|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 17:45:05   
Melanija RR
butterfly1 за секоја постапка или интервенција е важно ПАП тестот и брисевите да се чисти,така што нема разлика. Не се прави интервенција бев да се испита ,незнам како можеле да и закажат хистероскопија.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 451
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 18:52:44   
Anonimen
ja pravev hsc vo remedika nisto ne mi potrazija ni brisevi ni pap a i imam citano niz forumive deka na poveketo ni im trazele nisto najubo da si go prasa lekarot sto ke ja operira pozdravce

(Одговор на членот Melanija RR)
  Непосредна врска до пораките: 452
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 19:40:37   
butterfly1
фала женски и јас и го реков истото најубаво да го праша гинекологот што ќе ја оперира user posted image

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 453
   RE: Хистероскопија
18.4.2014 20:41:09   
kapina
I jas kolku sto znam treba da bidat uredni brisevite I pap testot za histeroskopijata I namene se sekavam oti mi baraa ureden pap test iako mojata bese pred4godini

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 454
   RE: Хистероскопија
2.5.2014 10:19:07   
Vesna I
Mila butterfly1 na izveshtajot go pishuva slednoto:
Кавум утери централно поставен со триаглеста форма, со изразена аркуатност и без дефекти во полнење. Левата туба салпингитично променета, хидросалпингитис и артретична во апуларниот дел. Десната туба извијугана. Се прати минимално количество на контраст екстратубарно.
Na mene iskreno nishto ne mi e jasno, a i nikoj nishto ne mi objasni, samo mi rekoa na laporoskopija i histeroskopija da se javam :(
Zakazav vo remedika na vtoro mislenje na Dimitrov, pa kje vidime shto kako kje bide.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 455
   RE: Хистероскопија
2.5.2014 13:23:03   
Kvisko
Vesna I овој наод е со одредени проблеми кои треба да се видат и решат со хистероскопија и лапароскопија. Пример хидросалпинскот е собирање на течност во јајцеводот што едно го прави непрооден, а и ако дојде до бременост може да биде погубно по плодот (може да делува токсично на плодот). Наодот и за матката е за проверка дали е се ОК со хистероскопија. Затоа и ти кажале да одиш на лапароскопија и хистероскопија за да се види и провери се убаво.
Претпоставувам дека и второто мислење ќе ти биде исто. Инаку после интервенција и Димитров не е многу зборлив или нешто дека премногу ќе ти објасни (имам лично искуство). Од одење по лекари мислам дека никој не оди детално со објаснувања за да не ги уплашат пациентите повеќе од потребното. Тоа што ние сами потоа чепкаме и се распрашување е она што некогаш не вади од памет.

(Одговор на членот Vesna I)
Непосредна врска до пораките: 456
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 17:59:05   
sesilia
Здраво,ќе ми треба малку помош.Пред 2 мес.правев хистероскопија во ремедика,се јавив да закажам контрола,а докторот ми рече дека требало да се прави контролна хистероксопија,т.е. пак да гледат под камера и ако има остатоци да се сече пак преградата,т.е. истата постапка се од почеток која чини 600 евра.Јас сум збунета,ми отсранија септум2,5 цм и сега незнам зошто пак отпочеток,дали е само ради пари или навистина е потребно ? Ако имала некоја искуство ве молам да сподели :(

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 457
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 20:12:35   
kapina
Emilija moj sovet ti e ako treba histeroskopija pak napravi ja na gak

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 458
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 20:47:13   
sesilia
Pa jas neznam dali treba ili ne,toj taka mi vika i veli mora 2 meseci posle histeroskopijata :(

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 459
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 20:49:49   
kapina
E pa ako mora napravi ja tamu mnogu poevtino ke ti izleze

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 460
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 20:52:50   
sesilia
da i ja mislev taka,ama mn mi e cudno bidejki septumot e otstranet a ne sum bila da me vidi na eho.I sega mi veli pak da pravam,a citam nikoja nema praveno dvapati,a iskreno 600 evra pak da davam ako nema potreba user posted image

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 461
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 21:26:09   
kapina
Ne ne mora prvo eho posle ako treba pak histeroskopijapak

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 462
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 21:44:19   
Kvisko
Sesilia и мене ми е сомнително. Осевн ако кај тебе било случај со преголем септум па не можел да се отстрани одеднаш. Како и да е многу е чудна целава работа. Јас кај Димитров во Ремедика имав само една интервенција и контролно ехо после тоа.

