|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Метален вкус во устата за време на бременоста

Редакција Рингераја, 20.7.2021
Бременоста влијае прилично на секој дел од вашето тело, а устата и вкусот не се изоставени. Но, да се има кисел метален вкус во устата не е нешто што често се дискутира. Прочитајте за да дознаете за овој интересен, но малку вознемирувачки симптом

image
/11


 

Метален вкус во уста за време на бременоста
Кога за прв пат ќе го добиете вашиот позитивен резултат од тест за бременост дома, можеби веќе имате некои рани знаци на бременост.
Некои од добро познатите симптоми на бременост се:
Утринска мачнина
Гадење
Подуеност
Twinges во долниот дел на стомакот
Болки во градите
Чувствителни брадавици
Лесни грчеви
Светло забележување
Пропуштен период.
Развивањето метален вкус во устата може да биде изненадувачки и да предизвика загриженост кај бремените жени.
Промените на вашиот вкус во бременоста е позната како дисгезија и може да се случи дури и кога не јадете. Може да ве натера да се грижите дека нешто не е во ред, особено ако сте загрижени за вашата бременост.
За прв пат, многу жени кои се бремени ја анализираат секоја промена и грчевитост во нивните тела за знаци дека нивната бременост ќе продолжи. Ова е нормално, особено ако претходно сте имале спонтани абортуси.
Промените во чувството за вкус се сосема нормални за рана бременост. Прочитајте за да дознаете зошто.
Ненадеен метален вкус во уста
Некои жени се вознемирени да се разбудат едно утро и да се чувствуваат како да дегустираат метал во устата.
Овој ненадеен метален вкус во устата е опишан како сличен на цицање клинци или монети - патем, ниту едно не се препорачува од безбедносни причини.
Овој метален вкус може да биде изненадувачки бидејќи не е симптом за кој зборуваат многу жени. Може да се сомневате дека тоа укажува на недостаток на витамин или има нешто што не е во ред со вашата бременост.
Не грижи се Промените во вашиот вкус се всушност многу чести за време на бременоста. Всушност, толку често има многу истражувања направени, а студиите покажуваат дека промените на вкусот се јавуваат кај 95% од бремените жени.
Што предизвикува метален вкус во устата?
Искуството на промени во вашите сетила е честа појава за време на бременоста.
Засиленото чувство за мирис е многу честа појава и често е еден од првите рани знаци на бременост. Одеднаш не можете да го поднесете мирисот на дезодорансот на вашиот партнер, или можеби некој шлаг на малку свртено млеко ве тера да се замолчи.
Cелбите исто така започнуваат доста рано во бременоста и многу бремени жени развиваат аверзија кон разни видови храна - дури и храна што претходно им била омилена.
Можете да прочитате повеќе во Кога започнуваат желби за бременост?
Некои жени имаат дури и чудни желби за бременост што ги надминуваат очекуваните желби за сладолед или одземаат чипс.
Сето ова е нормална физичка реакција наречена дисгезија и е предизвикана од промените во вашите хормони кога сте бремени. Се верува дека естрогенот, особено, има улога во контролирање на чувството за вкус.
За време на бременоста, нивото на естроген варира доста, па ова може да предизвика да доживеете многу и разновидни промени на сетилата.
Овие вклучуваат метален вкус во вашата уста - дури и ако не јадете нешто поврзано со вкусот на метал.
Како да се ослободите од металниот вкус во устата
Сега ја знаете причината за металниот вкус во устата, можеби ќе сакате да знаете како да се ослободите од него.
Повеќето жени сметаат дека металниот вкус е доста непријатен и би сакале да најдат начин да го спречат тоа да се случи или барем да го маскираат.
Не можете да направите многу за зголемувањето на нивото на хормони за време на бременоста, па следното најдобро е да се обидете да го маскирате вкусот. Можете дури да направите да исчезне за кратко време.
Еве неколку испробани и доверливи работи што можете да ги испробате:
Јадете нешто зачинето
Јадете нешто кисело, како што е агруми
Јадете нешто кисело, како кисели краставички оцет, лимони или слично. Овие ги активираат вашите плунковни жлезди, што буквално може да го измијат вкусот
Темелно измијте ги забите
Измијте го јазикот
Користете миење на устата.
Не можете да спречите промена на хормоните во вашето тело, но ова се некои од работите што може да го маскираат вкусот некое време.
Метален вкус во уста и замор
Бидејќи вашите хормони за бременост растат најбрзо, најверојатно ќе доживеете дисгезија во текот на првиот триместар.
За жал, ова значи дека дисгезијата најверојатно ќе се појави заедно со многу типични симптоми во првиот триместар.
Некои од нив се:
Замор
Гадење
Подуеност
Гас
Промени во расположението.
Само затоа што тие се случуваат во исто време, тоа не значи дека се поврзани.
Металниот вкус за време на бременоста веројатно нема да има врска со замор или други типични симптоми на бременост.
Прогестеронот и естрогенот предизвикуваат промени во вашето тело во ова време и веројатно ќе забележите многу симптоми на бременост.
Метален вкус на дијабетес во устата
Да се ??доживее метален вкус во устата за време на бременоста е обично безопасно.

