|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 18:29:11   
Stefanija Stefi
И моја другарка правеше хистероскопија во Плодност и отстранија септум на матката. Септумот и го открија во јуни. Хистероскопијата и ја правеа во септември. Докторот и беше супер позитивна личност како што кажува секогаш, тој претходно детално и ја објасни процедурата така што верувале или не целиот страв што го имаше таа исчезна. Целиот септум и беше отстранет. Немаше болки и ништо невообичаено. Сега со нови сили оди во нови победи.user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 401
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 19:11:47   
Anonimen
a zasto duri vo septemvri? Letno vreme ne gi pravat operaciive? za gak znam deka ne gi pravat ami i vo privatnive klini zar?

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
  Непосредна врска до пораките: 402
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 19:59:57   
nataly86
Анонимен не дека ни прават тие операции во лето туку работата е што еден месец се пие терапија хормонска па потоа нареден циклус се прави операцијата....и затоа поминуваат два месеци од одлучувањето за операција до самата операција..

(Одговор на членот Anonimen)
Непосредна врска до пораките: 403
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 20:04:07   
sesilia
Јас закажав кај Димитров ама ништо не пиев ,во Ремедика ќе правам оваа неделаuser posted image Ништо не ми кажаа дека треба!

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 404
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 20:12:32   
andrijance90
I mene mi kazaa isto deka treba pred toa kontraceptivi da pijam za da se isusele zlezdite nesto taka i dobro da se poznae septumot user posted image e sega kakvi ke mi dadat ke vidime vo vtornik sum kaj doktorov.
Mene mi rekoa od prv den na menzis pijam 21 den kontraceptivi i posle da dobijam i koga ke mi zavrsi se pravi operacijava . mu doaga mesec ipol toa nema ni tolku, ili jas nesto ne sum sfatila user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 9.3.2014 20:14:43 >

(Одговор на членот sesilia)
Непосредна врска до пораките: 405
   RE: Хистероскопија
9.3.2014 22:04:30   
kapina
Pa i jas piev jasmin pred laparoihisteroskopijata iako nikogas ne sum imala septum

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 406
   RE: Хистероскопија
10.3.2014 11:31:29   
Kvisko
И јас кај Димитров во Ремедика не пиев ништо пред хистероскопијата за отстранување на септум. Секој случај е различен и секој лекар си има свој принцип на работа.
Како ќе ви кажат така правете.

(Одговор на членот kapina)
Непосредна врска до пораките: 407
   RE: Хистероскопија
11.3.2014 16:42:16   
andrijance90
jas samo sto se vrativ od sistina, doktorot saka da mi pravi i laparoskopija user posted image i iskreno epten sum isplasena za laparoskopijata, mu velam strav mi e , on veli znam i mene mi e strav sekoj pat koga treba da pravam oiperacija, mi kaza za rizicite od operacijata i stvarno sum isplasena user posted image Mi dadoa kapsuli Danoval od prv den na menzis da pijam 7 dena, sirup za procistuvanje, pa sega da vidime dali ke dobijam normalno ili ne. Pretpostavuvam samo za laparoskopija se procistuvaat crevata? user posted image
Naredna nedla treba da idam za brisevi i se si mislam da mu kazam deka nejkam laparoskopija da pravam, on veli deka jajnicite ke disele slobodno, stimulaciite ke se uspesni , ama deka ova trae godina dena potoa se vrakaat vo starata sostojba user posted image Sto da pravam ne znam, stvarno se isplasiv iako pred toa voopsto ne se plasev za histeroskopijata ama sega epten mi e strav user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 408
   RE: Хистероскопија
11.3.2014 17:54:15   
Melanija RR
andrijance90 потполно иста подготовка буквално исто е се ,па која е логиката да неправиш???Извини но по мене грешиш ,јас баш инсистирав и за двете ,зошто кога исто се чистиш,анестезија едино е што треба 1 ноќ да преноќиш

