|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.7.2010 14:58:02   
big_mama817
супер ке видиш одеднаш ќе ги пораснеш здравје и двете и јас со брат ми сме толкава разлика малку е тешко кога се  мали ама потоа е многу полесно верувај ми user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.7.2010 15:15:31   
niki
ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

imam since od 3ipol meseci i sega doznav deka pak sum bremena, evaaaaa ke bidat razlika samo 1 god me faka panika kako ke gi gledam toa epten malo a dr ke saka pazenje mnogu user posted image svekravata odi na rab a mora nekoj da vnimava na pogolemoto leleeeee pomisluvam na abortus ne ni bese planirano neznam sto da pravam pomagajte


на ова прашање само ти и мт можете да си дадете одговор. Добро размислете бидејки како и да одлучите потоа нема враќање назад. Дали ќе го сочувате или не зависи од финансии, стамбено прашање, емоционална спремност, физичка спремност, зависи од твоите планови за живот, дали работиш и кога сакаш да се вратиш на работа... сите овде ќе ти речат за за тој мал живот, но само ти си знаеш какви промени во вашите животи тој ќе внесе и дали си спремна тоа да го издржиш. Многу е лесно да родиш и тоа веќе го имаш искусено, тешкиот дел доаѓа по раѓањето и трае до крајот на животот, затоа добро добро размисли си.


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.7.2010 16:33:33   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

imam since od 3ipol meseci i sega doznav deka pak sum bremena, evaaaaa ke bidat razlika samo 1 god me faka panika kako ke gi gledam toa epten malo a dr ke saka pazenje mnogu user posted image svekravata odi na rab a mora nekoj da vnimava na pogolemoto leleeeee pomisluvam na abortus ne ni bese planirano neznam sto da pravam pomagajte


на ова прашање само ти и мт можете да си дадете одговор. Добро размислете бидејки како и да одлучите потоа нема враќање назад. Дали ќе го сочувате или не зависи од финансии, стамбено прашање, емоционална спремност, физичка спремност, зависи од твоите планови за живот, дали работиш и кога сакаш да се вратиш на работа... сите овде ќе ти речат за за тој мал живот, но само ти си знаеш какви промени во вашите животи тој ќе внесе и дали си спремна тоа да го издржиш. Многу е лесно да родиш и тоа веќе го имаш искусено, тешкиот дел доаѓа по раѓањето и трае до крајот на животот, затоа добро добро размисли си.



Jaс ќе ја потпишам Ники.
Тоа е само ваша одлука. Без помош одгледување на две бебиња истовремено е навистина захтевна мисија. Сепак не е невозможно.
Јас и брат ми сме родени со разлика од 13 месеци. Можам да кажам дека мене ме имаат пораснато дедо ми и баба ми затоа што моите мораа да се посветат на брат ми.


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.7.2010 17:15:47   
Bitolcanka
Билјана_ппп се сложувам со Ники. Лесно е секој да те осуди ако не си за или ако се двоумиш, но ти, т.е. вие најдобро си знаете. Разговарајте и убаво размислете пред било што и да одлучите дефинитивно. Како што кажа Ники - еднаш ќе се помачиш и ќе го родиш, но цел живот ќе му бидеш потребна и него и на синчето. Во секој случај не е едноставно и да се решиш на абортус, имам читано дека жените по абортус се многу тажни и чувствуваат вина цел живот.

_____________________________

It is not how much you give or what you say, it is how much love you give in what you do ...

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.7.2010 1:49:01   
Viktori
син ми и ќерка ми се 13 месеци разлика. Ако и онака се планира второ дете за една или година ипол, која е разликата? Ќерка ми не беше планирана, ама таа сакала да ни дојде. И јас ја прифатив без двоумење.

Инаку супер беше затоа што постарото е премногу мало за да биде љубоморно. Освен дупло пари за пелени друго не знам што е плус  user posted image

Јас се сложувам со биг мама817 дека заедно ќе ги пораснеш. Инаку јас можев и сакав. Децата беа дома заедно од прв ден. Немав баби и дедовци дома ниту пак сакав да ми се плетка некој. Се посветив на двете одеднаш. Некогаш сум немала време за двете ама тука сум била. Ни едно се сум пратила негде за сметка на другото. Ни едното не било љубоморно ниту пак сум дозволила да се чувствува отфрлено или помалку сакано.

