|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.

Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Породилно отсуство
27.11.2015 18:52:20   
happy_mammy
Zdravo mamicki !

vlezena sum vo 7-ot mesec od bremenosta i terminot za poroduvanje mi e 20 fevruari. Problemot e sto jas na 8-mi fevruari ke pravam 6 meseci raboten staz, a porodilnoto neli treba da se zeme najrano 28 dena. Me interesira dali dokolku izdrzam do 8-mi fevruari da ne se porodam (bidejki e mnogu verojatno predvreme da se porodam)mozam da go otvoram trudnickoto veke na 9-ti i fondot da mi plaka i sto se slucuva dokolku se porodis pred da napravis 6 meseci staz, dali mozes da zemas pari od fondot. Ve molam koj znae da mi pise user posted image

(Одговор на членот kokicekokice)
Непосредна врска до пораките: 726
   RE: Породилно отсуство
27.11.2015 20:41:20   
lolla RR
Porodilnoto moe e otvoreno na den na poragjaj. Mislam veke ne vazi minimum od 28 dena pred termin.

(Одговор на членот happy_mammy)
Непосредна врска до пораките: 727
   RE: Породилно отсуство
28.11.2015 0:02:22   
Hopeful RR
И моето е отворено на денот на породување. Мислам дека секако ќе имаш 6 месеци стаж, така што опушти се user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 728
   RE: Породилно отсуство
29.11.2015 15:14:13   
Felly RR
Веќе не важи тоа 28 дена пред термин задолжително. И јас го отворив 1 ден пред термин.
А и за тоа што прашував погоре - требало да поминат 15 дена решението да стане правосилно, затоа и секогаш доцнат со првата исплата, ама па месецов ми пуштија за двата - септември и октомври.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 729
   RE: Породилно отсуство
25.12.2015 8:03:34   
ivoni4ka
mamicki seznajki, mi treba sovet kako da postapam
vlezena vo 17 nedela sum, duri vcera na gazdata ( citaj doktor) mecki da go gazat mu kazav deka sum bremena i izreagira taka kiselo sto mi idese so nesto da go maanam. mi vika epa ako si rizicna bremenost ke bide problem za rabotata , znaes kaj mene ima rabota jas nema da mozam da plakam zamena 2 godini!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i tolku molk i poveke nisto ne kaza . eve denes ne zboruva ama bas nisto i sega jas na sto sum? ne kazuva dali ke prodolzam ili ne ! i sto da pravam zenski pomagajte, a mnogu e mizerno za 4 ipol meseci da izgubam porodilnouser posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 730
   RE: Породилно отсуство
25.12.2015 9:54:52   
DaniDaniSS
Prijavena li si ? I kako si prijavena kazi mi ?

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 731
   RE: Породилно отсуство
25.12.2015 10:59:08   
ivoni4ka
prijavena sum na neopredeleno, ama toa i bas nema nekoja korist kaj privatnite,
tuku do sega se ispokaravme mi idese da si letnam od rabota,
kako jas sum bila bezobrazna i nemarna se greska sum pravela sum go, iskoritila ne sum mu kazala deka sum bremena od pocetokot koga me primase( ne znaev togas deka sum bremena) od jauari ke primal nova sestra i tuka nastana kavgata koga prasav a sto so mene, on mene ke me naucel na red i disciplina bidejki jas sum bila nevospitana i neklturna, a jas sum go molela za rabota( a jas samo 1 bev da prasam ima li potreba od sestra) ke sum rabotela sekoja sabota ( a sekako gi rabotam) abe glavata mi ja zapali , samo mu rekov deka ne e fer od negova strana sto vaka se odnesuva so mene i so nekoi prethodno mali karanici sto gi imavme i da se stavi na moe mesto lelellele koga zdivea mislam deka mu idese da mi mavne edna. tuku ako izdrzam tuka dur odam na porodilno arno i ne se vrakam tuka, ako ne pak arno i kerka mi ja porasnav bez porodilno pa ziva zdrava e i takva da mi ostane. oti so vakvi ludaci ne se raboti i vakvi torturi i pritisoci ne se trpat, ama ako gospod ima i se gleda

(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 732
   RE: Породилно отсуство
25.12.2015 11:06:37   
DaniDaniSS
Toa e cest slucaj so trudnicite I rabotodavacite. Inaku NE SMEE da te izbrka sega dodeka si trudna. Ne se sekiraj za toa. Edinstveno moze da napravi se samo ti sama da se otkazes od rabotata. A najpametno e da si zamines na boleduvanje I ic da ne my se zamaras. Ke kazes deka imas losa bremenost, povrakas celo vreme, deka uslovite na rabota ti se uzasni I ke prodolzuvas bileduvanje sekoj mesec. Sega ne ti se potrebni nervozi, sega ti treba mir :-)

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 733
   RE: Породилно отсуство
28.12.2015 18:40:57   
DaniDaniSS
Zdravo mamicki. Ako mozete da mi pojasnite kako odi postapkata za konzilijarno vo poliklinika bukurest. Patoloska sum pa sega komisijata pobara konzilijarno. Blagodaram mnogu :-)

(Одговор на членот happy_mammy)
Непосредна врска до пораките: 734
   RE: Породилно отсуство
13.1.2016 13:02:31   
bajaderce
Не знам дали прашувам на право место но, јас сун на породилно од 01.12.2015 а бебето ми се роди 21.12. Денес ми се јавија од фирма дека им треба изводот од бебе за да ми ги поднесат документите за да ми даваат пари од фондодт , па до сега што правеа. Декември кој ке ми го плати? Или дури коа ке поднесат се ке почнат да исплакаат а до тогаш без пари???

