|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 12:57:21   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Искрено во мојот случај јас сум лошата снаа, ако веќе така ги разглобуваме нештата. Знам дека се постари еве веќе пензионери и иако знам колку им значи кога ќе им се јавам и ќе ги прашам како се јас тоа не го правам, едноставно не сум таков човек ниту на моите им се јавувам онака без потреба дива сум за тие работи. Ги сакам и ги почитувам свекор ми и свекрва ми прво заради тоа што ми го донеле на свет човекот без кого што неможам да живеам, второ ни обезбедија наше живеалиште и кола, и ете и покрај сите тие работи јас сепак не ги правам работите кои нив би ги направиле среќни. Кога одиме кај нив јас си читам книги или разгледувам списанија, тоа го правам и кога одам кај моите, и едните и другите ме научија и не ми замеруваат таква сум и ме почитуваат, и они нормално не се безгрешни но фала му на бога се разбираме сите сме цивилизирани и умееме да се носиме со своите и туѓите мани и квалитети. И повторно ќе речам доколку сакате свои правила ќе си живеете сами, јас од свои 19 години си живеам сама и неможам сега на 31 да дозволам некој да ми кажува кога да се будам кога да легнувам, едноставно своја куќа свои правила.
da sami ama za nekoj svekor i svekrva toa gi mnogu pogoduva mladite da ziveat sami vo druga kuka ili drug stan ili drug sprat eve na primer moite svekor i svekrva nema sansi taka da dozvolat odma ke recat tvoite li ti taka rekoa da se delis ti ne mozes da ne podnasas zosto da ima dve kujni ili dve kupatila ama za kupatiloto ne mozev da uspaem no za kujnata ne i dozvoliv da koristeme ista nie si napravive nasa i si ja koristam samo jas ako treba po cel den ke visam na nea i ke mijam sadovi ali sama ke si ja koristam  deka ke stavam tamu ke si zatecam a ne da go baram po 5 saati ili kako blond jas da cistam a taa da batali e ne moze taka

(Одговор на членот temjana)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 13:01:26   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: temjana

Искрено во мојот случај јас сум лошата снаа, ако веќе така ги разглобуваме нештата. Знам дека се постари еве веќе пензионери и иако знам колку им значи кога ќе им се јавам и ќе ги прашам како се јас тоа не го правам, едноставно не сум таков човек ниту на моите им се јавувам онака без потреба дива сум за тие работи. Ги сакам и ги почитувам свекор ми и свекрва ми прво заради тоа што ми го донеле на свет човекот без кого што неможам да живеам, второ ни обезбедија наше живеалиште и кола, и ете и покрај сите тие работи јас сепак не ги правам работите кои нив би ги направиле среќни. Кога одиме кај нив јас си читам книги или разгледувам списанија, тоа го правам и кога одам кај моите, и едните и другите ме научија и не ми замеруваат таква сум и ме почитуваат, и они нормално не се безгрешни но фала му на бога се разбираме сите сме цивилизирани и умееме да се носиме со своите и туѓите мани и квалитети. И повторно ќе речам доколку сакате свои правила ќе си живеете сами, јас од свои 19 години си живеам сама и неможам сега на 31 да дозволам некој да ми кажува кога да се будам кога да легнувам, едноставно своја куќа свои правила.



Еххх темјанаа блазе тебе што не ти замераваат ...И јас сум таква ама се мразам некогаш кога работам нешто од атер а не сакам ...па несакам стварно сега ајде лице да правам и да му се смешкам на некој во лице кога не го мислам тоа ..... уффффф право лицемерие е тоа ем кажуваш дека неможиш ем главата ќе ти ја пукнат со тоа : ЕЕЕ КАКО ТАКА АМИ СРАМОТА Е? за кој бе срамота ,од што срамота од комшии до кога ќе живеат сите за комшии.....Јас сум лошаа снаа од тој аспект шо не терам атери !инаку арна сумuser posted image

kikicka ako ne teras ateri nesto drugo ke ti najdat mana jas iako teram ateri i duri poveke gi pocituvam rodninite na mm otkolku moite ama eve pak sum losa snaa

