|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Фото: Дете кое пронајде скриено богатство со мапа

Редакција Рингераја, 8.5.2014
Мапата за лов на скриено богатство, која таткото му ја поклони на малиот Броди, не само што е доказ на неговата неизмерна љубов кон синот, туку е и една од најзабавните авантури на кои можел да го прати

image
/11


 

Ова е првиот траг кој му го оставиле во потрага за подарокот.

1

На него пишувало: Ако имаш желба, ќе успееш да го прочиташ ова.

2

А за да се прочита пораката, детето се сетило дека треба да ја гледа отстрана.

3

А кога тоа ќе се направи:

4

По малку мака, Броди успеал да прочита: “Под клупата која ја гледаш низ прозорецот на баба.”

5

Но, од терасата се гледаа многу клупи.

6

Оваа не беше вистинската.

7

Ни оваа. А веќе беше темница, па Броди ја остави потрагата на скриеното богатство за утре.

8

Дома истражуваше на Google map и се прашуваше која клупа би можела да биде во прашање.

9

Кога се врати и побара подетално, конечно напорот вроди со плод.

10

Отвори и...

11

Го најде ова.

12

Точно знаеше каде треба да оди.

13

Сфати дека се работи за Брајова азбука и се обиде да ја прочита пораката.

14

Секако дека не знаеше, па се врати дома да побара на интернет.

15

Пишуваше: Парот карти кој ти го дадов.

16

На една од картите стоеше ова:

17

Броди се обидуваше да ја реши загатката.

18

Хммм...

19

И понатаму...

20

Вака изгледаа картите измешани.

21

А вака составени.

22

На нив од страна е повлечена линија, за да се види како треба да бидат свртени.

23

И, стигна до последната трага.

24

Ја отвори.

25

А внатре имаше два зборови на латински.

26

Кога сфати дека тоа е латински назив за дрво, точно знаеше кај кое дрво треба да оди.

27

Баба му и дедо му купија него и на неговата сестра две дрва во паркот.

28

А во последната капсула...

29

Роденденски подарок! Чек на 80 долари, најчесно и најзабавно заработени на светот...

 

30

 

Болна исповед: Родив мртвороденче
Прекрасен инстаграм профил кој привлекува внимание е @kidslovetraveling. Пред неколку денови на нејзиниот профил напиша ...
28
Кои продукти ги прават децата попаметни?!
„Ти си она што го јадеш.” Мудра мисла, која треба да си ја спомнуваме почесто, ако сакаме да бидеме здрави. Ова, секако,...
11
Кога децата сфаќаат дека НЕ значи НЕ?
Децата страдаат од еден облик на амнезија заради која пред третата година не можат да создаваат долгорочно сеќавање. Пре...
10
Забавно: Реалноста по породувањето
Блогерката Беки Поуп не поштеди никого од деталите за реалноста по породувањето и на забавен начин им објасни на идните ...
10


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali se hranite zdravo?

Da (67%)

Ne (33%)

Ponekogas (0%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!