|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
14.11.2012 14:10:49   
Emanuelapp
Јас да ви кажам веќе почнав да работам на второ дете додуша два месеци без успех user posted image ама кога дојде добре дојде user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот Barbicki2)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
14.11.2012 14:26:20   
princessa
i jas isto pocnav pa ke vidime za nekolku dena dali bidnalo ili neuser posted image

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
2.12.2012 10:31:07   
zzaa
za mene idealno vreme za vtoro dete ke bide koga ke bideme i jas i maz mi i fizicki i psihicki spremni toa mislam ke bide posle 5-6 godini prvo da ni porasne Eva da i posvetam dovolno vinimanije na nejze pa posle ke razmisluvame na taa tema

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 12:19:16   
*mika*
Zdravo devojki, jas ne sum pisala kojznae od koga. Ama ke me razberete doma so zverceno nemozam nikako da najdam vreme za drugo :) me zainteresira temeva. Imam 30 god, prvoto mi e veke godinka, ama e rodeno so carski rez. Pa od tie pricini se mislam koga vtoro. Za tesko, tesko e, mozebi da pocekam uste edna godinka barem da podporasne, ama sakam 3 decinja pa mi e strav da ne nemam vreme. Eve duri sega pocna da stanuva nekako polesno poveke razbira malava, pa si vikam za 9 meseci eheee, drugo ke bide :) moze i si se lazam.. moze treba da pocekam da se 3 godini razlika...epten sum na misla user posted image

(Одговор на членот zzaa)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 12:25:16   
miana
Kako mislis taka pravi ... Vidi samo doktorot sto ke ti kaze i uzivaj..Ragaj dodeka mozes...user posted image user posted image user posted image user posted image
I jas sum za tri ...Imam 36 godini imam dve deca Edno e 5 drugo 1 za tretoto ke pocekam da porasnat malce pa da mi pomagaat. Ti ne mu j amislis,vidi kako ke ti rece doktorot i ako e mozno - odma da ragas...BRavo!!! Mnogu mi e milo koga ke slusnam deka nekoj saka poveke od dve deca ( i moze da si dozvoli ) user posted image user posted image user posted image

Sorry ,nemam 36 godini tuku 26 user posted image Ja utnav brojkata :)


< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 3.12.2012 15:29:05 >

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 12:51:27   
*mika*
Miana bravo za tebe a pogotovo za MT kolku na vreme pocnal bebinja da pravi user posted image mojov se iznaceka, i sega samo mu zboram, eee na vreme da me zemese, sega treto ke pravevme user posted image ama toa ti e :) deka e tesko tesko e. Pari nikogas dosta, ama aj ke preraspredelime nekako. Najmnogu mi e i da gi iskoristam nasive dur se na dve noze user posted image . Sega ja cuva majka mi dur sum na rabota, i gospod da ja pozivee, sega svakjam sto znaci MAJKA user posted image . Ako cekame 5-6 godini, kojznae kako ke stojat rabotite so zdravjeto nivno, ipak se vo godini. Baska nema da bide edno vnuce, ke ima od sestra od zolva... dur imam prednost u start da iskoristam user posted image ...toa mi ja mesa matematikava.. a doktorkata so me porodi mi rece min 2 god da ima od poragjaj do poragjaj, ama sto poveke toa podobro (deka carski) pa ke vidime, zdravje...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 12:52:25   
Mihaela 2010
I jas mnogu sakam tri deca,ama neznam dali imam vreme,imam 32 ipol,i drugava godina planiram da pocnam so pravenje na vtoro...a za treto???ako imam vreme i zivci...nema nisto poarno od polna kukja

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 12:55:46   
miana
Pa dobro de,taman imas vreme i so pauzi user posted image
Stom imas pomos ne mu ja misli mnogu user posted image

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
3.12.2012 14:52:50   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: *mika*

Zdravo devojki, jas ne sum pisala kojznae od koga. Ama ke me razberete doma so zverceno nemozam nikako da najdam vreme za drugo :) me zainteresira temeva. Imam 30 god, prvoto mi e veke godinka, ama e rodeno so carski rez. Pa od tie pricini se mislam koga vtoro. Za tesko, tesko e, mozebi da pocekam uste edna godinka barem da podporasne, ama sakam 3 decinja pa mi e strav da ne nemam vreme. Eve duri sega pocna da stanuva nekako polesno poveke razbira malava, pa si vikam za 9 meseci eheee, drugo ke bide :) moze i si se lazam.. moze treba da pocekam da se 3 godini razlika...epten sum na misla user posted image