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 13:08:06   
mamicka77
eve deneska pak da vi ja raskazam mojata prikazna  sabajle koga stanavme obicno nedela si pravam generalka vo mojot salon i vo hodnikot poveke sobi sega za sega nemam spalnata ne e gotova i stanav i zemamv prvo da ja sredam kerkickata pa da cistam ama bidejki nemame mnogu uslovi za da ja set_ame natamu navamu i ja odvedov vo sobata kaj sveki za da ja presoblecam i da ja nahranam a za toa vreme  da se izluvtira vo salonot da otvoram prozori i mm  vika aj jas ke zberam go petosedot ke izluvtiram i ke izmetam go podot a ti posle drugoto da ti pomognam za pobrzo da ja vratime nazad i da ja banjam  i vlegov vo sobata kaj sveki i toj dojde i mi vika acka da  gi iznesam kebinjata na vozduh da se izluvtirat i mu vikam iznesi gi ama stavi gi na gornata zica i svekorot idi vika i isperi sto ima vo korpite jas [retrajav potoa na sveki i vikam odi ako sakas vidi sto povikna mm vika e sega ne mozam se na moment da vi e epa vikam odi mozebi mu treba nesto oti buci pravosmukalakta i ne se slusa i taa vika eh on domakinka ke ciste nema koj da ciste ama ajde pak pregtav da ne se karame mi dojde do usta da i recam e ne kako kaj tebe da ne se cisti so nedeli ama se vozdrzav da ne ima karanici sekoj den na primer sto i smeta sto toj ke zameta jas mu rekov ostavi jas ke si rascistam no toj miliot saka da me postedi  a na nea i toa smeta sto gleda deka si se slagame i misli deka go komandam ama sto mi e gajle

< Поракaта ја уредил mamicka77 -- 13.11.2011 13:09:35 >

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 16:11:47   
kikicka
Мамичка 77 искажи си се тука ,олесни си душичка има доста тема СВЕКРВИ каде сакаш пиши олесни се,јас неможам веќе го избришам тоа што поминало,колку повеќе ми текнува толку повеќе се нервирам.,здравје понатуму ќе видиме што ќе се прави кај мене се многу добри стварно али некогаш многу брзаат и ќе кажат нешто ,не размислуваат а и на крај краева кој се разбрал со стари луѓе??? Нема разбирачка додека сум далеку не ми сметаат али ќе видиме дали ќе има бисери кога ќе си вратиме за празниците ....ќе ви пишам секако хихихи

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 21:13:01   
temjana
Јас си имав пример, сестра ми. Нив свекорот и свекрвата им рекоа ако заминете од овде ќе понесете колку што мравка може да понесе, и си останаа преќутија. 14 години подоцна се пред развод баш поради нив. Така да колку и да се согласувате со мажот после некое време од толку преќутувања ќе ви пукне филмот. Мој живот мои одлуки, треба да знаете дека доколку сте решиле да правите атер некому немате право да се жалите и критикувате, тоа е ваша одлука со која или ќе живеете или ќе ја промените. Животот воопшто не е сложен, ние си го правиме да ни биде таков. Се извинувам доколку звучам грубо меѓутоа повторно ќе речам јас имам лош пример, од кој што научив многу. И неочекувајте некогаш да бидете добра снаа особено од луѓе кои што уште во самиот старт ве контролираат и не ви дозволуваат да си одлучувате за сопствениот живот. Вие самите сте кретаори на вашите животи, а живот е навистина краток.

