|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:23:26   
Bethany
ИЗВОРНА ПОРАКА: elenak

user posted image Е такви ве сакам беuser posted image Навивам за твоите user posted image што поскоро. Дали ќе се снајдеш со девојче? И тоа какоuser posted image Исто како и со машко. Бетани абе глава ми помина, ми го разубави денот. Јас сум единица и стварно не би сакала и детево мое да го оставам да расте само. Мене ми беше тешко, и сеуште ми е што немам никој близок (освен мајка ми и татко ми)user posted image




Хехе, е па баш ми е мило што ти го разубавив денот user posted image Затоа и ти набргу одлучи се па заедно да чекаме user posted image

Миана user posted image , ќе дојде и синчето наскоро, ајде веќе ти се големи девојчиња, додека го родиш, ќе бидат уште поголеми user posted image


< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 30.7.2013 9:25:40 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 426
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:27:33   
miana
не,не,не ...сакам да бидат баш големкик..Малово да има макар 5 години а големото 9 па тогаш..Имам време на претек user posted image

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 427
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:29:54   
Bethany
Е добро, ти си знаеш најдобро, млада си, битно желба имаш user posted image user posted image

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 30.7.2013 9:30:12 >


_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 428
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 9:33:36   
elenak
Уф, мала ми е некако разликата, барем три години да се. А и бидејќи бев со царски би почекла уште малку. Плус уште една причина е што сакам прво работа, со две деца тешко ќе биде вака со една плата. Ќе биде и моето, во секој случај не планирам да одолговлекувам многуuser posted image

_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 429
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 13:04:22   
Felly RR
Бетани дај Боже што поскоро да си видиш user posted image па да видиш како ќе се снајдеш и со девојче. И јас веќе подолго размислувам на оваа тема, т.е. размислуваме, вака како што ве гледам вас изгледа за брзо ќе се решам user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe

Од искуството на сестра ми и една моја најдобра пријателка, препорачувам што поскоро, бидејќи едно дете кое направило 3-4 и повеќе години нема со кого да игра, па го тера родителот постојано да игра со него, да црта, бои, игра со играчките, игра криенка, постојано бараат да ги носиш некаде да играат со други деца, на тој начин пополнувајќи ја празнината за братче/сестриче.



Токму ова и јас го мислам, на М баш и фали другарче по дома да си има. Постојано ги спомнува други дечиња од наши блиски, и многу сака бебе. Зборуваме за тоа цело време, дури и се договараме, дека таа ќе го чува цело време. Ми вели -Ако речи сакам дада да ми дава млекце, јас ќе му давам. Ако речи, сакам дада да ме носи во продавница, јас ќе го носам. Се сака таа да прави околу бебето, и стварно е многу внимателна со други бебиња. Ама па ме мисли дека многу ме бара мене. Се сака со мама. Па не знам како би се снајдуваме и со мало бебе.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 430
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 13:25:37   
bucko mal
Jas mislam sto pomala razlika toa podobro.Dodeka se mali edno po drugo pa posle da mozesh da mislish da rabotish ili ako si vrabotena barem vtoroto porodilno ke go iskoristish I za prvoto mislam na toa zaedno dvete da gi gledash da nemora pogolemkoto da odi vo gradinka.
Moive se 9godini razlika.E sega prednost e toa sto golemiov go pricuva po malku da napravam neshto na brzina, si igraat no sepak I on e dete nemozam mnogu na nego da imam doverba.
Ponekogash bega vo soba koga priplakuva bebevo I vika ,,me pobudale neka ne place''
Jas mislev ke mi e teshko na se naviknam,posle tolku godini pak bebe ama ne odma se mi se vrati filmot sto treba da pravam,majka be user posted image
Za treto dete mm mnogu saka jas ne,nemam posebna pricina zoshto da nesakam ama ete mislam premnogu ke mi dojde nekako kako cel zivot deca da cuvamuser posted image
neznam shto ke bide,i vtoro dete mislev nema da rodam ama ete rodiv.ubavo rekle:
Nikogash ne veli nikogashuser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 431
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 13:48:22   
JovanaJ
Jas sekogas sum sakala pogolema razlika megu decata, nad 5 godini. Eve sega zdravje, moive ke bidat razlika 7 ama jas ne smetam deka toa e mnogu. taman mi e nekako od aspekt na toa deka celosno mu se posvetivme na deteto bas vo periodi koga mu trebavme, i sega koga veke stanuva poleka posamostoen ke dobie brat ili sestra.
Jas sum edinica ama voopsto ne mi e tesko (nekoj gore imase pisano deka bilo toa tesko), neznam zosto bi mi bilo tesko. i da sum imala brat ili sestra ne znaci deka ke sme bile bliski, mnogu raboti se menuvaat so tek na vreme.
Jas sakav vtoro dete i se odlucivma da imame, no ne od aspekt da ima sin mi so kogo da si igra user posted image toa malku mi e nelogicno.
Sepak odlukata koga vtoro e krajno individualna i nema pravila...user posted image

