|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Свекрви и снаи
19.1.2013 22:35:08   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Temava ja otvoram inspirirana od desavkite na prijatelka na mm koja sega brzo se omazi. Samo posle dva meseci ziveenje so svekrvata, zenava e padnata vo letargija, depresija i se naoga na cekor da se vrati doma. Problem nekoj realen nema, no postoi veli taa atmosfera na animozitet i negativna energija vo domot i toa e neizdrzlivo... nema da navleguvam vo detali sto im se slucuva, bidejki ne baram sovet za nea tuku sakam da si prodiskutirame i da se obideme da najdeme pricina zosto postoi ovoj vecen konflikt pomegu snaite i svekrvite, zosto ovoj odnos e propraten so negativni cuvstva, koja e celta na borbata koja se vodi pomegu zenite vo vakvo srodstvo... i ve molam ne sakam temava da se pretvori vo kukanje od svekrvite, bidejki smetam deka za sekoe nedorazbiranje se potrebni dve strani

nekako se mislam da ne imame nekoj gen koj go nosime i ne tera na taka nekoe iracionalno odnesuvanje ili mozebi e vo prasanje pogresno vospituvanje, mozebi vlijae i ekonomskata sostojba i nemoznosta nezavisno da se zivee, ili pak ostatocite na patrijahatot vo sudir so modernite tokovi predizvikuvaat jaz?????
sto mislite????
dali vaset_o licno iskustvo ve dovelo do nekoj zaklucok, do mozno resenie koe bi mozele da im go preneseme na idnite generacii za tie da ziveat vo poskladni odnosi, so pomalku negativni cuvstva, so poveke razbiranje?



_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот EmilijaGA)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Свекрви и снаи
19.1.2013 22:50:33   
niki
auf i aman od ova prefrlanje postovi i slepuvanje na temi koi se razlicni
temava ovde e dali moze svekrvata da ti bide isto kako majka
mene za toa ne mi se diskutira
ne sakam ni da gi ogovarame svekrvite, nitu snaite
drug mi bese muabetot
kako god prodolzete da kukate ili da se falite od svekrvite ovde nema da pisuvam

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Свекрви и снаи
19.1.2013 23:02:32   
kikicka
Ники без разлика на првиот пост, темата е иста а кој сака да се пожали има соодветна тема Наметлива свекрва.
Е сега ти можеш слободно да дискутираш на оваа тема со другите членови во врска со твоето прашање без притоа да се навраќаме на постовите од 2010.

И ова АУФ незнам што ти значи али не е соодветно нити тоа нити пак коментарот за префрлање постови.
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

auf i aman od ova prefrlanje postovi i slepuvanje na temi koi se razlicni
temava ovde e dali moze svekrvata da ti bide isto kako majka
mene za toa ne mi se diskutira
ne sakam ni da gi ogovarame svekrvite, nitu snaite
drug mi bese muabetot
kako god prodolzete da kukate ili da se falite od svekrvite ovde nema da pisuvam



< Поракaта ја уредил kikicka RR -- 19.1.2013 23:10:37 >


_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Свекрви и снаи
19.1.2013 23:03:25   
Beatris
Ники темата е потполно иста како онаа што си ја отворила! Дури и насловот е малтене ист со твојот! Дискусијата оди во насока во која ние ќе ја насочиме, меѓутоа темата е таа и нема потреба од 10 слични теми. Твојот пост е тука, и може да се дискутира во тој правец

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Свекрви и снаи
20.1.2013 10:10:35   
Ring
Мислам дека целиот "проблем " потекнува од генерациските разлики, од воспитувањето , од преголемите суети , од економската и финансиска разлика, од социјалното опкружување....
Не може да се очекува дека ќе има идеално вклопување и прифаќање меѓу свекрва која е помалку образована , работи некоја помалку платена работа која е механичка и рутинска и каде нема надоградување , свекрва која е асоцијализирана и која не се изреализирала во животот и снаа која постојано се образува, работи на екстра место, економски независна , способна, која секој викенд е некаде надвор од градот и се дружи со пријатели.
Ова ми е само еден пример....мислам дека тука секогаш ќе преовладуваат суетите и дека за да нема конфликт треба балансирање и прифаќање на другата каква е...без преговарања ако е можно user posted image


