|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Дали треба да се разделите со мачката во бременост

Редакција Рингераја, 5.9.2019
Кога ќе се појават среќните две цртички на тестот за бременост, веднаш одиме кај гинекологот за потврда. И многу често, заедно со други совети, го добиваме и овој: веднаш да се разделиме со нашето милениче затоа што може да нe зарази со токсоплазмоза

image
/11


Но, колку е оправдан овој страв ?!

Ајде да ја разгледаме токсоплазмозата малку поблизу. Таа е предизвикана од едноклеточен паразит Toxoplasma gondii, чиј крајен домаќин е мачката, а средните домаќини се скоро сите топлокрвни животни, вклучително и луѓето. Мачката се заразува кога јаде заразена жртва, ако е во можност да лови или да добие сурово месо или млеко од страна на средниот домаќин. Во нејзиниот стомак, паразитот се развива три до десет дена и почнува да лачи ситни јајца наречени ооцисти. Тие се излачуваат во фецесот каде треба да останат еден до пет дена за да созреат и да можат да нападнат нов домаќин. Забележете дека ооцистите се отстрануваат само 10-14 дена од заразената мачка. За тоа време, нејзиното тело формира заштитни антитела кои го потиснуваат паразитот. Во повеќето случаи нема клиничка слика. Само имуносупресивни животни, новороденчиња мачиња од заразени мајки и адолесценти за време на бременоста може да покажат знаци на болест. По овие 10-14 дена, мачката е веќе имуна, не лачи ооцисти, и затоа не е извор на инфекција.

Сепак, дали нашата домашна мачка, навистина претставува опасност за нашата бременост? Таквото животно е малку веројатно да има пристап до овој паразит ако не го напушти нашиот дом. Ако имате мачка што лута и се повлекува, тогаш е поголема веројатноста дека наишла на токсоплазма. Но, во таков случај, голема е веројатноста таа да се разболи и веќе е имуна, намалувајќи ја веројатноста за испуштање на ооцисти на нула. Ако сакате да знаете со сигурност, можете да го однесете животното кај вашиот ветеринар, кој ќе земе крв и ќе ја тестира за антитела против токсоплазма гондии. Ако вашата мачка има една, не грижете се. Можете да го добиете овој паразит од каде било, но не и вашето домашно милениче. Меѓутоа, ако нема антитела, бидете особено претпазливи за хранење и пристап на животното надвор, затоа што ако се зарази директно кога сте бремени, ќе испушти ооцисти кои се опасни за вашето неродено бебе.

Постои опасност само ако никогаш не сте наишле на паразит и за време на бременоста да се заразите. Затоа што поверојатно е да се заразите во животот, како што е јадењето на лошо измиена салата во ресторан. Да се ??биде болен може да биде асимптоматски или со знаци слични на грип и да ве остави со имунитет кој ќе спречи да не се заразите. Единствениот начин да се знае дали тоа се случило е со тестирање на антитела. Ако некогаш се чувствувате болни, изгребете ја токсоплазмозата од списокот со грижи за време на бременоста.

 

Совети за бремени жени да се воздржат од чистење на тоалетот на мачката дома, исто така е предмет на коментар. Ние ја разгледавме веројатноста мачката да се зарази со токсоплазмоза. Но, дури и ако тоа се случи, на пример, крадејќи отпадоци од месо што сте зготвиле од кофата, сепак потребни се најмалку 24 часа за ооцистите да станат инвазивни. Ако само редовно ја чистите тоалетата и не ја оставате столицата во неа повеќе од еден ден, нема опасност.

Постојат неколку важни правила да избегнеме да се заразиме со овој паразит:

 

Измијте го овошјето и зеленчукот добро пред користење. Зеленчукот контаминиран со ооцисти се главниот извор на инфекција.

Консумирајте месо и локални производи кои биле подложени на термичка обработка најмалку 20 минути на 100 ° C. Исто така, темелно измијте ги рацете и површините за работа после ракување со сурово месо.

Не пијте сурово млеко или не давајте сурово млеко на вашата мачка. Кај некои видови на животни, кравите и овците, на пример, токсоплазмата може да се излачува во млеко.

Носете ракавици или добро измијте ги рацете откако ќе ракувате со  песок или земја. Да се ??работи во градината, каде што почвата може да биде загадена со залутани ооцисти, или да се пресадат цвеќиња дома со почва од непознато потекло, се исто така можни начини на инфекција.

Ако ви се случи да галите непозната мачка, добро измијте ги рацете.

И, се разбира, не ја хранете мачката со суровини и производи од животинско потекло и ограничете го нејзиниот пристап до ѓубре.

Имајте убава бременост со вашата сакана мачка во скут!

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Дали да имам секс во 9 месец?Дали ќе наште...
Бремените жени честопати имаат едно важно прашање: дали можат да имаат секс за време на бременоста? Одговорот е: се разб...
23
Папочна врвца околу вратот на бебето? Прич...
Во бременоста, бебето се движи во матката што може да доведе до виткање на папочната врвца околу вратот. Оваа компликаци...
19
Неверојатно видео од породување со царски рез
Ако некогаш сте се запрашале како изгледа породувањето со царски рез, на ова неверојатно видео можете да видите како лек...
8
Од зачнување до раѓање низ 23 фотографии
Фотографот Ленарт Нилсон поминал 10 години од животот снимајќи го развојот на човечкиот ембрион, почнувајќи од зачнување...
6
Анкета

Koe ime e najubavo spored vas za naset_o since
Jule0712

Koe ime e najubavo spored vas za naset_o since

Kalin (20%)

Irinej (3%)

Darij (11%)

Damjan (42%)

Maksim (24%)


Број на сите гласови: 161

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!