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 21:22:51   
mamicka77
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Мамичка 77 искажи си се тука ,олесни си душичка има доста тема СВЕКРВИ каде сакаш пиши олесни се,јас неможам веќе го избришам тоа што поминало,колку повеќе ми текнува толку повеќе се нервирам.,здравје понатуму ќе видиме што ќе се прави кај мене се многу добри стварно али некогаш многу брзаат и ќе кажат нешто ,не размислуваат а и на крај краева кој се разбрал со стари луѓе??? Нема разбирачка додека сум далеку не ми сметаат али ќе видиме дали ќе има бисери кога ќе си вратиме за празниците ....ќе ви пишам секако хихихи

kikicka a neli ziveete zaedno ili momentalno ste na gosti nekade ,

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 22:02:53   
kikicka
живееме во странство али обично кога сме слободни си доаѓаме во мк по месец ипол,и доволно колку да ти пукне филм...инаку за одлуки сами си донесуваме али проблемот е некогаш што ме провоцира и ако ме начека убаво расположена ,она си знае веќе два пати ме има доживеано user posted image user posted image ,мислам дека не и треба и 3 пат ако се случи тоа крај веќе со неа нема простувањеuser posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот mamicka77)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: Свекрви и снаи
13.11.2011 22:27:55   
lindicka
Не е можно да бидат како мајка и ќерка. Ние сме во брак 2 години, уште перд да се земеме се договоривме да живеме одвоено и така е уште. Свеки знаеше за ова ама си мислеше дека кога ќе се земеме таа ќе биде главнан и ќе се вратиме кај неа. Така, првата година правеше сцени -како тоа јас сум и го зела синот, дури двапати при здрав ума лежеше во болница само за да му покаже на синот дека ете ќе умрела без него. Му кажување дека јас всушност го мразамuser posted image , прикаски за мали децаuser posted image . А за домаќинкулот дека не сум била многу домаќинка, ми доаѓаше во инспекција, јас не сум била вредна затоа што секој ден не сум правела генералка, а ќерка не правела генералка секој ден затоа што била уморна-муабетот снаата е мрзлива, ќерката уморнаuser posted image .
И си така живеевме во нервози, се додека не мене не ми се стемни, и еднаш убава ама културни и кажав како стојат работите, дека не можам да ја викам мамо, дека треба да се почитуваме....колку ме сфати не знам, само јас ја избегавамuser posted image , кај неа не сум отишла 2 месеци, се нешто имам работа, а таа нема дојдено кај нас од нова година, мирна ми е главата сега! Доколу самите не се одбраните, никој не може да ве одбрани, а најмалку мажот ви, таа е негова мајкаuser posted image
А затоа што кажа идна мамица , ние расипаните снаи да се преиспитамеuser posted image , греши, во 3 години стопати се преиспитав, и заклучив-едноставно не ни се совпаѓаат карактерите и крај. Поз, и не се замарајте со нив, секој е различен на свој начин

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: Свекрви и снаи
14.11.2011 11:42:17   
blond
Илјада и еден пат се преиспитав, ја слушав мајка ми како ми кажуваше да си ќутам за да има мир. Е па јас да си притрајувам понекогаш, а дотичната на секој збор капаче да стави е не може така. Или и она ќе се прилагодува на фактот дека има снаа и дека не може да биде нејзиниот збор последен или и кажав и нејзе, не ви се мешам, не ми се мешајте. Толку. А за тоа атер правење, не можам ни јас. Кога бев сега една недела излезена од дома мајка ми ми вика јави и се на свекрва ти, кажи и како е малото. Молам? Ако неа толку ја интересира внук и нека се јави она, а не јас ке ѕвонам ќе правам лице: Ало мамо ние сме добри.
Мачки да ме јадат и мене, колку се нервирам кога ќе и го слушнам само гласот user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот lindicka)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: Свекрви и снаи
14.11.2011 11:52:39   
mamicka77
Vo pravo si ako ja interesira za vnukot ke se javi i jas koga odam kaj moite na poveke denovi  ne zvonam edino ako ima nesto potreba da i kazam nesto ili bilo sto na pr  da go ukl bolerot ili slicno 