Читни во темата ТУКА

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 11.3.2014 17:55:54 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 409
   RE: Хистероскопија
11.3.2014 19:36:54   
andrijance90
ama neli laparoskopijata se pravi ako jajnicite ne reagiraat na stimulaciite a jas voopsto ne sum ni stimulirana moze dobro ke reagiram zatoa nekako ne mi se pravi. Baska koga prasav za mozni rizici i komplikacii ne ocekuvav deka gi ima do tolku. Mi rece ako se stavi podlaboko troakerot moze da se povredi krven sad ili crevo. Istoto i za histeroskopijata vazi za krven sad. A, vaka dupol rizik ima , a mozebi ne ni ima potreba od laparo.user posted image I zatoa se isplasiv.

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 410
   RE: Хистероскопија
11.3.2014 23:36:46   
Melanija RR
А ти се поминува два пати истото?Ризици,компликации?Што ти кажа ?
Освен што е целосна анестезија за друго незнам ,па стручен доктор неправи грешки а и не сум чула некој да има последици од ови интервенции.Дали ХСГ ти е скроз чисто според гинеколог?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 411
   RE: Хистероскопија
12.3.2014 0:27:06   
andrijance90
Hsg pokaza subseptum i matka vo T-shape. Kanalite se potpolno proodni. Prvenstveno toa bese dogovorot da se sreduva matkata, i denes gleda tamu vo rezultatite i veli se mislam dali da napravime i lap[aroskopija za jajnicite da disat slobodno i stimulaciite da bidat pouspesni , me prasa dali sakam vednas da zabremenam ( mislam ako ne sakam ne bi idela po lekari ama aj ) mu velam da, i rece togas ke pravime laparoskopija ma da toa oslobuduvanje na jajnicite trae godina dena sepak ti ke gledame da zabremenis vo toj period. Znaci kanalite kako sto razbrav ne gi cepka tuku jajnicite samo a sto ke im pravi ne znam user posted image I toa bese toa, mi dadoa apcinja, ponatamu so anesteziolog da se vidam, brisevi da napravam. Koga go prasav za rizicive ova mi go kaza i bese dosta ozbilen a obicno znae se na sala da tera i uvidov deka ne e bas banalna operacvijava. Rece deka do sega ne mu se slucilo vakvo nesto no e dolzen da mi gi kaze. I mene iskreno me zacudi zasto do sega se sto citav i slusav bese deka vakvive intervencii se dosta obicni i lesni user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 12.3.2014 0:31:18 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 412
   RE: Хистероскопија
12.3.2014 11:33:39   
Kvisko
Andrijance90 штом веќе правиш хистероскпија направи и лапароскопија.
Јас до сега сто-пати се покајав што не инсистирав на лапароскопија кога ми правеа хистероскопија за отстранување на септумот. Сега пка треба да си кркам анестезија опоравување и слично.
Инаку лапароскопијата може да помогне ако се види нешто во внатрешната шуплина плус кај ПЦОС има третман кој на англиски се вика ovarian drilling (бушење на јајници во буквален превод) и од описот што го кажуваш тоа сакад а ти прави докторот. И јас чекам да добијам па да одам на лапароскопија и за тоа меѓу другото бидејќи е поефикасно во решавање на цисти и ПЦОС од другите опции. Ако ти дава стимулација после тоа поголема е шансата за успех. Ако пребараш по форуми на англиски ќе видиш многу успешни приказни.
Да ризиците се да се повредат премногу јајниците па да има проблеми со лузни и крварење, ама тоа е минимално во поглед на бенефитите што се добиваат.
Ич не му ја мисли. Ако веќе си тргнала по патот се што ќе ти кажат прави за да стигнеш до целта наречена бебе.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 413
   RE: Хистероскопија
12.3.2014 12:09:36   
Melanija RR
Kvisko ти кажа од искуство. Многу се каат и голема грешка е што некои одат на ИФВ без да ги направат овие интервенции. Секако дајбоже најскоро да забремениш а ова ќе ти го скрати патот.Многу забремениле благодарение на овие интервенции, ете и јас после 8 месеци.user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 414
   RE: Хистероскопија
12.3.2014 14:58:06   
andrijance90
Fala vi devojki :) Sledniot pat koga ke odam ke go rasprasam ubavo da mi objasni za tekot na operacijata , sega nekako osven sto me isplasi drugo nisto ne mi kaza user posted image user posted image