Метален вкус во уста за време на бременоста

Кога за прв пат ќе го добиете вашиот позитивен резултат од тест за бременост дома, можеби веќе имате некои рани знаци на бременост.


Некои од добро познатите симптоми на бременост се:


Утринска мачнина

Гадење

Подуеност

Грчеви во долниот дел на стомакот

Болки во градите

Чувствителни брадавици

Лесни грчеви

Светло забележување

Пропуштен период

 

Развивањето метален вкус во устата може да биде изненадувачки и да предизвика загриженост кај бремените жени.
Промените на вашиот вкус во бременоста е позната како дисгезија и може да се случи дури и кога не јадете. Може да ве натера да се грижите дека нешто не е во ред, особено ако сте загрижени за вашата бременост.
За прв пат, многу жени кои се бремени ја анализираат секоја промена и грчевитост во нивните тела за знаци дали нивната бременост ќе продолжи. Ова е нормално, особено ако претходно сте имале спонтани абортуси.
Промените во чувството за вкус се сосема нормални за рана бременост. Прочитајте за да дознаете зошто.


Ненадеен метален вкус во устата

Некои жени се вознемирени да се разбудат едно утро и да се чувствуваат како да дегустираат метал во устата.
Овој ненадеен метален вкус во устата е опишан како сличен на цицање клинци или монети - патем, ниту едно не се препорачува од безбедносни причини.
Овој метален вкус може да биде изненадувачки бидејќи не е симптом за кој зборуваат многу жени. Може да се сомневате дека тоа укажува на недостаток на витамин или има нешто што не е во ред со вашата бременост.

 

Не грижете се

Промените во вашиот вкус се всушност многу чести за време на бременоста. Всушност, толку често има многу истражувања направени, а студиите покажуваат дека промените на вкусот се јавуваат кај 95% од бремените жени.


Што предизвикува метален вкус во устата?

Искуството на промени во вашите сетила е честа појава за време на бременоста.
Засиленото чувство за мирис е многу честа појава и често е еден од првите рани знаци на бременост. Одеднаш не можете да го поднесете мирисот на дезодорансот на вашиот партнер, или можеби мирис на варено млеко ве тера на повраќање.
Гадењето исто така започнува доста рано во бременоста и многу бремени жени развиваат аверзија кон разни видови храна - дури и храна што претходно им била омилена.
Некои жени имаат дури и чудни желби за храна во бременост што ги надминуваат очекуваните желби за сладолед или чипс.
Сето ова е нормална физичка реакција наречена дисгезија и е предизвикана од промените во вашите хормони кога сте бремени. Се верува дека естрогенот, особено, има улога во контролирање на чувството за вкус.
За време на бременоста, нивото на естроген варира доста, па ова може да предизвика да доживеете многу и разновидни промени на сетилата.
Овие вклучуваат метален вкус во вашата уста.


Како да се ослободите од металниот вкус во устата

Сега ја знаете причината за металниот вкус во устата, можеби ќе сакате да знаете како да се ослободите од него.
Повеќето жени сметаат дека металниот вкус е доста непријатен и би сакале да најдат начин да го спречат тоа да се случи или барем да го маскираат.

Не можете да направите многу за зголемувањето на нивото на хормони за време на бременоста, па следното најдобро е да се обидете да го маскирате вкусот. Можете дури да направите да исчезне за кратко време.

Еве неколку испробани и доверливи работи што можете да ги испробате:

Јадете нешто зачинето

Јадете нешто кисело, како што е агруми

Јадете нешто кисело, како кисели краставички, лимони или слично.

