|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Класифицирањето на бременостите како нормални или високоризични е ефективен начин да се посвети додатно внимание на пациентките кои имаат поголема потреба од медицинска грижа.

image
/11


Сите бремени пациентки мора внимателно да се евалуираат за да се оцени дали кај нив постојат, или ќе се појават некои од ризичните фактори.

 

Некои пациентки имаат состојби како дијабетис или историја за предвремено раѓање - недоносеност, што на почеток на бременоста ги става во високо ризична категорија. Други стартуваат со нормална бременост, но подоцна развиваат ризични фактори како на пример: плацентарно крварење или покачен крвен притисок (хипертензија индуцирана од бременоста). Овие фактори можат да се појават неочекувано во текот на бременоста, затоа од исклучителна важност е да се препознаат веднаш штом се појават и да се пристапи кон превземање неопходни, ефикасни постапки во нивниот третман.

 

Ризиците од заболувања или неповолен исход на бременоста, практично се појавуваат секогаш кога жената ќе забремени. Бидејќи жените од неразвиениот свет и од земјите во развој забременуваат и раѓаат почесто, а опстетричката заштита е на значително пониско ниво. Нивниот ризик од заболување или смрт е многу повисок - речиси четириесет пати повисок од ризикот за жените во развиениот свет.

 

Зошто втората бременост е потешка од првата?
Првата бременост вообичаено е магична, затоа што е прва и с? ви е ново. Втората, пак, жените неретко ја нарекуваат полош...
4
Сите паднаа од смеа од белешката на овој г...
Еден гинеколог од Америка почувствувал потреба на вратата од ординацијата да залепи белешка со одговори на најчесто пост...
4
Промени во телото на трудницата
Се прашувате дали сето ова што вам ви се случува е нормално? Еве еден текст како објаснување, што се случува во организм...
3
Како да одберете име за вашето бебе ?
Бирањето на името за вашето бебе е најважниот подарок кој што ќе му го подарите на вашето синче или ќеркичка, а воедн...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

..
AnMari

Ime?

Tamara (0%)

Teodora (25%)

Ilina (25%)

Ivana (25%)

Eva (25%)


Број на сите гласови: 4

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!