< Поракaта ја уредил виктори -- 3.7.2010 1:53:45 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Bitolcanka)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.7.2010 9:46:29   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

син ми и ќерка ми се 13 месеци разлика. Ако и онака се планира второ дете за една или година ипол, која е разликата? Ќерка ми не беше планирана, ама таа сакала да ни дојде. И јас ја прифатив без двоумење.

Инаку супер беше затоа што постарото е премногу мало за да биде љубоморно. Освен дупло пари за пелени друго не знам што е плус  user posted image

Јас се сложувам со биг мама817 дека заедно ќе ги пораснеш. Инаку јас можев и сакав. Децата беа дома заедно од прв ден. Немав баби и дедовци дома ниту пак сакав да ми се плетка некој. Се посветив на двете одеднаш. Некогаш сум немала време за двете ама тука сум била. Ни едно се сум пратила негде за сметка на другото. Ни едното не било љубоморно ниту пак сум дозволила да се чувствува отфрлено или помалку сакано.


user posted image user posted image Виктори...Абе гледај на тоа исто како да имаш близначиња...
За абортусот можеш да се каеш цел живот и како што кажа Битолчанка, никогаш нема да заборавиш и ќе чувствуваш вина...
Сепак тоа е само ВАША одлука...поздрав


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.7.2010 10:17:57   
Maca25
јас многу имам размислувано на оваа тема. Од една страна сакам уште едно дете, да си ги израснам двете заедно, па да можат да си се дружат кога ќе пораснат, а од друга страна пак не ни е решено сеуште станбеното прашање, па не би сакала двете деца да спија во иста соба со мене и мм. Сакам да им овозможам се, да ги имаат сите услови за среќно и безгрижно детство. Мислам дека додека не купиме наш стан дека не би раѓала друго дете. 

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.7.2010 12:03:53   
majka 79
ИЗВОРНА ПОРАКА: Тања

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

imam since od 3ipol meseci i sega doznav deka pak sum bremena, evaaaaa ke bidat razlika samo 1 god me faka panika kako ke gi gledam toa epten malo a dr ke saka pazenje mnogu user posted image svekravata odi na rab a mora nekoj da vnimava na pogolemoto leleeeee pomisluvam na abortus ne ni bese planirano neznam sto da pravam pomagajte


на ова прашање само ти и мт можете да си дадете одговор. Добро размислете бидејки како и да одлучите потоа нема враќање назад. Дали ќе го сочувате или не зависи од финансии, стамбено прашање, емоционална спремност, физичка спремност, зависи од твоите планови за живот, дали работиш и кога сакаш да се вратиш на работа... сите овде ќе ти речат за за тој мал живот, но само ти си знаеш какви промени во вашите животи тој ќе внесе и дали си спремна тоа да го издржиш. Многу е лесно да родиш и тоа веќе го имаш искусено, тешкиот дел доаѓа по раѓањето и трае до крајот на животот, затоа добро добро размисли си.



Jaс ќе ја потпишам Ники.
Тоа е само ваша одлука. Без помош одгледување на две бебиња истовремено е навистина захтевна мисија. Сепак не е невозможно.
Јас и брат ми сме родени со разлика од 13 месеци. Можам да кажам дека мене ме имаат пораснато дедо ми и баба ми затоа што моите мораа да се посветат на брат ми.



biljana_ppp,ne si ni prva ni posledna majka sto ke ima dve deca na mala razlika.
jas sum ist slucaj. i jas se dvoumev dali da abortiram, no si rekov sepak sakam dve deca pa sto ako vtoroto pristigna porano. otkako se rodi moeto vtoro dete sonce me ogrea,zivotot mi se smeni i mogu raboti si dojdoa na svoe mesto znaci Gospod gleda i ke si navrti.
golema pomos ke ti treba , sila , nervi i no vremeto brzo minuva i decata ke si porasnat. samo prvata 1,5 ke ti bide tesko, ama bas tesko no se izdrzuva.
decata ke bidat mnogu bliski i koga malku ke potporasnat ke si igraat zaedno i ti ke si bides poslobodna.
dobro razmisli i kakva i da doneses odluka te opravduvam sepak izborot e vas.