< Поракaта ја уредил Ring -- 20.1.2013 10:12:26 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Свекрви и снаи
20.1.2013 18:39:07   
Felly RR
Не знам кои се причините за несогласувања, ама некако економски/финансиски не се баш секогаш причина. Кај нас еве свеки е со пониско образование од моето, но тоа не значи дека е помалку образована. Финансиски - отприлика иста плата земаме, а секој викенд не сме надовор од градот ни јас ни тааuser posted image . Како што ние си ги реализираме нашите желби, така и таа знае да си направи некој ќеф, за да и биде исполнет животот. (Не мислам тука на кој знае што, ама сепак да си излезе со пријателки понекогаш, да си седне на лаптоп, да си чепка по интернет). Значи не се сите свекрви „затупени“ а ние па ептен модерни, и од тука несогласувањата. Без разлика на образование и финансии, јас мислам многу повеќе зависи од карактерот.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 1:16:14   
Bilence2
Jas mislam deka nesoglasuvanjata.se od poinakva priroda. Mislam deka psiholoski majkata go dozivuva prepustanjeto na sinot na druga zena kako gubitok i kako strav od napustanje. Taa se grizela za sinot X godini, a sega toa go prepusta na , za nea, neiskusna snaa koja sekako deka ne znae za site potrebi na mazot od 00 do 24 casot. Periodot na prilagoduvanje na zaednicki zivot na mladite e ponekogas podolg otkolku sto ocekuvaat majkite, pa cestite maani koi najcesto svekrvite gi naogaat na snaite se odnesuvaat na raboti koi svekrvata gi pravi na eden nacin, a snaata izbrala da gi pravi na poinakov nacin. Edno nesto ne svakaat svekrvite- deka za zenskoto, koe najcesto odi da.zivee pod ist krov so semejstvoto na mazot, e toa ogromen shok, na koj mu sleduva period na pred se prilagoduvanje kon novonastanatite uslovi, a.posle i prifakanje na obvrskite koi doagaat so preseluvanjeto i zaednickiot zivot. Svekrvite ocekuvaat uste prv den snaata da znae se, a snaata ne e seuste ni svesna sto i se slucilo i sto treba da pravi. E tuka nastanuvaat prvite nesoglasuvanja, koi ragaat netrpenie, a toa ponatamu se prosiruva i vo pogolemi problemi. Uste pogolem problem imaat snaite koi znaat po nesto i sakaat naucenoto od kaj majkata da go nametnat vo noviot dom, a domakinkite (svekrvite) najcesto ne sakaat nekoj da "im soli pamet". I koga ke vidat svekrvite oti nivniot sin go prifaka nametnuvanjeto na snaata, a go otfrla ona sto majka mu go pravela cel.zivot za nego...e tuka puka se.
Niki, moram da.dadam eden primer za.ova, ne so cel da se pozalam, tuku da ilustriram. Koga se preseliv kaj mm, trebase da mi oslobodat mesto po plakarite vo sobata na mm kade svekrva mi imase zafateno pogeke od polovina mesto, za da gi prenesam moite stvari, a toa svekrva mi ne go napravi cela nedela otkako dojdov kaj niv. Na rabota odev vo 3 stvari obleka koi mi sedea na stolica vo nasata soba, a gi nosev kaj majka mi da si gi isperam i da zemam nesto.drugo za nosenje. Koga mm i rece deka e veke redno da si gi prefrli nejzinite stvari kaj nea mislam deka se osekase izbrkana i mislam deka uste togas taa vo mene vide rival i pocna so zamerki i intrigi, na koi do skoro bev imuna i se pravev deka.ne gi zabelezuvam. E posle 6 godini brak, denta koga se vrativ od vtoroto poroduvanje- pukna. Ama ke si kukam vo druga prilika ne vo ovoj post.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 8:56:03   
vezilka RR
Ах, веројатно е сколопка на повеќе работи ама мислам дека главно е последица на патријархалната матрица. Тоа е борба на авторитети. Како да објаснам, како во војска што било, на пример, додека си гуштер сите ќе ги слушаш, а повисоките по ранг, ќе те малтретираат и кога треба и кога не треба. Е баш така, во клачичен патријархат, жената е најдолу на ранг листата на авторитети, се додека не стане свекрва, тогаш има еден под неа, снаата, и тогаш доагаат нејзините 5 минути. А фрустрациојата на снаите е токму затоа, дека знаат дека треба да молчат и да слушаат, и башка пред светот да покажат дека свекрвата ја сакаат исто како мајка им, нели треба да ја викаат мамо. После снаите ќе станат свекрви..и тоа така ќе се врти во круг. Сега зборам за патријархат во изворна форма. Денес се разбора дека не е се задржано баш вака, барем се надевам дека не е задржано, ама контекстот и фрустрациите потекнуваат од тука. Се надевам дека барем малку сме успеале да излеземе од околопот на патријархатот..за некои знам дека излегле бидејќи познавам случаи каде воопшто не е вака.
Мислам дека со тек на време тоа ќе се менува се повеќе, оти се повеќе има семејства каде нема ранг листа на авторитети, па од тие семејства нема да излезат исфрустрирани свекрви и снаи..

