|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Необично: Мајка асистирала на својот царски рез

Редакција Рингераја, 23.1.2015
Иако царскиот рез сам по себе е ризичен, една храбра мајка одлучила да биде вклучена во своето породување и прва да ги фати своите две бебиња!
Клучни зборови:

image
/11


 

Џери Волф, 41-годишна мајка од Австралија, очајнички сакала да ги роди своите бебиња по природен пат, но лекарите утврдиле дека една од близначките врши притисок на раната од претходниот царски рез, па одлучиле бебињата да не бидат родени по природен пат.

"Бидејќи знаев дека ова ми е последна бременост, сакав да видам како изгледа тоа. Кога докторите ми кажаа дека таа постапка е исклучително ризична, бев очајна и плачев со денови", искрена е оваа мајка која веќе има девет деца.

 

1

 

Џери затоа истражувала и открила дека постои процедура која подразбира асистенција на мајката на царски рез, каде со помош на докторот таа може да го прифати бебето кое излегува од стомакот.

 

3

 

Иако некои запослени во болницата се прoтивеле на ваквата постапка на породување, бидејќи може да предизвика инфекции, па дури и трауми, девојчињата се родени здрави, а Џери е пресреќна.

 

2

Движење на бебето во стомакот
За секоја идна мајка, првото движење на бебето во стомакот претставува најсреќен момент во животот, бидејќи тоа говори д...
4
Секоја инфекција во бременоста е опасна!
Гинеколошките инфекции се најопасни во текот на бременоста, затоа понекогаш е неопходна и употреба на антибиотици. Терап...
4
8 совети од фински акушер-гинеколог
Знаете ли дека Финска е призната за најдобрата во светот земја за мајките? Таму државата се грижи за идните мајки и им с...
4
Фото: Стомачето на Елена Велевска
Пејачката Елена Велевска, иако е во осмиот месец од бременоста, не ја запоставува својата кариера. Деновиве направи фото...
4


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

iminja
cece7

jkljlj

konstantin (36%)

metodij (31%)

jakov (33%)


Број на сите гласови: 170

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!