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.7.2010 10:34:39   
biljana_ppp
seuste se dvoumam so maz mi praveveme muabet me podrzuva ako sakam da abortiram ama i toj saka da se rodiuser posted image .jas ne rabotam, maz mi raboti ziveeme so negovite tie gi  plakaaat davackite +imame i star dedo od 83 god. na eden sprat sme si imame nasa soba deuser posted image a dr koga ke se rodi kade ke go stavime ke ni trebaat 2 krevetcinjauser posted image user posted image

(Одговор на членот majka 79)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.7.2010 10:45:16   
biljana_ppp
znam deka od edna strana e ubavo ke porasnat zaedno i dvete pa ke nemam problem za ponataka koga ke rabotam, a od dr strana pak ke bide i tesko na pocetokot neznam dali ke izdrzam psihicki i fizickiuser posted image

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
4.7.2010 14:52:02   
MamaOhrid
Biljana_ppp јас сум за да си го родиш детето. Ќе се помачиш некој период, но после ќе си раат па ќе може и на работа да се посветиш. Парите и да ги имаш и да ги немаш никогаш не се доста. Децата се најголемо богатство. А во тешки ситуации и Господ помага, што би рекле старите * ќе наврти Господ*. Така да само напред и со позитивни мисли.  

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.7.2010 8:49:14   
prvenka
biljana_rrr ne sum za abortus iskreno kazano,toa e blagoslov od gospod.Moze da Vi bide tesko na pocetok no posle sve ke vi izgleda smesno koga decata ke porasnat.Abortusot,ne nikako...kolku majki se macat da ostanat bremeni samo za mig stavi se na nivno mestouser posted image Sepak toa e vasa odluka,pozdrav

(Одговор на членот MamaOhrid)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.7.2010 10:41:09   
ananikol
Go citav tekstot na Paleska user posted image user posted image user posted image  jas sum epten emotivec user posted image user posted image user posted image  
No ne go smenav moeto mislenje.
Da mozam da go vratam vremeto jas povtorno bi se odlucila za golema razlika.
Sega si se posvetuvame site trojca na bebusot, gi nemam onie stresovi ednoto placi drugoto pisti user posted image
Site trojca si uzivame vo bebusot.

(Одговор на членот prvenka)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.11.2010 10:36:56   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Isabella

Која е идеална старосна граница помегу две деца?

Имам една ќерка од 10 месеци и ме наведе мислата што ако сега забременам со второ, би биле 19 месеци разлика.  Има полно вакви случаи, знам... Се прашувам како е да се грижиш за две мали деца истовремено, а уште понејасно ми е како ќе успееме (брачни партнери кои живеат сами) да им се посветиме на индивидуалните потреби на мало дете од околу година и половина (кое баш во таа возраст започнува доа го осознава светот околу себе: одење, зборување, одвикнување од пелени, прошетки, дружења, едукација, игри) и на бебе кое си бара 100% внимание и грижа  Кога размислувам за ова цела сум со прашалници...

Која според вас е идеална старосна разлика помеѓу децата? Колку години разлика се вашите деца и вашите искуства по таа тема?


ИЗВОРНА ПОРАКА: виктори

Идеална сигурно постои некоја одредена ама којзнае дали ќе биде идеална за сите 
Ќе ти кажам за мене. Син и ќерка имам разлика 13 месеци. Ќерката ме изненади малку повеќе ама како ми растеше во мешето и го гледав бебето надвор од мешето знаев дека ќе бидеме ок.