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 11:02:20   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

прифаќање на другата каква е...без преговарања



ova e najvazno po moe mislenje, no za zal pocnuvajki od sopstveniot primer i gledajki gi site ostanati koi gi poznavam vo realnosta ova ne se praktikuva bez ogled na toa kakvo obrazovanie kultura i zivot imaat i dvete

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Без разлика на образование и финансии, јас мислам многу повеќе зависи од карактерот.


ne bi se soglasila deka e vo karakterot, bidejki sum imala prilika da zapoznaam i takvi slucai kade se izgleda korektno i fer, dur ne zagrebes pod povrsina, koga vistinski iskreno se razgovara togas se priznava deka netrpenie postoi iako ne si dozvoluvaat da go pokazat

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bilence2

Periodot na prilagoduvanje na zaednicki zivot na mladite e ponekogas podolg otkolku sto ocekuvaat majkite, pa cestite maani koi najcesto svekrvite gi naogaat na snaite se odnesuvaat na raboti koi svekrvata gi pravi na eden nacin, a snaata izbrala da gi pravi na poinakov nacin. Edno nesto ne svakaat svekrvite- deka za zenskoto, koe najcesto odi da.zivee pod ist krov so semejstvoto na mazot, e toa ogromen shok, na koj mu sleduva period na pred se prilagoduvanje kon novonastanatite uslovi, a.posle i prifakanje na obvrskite koi doagaat so preseluvanjeto i zaednickiot zivot. Svekrvite ocekuvaat uste prv den snaata da znae se, a snaata ne e seuste ni svesna sto i se slucilo i sto treba da pravi. E tuka nastanuvaat prvite nesoglasuvanja, koi ragaat netrpenie, a toa ponatamu se prosiruva i vo pogolemi problemi. Uste pogolem problem imaat snaite koi znaat po nesto i sakaat naucenoto od kaj majkata da go nametnat vo noviot dom, a domakinkite (svekrvite) najcesto ne sakaat nekoj da "im soli pamet". I koga ke vidat svekrvite oti nivniot sin go prifaka nametnuvanjeto na snaata, a go otfrla ona sto majka mu go pravela cel.zivot za nego...e tuka puka se.
.....
E posle 6 godini brak, denta koga se vrativ od vtoroto poroduvanje- pukna. Ama ke si kukam vo druga prilika ne vo ovoj post.


so mm se slozivme deka ova vo prviot paragraf sto go pisuvas e klucno i se slucuva, nie dodadovme i deka i snaata doaga vo brak so nerelani ocekuvanja deka ke bide prifatena vednas ili mnogu pobrgu i so nekoja romanticna vizija za brakot koj vo svojata sustina voopsto ne e so namena i cel da bide romanticen, i za zal toa prilagoduvanje znae da trae i so godini kaj dvete strani

inaku za licnovo tvoe iskustvo, jas nekako mislam deka do pukanje doaga kaj site, samo kaj nekogo pobrzo, kaj nekogo podocna, kaj nekoi toa ne e tolku izrazeno i se resava posuptilno, a kaj drugi e so katastrofalni razmeri
ova smetam deka e tesno povrzano so tradicionalniot kozavisen odnos koj se razviva vo semejstvata i e svojstven za balkanot, nekako celoto vospituvanje na decata ni e so primesi na emocionalno uslovuvanje od najmala vozrast i se ocekuva toj model da se zadrzi i dodrzi dur se zivi roditelite, sto e mnogu pogresno i tesko za podnesuvanje