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: Свекрви и снаи
14.11.2011 12:08:29   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Илјада и еден пат се преиспитав, ја слушав мајка ми како ми кажуваше да си ќутам за да има мир. Е па јас да си притрајувам понекогаш, а дотичната на секој збор капаче да стави е не може така. Или и она ќе се прилагодува на фактот дека има снаа и дека не може да биде нејзиниот збор последен или и кажав и нејзе, не ви се мешам, не ми се мешајте. Толку. А за тоа атер правење, не можам ни јас. Кога бев сега една недела излезена од дома мајка ми ми вика јави и се на свекрва ти, кажи и како е малото. Молам? Ако неа толку ја интересира внук и нека се јави она, а не јас ке ѕвонам ќе правам лице: Ало мамо ние сме добри.
Мачки да ме јадат и мене, колку се нервирам кога ќе и го слушнам само гласот user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image ИСТО! (додека беше 3,4 месециuser posted image сеуште бевме МК) мм кога доаѓаше кај нас т.е кај неа и беше незгодно сепак друга куќа али заuser posted image можеше се,а она кога одеше кај мајка ми додека беме на гости само ке седни и ај на баба оно многу ми плаче,и испадна дека јас не сум ја давала.и не го давав а ја зема она рика шо треба да седам и да гледам какоuser posted image помодрува а она само фу фу ја дува демек ако ја дувне нема да зајде user posted image user posted image ,ни да плачиш ни да се смеиш...и јасно и кажав дека се гледа кој е помил,ништо му нема купено само вика јас пари ќе ви дадам купете што сакате незнам што да и купам се има,а за др.внуче знае нели.....уште ми држе лутината брееееее па и јас user posted image ,тешко заборавам нешто што ме заболело и кога ставам црта тешко ја бришам може ја игнорирам ама си стои.....уште неродено user posted image јас ја прешкртав. Колку и да се добри сепак многу грешат и не ни размислуваат дека со ситница која за нив е небитна можат да повредат човек толку што ќе памти секогаш.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: Свекрви и снаи
14.11.2011 12:29:02   
blond
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka


ИЗВОРНА ПОРАКА: blond

Илјада и еден пат се преиспитав, ја слушав мајка ми како ми кажуваше да си ќутам за да има мир. Е па јас да си притрајувам понекогаш, а дотичната на секој збор капаче да стави е не може така. Или и она ќе се прилагодува на фактот дека има снаа и дека не може да биде нејзиниот збор последен или и кажав и нејзе, не ви се мешам, не ми се мешајте. Толку. А за тоа атер правење, не можам ни јас. Кога бев сега една недела излезена од дома мајка ми ми вика јави и се на свекрва ти, кажи и како е малото. Молам? Ако неа толку ја интересира внук и нека се јави она, а не јас ке ѕвонам ќе правам лице: Ало мамо ние сме добри.
Мачки да ме јадат и мене, колку се нервирам кога ќе и го слушнам само гласот user posted image user posted image user posted image


user posted image user posted image ИСТО! (додека беше 3,4 месециuser posted image сеуште бевме МК) мм кога доаѓаше кај нас т.е кај неа и беше незгодно сепак друга куќа али заuser posted image можеше се,а она кога одеше кај мајка ми додека беме на гости само ке седни и ај на баба оно многу ми плаче,и испадна дека јас не сум ја давала.и не го давав а ја зема она рика шо треба да седам и да гледам какоuser posted image помодрува а она само фу фу ја дува демек ако ја дувне нема да зајде user posted image user posted image ,ни да плачиш ни да се смеиш...и јасно и кажав дека се гледа кој е помил,ништо му нема купено само вика јас пари ќе ви дадам купете што сакате незнам што да и купам се има,а за др.внуче знае нели.....уште ми држе лутината брееееее па и јас user posted image ,тешко заборавам нешто што ме заболело и кога ставам црта тешко ја бришам може ја игнорирам ама си стои.....уште неродено user posted image јас ја прешкртав. Колку и да се добри сепак многу грешат и не ни размислуваат дека со ситница која за нив е небитна можат да повредат човек толку што ќе памти секогаш.