Значи кога ќерката се роди тој имаше година и 1 месец. Прекинав да го дојам на 4 или 5 месеци па веќе имаше заборавено доење и не му пречеше. Беше преногу мал да му смета другото бебе за било што па не разви ни тронка љубомора, за разлика од деца на другарки и познати по улици што ми се жалеле дека децата поголеми не ги сакаат малите а биле "идеална разлика" од 3 години. Пораснаа како близнаци и уште се такви. Дири и по име кога ги викам ако се некаде далеки не е важно кој ја прави бељата - јас двајцата ги викам



ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjicka

jas imam sin Luka ima skoro 15 meseci , a sum bremena veke 7 nedeli.I mene me iznenadi vtorava bremenost, zasto mislam deka ke mi bidat mala razlika decata -okolu 22 meseci.No iskustvoto na drugi mamicki me utesi, demek so ednoto ke izrasne i drugoto, uste mi e svezo se okolu cuvanje na bebe, taka da mislam deka mi pomina stravot



ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly

Некако поубаво ми изгледа да си израснеш деца со мала разлика, ем две муви со еден удар, ем кога ќе пораснат ќе можат заедно да се дружат.
Јас би сакала да родам уште едно додека е мал Филип за како што рече Виктори да нема љубомора и слично.

Ама работам во приватна фирма и иако газдите се премногу фини и фер, мислам дека нема да толерираат да бидам на породилно две години по ред, па за второ ќе почекаме барем 2 години.



ИЗВОРНА ПОРАКА: kiki.j

jas imam kerkicka 2 godini sega napolni,a bremena sum vo vtoro,go pocnav sega petiot mesec,mozebi e mala razlikata,no kako i da e,ke se gledame nekako.


ИЗВОРНА ПОРАКА: strelec 8

razlikata megu dvete deca e dve godini i dva meseci.i da ti kazam pravo e mnogu tesko ako nema covek do tebe.ti treba pomos i od babi,dedovci a najmnogu od mm.oti mi se slucuva jas go dojam bebeto a drugoto se kacilo na masata,izleguva od vratata,frla igracki nasekade.mora nekoj nego da go zanimava.oti mi se slucuvalo da ja dojam sara vo racete i da trcam po maliot.ludnica



_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.11.2010 12:56:22   
ben10
3-4 godini e najdobra razlika  definitivnouser posted image sopred mene

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.11.2010 18:45:16   
Pepelaska *
Martin ima neceli 3 meseci, vcera dodeka go gledav kako bezgrizno si igra na nasiot krevet, kako ocinjata mu svetat koga me gleda, kako se smee i gali, se rastopiv od neznost i posakav ne uste edno tuku uste dve decinja taka da me gledaat i galat. Nema poubavo i posilno cuvstvo od ljubovta kon ona sto ti si go sozdal, sto vo tebe rastelo celi 9 meseci ti go slusalo tvoeto srce edinstveno so tebe se smiruva i te saka najmnogu.

Sega ja procitav prikaznata na Paleska i se iznaplakav,user posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
23.11.2010 22:22:58   
mama26
koga dvajcata se spremni za vtoro,a ne so sila ili so kavgi...


_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.11.2010 0:30:59   
denim
Sekoja razlika e najdobrauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.12.2010 1:02:22   
mosa
jas imam 23godini i since koe ima godina i 6 meseci sega za segha ne razmisluvam za 2 dete ponata mozda prvin da go zavrsam fakultetot iam uste 1 gidina do kraj.pa potoa da mozam da uzivam vo bremenosta i se posle yoa.prvata bremenost bese neocekuvana neplanirana.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот steci)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
7.12.2010 1:15:52   
suzeto

ИЗВОРНА ПОРАКА: biljana_ppp

seuste se dvoumam so maz mi praveveme muabet me podrzuva ako sakam da abortiram ama i toj saka da se rodiuser posted image .jas ne rabotam, maz mi raboti ziveeme so negovite tie gi  plakaaat davackite +imame i star dedo od 83 god. na eden sprat sme si imame nasa soba deuser posted image a dr koga ke se rodi kade ke go stavime ke ni trebaat 2 krevetcinjauser posted image user posted image

ne znaeme sto stori ....sto odluci abortira ili ne....
za spieneto ne e tolku problem ke si go zemite pogolemkoto vo krevet so vas i jas ne rabotam samo mm,plakame smetki sami i zgora na toa mm vo zima 4 meseci ne raboti sto znaci vo prosek prezivuvame so 15000 ...naseto since ima 5 god.i se uste spie vo nasata soba vo krevetceto pa zdravje ke mora da se prefrli vo nasiot krevet bideki ne go beri krevetceto,a nemame druga soba a nemame ni uslovi za da napravime i sakam da rodam uste edno pa golemoto ke si spie so nas pa bebceto vo negovoto krevetce...zdravje nema da bide vaka treba da se nadevame na podobra idnina .. pozdravce i se nadevam si donela dobra odluka