ИЗВОРНА ПОРАКА: vezilka RR

Се надевам дека барем малку сме успеале да излеземе од околопот на патријархатот..за некои знам дека излегле бидејќи познавам случаи каде воопшто не е вака.
Мислам дека со тек на време тоа ќе се менува се повеќе, оти се повеќе има семејства каде нема ранг листа на авторитети, па од тие семејства нема да излезат исфрустрирани свекрви и снаи..


so se se soglasuvam, i ja delam nadezta so tebe, no primerite koi gi gledam vo realniot zivot, a ne se malku i temi na forumov kaj sto moze da se procite tokmu sprotivnoto nikako da me ubedat deka nadezta e realnauser posted image
inaku so ogled na toa deka imam kerka mi se kreva kosata na glavata koga pomisluvam deka eden den i taa ke pominuva niz istite fazi na zivot
inaku edno vreme imavme konflikt so mm na tema kako da ja vospituvame kerkata, jas bev i seuste sum vo fazon deka treba da bide nezavisna samostojna i samouverena i oslobodena od patrijahalni stegi, a toj me obvinuvase deka na toj nacin ke ja napravime nesrekna vo brakot i vo konflikt so semejstvoto na mazot, no kako vremeto minuva i kako i toj se srekava so razni primeri nekako go gledam deka pocnuva da se povlekuva i da se nadeva deka idninata ke donese uste poveke osloboduvanja koi i za nas koi sme sega mladi ke bidat wow i no, no