Една моја комшика роди три деца за точно три години со царски, немаше никакви проблеми со здравјето и со бременоста. Консултирај се со гинеколог и ако ти рече дека е се во ред, само напред.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.12.2012 22:16:57   
mosa
ufffffffff interesna tema jas imam 25 godini i 1 dete.Koga bese V pomal sekogas vikav deka ke imam samo 1 dete,noV si bara sestricka pa duri i ja krstil,pa sega skoro mi rece:Mamo sakam da mi kupis setra,ke se vika Teona,tato ke mi ja kupi od Romanija.A koga ke go prasam dali ke ja cuva toj veli:da mamo ke ja cuvam i ke ja setam,ke i gi dadam mojte igracki za da ne place.user posted image user posted image user posted image
Vsusnost nie pocnavme da planirame i vtoro,no neznam koga ke se sluci se nadevame naskorouser posted image

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот Emanuelapp)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
17.12.2012 23:15:43   
bambi
eve me i mene :)
odamna nemam pisano ama kako pocnavme da palnirame vtora bremenostke me ima pocesto:)
dva meseci ne bidna ke vidime ovoj :) ne bidna ama nisto stresno ne se optovaruvav so plodni neplodni denovi so sekoj den seks, se spontano

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.12.2012 14:41:58   
princessa
kerka mi uste nekolku dena ke napolni 20meseci, jas sum veke vo 11ta nedela od vtora bremenost. Taka de zdravje ke bidat razlika 2godini i 2-3meseci sto mislam deka e ok. A kako ke gi gledam gospod znae, pomos nemam od nikade, za zal nasite se mnogu daleku da ni pomagaat, ama toa e. Zatoa neka im e blaze na onie koi si ziveat so svekrva/svekor/majka/tatko.

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
18.12.2012 15:59:33   
Cvekelencule
Моите две ќерки се разлика 5 години и еден месец и мислам дека се најубава разлика затоа што, на првото дете му посветив многу внимание и не се роди никаква љубомора,ние сне сами не живееме во заедница и да ви кажам искрено многу ми помагаше кога беше помала Л,и пееше песнички ја вардеше јас да појдам да направам јадење да се искапам и тоа мене многу ми значи .А сега е веќе друга песна малото без сетра е не можи и многу е помирна кога е дада тука за да ја игра тоа е моето искуство поздрав мамаички user posted image user posted image

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.12.2012 12:12:21   
princessa
golemata razlika vo godinite si ima i prednost i nedostatok. I mnogu zavisi dali decata se maski ili zenski. Samo mozam da kazam deka razlika i od 3 godini e mnogu spored mene zasto sum imala iskustvo. No kako i da e kaj sekoj e razlicno, nema pisano pravilo za toa.

(Одговор на членот Cvekelencule)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
19.12.2012 14:42:58   
AnnaMolly RR
Јас прво сакав децата да бидат помала разлика, ама поради проблеми со притисокот и бубрезите не смеам да помислам на втора бременост додека не наполни син ми 4 години. Гинекологот ми рече дека тоа би помогнало за да немам компликации во следната бременост, затоа што имав прееклампсија.
Е сега тој има 2,5 години и е голем user posted image не носи пелени, сам си јаде, збори, се заигрува... Со еден збор, многу полесен ми е за чување и имам повеќе време за себе и за обврски. Па не можам да помислам на второ бебе во скоро време. Некако се опуштив, помина периодот на грчеви, плачење, проодувње, пелени... А токму затоа сакав да ми бидат помала разлика, да истерам се во еден здив user posted image
Но како и да е, дефинитивно нема шанси да останам на едно дете, сакам три :)