Kvisto bidejki ti imas praveno samo histeroskopija dali pred toa pravese procistuvanje na crevata? Isto mi kazaa od 12 na pladne predhodniot den da ne jadam nisto osven caj i voda :(

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 415
   RE: Хистероскопија
12.3.2014 15:01:44   
butterfly1
Јас би ти препорачала да не ја правиш лапароскопијата, еве пиши на гугл ovarian drilling ке видиш дека ова се прави само кај оние жени кај кои не се постигнала овулација со медикаменти , а како што читнав ти уопште не си ни стимулирана. На твое местода сум јас кога ке идеш следен пат вака би му кажала на докторот.

< Поракaта ја уредил butterfly1 -- 12.3.2014 15:03:16 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 416
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 13:45:32   
essenced
Здраво на сите рингерајки, долго време ве читам и сега се зачленив user posted image

Треба да правам хистероскопија поради полип и септум планирам да ја правам државно некако скапо ми е по приватниве. Може ли некој да ми каже што ви бараа пред операцијата дали ви бараа чисти брисеви?
Дали пиевте нешто, треба ли прочистување?
Ве молам кој знае да ми одговори ептен сум збунета а матичната ништо не ми објасни.
Благодарам на сите.

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 417
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:20:32   
Kvisko
Andrijance90 јас пред хистероскопија не пиев ништо за прочистување на цревата, само ми беше кажано полесна храна неколку дена пред тоа (супи и слично) и нормално гладна и жедна на денот. Сега пред лапароскопијата ќе треба да пијам нешто з апрочистување ама уште не знам што, ќе ми кажат кога ќе добијам и ќе закажам термин.
Hopeful Андријанче веќе пие метформин што кај ПЦОС се смета за блага стимулација и регулатор на циклус. Плус има високо ниво на андрогени хормони кои не се средиле со метформин. Тоа е една од индикациите ако прочепкаш повеќе по тоа што го пишува. Со ovarian drilling се очќекува бап намалување на машките хормони и воспоставување на овулација. Ако лекарот препорачалк нешто ние тука лаички можеме само сеовети да даваме.
Знам за ова затоа што и јас чепкав во интернет зашто и мене ми рекоа дека може да ми направат таква постапка во текот на лапароскопијата и знам дека има и предупредувања кои се страшни, ама има и многу приказни на жени на кои баш тоа им помогнало за забременување.

Essence секаде без разлика дали државно или приватно ти треба ПАП тест со нормален наод не постар од 6 месеци. За микро брисеви не сум сигурна запто јас секако си имам нови па не ни прашав дали ми требаат. Инаку чекам лапароскопија и хистероскопија на ГАК.

(Одговор на членот essenced)
Непосредна врска до пораките: 418
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:26:29   
essenced
фалаа, а зашто поново ќе правиш хистероскопија?

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 419
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:32:50   
Kvisko
Кога веќе ме успиваат да видат што се случува. Плус треба малку и цервиксот да се прошири. Не е на одмет да видат.

(Одговор на членот essenced)
Непосредна врска до пораките: 420
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:34:42   
butterfly1
Ама Квиско она не е стимулирана со кломифен ниту со нешто друго, еве на интернет пишува дека со ова бушење на јајници се постигнува исти ефект како со кломифен или некои друго хормонски инекции. ( некаде па пишува дека се прави кај оние жени кои не реагираат на кломифен или друго нешто контрадикторност има голема ама тука е суштината некаде)Стварно незнам зашто девојчево да подлегнува на такви операции без пробана стимулација не ми е јасно , јас имам правено лапароскопија ама имам вадено циста само никој не ми рекол да ги бушиме јајнициве исто сум со пцос. Плус како нус појави стојат предвремена менопауза и намален број на јајце клетки. За хормоните има решение сигурно постои нешто. Незнам да не се мешам ама на 23-4 години колку ги има она да и бушат јајници ако сака бујрум ама јас не би на нејзино место.
А и не е лошо да побара друго мислење сепак не е шала операција е.