bas me interesira kako drugite majki so kerki gledaat na ovoj odnos koga razmisluvaat za idninata na nivnite kerki?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 11:32:55   
anaana
problemot vo nesoglasuvanje megju snaata i svekrvata doagja od mnogu raboti. kje gi trgneme karakternite osobini na dvete, bidejki toa samo doprinesuva za toa dali porano ili podocna ke pukne :)
ako e snaata pomolceliva ke si trpi, ako e izbuvliva porano ke dojde do kavga :)
se slagam so komentarot deka za snaata doagjanjeto vo kukjata na mazot e golem cekor, i proces na prilagoduvanje. nema vrska ocekuvanje. jas eve od sopstveno iskustvo (iako nie ziveeme odvoeno) koga se porodiv bev vo kukjata na soprugot. jas ne ocekuvav deka taa ke se vrti okolu mene ili ke me saka kako kerka ili ke treba sega da cekam da pomine period za da se prilagodime edna na druga.
nie imavme nas sprat koj bese ureden po nejzin vkus. se bese vo red se dodeka jas ne posakav da se smeni prekrivacot na krevetot. znaci eden obicen prekrivac. verojatno tuka nejze i stana jasno deka ona sto taa si go imala godini, i si go ureduvala kako saka sega veke ke go ureduvame jas i maz mi. i tuka taa se navredi od toa sto mene ne mi se svigjala bojata. znaci epten banalna rabota. ama toa e nekoj pocetok. potoa jas pocnav da kupuvam raboti za spratot. nea i bese cudno nacinot na koj jas cistam i sl. bidejki taa si bese naucena na sosem drug zivot. ova zboruvam za 2 meseci :) i nie bevme na eden sprat taa na drug. nemavme mnogu kontakti ama ete, verojatno nea i bese cudno deka ima i druga osoba sto nesto pridonesuva za kukjata. potoa bese na sekoje izlaguvanje so mm, prasanjeto kade odite? :))) soprugot e naviknat na tie nejzini prasanja pa se naviknav i jas. :)))
potoa bese problem sto nas ne ni se rucase koga taa sakase. i doagjase so rucekot kaj nas ajde da jadete. nas ne ni se jade taa se luti.
ajde ednas ke i go napravis merakot, dva pati. ama sekoj den.
mislam deka e problem sto koga se zivee vo zaednica, svekrvata treba malku da ima razbiranje i treba da go prifati faktot deka ne moze veke da e se kako taa sto saka. ne moze taa da odlucuva koja boja ke e mojata (i na mm) spalna. jas ne i se mesam kaj nea vo soba kako e. a taa si zema za pravo da se mesa.
drug problem e sto site vikaat snaata e dojdena vo kukjata na mazot. nikoj ne vika deka taa veke zivee tuka. deka toa e nejzina kukja veke, ili stan ili sto i da e.
toa dava nekoj vpecatok deka snaata nema kaj da zivee pa dosla vo kukjata na mazot. tocno e deka e dojdena vo taa kukja ama od toj den nataka taa ne e gostin. taa zivee tuka. toa isto moze tesko im pagja na svekrvite.
eve vikam kaj mene bese taka. ova e se vase. ovoj sprat e vas. ama koga jas pocnav da si go sreduvam i da si pravime plan sto kaj ke bide taa se pobuni, kao ova vaka e poubavo.
i potoa sledat kavgi okolu rucekot koj sto gotvel koj sto jadel. pa ljubomora kaj izleguvas i red drugi raboti. isto problem na golem broj svekrvi im e koga devojkata ke rece deka ke odi kaj majka i. demek ne trebala taa da odi tamu. sto barala tamu. sega imala druga kukja. imam i takvi primeri. posle sledat muabetite od tipot sto ke recele lugjeto i sl. i toa sega na denesnive mladi malku poveke im smeta :)))
taka da pak e do nekoe svakanje za doagjanjeto na devojkata kaj mazot. sto znam.
tocno e i deka ima devojki koi doagjaat i mislat deka veke se e nivno i deka site ke se odnesuvaat po nivni pravila.
sepak treba da ima od dvete strani razbiranje deka toa sto mu pripagjalo na eden sega im pripagja na poveke lugje i treba da se bara zaednicki jazik. kompromis se pravi, ama ima i toj kompromis granica
isto na primer mene mi smeta koga nekoj od tie starite ke mi rece nevesto ajde pokazi se. jas ne sum stapila vo brak za da se pokazam kolku me biva. jas sum takva i soprugot moj si me saka takva i nema sto jas da se dokazuvam. mene toj i na nego slicni komentari mi se mnogu bez vrska.
fala bogu sto ziveeme oddelno i vo drugi gradovi pa nemam nekoe golemo iskustvo. jas znaev deka vo kukjata ke bidam mnogu kratko pa i ne se zamarav mnogu.



< Поракaта ја уредил anaana -- 21.1.2013 11:41:56 >

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 13:09:51   
sandriana RR
bas me interesira kako drugite majki so kerki gledaat na ovoj odnos koga razmisluvaat za idninata na nivnite kerki?

Е, ова ми е болна точка, уште од сега. Ќерка ми е многу мала, но пуста мисла оди далеку, па, поаѓајки од сопствената моментална ситуација, размислувам и за тоа што и како ќе се случува во иднина со ќерка ми по ова прашање.
Бидејки живееме во заедница,и сме големо семејство, тоа што се уште сум таму, во тивки односи со свеки, се должи пред се на мојот карактер да не пререкувам, да не се бунам, да не се расправам за секој неумесен коментар, дејствување и сл. И на надежта дека наскоро ќе имаме свој сопствен простор ме држи да ги гладам работите и да ги одржувам односите без расправии.
А, ќерка ми се надевам ќе израсне во човек со појак карактер, со поголеми амбиции, поцврсти ставови од мене, па ќе изгради став и по тоа прашање, и ќе почитува од далечина user posted image . Односно, сметам дека полесно се истрпуваат Х зафрканции, карактери, гафови, кога се подалеку од тебе бар неколку километри. Би си ја советувала ќерка ми да почитува и цени, но да си гради свое гнездо со своето семејство подалеку од матицата user posted image
Живи и здрави да сме, па после Х години ќе резимирам до каде сум стигнала со оваа мисија.