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 432
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 14:45:51   
Felly RR
Да одлуката е сепак индивидуална, и зависи од повеќе фактори. Ама исто така и индивидуално е кој како го осетил тоа што е единец. Јас можем да разберам кога некој ќе каже дека му е тешко што е единец, мм еве е единец, и друго е и другар и братучед, не и исто да имаш брат или сестра - некој што ти е најблизок. Ама пак ќе речам - и тоа е индивидуално - кој како се чувствува.

Да си го појаснам и мојот муабет, да не не ме разбра некојuser posted image - не беше поентата да и родам другарче со кое ќе игра, туку кога веќе планираме второ дете, гледам дали и првото е спремно за бебе. И тоа е еден од моите фактори според кои планираме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 433
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 14:52:58   
LoveableMe RR
I vnukava od sestra mi i malava na drugarka mi postojano vikaat sakam bratche/sestriche, ili daj mi ili ke odam da si kupam, puknav ne mozam vekje sama da si igramuser posted image , taka da podobro dve ili povekje otkolku edno, normalno ako moze ako se e vo red.

Taka i deteto podobro ke porasne, ke znae da deli i spodeluva raboti, da se stripi, deka ne moze se sto saka da bide negovo i mnogu drugi raboti, a najvazno ke ima svoe drugarce doma i pokraj "povremenite" tepachki i plachkiuser posted image .

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 434
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 14:58:09   
Mihaela 2010
Taka si e se e individualno,jas na primer imam brat ,ama voopsto ne sme bliski,a i daleku zivee,taka da mozebi gresam ama ponekogas komsijata do tebe povekje ke ti izleze vo prestet otkolku bliskiot...razlicni karakteri sme skroz..
Majka mi se 7 deca pa site se rastrkani koj podaleku koj poblsiku,i ako se slusnat i vidat ednas godisno,porano ragjale bidejki im bilo potrebno za rabota.
Jas sakam deca,i bi idela i na treto,no nemam vreme,taka da sum sigurna deka sakam dve,i najverojatno ke bidat okolu 5 god razlika..porano mislev deka e poubavo edno po drugo,no so ogled na domasnata situacija,mislam deka ako bese edno po drugo ke se seknev skroz na skroz..

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 435
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 15:10:50   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

Да си го појаснам и мојот муабет, да не не ме разбра некојuser posted image - не беше поентата да и родам другарче со кое ќе игра, туку кога веќе планираме второ дете, гледам дали и првото е спремно за бебе. И тоа е еден од моите фактори според кои планираме.


Lele Felly, da ne me razberes pogresno mojot komentar ne se odnesuvase bas na tebe, ne ni zabelezav koj go imase toa napisano user posted image .
Ama i vo drugi temi citam deka sakaat vtoro/treto dete za da prvoto ne bide samo. Nekako ova "samo" e pretezok zbor da go kazes, zatoa sto ne smetam deka decata edinci se vo podredena polozba samo zatoa sto se edinci, a so ova naglasuvanje "samo" nekako se aludira na toa. Da ne odam offtopik za edincite user posted image

Kompletno se soglasuvam so tebe deka treba da se vodi smetka koga deteto e spremno za da ima brat/sestra. Toa e mnogu biten preduslov ama cesto se zapostavuva.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 436
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 19:52:10   
mommy_angels RR
Јас најискрено сакам две,знаете за мене семејство е мајка , татко ,две дечиња и златен ретривер user posted image ,се имаме освен уште едно детенце,ама со оглед на тоа дека ќерка ми ни е дар од бога и живо чудо што ја добивме,за второ тешко.