(Одговор на членот DaniDaniSS)
Непосредна врска до пораките: 735
   RE: Породилно отсуство
13.1.2016 13:20:28   
lukajana RR
Без разлика од кога си на боловање во фондот мора да се однесе извод на бебето ,таква е процедурата
Ке ти се плати од денот кога ти е отворено боловањето

_____________________________

Сакам кога ми зборуваат зад грб зашто тогаш знам дека сум еден чекор пред нив

(Одговор на членот bajaderce)
Непосредна врска до пораките: 736
   RE: Породилно отсуство
15.1.2016 18:50:02   
mariche991
Mamicki a dali sekoj mesec dobivate porodilno I do koj datum vo mesecot poso eve denes e 15ti a ne mi isplatile seuste a prethodnite 3 meseci bea redovno isplateni do 15ti pa duri I porano...

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 737
   RE: Породилно отсуство
16.1.2016 13:39:13   
Hopeful RR
Редовно добивам, но не е секогаш до 15 во месецот - се случило и на 17 да стигне. Еве овој месец уште нема, за жал...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот mariche991)
Непосредна врска до пораките: 738
   RE: Породилно отсуство
24.1.2016 14:17:22   
new mammy
Ќе ве замолам за помош околу пресметувањето на породилното.До датумот за пораѓај (ако испадни така) ќе бидам цели 8 месеци вработена. Пред тоа месец невработена, и пред тоа вработена на пола раб време. Како се врши пресметката, последните 6 месеци или просек од цела година ?

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 739
   RE: Породилно отсуство
24.2.2016 13:43:07   
mimidjon
Здраво мамички дали знаете колку месеци е породилното за близнаци ,нешто слушнав 12 месец наместо 9 ...И од кога се отвара најрано ,зошто јас нема да можам до крај да одам на работа со две и порано се порагаат некаде 36 та недела .Ви благодарам

(Одговор на членот new mammy)
Непосредна врска до пораките: 740
   RE: Породилно отсуство
24.2.2016 14:08:52   
AneLav RR
Да даванаесет месеци е. А најрано мислам еден месец пред можеш да го земеш. Јас моите близнаци ги носев скоро до крај се породив една недела пред терминот. Инаку мој совет ти е да одиш на работа колку што можеш повеќе за да ти остане повеќе време со бебињата. ПОЗДРАВ!!

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 741
   RE: Породилно отсуство
24.2.2016 21:17:54   
mimidjon
zdravo ane ,sega citav novite izmeni od zakonot i vika 15 mesei porodilno otsustvo za bliznaci


Право на породилно отсуство

Според Законот за работни односи работничка за време на бременост, раѓање и родителство има право на платено отсуство од работа во траење од девет месеца непрекинато, а доколку роди повеќе деца одеднаш (близнаци, тројка и повеќе) 15 месеци. Исто така и работничка која посвојува дете има право на отсуство до наполнување на деветмесечна возраст на детето, а доколку посвоила повеќе деца (две или повеќе) 15 месеци.

go citav i zakonot taka pisuva ,e ne mi e jasno samo od denot na raganje li go racunt porodilnotot otsutstvo od rabota ili od tie 45,ili 28 dena pred terminot,ako koristam boleduvanje pred poragaj toa neli e razlicno od ova porodilno ...uff set__a sum prasalnici
kolku meseci ,godini se tvoite blizaci ili bliznacki se ,moite se i dvete maski user posted image user posted image

Администратор: Забранети се надворешни линкови

< Поракaта ја уредил lukajana RR -- 24.2.2016 22:34:04 >

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 742
   RE: Породилно отсуство
27.2.2016 17:03:52   
MarigoldNeva
Dali znaete i dali ima nekoja mamicka iskustvo so porodilno boleduvanje so rabota vo obrazovanie na dogovor?

(Одговор на членот mimidjon)
Непосредна врска до пораките: 743
   RE: Породилно отсуство
16.10.2017 11:32:04   
Anonimen
Zdravo!sakam da prasam znaci jas bev na boleduvanje do 05.10 od maticnata a potoa mi se prodolzi od specijaliat do 31.10 sega od kade da cekam plata od firmata ili fzom, i dali ima vrska porodilnoto plakanje so ova sto pretgodno si bil na boleduvanje ili si zemas 100 % plata blagodaram

(Одговор на членот linak)
  Непосредна врска до пораките: 744
Страница:   <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Страница: <<   < Претходна страница  26 27 28 29 [30]
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?