|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Што им се случува на бебињата кога ќе се родат?

Редакција Рингераја, 12.3.2018
Доаѓањето на новороденчето е магичен миг, тоа за првпат плаче, чувствува студ и светлина и му се случуваат низа други процеси
Клучни зборови:

image
/11


Пред породувањето во главата ви поминуваат илјадници мисли околу тоа како да помине породувањето најдобро, која клиника да ја изберете, дали е подобро природно или царски рез итн.

Но, многу помалку се зборува за тоа што се случува по породувањето, односно што му се случува на вашето бебе кога ќе се роди.

Како изгледа првиот час од животот на новороденчето:

0 - 30 секунди: Бебињата го земаат првиот здив во првите 10 секунди и започнуват да плачат гласно, што прави белите дробови да проработат правилно. Тие, исто така, за прв чувствуваат многу работи како студ, светлина и гласни звуци.

1

30 секунди -1 минута: На вашето бебе колку што може поскоро ќе му биде пресечена папочната врвца, ќе биде топло обвиено и ќе го има првиот контакт со мајката. Во некои болници ќе биде ставено во вашата прегратка, во некои не. Допирот кожа до кожа ќе му помогне на вашето бебе да се приспособи на животот надвор од стомакот и да се подготви за првото хранење.

1 - 3 минути: На вашето бебе ќе му се направат некои тестови за да се одреди неговата здравствена состојба. Мерење на тежина, срцебиење, дишење, како и ставање на алка за препознавање. Медицинската сестра убаво ќе го исчисти бебето.

2.5 - 5 минути: Ако ви го дале бебето, додека тоа е на вашите гради полека ги отвора очите. Постепено ќе започне да ја движи главата и устата.

8 - 30 минути: Околу 8 минути по раѓањето, бебињата најчесто стануваат поактивни, држејќи ги очите отворени и до 5 минути. Почнуваат да чувствуваат потреба да бидат нахранети, гледаат во лицето на нивната мајка и испуштаат тивки звуци.

30 - 40 минути: Ќе имате повеќе време за милување со вашето бебе додека одморате или се обидувате да го надоите првпат, иако подолго време нема да успеете да имате успешно доење.

2

Се разбира, секое породување е различно и текот на работите може да оди и поинаку, но ова е отприлика да знаете низ што поминува новороденчето.

Нетолеранција на глутен - Целијакија
Целијакија или Целијачна болест е хронична автоимуна болест што се карактеризира со неподносливост на организмот на глут...
4
Не сум очајна, само сум уморна, вработена ...
Таа никогаш и не се смеела кога ја фотографираат, но од нејзините јавни настапи застанувал здивот. Но, во новото интервј...
4
Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
3
Рота вирус инфекции и нивно спречување
Овој вирус е одговорен за 30% од инфекциите на гастроинтестиналниот систем кај бебињата и малите деца. Не постои лек кој...
3


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali
Jana9

Dali vi smeta guzvata niz gradot?

Da (100%)

Ne (0%)

Ponekogas koga se brzam (0%)


Број на сите гласови: 1

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!