|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
28.1.2013 11:35:42   
niki
ova sto sledi ne e upateno na nitu eden post pogore kako odgovor ednostavno jas si imam potreba da go napisam

kako i da e, Grcija se soocuva so ekonomska kriza veke nekolku godini a krajot ne se gleda, najnova merka koja vladata ja donese so zakon e zgolemuvanje na eden danok koj bese voveden lani. prvobitna namena mu bese so nego da se pokrijat sredstvata koi drzavata gi davase na mnogudetni semejstva, pa taka usvoia na sekoj vraboten da mu se odzema okolu 10% od primanjata sekoj mesec. vo meguvreme dodatocite koi mnogudetnite semejstva gi zemaa bea ukinati a danokot se zadrza i sega bidejki se potrebni uste sredstva za drzavata a budjetot prazen danokov go zgolemia na 20% za 1 dete, a ako se poveke deca se zgolemuva...
znaci dojde vreme i dete da imas da bide luksuz i zaradi toa da bides oporezuvan, uzas, ne znam samo kako ke gi hranime i oblekuvame koga veke dve mesecni plati godisno davame na danoci i malku im euser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
28.1.2013 11:44:59   
Ikana
Сакаш да ми кажеш дека кај не земаат надомест, уште поголем данок плаќаат?!?!?
Боже мили, па нормално ли е тоа? user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
28.1.2013 11:54:36   
niki
da, toa sakam da kazam
noramlno ne e, no se slucuva
a onie koi nemaat deca dobivaat povratok od 2% od danokot koj bi trebalo da go platat
ete kako se stimulira vo somvremen svet (ne)raganje deca

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
28.1.2013 18:39:15   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

ova sto sledi ne e upateno na nitu eden post pogore kako odgovor ednostavno jas si imam potreba da go napisam

kako i da e, Grcija se soocuva so ekonomska kriza veke nekolku godini a krajot ne se gleda, najnova merka koja vladata ja donese so zakon e zgolemuvanje na eden danok koj bese voveden lani. prvobitna namena mu bese so nego da se pokrijat sredstvata koi drzavata gi davase na mnogudetni semejstva, pa taka usvoia na sekoj vraboten da mu se odzema okolu 10% od primanjata sekoj mesec. vo meguvreme dodatocite koi mnogudetnite semejstva gi zemaa bea ukinati a danokot se zadrza i sega bidejki se potrebni uste sredstva za drzavata a budjetot prazen danokov go zgolemia na 20% za 1 dete, a ako se poveke deca se zgolemuva...
znaci dojde vreme i dete da imas da bide luksuz i zaradi toa da bides oporezuvan, uzas, ne znam samo kako ke gi hranime i oblekuvame koga veke dve mesecni plati godisno davame na danoci i malku im euser posted image


pred da me obvini nekoj za sirenje na dezinformacii sum stavila visok po nula, od sto bev izrevoltirana bidejki i 2% ne se malku, namesto edno parce pristojna obleka ili igracka, kniga na deteto mesecno nie ke gi davame za ne znam ni sama za kogo i za stouser posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 8:34:10   
kikicka
Дојде време за второ дете. Долго време се мислев и сватив дека премногу чекање не е добро. Една причина е што сеуште не сум почнала со бркање кариера, имам уште многу скалила да ги искачам додека стигнам, друго ако почнев сега со тоа немаше никогаш да се нафатам за второ дете,што и е себично од моја страна, едно од што после неколку години поминати ќе ми биде страв мене и само ке се залажувам дека не сум подготвена а сум, зошто сум го поминала еднаш и нема причина да бидам себична од мои Х причини да не родам. А и годините две поминати дома,одгледувајќи дете не ми смета да ги поминам пак зошто нема да испаднат 10 години туку 5 се на се. Така да тоа е тоа што ме одлучи на второ дете.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:24:06   
profesorica
сакавме разлика 4 години, испадна малку повеќе ама сега гледам дека требало уште одма едно по др додека се знаеш, додека е врела фурната што вика мм user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:30:50   
dostickage
Profesorca, so srekja so vtorata bremenost user posted image
Do kade si, znaete li pol user posted image ?