ИСТО user posted image user posted image
Не знам на другите внуци колку купувала бидејќи се големи имаат по 16 год. Но ако купувала како што купува сеа на овој внук, срамота. Можеби навистина немаат пари, ама 9 месеци го носев во мене, се знаеше дека ќе има внук, толку да не соберат некоја паричка да му купат нешто? Му има купено само едно јорганче со перниче и два пара чорапчиња. Толку. А да не набројувам мајка ми што има купено, колку пари има потрошено. Најмалку 800евра. Од алиштенца до релаксатор и креветче, се му купија моите. Плус пари што му даваат секој викенд за да сум купела што му треба.
Ајде нели кој колку има толку и ќе троши, ама срамота е бидејќи пред да се роди малиот договорот беше едната баба да купи креветче другата количка. Креветчето го купија моите, а изговорот потоа на другите беше: е па еве ќе помине летото што ќе му е количка, нема кога да го возете. user posted image user posted image user posted image user posted image
Не ми е материјалното на прво место АМА криво ми е, не е ова дете внуче само на моите...

Ај доста тупев овде, одам да превземам акција user posted image

П.С пред 5 мин и го оставив малиот да идам до вц и само што влегов: Блоооооонд ајде излегувај имам јас работа user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Аххх свекрвинска љубов.Па да крстам дете по неа-НИКОГАШ пу пу пу пу

< Поракaта ја уредил blond -- 14.11.2011 12:30:38 >

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: Свекрви и снаи
21.11.2011 11:23:52   
ivoni4ka
temava e top nema sto barem tuka ke me razberete kako mi
vaka za pocetok da kazam kukata mi e podelena na 2 dela vo edniot del ziveeeme nie so mm a vo drugiot del svekrvata svekorot dever i jatrvata abe sto da ti kazuvam se uigrani stotka mojata ne ja interesira za nisto kaj nas ma dali bilo cisto dali ne dali imame nesto za jadenje ili ne voopsto ama za dr since i snaata se m odi po kefot smetki im plaka im gotvi deteto go cuva go seta mu kupuva pere postila alista ama bas se, jatrvami ja "bole" polovinata ovaa postila alista sobira zimnicata ja pravi a mene nikoj ne me prasuva dali mi treba nesto inaku 32 nedela sum so skrateno grlo kade treba da lezam non stop ama ne e vozmozno ke umram za jadenje ako ostavam na nea abe za nisto ne se interesira ama dalisum perela na praznik toa da i sega najnovo da ne sum kupuvala za bebeto porano ili perelela za nego da nekoi adeti da t kazuva e rodena sreka moja sto mm e na moja strana i mi vika da vides kako mi praveja prethodno , jatrva mi prefrluvala zosto jadel tamu kaj niv, pa mili boze kade da bide pola alista mu zagubile perejki domaknkite ama od domakinstvo ni bukvata d nemaat sreka moja sto znaev se da si rabotam inaku tesko mene ke bese


_____________________________



(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: Свекрви и снаи
13.12.2011 15:15:10   
Popce
Мојата свекрва е како змеј со 7 глави, а кога ќе ја победиш едната глава никнуваат на нејзино место 7 нови.
Има став за се, ама секогаш и е ставот различен, во зависност од нејзиниот моментален интерес. Никој не и е доволно добар таа е најдобра на свет. Но, сакам да имаат моите деца широко семејство и да учат толеранција од мене и од мојот сопруг, иако таа никого не почитува и нема елементарна култура на живеење.

Свекрва ми ги има сите благодети да биде најсреќна жена на свет (здрави сме сите, ситуирани, има пет внучиња), но верувајте таа е најнесреќна. Љубоморна е дека мене се ми се погодило а на ќерка и не (а моето погодено е што јас сум добро платена, и можам да си приуштам помош во куќата). Не е школувана (јас зборувам активно 3 јазика и имам диплома од 2 факултета) и не е културна, но пак се однесува како да е министерка во најмала рака.... Не сум земала од никој нити денар, а сум помагала (материјално) во многу ситуации...

