|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Пет годишно момче ја породи мајка си

Редакција Рингераја, 15.6.2012
Мини акушерка на возраст од само 5 години. Ученикот Joby беше единствениот кој можеше да и помогне на мајка си чие породување започна дома. Тој го спаси животот на новороденчето отплеткувајќи ја папочната врвца од неговиот врат

image
/11


 

 

 

Кога Кели Грејвс доби ненадејни породилни болки дома, единствената личност која и беше при рака беше нејзиниот пет годишен син Joby. Младото момче покажа повеќе храброст од обична акушерка бидејќи го спаси животот на својот брат. Откако и овозможи комфор на мајка си при породувањето, повика помош и донесе чисти крпи, скокна во акција кога неговиот брат не дишеше, бидејќи му се заплеткала папочната врвца околу вратот.

Г-ѓа Грејвс изјави дека е малку нејзиниот син да се нарече супер херој.

 

baby

 

“Joby навистина го спаси животот на Harley. Ако не беше тука за да ја отплетка папочната врвца, јас не ќе можев да реагирам толку брзо и ќе ги изгубевме драгоцените секунди. Harley почна да се гуши, а Joby знаеше што да прави. Толку сум горда на него, бидејќи точно знаеше што да прави.”

“Доаѓаше со мене секогаш кога купував облека за бебето. Ми беше мал помошник околу куќата. Секогаш кога ќе се вознемирев ми велеше – Смири се мама, мисли на бебето”.

 

baby1

 

По нормалната бременост Кели за прв пат почувствувала контракции во четврток на 8. мај. По враќањето на нејзиниот очув дома, таа почнала да чувствува контракции на секои 10 минути. По повикот во болницата им кажале дека имаат време и да не се  грижат.

“Joby се тушираше па влегов и јас по него. Мојот очув си стави пижами и легна. На слегувањето по скали почувствував дека ми пукна водењакот. Очувот замина да ја повика мајка ми која живее само неколку куќи подолу.“

Чувствувајќи потреба да оди во WC , Кели видела крв на гаќите и почнала да паничи. Во тој момент дотрчало момчето за да го земе нејзиниот телефон и да и се јави на баба си.

 

baby2

 

“Додека се случуваше сета таа драма Joby ми донесе чисти крпи и ми стави под главата, а остави крпи во кои го дочека бебето. Ја слушав мајка ми по телефон како вели: Доаѓаме брзо, не плашете се, знаеме дека треба да ја носиме мама во болница, а Joby и одговори – Не, бебето е тука, бебето е тука. ”

За жал Харли не дишеше па Кели, ја вовлече со својата уста течноста од неговиот нос. Бебето почна да дише, но почна и да се дави од папочната врвца која му беше околу вратот.

“Јас реков – О не Joby, врвцата. Од местото на кое седев во бањата немаше да бидам во можност да реагирам толку брзо со само една слободна рака.”

“Јoby ja отплетка папочната врвца од вратот на бебето и му го спаси животот. Во тој момент пристигнаа мајка ми, очувот и брзата помош. Тогаш Joby гордо го зеде својот брат во раце и го предаде на лицата од брзата помош. Mislam deka Joby има предиспозиции да биде лекар, но кога го прашав тој рече дека сака да биде полицаец.”

 

БРАВО за ова храбро момче!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Танц на контракции!
Неверојатно, но вистинито. Видеото е снимано од докторката во една болница, каде една кул мајка, чекајќи да се породи иг...
4
Хормон на бременоста – hCG
Клетките на растечкиот ембрион започнуваат да лачат хормон наречен хуман хорионски гонадотропин или hCG, супстанција кој...
3
Еве зошто папочната врвца е толку чудесна
Многу луѓе мислат дека папочната врвца е само „цевка“ што носи хранливи материи за нивното бебе. Сепак, од фотографијата...
3
Кога ќе почне да ми се познава стомачето?
Ова е прашањето кое си го поставуваат сите трудници. Дали постојат правила, или се е индивидуално, ви откриваме во овој ...
3
Анкета

Вода за деца.
пеперутка16

Мамички, колку месеци варевте вода за вашите бебиња?