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 437
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
30.7.2013 21:39:32   
niki
Cestitki na site na koi im doslo vremeto za vtoro
nie pocnavme so planiranje, razgovori i pregovori
kaj nas presudno e sto sme vo godini vo koi ako ne pobrzame i go napravime naskoro nikogas i nema da se sluci
kerka mi odamna si bara drugarce, no presudna bese nasata nespremnost
sega mm veli da si rodime uste edno pa koga dvete ke porasnat uste 1 da posvoime
jas sum na dva uma, sakam zatoa sto otsekogas sakav 2 deca, ne sakam zaradi ne postoenje na prifatlivi resenija za zgrizuvanje na novorodencinja i mali deca vo mestovo vo koe ziveam
sto ke preovlada ne znam
bitno nam ni tecat ligi koga gledame roditeli so bebusi, zaedno gi primetuvame mnogu pocesto od porano i nema nema pa ja otvarame temava za razgovor


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 438
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
12.8.2013 15:24:03   
vezilka RR
Јас не знам дали сум стасала за второ, ама детево мое мисли дека сум. Секој ден во последнава недела ме прашува дали сум му го родила бебето. Не знам од каде му е муабетот, дали некој му спомнал нешто, важно тој секој ден си прашува. Па цицето ќе му го дадел на бебето што ќе сум му го родила, те играчките, синкир мислиш јас трудна сум веќе. Е тоа што ме зачуди мене самата е пто кога прв пат го спомена муабетот, јас не изрипав како до сега, туку се изнасмеав. Па дури и муабет си свртевме со мажле на темата. user posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 439
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
12.8.2013 15:30:07   
Mihaela 2010
E super be vezilka,ubava rabota si e toa...cim dete si saka,ke moras da mu ja ispolnis zelbatauser posted image
Jas bi sakala na prolet zdravje da pocnam so podgotovki,eventualno leto,neli za da bidat trudna zimski period,da ne se tufkam letno vreme,tuf tuf zelbive i muzicka zelba uste malku ke posakamuser posted image user posted image
Normalno si treba prvo eden sistematski pregled ubav da si napravam i da teram,ke bide,verojatno narednava godina

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 440
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.8.2013 19:55:03   
mommy_angels RR
да си се пожалам јас тука user posted image ,јас му викам на маж ми да опуштиме душа и да почнеме со второ,па ако биде-арно,ако не да ни е жива и здрава А,а он на мене прво да сме се преселиле user posted image ,отпосле се сетив дека му е страв ќе останам трудна па нема да влечкам ствари околу преселбата(инаку доста сум ефикасна околу тоа,нема тешко-лесно за мене) user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот srnicka)
Непосредна врска до пораките: 441
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.8.2013 20:52:47   
Mamickaa
Второ дете-кога е време??...тоа не е со план(барем кај нас)ај си викавме прво да се средима и ај прво куќата,па ај ентериер,па асална работа(што тешко ја има овде,за жал и ништо не е сигурно)па ова па она,поминаа 6 години и кога ќе видиш пола и више не сме извршиле од планот,а годините си летнаа...сега сме разлика точно седум години и трето на патuser posted image ,па малку по малку се досредуваме,само здравје...а како што си знаеме планот не секогаш испаѓа како што сакаме,така да нема вистинско време ни за второ,ни за трето,барем не со план,кога е пишано тогаш ќе бидеuser posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 442
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.8.2013 23:07:39   
Malecka23
ahh bre zenicki sto mi napravivte so temava.Sedime so mm vo dvor i ja citam temava a on do mene.Ovaa tema e nesto sto ni se razvlekuva poslednive nekolku dena na negovo ogromno Da ja vikam kategoricno Ne.E sea od koga pocnavme da citame t.s jas a on zirkase go pocnavme muabetot ufff.Sto e do nego on vika uste odma ajde mnogu saka poveke deca i 10 da moze i 10 ke bidat ama jas sum problemot.ne e deka ne sakam vo nikoj slucaj posle famozniot poragaj si rekov deka jas veke nema nikogas da rodam no potoa normalno se smeni se ama nekako sesute ja custvuvam fobijata od se stos e slucuvase.Nemam koj znae kolku precki ili pricini da nemam vtoro dete ama se mie so strav.Mm mi vika ajde za nekoj mesec taman M ke podrazbira poveke i ke pocneme koga se fati se fati ama prvo da obezbedel 3000e za maticni kletki i da se poragam privatno haha.I od smeska od sala muabetov ispadna mosne seriozen.Mi vika samo so zdrvjeto na M da bide dobro da vidime sto ke ne prekrastat posle rodendenot i odma da se fatime za rabota.Coekov e seriozen se smee sto bide neka bide ni prvi ni posledni a jas se smeskam ama se mi e i vaka i taka nit da nit ne.znam deka iskreno ppremnogu saka kako stso sakav jas premnogu za prvoto ne deka on ne sakase ama jas poveke znam deka e premnogu seriozen vo se ona sto zbori ama...mene mie se na smeska da ne recam mi fufka pa go vrtam na sala a znam deka ne e fer taka i bas denovive se nesto natamu muabetot mi go vrtese i ne znam sto ke bide.Ete za da ne mi bide dosadno koga ke trgne vo vtornik na rab da imam sto da tumacamuser posted image user posted image