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:31:58   
Mihaela 2010
M pravi 3 god vo april,i jas sakam ama nesto sme vo iscekuvanje za 6 mesecno otsustvo na mm od rabota,taka da ako iskoci takvo nesto ke si pocekame dur da se vrati,pa taka ke fati 4ipol 5 god razlika neli ako se fati od odmauser posted image i ako se bide vo red...noooo ako ne uskoci idenjeto moze da se aktiviram na prolet,neli maj mesec na plodnostauser posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:46:17   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

Profesorca, so srekja so vtorata bremenost user posted image
Do kade si, znaete li pol user posted image ?


user posted image а термин ми е крај на април user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:49:04   
dostickage
so lesno i so srekja user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 9:50:12   
miana
И јас не се мислев многу за второво дете..едноставно пуштив се онака да си тече...И оп бебе..Епа ете сега ми трча по дома...Сега мислам кога ли е време за трето user posted image

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 10:02:55   
Elce
Јас сакав барем да има разлика од 3 години,сега ке бидат 2 год и 1 месец,здравје.Мм сакаше и уште во септември почна да ми зборува за второ дете.Кај нас испадна непланирано,порано не им верував на другите мајки кога ке ми кажеа така,но ете можело и така,останав бремена со заштита(кондом).На почеток малку ми требаше време да ја прифатам бременоста од други причини,но сега ми е убаво.Имаше и такви кои ме искритикуваа.user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 10:15:32   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: dostickage

so lesno i so srekja user posted image

благодарам user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 10:16:23   
profesorica

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

И јас не се мислев многу за второво дете..едноставно пуштив се онака да си тече...И оп бебе..Епа ете сега ми трча по дома...Сега мислам кога ли е време за трето user posted image


алал да ти е миана човече user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
5.2.2013 10:22:16   
princessa
i jas taka sakav ama ete i moite ke se razlika zdravje 2 godini i 2-3 meseci. Mozebi taka e i podobro.
ИЗВОРНА ПОРАКА: Elce

Јас сакав барем да има разлика од 3 години,сега ке бидат 2 год и 1 месец,здравје.Мм сакаше и уште во септември почна да ми зборува за второ дете.Кај нас испадна непланирано,порано не им верував на другите мајки кога ке ми кажеа така,но ете можело и така,останав бремена со заштита(кондом).На почеток малку ми требаше време да ја прифатам бременоста од други причини,но сега ми е убаво.Имаше и такви кои ме искритикуваа.user posted image


(Одговор на членот Elce)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
7.2.2013 16:23:34   
vezilka RR
Тогаш кога ќе испланираат родителите..а тоа може и да не се случи никогаш. Затоа и се вика планирање на семејство. Секоја причина која родителите ја имаат, за да имаат или немаат уште едно дете е доволна. Тука нема ни ронка себичност. ЈАс во моментов не планирам второ дете, и имам некојлу причини за тоа. Во нив се вбројуваат и стандардните, како финанасиски и слично. Потоа, имам страв од втор пат забременување и уште една тура причини, животот во заедница со свекрва ми. Сето оваво моментов не ми дозволува да планирам второ дете, дури и некогаш да сум сакала две деца. Но, сосема легитимно е и некои семејства да сакаат само едно дете.

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.2.2013 12:47:37   
masa
Јас сакав барем две години да поминат па да останам уште еднаш бремена,но веќе и на 1,5 почнав да размислувам на второ дете кога видов дека ни фали друштво, дека сака да си игра до дечиња,а и јас некако се осетив подготвена.Сега еве за еден месец ке правиме 3 години,а второ дете сеуште немаuser posted image .После вториот роденден со сопругот решивме дека е време за второ.Дека ќе имаме две деца уште во првата бременост бевме решени.Кога разговаравме за иднината зборуваме во множина "децата" и од почеток ми беше дури и смешно,но со тек на време се навикнавме.Одкако заврши летото престанавме да се пазиме но никако да не изненади user posted image .Значи нас ни е време за второ само чекамеuser posted image

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.2.2013 14:53:51   
princessa
jas mislam deka 2013 godina e godina za vtoro dete. Eve se namnozivme mnogu veke i toa me raduva. Ajde masa da ni se pridruzis naskoro. A ovoj mojot maz sakal 10deca da ima, ne e normalen znaci, duri i dadilka ke mi iznajmil veli i avtobus ke kupeluser posted image . Zivi cirkusi, a jas mu velam dojdi ti rodi gi da vidis kako e, usvari i raganjeto ne e tolku tesko kolku nosenjeto. A mene mi se dosta dve decinja. Za treto moze posle 5-6 godini, da ne se urocamuser posted image

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
8.3.2013 17:17:15   
blond
Малиот мој во Јуни ќе наполни 2 години. А јас многу сакам второ. Со мм од време на време разговараме, ама сеуште не сме решени целосно, бидејќи чекам резултати од ПАП веќе 2 месеци, аман. Ама синоќа онака после мазење го прашав, злато а кога ќе правиме друго бебе? Кратко и јасно ми одговори-утре user posted image user posted image
Еден месец не се пазевме, оставивме да биде што ќе биде, ама добив.
Се надевам во скоро време ќе видам user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
11.3.2013 15:31:37   
Gwendolin
Бебето не ми направило ни годинка, а веќе размислувам кога би било идеално за уште едно барем, три сакав одсекогаш,ама тешко дека ќе биде, да го родев првото на 23 место на 32, ќе се мислев за трето, вака и за второ не знам. Мм сака да се околу 3-4 год. разлика, ама се мислам јас па ради годините, дали да не ја направиме помала разликата и после првиот роденден на малата да пристапиме кон создавање на друго вакво бебувче? И онака за неа не фати од одма, се трудевме храбро повеќе од година user posted image user posted image user posted image .

