|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.1.2011 22:15:48   
nadica
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

NE GO ABORTIRAV RESIV DA JA RODAM,KERKICKA KE IMAME NA STO MN SE IZRADUVAV.SEGA SINCETO E 9MES.A JAS SUM 7MESEC TRUDNA.MALKU MIE TESKO SO STOMAKOT KOJ I NE MIE GOLEM BAS TAKA BEV I SO PRVOTO AMA DOAGA MAJKA MI MI POMAGA OTI SVEKRVATA RABOTI PA TOA SI SAKA RACICKI :)OD POMOS MI E DUBAKOT AKO NE E TOJ NEZNAM STO KE PRAVAM.INAKU SINCETO E MN VESELO DETENCE SAMO E TESKO ZA ZASPIVANJE DR E VO RED SI JADE SAKA DA ODI NE LAZ,MN E PODVIZEN. SEGA OSTANUVA USTE 2 MESECA DA SE RODI MOMATA PA CIRKUS KE NI BIDE SO 2 MALI DECA SO RAZLIKA OD11-12MESECIuser posted image


добредојде назад често се прашував што стори

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
31.1.2011 11:32:20   
fila
ИЗВОРНА ПОРАКА: fila

temava epten me pogodi  imam since skoro 6 godini    i se do sega vikav deka nema da cuvame  uste deca  dosta ni e ova i da mu se posvetime nego    arno ama  neznam sto mi stana  vo mene  se razbudi  nekoe custvo deka  ne sme  potpolno semejstvo so edno dete   i deka sakam  uste edno  so sto i mazmi  se soglasi .  i dosega koga nekoj ke mi spomnese za vtoro dete mnogu se nervirav  zasto site mislea deka oni znaat koga mi e vreme  za dete  a ne mislat deka za toa treba da odlucime jas i mm  .ZATOA  SEGA SE  NADEVAM deka vo naj kus mozen rok   ke se pofalam souser posted image   i mislam deka ke bidam najsreknata zena na svetot

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
31.1.2011 11:38:48   
fila
e da vi kazam deka mojata vtora bremenost mora povtorno da se odlozi poradi problemi na rabota  i ne e vreme sega za trudnicko boleduvanje mnogu mi e krivo zatoa sto vremeto si odi i nikako toa da se realizira a tolku mnogu posakuvav veke imam32 godini i sinceto veke ima 6 godini . Gi napraviv site potrebni brisevi i kontroli za da bidam sigurna deka se e vo red i na krajot nisto od moite planovi ke si puknam od makauser posted image

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
10.3.2011 8:39:01   
Anabanana
Vcera mi bese na gosti edno komsice...vrsnicka na Marko. Dragi ringerajki...jas ne sum videla Marko tolku ubavo da si igra so niedno drugo dete....Prvpat go vidov kako deli igracki ( obicno na nikoj nisto ne dava) duri i sednaa da rucaat zaedno. Tolku ubavo si jadea....merak mi bese koga vidov deka se, ama bas se izedoa od ciniite. Za 3 saati ne viknav ni ednas po niv. Se me slusaa.
Nego zborot mi bese...duri gi gledav taka zaedno pocnav da si razmisluvam...sto cekam jas sega uste za vtoro uste???? Lani imav spontan, nekoja bakterija sto mi go pukna vodenjakot, ali sega e se vo red. A jas uste cekam. Neznam..dali deka ne razbotam sega, sakam prvo da sredam taa rabota....ama pa koga ke razmislam i Marko go rodiv dodeka bev na fakultet uste pa mozev se da zavrsam kako treba.
Ringerajki moi ....posle vcera, jas imam oooooogromna zelba na Marko da mu rodam edno drugarce! Nesakam veke da go ostavam sam!

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.3.2011 11:36:37   
mamicki
Нема правила кога ќе родите второ или трето дете. Сепак, најважно е вие да се чувствувате подготвени, во секој поглед, за уште едно дете, оти тоа е многу сериозна одлука. Јас на пр. ниту не помислував да останам со едно дете, ама сплет на околности- и сега сум бремена по втор пат, а син ми има веќе 15 години. Но воопшто не ми е криво што така излезе (прво чекав да се вработам, па да земам решение, па ние сакаме ама не може...), повеќе ќе ми беше криво ако не се решев да си родам уште едно златце. Сега го очекуваме како да е прво, а изненадувачки, не можам да опишам колку многу се радува синот, ние се плашевме како ќе реагира. Значи, родете си второ кога вие ќе сакате, не дозволувајте да ве форсираат мајки, свекрви итн 

(Одговор на членот Anabanana)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.3.2011 23:45:43   
tin*
pa na bebe magazin kazaa deka vtorata bremenost treba da se planira posle tri god,toj period bil potreben na teloto da se vrati vo normala i da se podgotvi za nova bremenost, ama toa si e individualno koj kako si sakauser posted image