(Одговор на членот Mamickaa)
Непосредна врска до пораките: 443
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.8.2013 23:11:02   
Malecka23
I da navistina ne znam dali vistinsko vreme da se misli za vtoro dete koga kerka mi bi imala godinka i nekoj mesec.Se na se edna ogromna zbunka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 444
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.8.2013 23:57:57   
deluxe
Malecka od moe iskustvo,bi ti preporacala da ne se mislis mnogu,kako meneuser posted image Jas sto si napraviv aj da porasne A da mi pomaga I takvi drugi glupavi planovi si staviv "trn vo zdrava noga" .Zosto?prvo ima golema razlika vo godini megu decava(7)god.Tie ke bidat bliski no nema da bidat na ista user posted image ,vtoro:jas si bev taka opustena se imav zaboraveno (nokni stanuvanja,placenje, I red drigi bebeski pptrebi I obvrski) si odev na rabota najnormalno golemko mi bese deteto ,I naednas si napraviv gooolem presvrt vo zovotot.Ne deka ne se naviknav,se si e instinkt,no mi bese mnogu tesko,depresii me fakaa na momenti.Da ne zboruvam za ljubomorata na golemkovo dete ufff I toa kako bese tesko za da se nadmine.Zatoa slisaj si go mazle I da si rodis uste edno I da go izbegnis site ovie maki jas sto go trgav.Sto bi rekla Edna moja prijatelka koja ima deca epten na mala razlika vo godini(1 god.). "Dodeka sum vo ognot ,da dogoram"ja svakas poentata?ne kako mene ednas izlegov od ognot I po 7 god.se vrativuser posted image sega se zafrkavame so mm duri sum vo ovoj ogam da ragam tretouser posted image (skraja da e)

< Поракaта ја уредил deluxe RR -- 18.8.2013 0:00:01 >


_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 445
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
24.10.2013 19:27:03   
petra27
Otsekogas vikav deka 3-4 godini e najdobra razlika.....eve go Stefan sega ke pravi 3godini a jas samo sto ostanav trudna.....
Decata se bogatstvo i nikogas ne bi go ostavila sam da e...jas i pokraj rizicnata bremenos so nego,lezev celi 9 meseci se resiv za uste edno...inace i dvete se zacnati so inseminacija...
A za toa deka treba da si bidat poveke decinja...treba.....barem jas taka mislam...gi gledam na jatrvami dve ima masko i zensko...2 god razlika i si igraat, se karaat...zaedno se....isto i jas imam brat..4 god sme razlika i super funkcionirame...

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 446
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
25.10.2013 12:43:13   
vezilka RR
Честитки Петра, да си имаш лесна бременост.

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 447
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 11:55:54   
Mihaela 2010
Mislam deka mi dojde vremeto za vtoro deteuser posted image
I toa ete taka,oddednas,naednas,mi se projavi zelba
Taka da bas bi sakala vo skoro vreme i jas da sum so meshe

_____________________________

Најголемата трагедија во животот не е смртта, туку она што дозволуваме да згасне во нас додека живееме.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 448
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 13:00:47   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mislam deka mi dojde vremeto za vtoro deteuser posted image
I toa ete taka,oddednas,naednas,mi se projavi zelba
Taka da bas bi sakala vo skoro vreme i jas da sum so meshe

user posted image user posted image user posted image user posted image ајде, навивам за тебе :)

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 449
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
27.3.2014 13:20:37   
Tanjat7880

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana


ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

Mislam deka mi dojde vremeto za vtoro deteuser posted image
I toa ete taka,oddednas,naednas,mi se projavi zelba
Taka da bas bi sakala vo skoro vreme i jas da sum so meshe

user posted image user posted image user posted image user posted image ајде, навивам за тебе :)

user posted image Bogami I jas!!!Samo napred devojko!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 450
Страница:   <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  16 17 [18] 19 20   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?