проблеми при пишување со Македонска поддршка.

Ш - {
Ѓ - }
Ч - :
Ќ - "
Ж - |
Њ - W
Љ - Q

 
Па да пишуваме Кирилица!



(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 8:55:25   
niki
Ајде и јас да ви се приклучам во кампањата да пишуваме кирилица.
Ама споро ми оди, на компјутер кирилица многу долго не сум пишувала.

(Одговор на членот daniel)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 8:56:52   
mis.
user posted image user posted image user posted image со тек на време ќе се навикнеш.user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 9:11:06   
mami
user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image ники...

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 9:19:38   
niki
Со секое отворање на одговор треба да менувам јазик, дали е и кај вас така? Ме нервира тоа секогаш заборавам, ке испишам пола пост и тогаш сваќам дека сум пишувала латиница и ај одново.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 9:25:00   
mami
зависи, ако работиш преку Internet exporel зависи која верзија ја имаш, пробај да ја апдејтуваш до најновата за да можеш да отвараш повеќе Tabs, а ако имаш Mozila ili Opera не би требало

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
28.9.2009 15:13:13   
kiki_riki
а боцко боцко да те немасе ке моравме да те измислиме, колку убаво објаснето а јас зивеев во заблуда дека кај мене на компјутерот не е мозна мк поддрска  фалаааuser posted image

_____________________________

ne pravi go na drugite ona sto ne sakas tebe da ti go pravat

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
29.9.2009 0:36:13   
Jasna
Еве и јас да ви се придржам....Браво за кирилицата

(Одговор на членот kiki_riki)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
22.10.2009 8:59:44   
Еца
Додека пишувам кирилица-постојам, затоа мои рингерајковци да пишуваме КИРИЛИЦА.

user posted image


_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Jasna)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
5.12.2009 23:20:11   
Julie1
Зашто да се бламираме и да пишуваме на латиница во постови кога се зборува македонски, да има недоумици дали е ова ц или ч, с или ш исл. Да се мачиме да дешифрираме зборови кои се така јасни напишани на кирилица, пример една гушка до тебе на латиница би било edna guska do tebe, е сега дали е гушка или гуска ајде разбери. Уште еден апел да пишуваме кирилица на Рингераја!

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Ајде да пишуваме Кирилица
5.12.2009 23:21:12   
Julie1
Прекрасно видео како да пишуваме кирилица. КЛИК

_____________________________

And this is my beautiful life ...

(Одговор на членот Julie1)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?