< Поракaта ја уредил AnnaMolly RR -- 19.12.2012 14:43:26 >


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:02:52   
majka na eva
сакав разликата помеѓу првото и второто дете да биде најмалку 3-4години,ама не дочекав.user posted image user posted image сум со второ.а ева има 13ипол месеци.и не знам дали да се радувам или не?ми се чини премногу е брзо,а живци немам воопшто,па и ако се погоди лошо и плачливо како ева леле малеuser posted image .а испадна непланирано бидејќи пробавме само еднаш,и мислевме нема да биде,затоа што со прво се обидувавме повеќе од една година...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:17:07   
Calypso
Честито мајка на Ева, ајде, детето е дар од Господ... така требало, ве израдува за Нова Година. И ќе се снајдеш, без гајлеuser posted image

_____________________________

All that is gold does not glitter,
Not all those who wander are lost;
The old that is strong does not wither,
Deep roots are not reached by the frost.

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:21:46   
majka na eva
user posted image фала калипсо.некако сум возбудена многу...user posted image

(Одговор на членот Calypso)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:25:05   
AnnaMolly RR
Честитки, мајка на ева. За снаоѓање ќе се снајдеш, не си ни прва ни последна што има деца кои се помала разлика. Штом до некаде и сте се опуштиле со маж ти, можеби и потајно сте посакувале ова да се случи. Ева ќе си добие братче или сестричка, сигурно многу ќе си се сакаат и ќе си се дружат затоа што ќе бидат помала разлика.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:27:05   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

сакав разликата помеѓу првото и второто дете да биде најмалку 3-4години,ама не дочекав.user posted image user posted image сум со второ.а ева има 13ипол месеци.и не знам дали да се радувам или не?ми се чини премногу е брзо,а живци немам воопшто,па и ако се погоди лошо и плачливо како ева леле малеuser posted image .а испадна непланирано бидејќи пробавме само еднаш,и мислевме нема да биде,затоа што со прво се обидувавме повеќе од една година...

Честитки миличкааuser posted image user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:30:50   
Cipi Ripi
Еееј што убава вест прочитав. Честито мајка на Ева. Радувај се, штом барем еднаш сте пробале, значи сте посакале.
Леле ептен се израдував.
user posted image user posted image до тебе.

(Одговор на членот lilicka)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:44:10   
zzaa
cestito i od mene ti posakuvam se naj ubavo,ke si ja izraduvas Evicka so brace ili sestricka ne se sekiraj ke se snajdes.

_____________________________

Денот кога се збогатив ... Станав мајкa
http://lpmf.lilypie.com/9ToIp2.png?PUn0FHCJ
принцеза на мама

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:47:55   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: majka na eva

сакав разликата помеѓу првото и второто дете да биде најмалку 3-4години,ама не дочекав.user posted image user posted image сум со второ.а ева има 13ипол месеци.и не знам дали да се радувам или не?ми се чини премногу е брзо,а живци немам воопшто,па и ако се погоди лошо и плачливо како ева леле малеuser posted image .а испадна непланирано бидејќи пробавме само еднаш,и мислевме нема да биде,затоа што со прво се обидувавме повеќе од една година...

Leleeee kolku ubavo ! Bravo za tebe ,bravo user posted image user posted image user posted image
Eva ke si ima bebenceeee....Bravooooo user posted image

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:54:48   
Annet
lele majka na eva,cestitki,so lesno neka ti e:)

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Второ дете - кога е вистинското време?
26.12.2012 15:56:33   
Bilence2
Moite dve deca se razlika 5 god i 9meseci i mozam da kazam deka za majkata e idealno, bidejki pogolemiot sin e veke samostoen vo jadenje, presoblekuvanje, sreduvanje zaspivanje, taka sto obvrskite okolu bebeto mi se recisi celosno posveteni nemu. Imam i pomos od pogolemoto since da go pricuva maloto, da go poigra, da go smiri. No za decata mislam deka koga ke potporasnat ke bidat dva zasebni svetovi, mislam na drustvo, opsesii, uciliste, intetesi, pa ne znam kolku ke im bide zaedno interesno. Zatoa smetam deka negde okolu 3-4 gidini e najdobro i za majkata i za decata. (So brat mi sme razlika 4 godini, do tinejdzerskite denovi se karavme i tepavme, ama potoa cesto i zaedno izleguvavme i se druzevme toj so moeto, jas so negovoto drustvo).

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?