|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Се дебелеете во стомакот и ви опаѓа косата?

Редакција Рингераја, 17.6.2016
Жените кои имаат синдром на полицистични јајници имаат тендеција многу брзо да се дебелеат, а губитокот на тежина им претставува “невозможна мисија”.

image
/11


 

Тоа се случува поради резистенцијата на инсулин и лептин. Поради инсулинската резистенција вашето тело полесно складишти масти, а поради лептинската резистенција вашиот мозок мисли дека сте во режим на гладување.

Со инсулинската резистенција, мастите се таложат на стомакот, а овој вид на масни наслаги е најризичен фактор кога станува збор за здравјето на срцето.

 

ПРОБЛЕМИ СО СПИЕЊЕТО

 

Синдромот полицистични јајници е во силна врска со апнејата, потенцијално опасна состојба која се карактеризира со непрекинато запирање на дишењето во текот на сонот.

Апнеја може да доведе до висок крвен притисок, срцеви заболувања, дебелина и промена во расположението. Знаците кои покажуваат дека имате апнеја се: многу гласно рчење и чувство на умор кога ќе се разбудите.

 

ЦИСТИ НА ЈАЈНИЦИ

 

Иако називот синдром на полицистични јајници подразбира дека цистите на јајниците се главниот “резултат”, тие сепак не се неопходен фактор.

Важно е да се знае дека цистите при синдром полицистични јајници не се типични цисти на јајници, туку се делумно развиени фоликули каде јајце клетките живеат додека не бидат “ослободени” за време овулацијата.

Младите жени имаат вакви мали цисти додека повозрасните ги немаат толку често. На ултразвук, најчесто се опишуваат како “повеќе мали фоликули”.

 

Извор: nmd.mk


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали болната овулација е нормална?
На сите жени им се познати грчевите, главоболката, надуеноста, запекот или дијарејата, кои го придружуваат месечниот пер...
5
Приказна од душата...
Вистинска приказна од забременување
3
Добриот појадок помага при забременување
Нова студија на истражувачите од Хебрејскиот Универзитет во Ерусалим и Универзитетот во Тел Авив, покажува дека добриот ...
3
Лажни митови за плодноста
Одредени секс-пози ги зголемуваат шансите за забременување, првото дете е гаранција за плодноста и скапите витамини ја з...
3
Анкета

Фудбал.
пеперутка16

Кој ќе го освои ЕУРО 2024?