(Одговор на членот mamicki)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2011 0:13:16   
aleksandra90
Sinceto go rodiv vo maj 2008, sega go ocekuvame vtoroto user posted image koe isto taka treba da se rodi vo maj, znaci moite srcinja ke bidat 3 godini razlika sto mislam deka e bas idealna razlika.. Sepak site imame razlicen stav i mislenje pa taka sekoj neka si ja planira so srekja na site user posted image

(Одговор на членот tin*)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2011 18:10:05   
Snowhite RR
И јас сум за помала разлика меѓу децата, но ете заради царскиот ми рекоа да чекам 3 години, а и се уште не ни е решено стамбеното прашање, пролетва планираме да го правиме спратот и ако се вселиме до зима таму, можеби и ќе почнеме да работиме на случајот, па додека дојде време да се породам ќе поминат 3 години. Здравје само, па за другото ќе видиме

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот aleksandra90)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2011 19:20:30   
Pepelaska *
Уживајќи со син ми мене ме фаќа мерак не за уште едно туку уште две user posted image   и секогаш кога ќе слушнам некоја се породила сакам пак да поминам низ сето тоа ,значи некогаш колку и да сум уморна и да е тој плачлив или нервозен кога ќе ми се насмее се топам и си викам каде беше досега user posted image ама сепак мислам дека е рано, и јас сум за 3 години барем да се опоравам и јас малку

< Поракaта ја уредил Pepelaska### -- 27.3.2011 19:21:33 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
28.3.2011 0:59:47   
mila mama
Koga se porodiv, mislev da mozam odma uste edno da rodam, bi go rodila. Sega raspolozenieto mi e gore-dole. Kolku poveke vreme pominuva se si mislam deka ne sakam vtoro dete. Umorot si go kazuva svoeto, prviot mesec si vikav bez tri nema da sum, ama vaka nekako si vikam i edno e dosta. Zal bi mi bilo samo za kerka mi da ja ostavam bez bliska krv vo ova prokleto vreme, ama nekako ne sum za vtoro dete. Daj Boze da se predomislam otkako ubavo ke se naspijam i bebuska ke stane pomalku zavisna od mene user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.4.2011 17:01:00   
AnnaMolly RR
Јас едвај чекам да поминат уште две години и да почнеме да работиме на второ бебе! И двајцата со мм решивме тоа да биде кога Филип ќе наполни 3 години, за да бидат разлика со второто бебенце најмалку 3 и пол годинки.
Ем дека сум со царски со него, ем за да биде Филип поголем, да не носи барем пелени и колку толку да биде независен во поглед сам да јаде, да пие...

А после тоа ќе се прават планови и преговори за трето.


< Поракaта ја уредил AnnaMolly -- 2.4.2011 17:02:30 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.4.2011 17:09:30   
mama26
ИЗВОРНА ПОРАКА: mila mama

Koga se porodiv, mislev da mozam odma uste edno da rodam, bi go rodila. Sega raspolozenieto mi e gore-dole. Kolku poveke vreme pominuva se si mislam deka ne sakam vtoro dete. Umorot si go kazuva svoeto, prviot mesec si vikav bez tri nema da sum, ama vaka nekako si vikam i edno e dosta. Zal bi mi bilo samo za kerka mi da ja ostavam bez bliska krv vo ova prokleto vreme, ama nekako ne sum za vtoro dete. Daj Boze da se predomislam otkako ubavo ke se naspijam i bebuska ke stane pomalku zavisna od mene user posted image
isto.dodeka bese bebe sinot mislev odma i za drugo,ama kako raste se poveke odgovornosti so toa i nekako se naogam vo postov tvoj ...


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.4.2011 20:09:53   
darfil
Според мене вистинското време за второ дете е тогаш кога вие ке се почувстувате спремни.Сигурно тоа не зависи само од вас туку и од околината,односно вашиот сопруг,првото дете,нивните карактери и размислувања.Сепак најважно е вашето размислување,психичката и физичката подготвеност за да можете да уживате во секој момент со вашата фамилија.
Разликата на моите деца е 10 години и до сега не сум помислила дека би требало порано да имам второ дете.