Во овој момент кога ова го пишувам, најмногу од се ми е жал дека толку многу време сум и посветила во животот (се чувствувам како да сум развила некој комплекс на лоша снаа, што ли, не знам).

Инаку не патам само јас од нејзиниот карактер цела фамилија од двете страни имала конфликти со неа.

Не постои убав момент во нашиот заеднички живот кога нема направено скандал и да не го упропасти (свадба, крштевка, роденден итн.)

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: Свекрви и снаи
13.12.2011 15:22:17   
rina13
jas imam najprekrasna svekrva na cel svet mn ja pocituvam,obrazovana e,kulturna sekogas mi izleguva vo presret za deteto mu kupuva se i svasta duri i preterano,za site raboti do sega sme se razbrale i se nadevaam deka taka  ke bide i ponataka...Od sekogas mislev deka nema da se soglasuvam so taa sto ke mi bide svekrva posto iskreno dosta tezok karakter sum ama ete se sluci sprotivnoto..

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: Свекрви и снаи
13.12.2011 16:28:27   
riba79

ИЗВОРНА ПОРАКА: Popce

Мојата свекрва е како змеј со 7 глави, а кога ќе ја победиш едната глава никнуваат на нејзино место 7 нови.
Има став за се, ама секогаш и е ставот различен, во зависност од нејзиниот моментален интерес. Никој не и е доволно добар таа е најдобра на свет. Но, сакам да имаат моите деца широко семејство и да учат толеранција од мене и од мојот сопруг, иако таа никого не почитува и нема елементарна култура на живеење.

Свекрва ми ги има сите благодети да биде најсреќна жена на свет (здрави сме сите, ситуирани, има пет внучиња), но верувајте таа е најнесреќна. Љубоморна е дека мене се ми се погодило а на ќерка и не (а моето погодено е што јас сум добро платена, и можам да си приуштам помош во куќата). Не е школувана (јас зборувам активно 3 јазика и имам диплома од 2 факултета) и не е културна, но пак се однесува како да е министерка во најмала рака.... Не сум земала од никој нити денар, а сум помагала (материјално) во многу ситуации...

Во овој момент кога ова го пишувам, најмногу од се ми е жал дека толку многу време сум и посветила во животот (се чувствувам како да сум развила некој комплекс на лоша снаа, што ли, не знам).

Инаку не патам само јас од нејзиниот карактер цела фамилија од двете страни имала конфликти со неа.

Не постои убав момент во нашиот заеднички живот кога нема направено скандал и да не го упропасти (свадба, крштевка, роденден итн.)


Popce,ako maz ti ne i pridava znacenje,togas slobodno OTKACI ja i ne se zamaraj so nea osven ako ne zivees so nea...od takvi prosti lica mozes samo brakot da si go rasipes taka da kako sto nekoj od RR-kite kaza stavi ja na IGNOR ..pozz

(Одговор на членот Popce)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: Свекрви и снаи
14.12.2011 11:27:37   
Popce
Фала на подршката. Прват пишувам, т.е. на било кој начин го споделувам ова јавно. И многу ми олеснаuser posted image ...

Како и да е, на секој му е важно да го пофалат, подржат и на било кој начин позитивно да го охрабрат или барем да не му ги расипуваат најубавите моменти од животот. Можеби јас премногу очекувам??? Којзнае? Но, не се предавам! Ќе останам позитивна и ќе се смеам кога ми се плаче!

(Одговор на членот riba79)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: Свекрви и снаи
28.12.2011 19:11:10   
Anci 84
Miana i jas kako tebe taze porodena,cela nok nespiena edvaj cekam bebcevo da zaspie da dremnam, i svekrva mi sabajle tropa i vleguva,abe da ve vidam i me budi(aloooooo jas spijam sto baras sabajle da ne vidis).Ako ne prevzemes nesto ke si tera po svoe i sega op kluc na vrata pa ti tropaj kolku sakas,koga ke stanam togas ke vlezes.A baska toa sto apsolutno nisto ne pomaga,samo lele babino i tolku.user posted image
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: Свекрви и снаи
13.1.2012 18:03:25   
kikicka
user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Anci 84)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: Свекрви и снаи
13.1.2012 18:11:28   
Bogdancanka
hehehee jaka babickata,sto taka se sprema svekrvata mozam da zamislam kakov trening ima snaatauser posted image user posted image user posted image



_____________________________

Човек не мора секогаш да биде херој ама може секогаш да е човек........

