|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Сакаш да имаш твој календар?
ПРИЈАВИ СЕ и добивај новости со корисни, интересни и забавни содржини на својата електронска пошта.

Бремени сте: 28 недели


Замор, мачнина, грчеви, лошо расположение... Колку прекрасна работа е бременоста!

Во овој период дури кај половината трудници се открива намалено железо во крвта. Како последица на тоа се јавува слабокрвност која се манифестира со голем умор, безволност, бледоликост и забрзана работа на срцето. Кај повеќето слабокрвни трудници може да дојде и до несвестица. За можните потешкотии поразговарајте со гинекологот.

Женските гради имаат во просек околу 200 грама, а во бременоста секоја поединечно може да има дури 800 грама.

Мама во 28. недела


Повторно на ред е гинеколошки преглед. Знаете веќе мерење тежина, крвен притисок, преглед на крвта и урината. На мајките со RhD негатив, потребна им е заштита во облик на инекции, за следните бремености да бидат безопасни за плодот и за да не дојде до хемолитички болести. За деталите погледнете ја 3. недела од бременоста. <
Повеќе


Плод во 28. недела


Малото човече за кое сега сте сигурни дека е талентиран фудбалер, весело расте, удира и боксува, а при тоа согледува дека неговиот базен станува се помал. Да, има се помалку простор. <
Повеќе


Тато во 28. недела


Сега на мама ќе и треба што повеќе ваша помош, а пред се внимание. Од време на време ќе и се чини дека ќе пукне, па потоа ќе се загрижи дали ќе биде добра мама, па ќе се загрижи како ќе помине породувањето. Накратко, бидете до неа, сослушајте ја и подржувајте ја! <
Повеќе


Мали слатки тајни


Стручните лица на трудниците им препорачуваат пливање. Идеално би било да пливате во море. Во базен можете многу брзо да добиете воспаление на бешиката, затоа гинеколозите не препорачуваат пливање во нив. Секако, ви треба и нов костим за капење. Размислете за дводелен, за да можете гордо да го покажете стомакот, но и мокар костим во овој случај нема да ви смета.

Слична содржина


Претходна недела: 27. недела
Следна недела: 29. неделаСлични артикли:Анкета

Ljubomora
miana

Dali ste ljubomorni po priroda?

Da,mnogu (12%)

Premnogu (1%)

Umereno (42%)

Malku (27%)

Ne voopsto (18%)


Број на сите гласови: 78

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!