|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Сируп од лук, помоќен и од пеницилин

Редакција Рингераја, 15.2.2016
Лукот е моќен лек кој со години се користи во многу билни лекови. Тој има антибактериски и антивирусни својства, вклучувајќи ги и своите способности да го стимулира имунолошкиот систем
Клучни зборови:

image
/11


 

Лукот содржи алицин и е помоќен од антибиотик и пеницилин.

Сирупот е лук е одличен за болести на белите дробови, болка во грлото, кашлица, астма, потешкотии во дишењето и хроничен бронхитис.

Помага во исфрлањето на секретот преку искашлување.

 

Состојки:

1 главица лук

½ чаша вода

¼ чаша јаболков оцет

½ чаша мед

 

Начин на подготовка:

Исецкајте го лукот и додадете ги останатите состојки. Оставете ја смесата да стои цела ноќ. Потоа исцедете ја  и оставете ја на ладно место.

 

Употреба:

Земајте по една полна лажица од сирупот, три пати на ден, додека не почувствувате подобрување.

Доколку сте здрави, а сакате да се заштитите од болести, земајте по 5 капки од сирупот на ден.

Што треба да знаете за третиот крајник?
Родителите се обично загрижени поради честите воспаленија на третиот крајник кај своите деца. Често тие се во дилема око...
15
Крвна слика кај децата и нејзино значење
Од наодите на крвната слика можеме да видиме присуство на анемија, инфекција (бактериска или вирусна), алергија, паразит...
11
Симптоми на недостаток на железо во крвта
Недостатокот на железо е едно од најчестите пореметувања кај здравите луѓе. Без доволно железо во крвта кислородот не се...
6
За еден час со тебе тато...
Се вратил таткото од работа дома, уморен, нервозен и го нашол својот 5-годишен син како го чека на вратата.
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Со бившиот имам???
kikicka

Во какви односи сте со вашиот бивши партнер?

Сјаен однос (18%)

Амнезија,не го познавам! (37%)

Само поздрав (32%)

Катастрофален однос (13%)


Број на сите гласови: 78

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!