|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

5 оброци кои трудниците треба да ги консумираат

Редакција Рингераја, 21.10.2020
Многу од жените мислат дека кога ќе бидат бремени можат да јадат се што ќе посакаат. После сe, јадете за двајца, така? Звучи добро, но тоа е далеку од вистината. Се што ви е потребно, се само 300 екстра калории во текот на денот
Клучни зборови:

image
/11


Под изреката - “јадење за двајца”, не треба да се подразбира да се јаде сe, туку да се јаде правилно. Нека вашата чинија биде полна со здрава храна, чисти протеини и многу овошје и зеленчук. Избегнувајте газирани сокови, благо и преработена храна.

Јајцата се еден од главните извори на протеини. Тие исто така се одличен извор на хлорин, кој помага за развој на мозокот на бебето и негов целокупен раст.

Јогуртот е одличен извор на калциум кој има и протеини. Тој исто така содржи пробиотици кои помагаат против габичните инфекции, кои се честа појава кај трудниците.


Леќата е одличен извор на фолати - што е од витално значење за развојот на мозокот, нервниот систем на бебето и штити од одредени вродени дефекти.

Лососот е богат со омега-3 масни киселини. Тие играат клучна улога во развојот на очите и мозокот на бебето и може да помогнат да се намали ризикот од депресија за време на бременоста.

Зеленчуците како спанаќ, аспарагус и брокула се преполни со витални хранливи состојки - тие дефинитивно треба да ги консумираат сите. Изненадени?

Замрзнати кондоми: за болна вагина по поро...
Ако сте имале вагинално породување, тогаш веќе знаете (ако не сте имале, веројатно сте слушнале) колку е болно чувствите...
26
Најчести симптоми на бременоста
Некои жени едноставно “знаат” дека се бремени од самиот почеток на зачнување на детето. Меѓутоа на други им се потребни ...
12
Што навистина се случува за време на царск...
Тек на операцијата момент по момент, што го менува животот на една жена
12
Утринските мачнини му помагаат на бебето
Еден од најкарактеристичните знаци на рана бременост е утринската мачнина. Приближно 85% од сите жени во светот го разви...
6


Ти се допаѓа статијата? Кликни “Like” и додај свој коментар:Анкета

Dali?
Jana9

Dali lesno se vrabotivte?

Da (67%)

Ne (33%)


Број на сите гласови: 3

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!