 

Овие ги активираат вашите плунковни жлезди, што буквално може да го измијат вкусот

Темелно измијте ги забите

Измијте го јазикот

Користете течност за миење на устата

 

Не можете да спречите промена на хормоните во вашето тело, но ова се некои од работите што може да го маскираат вкусот некое време.

 

Метален вкус во уста и замор

Бидејќи вашите хормони за бременост растат најбрзо, најверојатно ќе доживеете дисгезија во текот на првиот триместар.
За жал, ова значи дека дисгезијата најверојатно ќе се појави заедно со многу типични симптоми во првиот триместар.

Некои од нив се:

Замор

Гадење

Подуеност

Гас

Промени во расположението

Само затоа што тие се случуваат во исто време, тоа не значи дека се поврзани.

Металниот вкус за време на бременоста веројатно нема да има врска со замор или други типични симптоми на бременост.

 

Метален вкус во устата и дијабетес 

Да се ??доживее метален вкус во устата за време на бременоста е обично безопасно.

Повеќето жени сметаат дека тоа е само уште еден симптом што го чувствуваат во ова време.

Постојат ретки прилики кога дисгезијата може да сигнализира нарушување или болест, како што се:

 

Дијабетес

Рак

Болести на црниот дроб.

 

За време на бременоста, важно е да имате прегледи за пренатална нега.

Ако доживувате метален вкус, не заборавајте да го известите вашиот лекар.

 

Вашиот лекар треба да може да процени дали тоа е нормален дел од бременоста или нешто за што треба да се грижите.

Бидете сигурни дека ќе започнете да посетувате лекар кога ќе дознаете дека сте бремени. Ако сте имале други болести, проверете дали ќе ги известите.

Вашиот лекар или бабица треба да ја знаат вашата целосна медицинска историја за да можат да бараат какви било потенцијални проблеми со вашата бременост.

 

 Метален вкус во устата и недостаток на витамини 

Ако имате метален вкус во устата, како и други симптоми, како што е замор, можно е да имате недостаток на витамин.

Вашиот лекар ќе организира тестови на крвта за да ги провери нивоата на витамин, особено нивото на Б12.

Недостаток на витамин Б-12 може да ја наруши способноста на вашето тело да произведува црвени крвни зрнца, кои пренесуваат кислород низ телото. Тежок недостаток може да влијае на вашите нерви, што резултира со метален вкус во устата.

 

Метален вкус во уста и главоболка

Се очекуваат промени во вашето тело за време на бременоста. Но, можеби ќе бидете изненадени кога знаете дека промени се случуваат и во вашите синуси, како резултат на зголемениот волумен на крв.

Многу бремени жени доживуваат главоболки поврзани со ова и што може да предизвика металичен вкус во вашата уста да биде поизразен.

 

Може ли да спречам метален вкус во устата?

Ако сте пробале методи за маскирање метални вкусови во вашата уста, како што се јадење одредени видови храна или темелно миење на забите, можеби ќе треба да почекате.

Дисгезија обично се јавува во текот на првиот триместар кога хормоните за бременост рапидно растат.

Ова предизвикува работи како што се гадење во бременоста и може да доведе до метален вкус во вашата уста.

 

Ако споменатите методи не функционираат и сте му го спомнале тоа на вашиот лекар, можеби ќе мора да прифатите додека не се стабилизира нивото на хормонот.

Металниот вкус обично исчезнува околу времето кога започнува вториот триместар.

Можеби е тешко да почекате, но потрудете се да бидете трпеливи и да не мислите на тоа.

 

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Правилна исхрана во 1-то тромесечие од бре...
Здравите промени во исхраната на почетокот од бременоста ќе ви бидат од корист и вас и на бебето. Прочитајте ги нашите с...
4
Топ 9 храни кои содржат фолна киселина за ...
Недостатокот на фолна киселина е еден од најчестите недостатоци на витамини.Фолатот (витамин Б9) е особено важен за врем...
4
Правилна исхрана во 2-то тромесечје од бре...
Вториот триместар од бременоста е обележан со зголемување на енергијата. Апетитот расте и утринските мачнини се смируваа...
4
Нема компромис со високиот крвен притисок
Покачениот крвен притисок е кога истиот е со вредност од 140/90 мм Хг или над тие вредности, а за пациенти над 65 години...
4
Анкета

Izbor na ime
Elenakis

Koe ime e najubavo za momche ?

Stefan (55%)

David (45%)


Број на сите гласови: 234

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!