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 10:08:39   
lukas
lukas napravi 13 meseci,i sakam da pocneme da probvame za vtoro,prviot pat bev tri godini na terapii so klomifeni ,dodeka go dobijam lukas,sega sakam dapocnam da probvam bez terapii ako uspee ako ne da mozam da pocnam porano so terapiite,se osekam sposobna deka bi mozela da izdrzam ,si presmetav ako sega primer uspeam da ostanam dodeka se porodam lukas ke ima 2 godinki,nemam nikakva pomos ni od svekrva ni od majka svekrva mi e zafatena so svekor invalid a majka mi se borat so siromastijata,sestra mi ima dve mali devojcinja od po 5 i 2 god.pa si se tesam so toa deka postojat gradinki dosta ke e lukas da go nosam od 8 h do 12 hv gradinka,koja mi e blisku 7 min.pat 4 saati ke izdrzam sama bez nikoj doma so dve deca potoa si ide maz mi doma od rabota,nezz sto da pravam a sakam da odam na vtoro ne mi se ceka plus e toa sto mazot mi e 38 god a jas sum 28 god,i sakam zaedno decinjata da mi rastat bez golema razlika,jas i sestra mi sme 2 i pol razlika i sme kako drugarki..kazete mi svoe mislenje,fizicki i psihicki se osekam sposobna,prednost mi plus  toa sto lukas e mnogu miren od koga e roden,pa ajde pukajte,sakam da znam sto mislite..pozzzzzz

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот darfil)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 10:22:23   
rina13
najbitno e ti da si spremna ako si spremna togas ne cekajte prefrlete se na akcija.od licno iskustvo ke ti kazam deka e najdobro 2,5 3 godini razlika,jas i brat mi sme tolku i zaedno iskacavme vo grad,isto drustvo bukvalno kako drugari,navecer do kasno karti marti muabeti smeski zafrkancii bukvalno zaedno izrastvme.i sekogas koga i da me prasale sto sakas da imas sekogas sum vikala sakam postar bat i si imamuser posted image moja pak mn bliska drugarka se razlika so sestra i 10 god i toa se 2 sosema razlicni sveta,nema komunikacija megu niv,dodusa nema ni prosor za drugarstvo nekogas i drugarka mi  ise odnesuva kako majka pa i nareduva zabranuva ili kara...spored mene najdobro e zaedno da si rastat..pozzz

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 10:49:23   
mila mama
Lukas, pa ti veke sama si odgovori vo postot deka si spremna  user posted image Vaznoto e sto ti si sakas vtoro dete i ne gledas precka za toa nitu vo eden moment ili situacija od tvoeto sekojdenevie. Taka sto coek moze samo da ti zavidi na resenosta, koja jas eve nesto ja nemam za vtoro dete user posted image
Ajde, ne ti trebaat mislenja, tuku dejstvija user posted image Na rabota, pa da go vidime rezultatot za edna godina user posted image


_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 15:25:27   
mama26
kako vie ke si odlucite lukas so tm taka...a godinite si odat u pravo si sto sakas uste edno no kako si odat nivnite godini taka i nasite neli?zatoa so tm najdobro sednete i slozete se sto i kako..

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 15:37:42   
AnnaMolly RR
Лукас, ако сте разговарале со маж ти на оваа тема и двајцата го посакувате тоа, не гледам никаква пречка. Па што ако немаш помош од никого, не ти ни треба. Лукас ќе си оди во градинка, здравје, се ќе си испланираш и ќе си организираш и нема да имаш проблем.
Јас ви посакувам среќа побрзо да забремениш, па сите заедно да се радуваме!


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.4.2011 17:20:56   
lukas
fala vi mnogu na site za mislenjata bas sakav da slusnam sto mislite vie,navistina godinite si pominuvaat,i so edna maka kako so veli tetka mi ke gi izrasnam dvete so dobra organizacija se nadevam ke napravam se,me faka strav ne velam ne no koga ke bide ke bide ke nema nazad samo gospod sila da mi dava i da imam sila kako sto imam sega i da me drzi zdravjeto da mozam da gi gledam dvete,pozz i fala vi mnogu na mislenjata...

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.4.2011 19:56:21   
Pepelaska *
user posted image user posted image user posted image  Лукас , ти посакувам најбрзо да си видишuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.4.2011 20:40:37   
lukas
:)))thenksuser posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
6.4.2011 8:34:46   
anedespo
2-3 godini e idealna razlika. Moite se 3 godini razlika. 

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.4.2011 14:42:07   
Pepelaska *
Вчера кога видов едни пријатели како си се шетаа со двете деца е како сум посакала и јас така, ама мсилам дека рано е уште, па решив здравје од есен кога ќе направи Мартин година да почнеме со обиди за второ дете, па тама и тие ќе дојдат негде скоро 2 год разлика, учев, работев сега сакам да се посветам на мајчинството па после нешто ново здравјеuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
7.5.2011 11:25:48   
AnnaMolly RR
Не знам дали ми дошло време за второ дете, ама еве ми доцни 7 дена... А имам толку уреден циклус, што последниот пат кога ми доцнеше 7 дена по 9 месеци се роди Филип... user posted image
Не планирав да имам мала разлика во возраста на децата, ама ако биднало нешто, ќе го пречекаме со раширени раце, секако дека е добре дојдено.
Ќе чекам до понеделник, па ако не биде ништо, правам тест.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
7.5.2011 11:56:17   
mila mama
AnnaMolly aj daj edno proletno iznenaduvanje user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?