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 20:12:15   
Gwendolin

ИЗВОРНА ПОРАКА: sandriana

Би си ја советувала ќерка ми да почитува и цени, но да си гради свое гнездо со своето семејство подалеку од матицата


Колку подалеку-толку помили ќе си бидат. Би ја воспитувала баш така ќеркичката. Не сум цвеќе за мирисање, ама па лицемерие не поднесувам, а колку и да викаме не, тоа е присутно во скоро секој однос снаа-свекрва. Мамо? Да, порано може било пооправдано да се вика мамо на свекрвата зашто се мажеле на 14-15 години ( уште деца) и свекрвата буквално си добивала во домот тинејџерка која може сеуште да ја обликува карактерно, а девојчето добивало мајчинска фигура (ментор за женски работи user posted image user posted image ) од која доучувала како да води домаќинство. Сега никој не може да ме убеди дека жена која на приближно 25-30 год. стапува во брак, претходно ја видела свекрвата 2 до 3 пати на некој ручек и се размениле вообичаените љубезности, дека кога ќе отиде во матично и другиот ден треба веднаш да и се обраќа на таа малку позната жена со Мамо. За мене не е почит туку лицемерие, особено ако се виделе само неколку пати претходно. Почит е да ја почитуваш ко особа неа и нејзините одлуки, мани и доблести, а самото викање на мамо, а потоа жалење кај сестри и пријателки од неа е лицемерно. Истото важи и обратно. Добредојде ќерко во фамилијата - фала за добредојдето, но нит ти сум ќерка, ниту ќе ти бидам, ниту пелени си ми менувала, ниту си се секирала дали сум гладна или болна...Многу го растегнав објаснувањето, може и груба сум, ама од мноогу примери сум забележала дека првично проблемите почнуваат со ословувањето. Еден куп жени сум слушала кај што кукаат од снаите што ги виделе само 3 пати во животот дека не им викале мамо и тоа го истоветуваат со тоа дека снаата не ги почитувала и ги мразела.Нема врска.
Не сакам да ме сфатите дека тоа е коренот на недоразбирањата, тоа е само една гранка од дрвото на препирањата помеѓу две генерациски далечни жени кои многу често немаат ништо заедничко освен љубовта кон еден маж, која едната го смета како столб и заштитник во животот, а другата како дете кое треба да се заштитува.
Колку и да се во добри односи, најдобро е според мене доколку се има услови да не се живее заедно. Колку и љубов и почит да има, ќе избијат искри за било што и секогаш свекрвата е таа што се меша во секоја манџа, а снаата е таа што го оддалечува мажот од манџата на мама.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Свекрви и снаи
21.1.2013 21:08:23   
Ring
Примери за несогласување меѓу снаи и свекрви има многу...Ако има услови да не се живее заедно е идеално....а ако мора во заедница , мора да има и отстапки и од двете страни...
Јас не живеам во заедница, и тогаш кога ќе се видам со свекрвата (1-2 во два месеци ) има нешто што ме вади од такт ...враќам на љубезен начин и толку , не ја продлабочувам дискусијата
Јас се водам од тоа дека не треба да ја трошам енергијата на непотребни и неефективни расправии со кои ништо нема да постигнам , туку едноставно се фокусирам на моето семејство и на нивните потреби , а се друго ми е пролазна работа .
И да би била во заденица мислам дека исто би постапувала....од почит многу работи би игнорирала, би проќутила, па ќе кукам на мм или мајка ми, и би се надевала дека со тоа игнорирање свекрва ми ќе свати дека не е се како што таа мисли , а сите муабети би ги водела онака службено и површно !
Едноставно, ако она сака да се замара со мојот живот нека повели, ќе и давам толку информации колку што јас мислам дека треба, кога ќе ме праша ќе и одговорам, ама да навлезам во некоја нејзина игра на докажувања и објаснувања нема да дозволам !


< Поракaта ја уредил Ring -- 21.1.2013 21:09:33 >


_____________________________

Your children will become who you are...so be who you want them to be !