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2012 0:29:13   
SkCura77
Искрено кажано, мојата свекрва е добра жена, сите ја сакаат и почитуваат, само јас не можам, зашто реално ја познавам каква е. Никако не можам да пронајдам духовна сила да прифатам дека мораме да живееме заедно, зашто се навикнав со ММ да живееме сами. Не ги сакам ниту нејзините пари, ниту нејзината куќа, ниту подароци за син ми, ниту да ме тинтра, да ме помага, да ми готви и сл. Имаме проблем и во комуникација и во балансирање на карактери, ама никако не можеме да се сложиме, секоја смета дека е во право за најмала ситница. Бога молам некако да се смени ситуацијава, не и посакувам ништо лошо, нека си е жива и здрава, ама навистина сакам под итно да си најдеме сопствен дом со ММ и со син ми и сами да си живееме и сами да се издржуваме. Ако нешто најмногу мразам, тоа е нарушување на мојата приватност од кој било вид - ако сакам да ѕверам во ѕид цел ден да не морам да објаснувам зошто е тоа така и сл. Одење пред мене зад мене цел ден и прашување зошто и како не е живот. Имам дете за гледање и треба таму да ми е паметот, не во непотребните муабети. Повеќе ја жалам отколку што ја сакам, не ја ни мразам, но навистина почнувам да се нервирам.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2012 0:38:32   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Искрено кажано, мојата свекрва е добра жена, сите ја сакаат и почитуваат, само јас не можам, зашто реално ја познавам каква е. Никако не можам да пронајдам духовна сила да прифатам дека мораме да живееме заедно, зашто се навикнав со ММ да живееме сами. Не ги сакам ниту нејзините пари, ниту нејзината куќа, ниту подароци за син ми, ниту да ме тинтра, да ме помага, да ми готви и сл. Имаме проблем и во комуникација и во балансирање на карактери, ама никако не можеме да се сложиме, секоја смета дека е во право за најмала ситница. Бога молам некако да се смени ситуацијава, не и посакувам ништо лошо, нека си е жива и здрава, ама навистина сакам под итно да си најдеме сопствен дом со ММ и со син ми и сами да си живееме и сами да се издржуваме. Ако нешто најмногу мразам, тоа е нарушување на мојата приватност од кој било вид - ако сакам да ѕверам во ѕид цел ден да не морам да објаснувам зошто е тоа така и сл. Одење пред мене зад мене цел ден и прашување зошто и како не е живот. Имам дете за гледање и треба таму да ми е паметот, не во непотребните муабети. Повеќе ја жалам отколку што ја сакам, не ја ни мразам, но навистина почнувам да се нервирам.




сосема се согласувам со тебе.Значи не сакам да бидам зависна од никого, и ми треба ПРИВАТНОСТ.Дај Боже да може секој млад брачен пар да си дозволи да не живее во иста куќа со родителите без разлика дали се на мажот или на жената исто е.

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2012 9:14:03   
kikicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Искрено кажано, мојата свекрва е добра жена, сите ја сакаат и почитуваат, само јас не можам, зашто реално ја познавам каква е. Никако не можам да пронајдам духовна сила да прифатам дека мораме да живееме заедно, зашто се навикнав со ММ да живееме сами. Не ги сакам ниту нејзините пари, ниту нејзината куќа, ниту подароци за син ми, ниту да ме тинтра, да ме помага, да ми готви и сл. Имаме проблем и во комуникација и во балансирање на карактери, ама никако не можеме да се сложиме, секоја смета дека е во право за најмала ситница. Бога молам некако да се смени ситуацијава, не и посакувам ништо лошо, нека си е жива и здрава, ама навистина сакам под итно да си најдеме сопствен дом со ММ и со син ми и сами да си живееме и сами да се издржуваме. Ако нешто најмногу мразам, тоа е нарушување на мојата приватност од кој било вид - ако сакам да ѕверам во ѕид цел ден да не морам да објаснувам зошто е тоа така и сл. Одење пред мене зад мене цел ден и прашување зошто и како не е живот. Имам дете за гледање и треба таму да ми е паметот, не во непотребните муабети. Повеќе ја жалам отколку што ја сакам, не ја ни мразам, но навистина почнувам да се нервирам.