Сега на ГАК правев лапаро/хистеро и наодот од хистероскопијата беше потполно добар. Убаво ти вика Капина оди на ГАК види таму што ќе ти кажат.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 463
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 22:41:07   
sesilia
Kaj мене беше 2,5 цм,и др рече дека го отстранил,меѓутоа да се видело уште еднаш дали има остатоци и ако има да се досече.Па ќе видиме што ќе правам,сега треба до утре да одлучам дури закажам на клиника ќе отиде времето,др рече пошто 2 месеци пиев циклопрогинова сега требало да ја правам.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 464
   RE: Хистероскопија
5.5.2014 22:41:37   
sesilia
Квиско,а колку голема беше твојата?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 465
   RE: Хистероскопија
6.5.2014 8:57:00   
nataly86
I mene seselia ova mi se sumljivo....jas pravev vo avgust histeroskopija piev dva meseci cikloproginova i vo noemvri pocnav so terapija so IVF...kontrola imam samo so eho pregled..vidi rasprasaj se ubavo

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 466
   RE: Хистероскопија
6.5.2014 11:34:34   
Kvisko
Sesilia мојот септум беше 1,8 cm. После тоа пиев естрофем и циклопрогинова само еден циклус. На вториот циклус во втората половина (значи после овулација) отидов на ехо зашто подобро се гледа септумот на ехо на здебелен ендометриум. На таа контрола Димитров ми рече се е ок правете бебе.
По некое време бев на ГАК и се видов со Трајковски и тогаш тој ми препорача ХСГ за да се види дали е отстранет до крај септумот ако сакам да направам и да се види дали се јајцеоводите проодни. Никој не ми рекол дека треба да с еправи уште една контролна хистероскопија. особено не ако не ме видел поретходно на ехо.

Ако ти се брза еве на ГАК как мојата докторка има слободен термин по 9 дена, а кај Трајковски има за 14 дена од денес. Ова е поред проверка на мој термин. Значи пак имаш време да побараш второ мислење ако се двоумиш.

Втора опција ти е да го прашаш докторот зошто баш инсистира на контролна хистероскопија наместо контрола со ехо или ХСГ.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 467
   RE: Хистероскопија
6.5.2014 14:27:19   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: Kvisko
Втора опција ти е да го прашаш докткорот зошто баш инсистира на контролна хистероскопија наместо контрола со ехо или ХСГ.



user posted image потполно се согласувам,отворен разговор, во прашање е твое здравје но и одлука и секако твои пари

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 6.5.2014 14:28:21 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 468
   RE: Хистероскопија
7.5.2014 20:56:59   
sesilia
Ја замолив мојата докторка да му се јави,и објаснил дека бидејќи бил поголем не сакал целосно да го острани за не направи компликации и затоа морало уште еднаш.Така да држете ми среќа user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 469
   RE: Хистероскопија
7.5.2014 21:57:40   
Melanija RR
Така да срамота,ги мрзи да зборат а лапаат пари.Фала богу постои форумот па ќе знаат другите дали воопшто да одат кај него.Мислам пиша Зоран Јовановски во Ремедика, и ако памтам без лапаро и хистеро ти правеа ИФВ,или грешам?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 470
   RE: Хистероскопија
8.5.2014 9:22:32   
sesilia
ne ne,jas pravam zaradi spontani ne sum pravele invitro,moze nekoja druga bila neznam.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 471
   RE: Хистероскопија
8.5.2014 10:04:23   
Kvisko
Оф леле Sesilia е бап ќе те намачи и одере овој лекар. Барем да се потрудел да ти објасни убаво и да си знаела од почеток што и како ќе прави не да се нервираш за него. Срамота.
Сега тоа е што е. Ќе мораш пак да си ја правиш постапката, немаш друг избор.
Ај па побргу да с епофалиш за user posted image . Да има резултат целата мака.

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 472
   RE: Хистероскопија
8.5.2014 10:58:42   
sesilia
Pa i jas toa go vikam ,koga veke sme pocnale da isterame do kraj .inaku mu se javiv za pari mi rece deka sega minimalno ke me kosta posto ne bil istiot proces ama aj da vidime.vo sekoj slucaj ke vi pisam kako sum pominala.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 473
   RE: Хистероскопија
8.5.2014 11:42:45   
Hopeful RR
Ова е стварно срамота. Инаку, додека ве читам, се потсетив на еден постар муабет мислам баш од овде на форум беше, дека се случувало и порано да не ги сечат цели, и тоа од мрза, или намерно, ама муабетот беше за клиника. Како и да е, баш види што значи тоа минимален трошок, и ако не, оди на Гак. Многу се опуштаат докториве со нас, ко ние глупи да сме!

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 474
   RE: Хистероскопија
11.5.2014 17:43:34   
Lilja Maria
Мене на ХСГ то од Систина ми пишува вака на крајот-Можен е утерус со мал септум и тоа со прашалник?user posted image Овие од Систина инсистираа да се отстрани е сега незнам дали им е за пари работава,ако бил тој септум ќе бил и кога бев бремена минатиот пат нели така?А другиве гинеколози што ја видеа ренген снимката не мислат така и сега незнам за кај сум дали треба да го отстранам ил не?И ако правам такво нешто си планирам на ГАК,кај пералницава за пари никако user posted image Стварно се безобразни приватниве клиники и матичниот ми рече дека не се хумани и на сите извештаи тоа го пишуваат

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 475
Страница:   <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  17 18 [19] 20 21   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?