(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Свекрви и снаи
1.2.2013 21:16:27   
butterfly queen
Temava nema kraj moze da se pisuva stranici i stranici... Jas mislam deka nie kako novi snai otideni po tradicija vo kukata na mm ocekuvame da se osekame kako doma, da si pravis ti kako sakas, da si ureduvame kako sakame, da si cistime kako sakame, doma kaj majkite nikoj nisto ne vika neli? E sega problem na svekrvite dosla nova snaa pa i treba da se naviknuva na novi pravila vo nejzina kuka? A pa i nie kako da se osekas kao doma koga nekoj ne ti pomaga da se osetis taka? Mislam deka od tuka pocnuva se, tie sakaat po nivno a nie so naseto novo semejstvo sakame da pocneme nesto novo i da bide stvarno nase semejstvo na krajot na denot sepak nasa fam e mm i bebulinjata, sveki se vtora linija. Mislam deka mozebi sepak zavisi i od karakterot ima snai koi se tolku slobodni so svekrvite, gi vikaat mamo, si pravat muabet kako prijatelki mozebi svekrvite se po "meki" snaite po kutlivi pa zatoa.
Jas mojata sveki ja gledam 1 ili 2 pati vo godinata po 2 3 dena sme zaedno ama veruvajte nagosti koga odam nekade se osekam po dobredojdena otkolku tamu taka da... ne znam do kogo e user posted image kako i da ponastrana ako ima uslovi mnogu podobro user posted image

(Одговор на членот Ring)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Свекрви и снаи
15.7.2013 11:57:10   
Anna3
Виц:
Се земале младите, доаѓа снаата во куќата на свекрвата и вели: „Јас дојдов и несакам да ви го реметам редот во куќава, кој си готвел нека си готви, кој си чистел нека си чисти и понатака, јас сум тука само да го забавувам вашиот син“user posted image

(Одговор на членот butterfly queen)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Свекрви и снаи
5.5.2014 10:32:07   
Mila mamicka
Свекрва како мајка - дали е можно? Секако дека е можно. И се радувам затоа што можам да го кажам тоа од сопственото искуство. Мојата свекрва нема ќерка, и ме сака мене како ќерка. Ама, не само со зборови, туку со дела, со многу добри дела. И јас неа ја сакам, ако не како мајка, еве како втора мајка да кажам. Мислам дека за да се има добар однос помеѓу снаа и свекрва треба да има почит и разбирање од двете страни. Да напоменам дека живееме во заедница. Ми помага во се, ми го чува детето, не ни се меша во бракот, секогаш мисли за доброто на другите. Сака на сите да им погоди. Пу пу да не си ја урочам.

_____________________________

Најдобрата работа што еден татко може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка.

(Одговор на членот Anna3)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Свекрви и снаи
5.5.2014 15:01:33   
Defne90 RR
И мојата свеќи си е супер,навистина немам да кажам лоши и негативни зборови за неа.Млада си е современа си е и не разбира и мене и мојот сопруг дека сме млади и дека имаме потреба и да излеземе и да бидеме сами и сето тоа.И никогаш ме нема одбиено кога станува збор за гледање на децата.Значи секогаш ми излегла во пресрет и ги чувала па дури поголемиот и за спиење бил и ништо не рекла никогаш,напротив секогаш прифаќа да го гледа.И таа и свекор ми секогаш се добредојдени кај нас исто како што и ние со маж ми сме секогаш добредојдени кај нив.И што е најбитно односот што го има кон мене како и јас кон неа е навистина коректен и полн со почит.И викам мамо и тоа со полна уста што викаат старите и воопшто не ми е тешко тоа.Е сега секако дека мајка е една и единствена и како мајката нема друга,ама мојата свекрва ја почитувам како мајка на мојот син.И јас ете можам да кажам дека стварно сум задоволна од мојата свекрва и од нејзиниот однос спрема мене.user posted image И се надевам дека така ќе остане засекогаш.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот Mila mamicka)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Свекрви и снаи
6.5.2014 8:10:49   
mommy_angels RR
Ми помогнала и ми се нашла многупати,ме изнервирала во неколку наврати user posted image ,се на се коректен однос си имаме,арно ама МАМО од моја уста не ислегува,најверојатно дека не сакам јас да излезе.Ова мамо,тато во нашата традиција ми е толку неосновано и бесмислено што го одбивам.Е сега свекрва ми е од потрадиционалните жени,па за неа тетко да ја викам не и одговара,на име исто така и така ние си се викаме никако user posted image во последните 10 години user posted image user posted image user posted image Сигурно така и ќе си продолжиме,важно е да имаме колку толку почитување една со друга

