|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Генијален трик за да му дадете лек на вашето бебе

Редакција Рингераја, 19.4.2021
Да се ??има болно бебе е доволно тешко. Не ви е потребен дополнителен стрес при обидот да му дадете лекови на вашето бебе. Оваа мајка има генијален трик

image
/11


 

Многу бебиња или ќе го плукаат или ќе одбијат да го земат целосно.
И, ако постоете на минимален сон, што е прилично дадено кога имате лошо бебе за кое треба да се грижите, веројатно ви е тешко да размислите за нови начини да го усогласите вашето малечко за да го проголта лекот.
Не плашете се. Една мама го сподели последниот упад за да го натера вашето бебе да пие лекови.
Мама Хелена Ли е медицинска сестра и има совет да сподели со другите родители кои се соочуваат со таа дилема.
Кога нејзиното синче, Алфи, се разболе, Ли смисли начин како да му помогне на лекот да се намали. Таа беше толку задоволна што работеше, па се огласи на Фејсбук за да го сподели хакерот со остатокот од светот.
Инвентивната мама го вметнала шприцот со лекови во маслото од шише, дозволувајќи му на Алфи да се заклучи и да започне да цица. Таа едноставно го пуштила лекот и Алфи среќно го гушкала.
Ли сподели и неколку фотографии од хакерот на Фејсбук. Таа напиша: „Значи, во последните 24 часа се борев да ја натерам Алфи да ја земе Калпол; тој заврши покриен на половина од тоа каде ме плука. Тогаш се сетив дека го видов овој трик - ниту еден пар не се потроши и нема солзи “.

Многу бебиња или ќе го плукаат или ќе одбијат да го земат целосно лекот.
И, ако преживувате со минимален сон, што е прилично секојдневно кога имате мало бебе за кое треба да се грижите, веројатно ви е тешко да размислите за нови начини како вашето малечко да го проголта лекот.
Не плашете се. Една мама го сподели последниот обид за да го натерате вашето бебе да го испие лекот.

Мама Хелена Ли е медицинска сестра и го споделува својот совет со другите родители, кои се соочуваат со таа дилема.
Кога нејзиното синче, Алфи, се разболе, Ли смисли начин како да му помогне да го испие лекот. Таа беше толку задоволна од резултатот, па се огласи на Фејсбук за да го сподели трикот со остатокот од светот.

Инвентивната мама го вметнала шприцот со лекови во цуцлата од шишето, дозволувајќи му на Алфи да се излаже и да започне да цица. Таа едноставно го пуштила лекот и Алфи среќно го гушкала.
Ли сподели и неколку фотографии од трикот на Фејсбук. Таа напиша: „Значи, во последните 24 часа се борев да ја натерам Алфи да земе лек; кој заврши половина на мојата и половина на неговата облека. Тогаш се сетив дека го видов овој трик - ниту една капка не се потроши и нема солзи “.

Објавата е споделена 125.000 пати. Другите родители веднаш започнаа да ја шират веста за оваа техника, за заштеда на нерви. Над 50.000 луѓе ја коментираа објавата, обележувајќи ги своите пријатели и заблагодарувајќи и се на Ли за споделување на советите.

Ако некогаш сте биле фрустрирани од бебе кое одбива лек или сте завршиле покриени со леплива розова течност, ќе разберете колку е вреден овој трик.

 

Значи, следниот пат кога ќе се грижите за болно бебе, ќе имате една работа помалку за грижа.

 

hack

Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:

Календар на исхрана од 4-12 месеци
Воведувањето на цврста храна кај доенчињата може да биде забавно, весело и интересно, но е предмет на сомнежи и двоумење...
4
Маџун – лек за целиот организам
Маџунот уште наречен гроздов слад, е специјалитет добро познат на нашите предци, како по својот оригинален вкус и арома,...
4
Како да ја смирите бебешката проблематична...
Дерматитисот предизвикан од пелени, исто така познат како црвенило од пелена, е еден од најчестите проблеми кај кожата н...
3
Има ли Вашето бебе теменица?
Теменица (себороичен дерматитис кај бебињата, познат под називот „crusta lutea“, млечна краста, pytiriasis capitis), пре...
3
Анкета

ТЕЛЕВИЗИЈА.
пеперутка16

Колку време вашето дете гледа телевизија дневно?