(Одговор на членот biljana_ppp)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
29.12.2010 12:01:16   
biljana_ppp
NE GO ABORTIRAV RESIV DA JA RODAM,KERKICKA KE IMAME NA STO MN SE IZRADUVAV.SEGA SINCETO E 9MES.A JAS SUM 7MESEC TRUDNA.MALKU MIE TESKO SO STOMAKOT KOJ I NE MIE GOLEM BAS TAKA BEV I SO PRVOTO AMA DOAGA MAJKA MI MI POMAGA OTI SVEKRVATA RABOTI PA TOA SI SAKA RACICKI :)OD POMOS MI E DUBAKOT AKO NE E TOJ NEZNAM STO KE PRAVAM.INAKU SINCETO E MN VESELO DETENCE SAMO E TESKO ZA ZASPIVANJE DR E VO RED SI JADE SAKA DA ODI NE LAZ,MN E PODVIZEN. SEGA OSTANUVA USTE 2 MESECA DA SE RODI MOMATA PA CIRKUS KE NI BIDE SO 2 MALI DECA SO RAZLIKA OD11-12MESECIuser posted image

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
29.12.2010 12:37:08   
fila
temava epten me pogodi  imam since skoro 6 godini    i se do sega vikav deka nema da cuvame  uste deca  dosta ni e ova i da mu se posvetime nego    arno ama  neznam sto mi stana  vo mene  se razbudi  nekoe custvo deka  ne sme  potpolno semejstvo so edno dete   i deka sakam  uste edno  so sto i mazmi  se soglasi .  i dosega koga nekoj ke mi spomnese za vtoro dete mnogu se nervirav  zasto site mislea deka oni znaat koga mi e vreme  za dete  a ne mislat deka za toa treba da odlucime jas i mm  .ZATOA  SEGA SE  NADEVAM deka vo naj kus mozen rok   ke se pofalam souser posted image   i mislam deka ke bidam najsreknata zena na svetot

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
29.12.2010 13:20:15   
stojanoskad
trudejki se se ama bas se da sredime so mazot mi ili poveke jas vtoroto dete go rodiv so razlika od 7 godini od prvoto.Gledajki gi denes (kolku mnogu se sakaat i kolku mnogu na pogolemiot sin mu trebalo nesto negovo kako bratce)cesto se obvinuvam sebe si zosto dozvoliv tolku mnogu da ceka.
Ne ja pravete mojata greska ,sekogas e vreme za vtoro ili pak i treto dete.
Sekoe raganje na dete e blagoslov od boga.

(Одговор на членот fila)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
29.1.2011 12:01:45   
suzeto
biljana_pppuser posted image user posted image za odlukata

fila se nadevam deka ke gi vidis user posted image

(Одговор на членот stojanoskad)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.1.2011 21:47:26   
petra27
Jas smetam dega 3-4 god e idealno vreme.....jas i brat mi sme 4 god razlika i super funkcionirame...prvo i osnovno bi sakala da mu se izraduvam na prvoto dete,da mu se izraduvam,da go izrasnam,da zastane na noze,da trgneme peleni,da zboruvame,da razbira koga mu zboruvam.....da razgovarame....pa posle ako dade Gospod i vtoro dete...
Pa potoa da mozam i na toa dete da mu se posvetam kako sto sum mu se posvetila na prvoto....
Jatrva mi ima dve decina..sinceto e 2 god i pet meseci a kerkata e 4 meseci...znaci haos...ako ne e tuka svekrva mi kojznae sto ke se slucuva....sinceto seuste e so pampers,bara vnimanie,lumpuva,besnee......seuste e "bebe"......
Sepak ova e moe mislenje deka toa e rano,sekoj so svoeto........pozdravce

(Одговор на членот suzeto)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?