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Свекрви и снаи
6.5.2014 8:46:31   
nataly86
user posted image user posted image user posted image mommy kako jas da sum go pisela tvojot post user posted image
Isto imame korekten odnos se pocituvame ama jas MAMO nikako da recam eve vek 6 godini...pa najverojatno i nema da recam bidejki sega mi se cini bi bilo uste poglupavo sto znam...ama ne mi ide nekako....user posted image toa e user posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Свекрви и снаи
6.5.2014 11:53:33   
Kvisko
Ние имаме супер коректен однос. Можеби е до тоа што се гледаме само за викенди, празници и слично, а можеби бидејќи ептен пази околу мене да не ме навредим налути и слично.

Јас ја викам МАМО од време на време и не ми е проблем. Во главата си имам расчистено дека не ми е мајка и дека е тоа само назив односно титула.

Грешка сте дека е само кај нас називот Мамо за свекрва. и на запад е така (Mother in Law). Има една епизода од Everybody Loves Raymond баш за оваа пролематика. Супер смеење е.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Свекрви и снаи
26.11.2014 13:36:31   
caciana
Lele devojki so naprajvte!! Jas uste ne sum nevesta i taka da dobro me isplasivte. Znaci sepak ke bide podobro da si posedam jas kaj MAMA hahaha user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Свекрви и снаи
26.11.2014 13:43:38   
scared RR
Ja pocituvam kako majka na mojot sakan ama iskreno ne ja sakam, mi ima zgreseno mnogu raboti :/

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Свекрви и снаи
26.11.2014 20:57:38   
Kvisko
caciana ич не се плаши. Ако имате коректен однос сега труди се да го задржите и имај на ум дека за се потребни две страни. Од пријателките што ги имам а имаат прбоблеми со свекрвите некако добивам чувство дека и ние снаите сме малку виновни некогаш. На пример се жалат дека свекрвтите им се смешале по дома и јас ги прашувам а мајка ти ако ти го каже истото што ќе направиш. Често одговорот е ша таа ми е мајка од неа е очекувано да ме советува. Е па мене ми е исто која од нив две „ме советува“ и „ми се меша“. Двете си знаат каде им е местото. Едната (мајка ми) нормално ја сакам повеќе, ама и другата ја почитувам и искрено со време ја засакувам (додуше и таа се труди да ми угоди).
Така што како ќе ги поставиш работите така ќе биде.

(Одговор на членот scared RR)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Свекрви и снаи
1.12.2014 1:45:02   
caciana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko

caciana ич не се плаши. Ако имате коректен однос сега труди се да го задржите и имај на ум дека за се потребни две страни. Од пријателките што ги имам а имаат прбоблеми со свекрвите некако добивам чувство дека и ние снаите сме малку виновни некогаш. На пример се жалат дека свекрвтите им се смешале по дома и јас ги прашувам а мајка ти ако ти го каже истото што ќе направиш. Често одговорот е ша таа ми е мајка од неа е очекувано да ме советува. Е па мене ми е исто која од нив две „ме советува“ и „ми се меша“. Двете си знаат каде им е местото. Едната (мајка ми) нормално ја сакам повеќе, ама и другата ја почитувам и искрено со време ја засакувам (додуше и таа се труди да ми угоди).
Така што како ќе ги поставиш работите така ќе биде.


Se soglasuvam so tebe...Muabet na mesto.. Ama novive snai se takvi sto 100% se soglasuvam so tebe deka sami si go baraat( imam drugarki i sledam od strana) . user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Свекрви и снаи
27.12.2014 14:51:21   
sonc90
mi zgresila,sum i zgresila,ne ostanuvam pokusa za da znae deka ako me napadne deka ke vratam a ne da si misli deka moze da pravi so mene sto saka...ama pa sto e pravo e pravo-mi pomaga i i pomagam...sekogas ja cuva kerka mi,ako ne mozam neso rabota da zavrsam i kazuvam nea i ja zarsuva,isto i obratno,se sto ke kaze pravam....tuka nema sto...sme se spukale mn pati-mn gadno ama ni dvete ne trpime lutina pa nikomu nista...da kazam tocno e,me nervira ama pa znaejki kakvi ima mojava e srce

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 4 5 [6]
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?