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
11.3.2013 23:28:31   
ivoni4ka
do pred nedela dve si mislev da mu recam na mm za 2 dete, ama veke leka poleka vleguvame vo fazata na NE i histerisenje taka da se otkazuvam za idejata sega za sega za 2 taka da ke poceka uste najmalku 1-2

_____________________________



(Одговор на членот Gwendolin)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:04:26   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Тешко прашање user posted image
Би сакала навистина уште едно, ама моментално ни јас ни мм не сме спремни за второ. А и не знам кога ќе бидеме, и дали ќе бидеме... Ама не се откажувам барем од помислата за друго дете, барем да пројдат 3-4 години, па ќе видиме до каде сме user posted image
Дури и да останам на едно нема да се чувствуваме некомплетни, ама сепак... user posted image


Мојот пост од пред 7-8 месеци. Некако многу брзо сменив мислењето и немам поим како. Едноставно се пројави желба за второ, од секогаш сакав две деца, годините поминуваат нема време да чекам уште некоја година, па и ако не се фати тогаш кога сакаме, не планирам да бидам повторно мама кога треба всушност веќе да уживам во големи деца, да ги испратим секој на своја страна, па пак јас да си уживам сама со себе и со мм, нели да ја обновиме романтиката user posted image
Дај Боже па наскоро да ги видам user posted image или user posted image . Порано сакав да имам прво машко па женско, а сега навистина и ако биде пак машко не се бунам, некако сум веќе навикната, не знам ќе можам ли да се снајдам со женско user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:14:58   
LoveableMe RR
Од искуството на сестра ми и една моја најдобра пријателка, препорачувам што поскоро, бидејќи едно дете кое направило 3-4 и повеќе години нема со кого да игра, па го тера родителот постојано да игра со него, да црта, бои, игра со играчките, игра криенка, постојано бараат да ги носиш некаде да играат со други деца, на тој начин пополнувајќи ја празнината за братче/сестриче.

Мој совет, што поскоро! Па не биле нашите родители будали што сите со нашите браќа/сестри сме на мала разлика? Затоа ние сами си игравме и родителите имаа повеќе време да се посветат на домашните работи.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:17:19   
elenak

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: Bethany RR

Тешко прашање user posted image
Би сакала навистина уште едно, ама моментално ни јас ни мм не сме спремни за второ. А и не знам кога ќе бидеме, и дали ќе бидеме... Ама не се откажувам барем од помислата за друго дете, барем да пројдат 3-4 години, па ќе видиме до каде сме user posted image
Дури и да останам на едно нема да се чувствуваме некомплетни, ама сепак... user posted image


Мојот пост од пред 7-8 месеци. Некако многу брзо сменив мислењето и немам поим како. Едноставно се пројави желба за второ, од секогаш сакав две деца, годините поминуваат нема време да чекам уште некоја година, па и ако не се фати тогаш кога сакаме, не планирам да бидам повторно мама кога треба всушност веќе да уживам во големи деца, да ги испратим секој на своја страна, па пак јас да си уживам сама со себе и со мм, нели да ја обновиме романтиката user posted image
Дај Боже па наскоро да ги видам user posted image или user posted image . Порано сакав да имам прво машко па женско, а сега навистина и ако биде пак машко не се бунам, некако сум веќе навикната, не знам ќе можам ли да се снајдам со женско user posted image

user posted image Е такви ве сакам беuser posted image Навивам за твоите user posted image што поскоро. Дали ќе се снајдеш со девојче? И тоа какоuser posted image Исто како и со машко. Бетани абе глава ми помина, ми го разубави денот. Јас сум единица и стварно не би сакала и детево мое да го оставам да расте само. Мене ми беше тешко, и сеуште ми е што немам никој близок (освен мајка ми и татко ми)user posted image


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:21:41   
miana
не знам ќе можам ли да се снајдам со женско


Eee Бетани мила...Мене прашањето ми е обратно -како ли би се снашла со машко? Имам две керки а сакам и машко,ама имам време ,нерка пркнат малце овие две user posted image

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?