исто!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: Свекрви и снаи
25.1.2012 14:59:23   
zapce
Да цитирам зборови од стстијата „Ах тие свекрви“ на Рингераја кои многу ми се допаднаа.

„Ако брзо ја прекинете јазичната бариера и наместо “ало” “еј” “свеки” и други слични извици, и контактирате преку зборот “мамо”, веќе сте направиле чекор кон приближувањето. Во принцип, многу тешко е да наречеш друг човек, освен својата мајка, така, но има свекрви кои навистина со текот на времето ќе го заслужат тој епитет. Користете го овој израз само доколку чувствувате дека треба. Во спротивно, зборот ужасно горчи во устата, и во директна и во преносна смисла.“


_____________________________

Ако не сум за себе - кој ќе биде за мене?
Ако сум само за себе - што сум јас?
Ако не сега - кога?

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: Свекрви и снаи
26.1.2012 13:36:20   
Anci 84

ИЗВОРНА ПОРАКА: SkCura77

Искрено кажано, мојата свекрва е добра жена, сите ја сакаат и почитуваат, само јас не можам, зашто реално ја познавам каква е. Никако не можам да пронајдам духовна сила да прифатам дека мораме да живееме заедно, зашто се навикнав со ММ да живееме сами. Не ги сакам ниту нејзините пари, ниту нејзината куќа, ниту подароци за син ми, ниту да ме тинтра, да ме помага, да ми готви и сл. Имаме проблем и во комуникација и во балансирање на карактери, ама никако не можеме да се сложиме, секоја смета дека е во право за најмала ситница. Бога молам некако да се смени ситуацијава, не и посакувам ништо лошо, нека си е жива и здрава, ама навистина сакам под итно да си најдеме сопствен дом со ММ и со син ми и сами да си живееме и сами да се издржуваме. Ако нешто најмногу мразам, тоа е нарушување на мојата приватност од кој било вид - ако сакам да ѕверам во ѕид цел ден да не морам да објаснувам зошто е тоа така и сл. Одење пред мене зад мене цел ден и прашување зошто и како не е живот. Имам дете за гледање и треба таму да ми е паметот, не во непотребните муабети. Повеќе ја жалам отколку што ја сакам, не ја ни мразам, но навистина почнувам да се нервирам.

Ova e istoto sto jas go cuvstvuvam,duri si mislev dali e vo mene e problemot ,dali jas sum idiotot,kako ziveat drugite zeni so svekrvi.No ne mozam ,i ne znam do koga ke izdrzam.Duri cuvstvuvam deka mojot odnos kon mm ne e veke ist zatoa sto ne gi podnesuvam negovite.No kaj mene ima druga pozadina ,jas koga se omaziv vikaa po mene me maltretiraa psihicki ..ti si vakva...ti si onakva..go odeli sin mi ..ni gi frlaa smetkite sami da gi plakame celi..da si odite od tuka ...odnos koj sto traesi celi cetiri godini.No otkako se rodi vnuceto se pravat kako nisto da ne bilo.Pa cekaj do vcera bev losa za vas,a sega sum princeza.Neznam ne mozam da zaboravam sto mi pravele i ne mozam da gi gledam ,pa uste da go gledam moeto dete vo nivnite race...kosmar.Neznam do koga vaka i ne mozam da najdam resenie..ili ke se razbolam od nervoza ili psihicni ke popustamuser posted image

(Одговор на членот SkCura77)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?