(Одговор на членот Stefanija Stefi)
Непосредна врска до пораките: 421
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:44:08   
Kvisko
Нека побара второ мислење ако сака. Не знам ни сама што е поарно некогап од повеќе втори мислења освен каша во главата ништо друго нема да се направи.
Јас заради втореи мислења и глупости од типот не се оди премногу агресивно итн итн се изначекав и се изнанервирав еве веќе 4 години и пак нема бебе. Затоа јас сум ако ти се допаѓа третманот на докторот терај со него додека не стигнеш до одредена точка: бебе или исцрпување на опциите што ти ги нуди па оди кај друг ако има потреба.

Секоја ситуација е различна и сите ние сме различни. Особено кај ПЦОС нема правила. Јас само коментирав дека андростендионот и е многу висок а за тоа нема некој особен лек (совен метформинот), веројатно затоа леакрот се одлучил на нешто порадикално. И мене ми рекоа дека со метформин ќе пробаме 6 месеци па ако нема ефект тогаш ќе одиме на таа постапка. Ете ако видиш и неа и е зголемена озата на метформин. Ако се успее со тоа можеби лекарот сепак ќе реши да не и прави ovarian drilling. Вреди да се прочепка и да се праша, ама ако лекарот има добро објаснување за тоа сигурно знае повеќе за постапката, бенефити и ризици околу тоа од нас тука што читаме по интернет. Докторот уште веднаш и спомал за ризиците, не дека не и кажал, ама има причина што предлага таква процедура сигурно. Инаку процедурата има сличен ефект со гонадотропинска стимулација (не со кломифен туку со инекции - гонали). Ама кај некои пацеинтки со ПЦОС дури и Гоналите понекогаш не даваат добри резултати (од типот наместо при ИВФ да се прима нормална стимулација се оди со многу повеќе инекции што сепак исто така не е наивно). Со комбинација на оваа постапка и стимулација потоа може да се добијат супер резултати.
Ова е сепак од читање по интернет.

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 422
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:52:48   
Hopeful RR
Kvisko, ме збуни - си пишала Hopeful, а јас немав ништо искоментирано на темата user posted image

Како и да е, јас мислам дека докторот знае најдобро - ако има индикации за лапароскопија, тогаш треба да се направи. Јас исто сум кај Ивановски, и мене ми препорача и изведе само хистероскопија со метропластика, и не спомна ништо за лапароскопија плус. Сега после муабетов дури и се замислив да не сум требала да му барам самата јас плус операција, и го напнав и мм, ама има право - да требало, ќе ми кажел. Во секој случај, јас мислам дека ваквите ствари не се за сами да си одлучуваме, него е сепак докторска одлука...

Andrijance90, препрашај го Митко зошто мисли дека е неопходно и лапаро, и дали е страшно ако не ја направиш. па види што ќе ти каже. Сигурно нема да дава мислење од ракав.

user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 423
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 14:54:02   
butterfly1
ако не се лажам спиронолактонот го даваа за високи машки хормони. пак треба добар гинеколог или ендокринолог да и го даде. Пак ке кажам да не разубедувам никој ама прво би пробала со сите можни стимулации па ако не остане бремена тогаш на лапароскопија.
А лекар како лекар иде по онаа логика кога веке иде под нож ај ке правиме и тоа у едно да завршиме се , не дека се секираат за нас како ке испадне после user posted image а и по овие приватниве само пари како да ни зимаат веќе тотално сум разочарана од сите !!!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 424
   RE: Хистероскопија
13.3.2014 15:08:31   
Hopeful RR
butterfly1, можеби си лута или огорчена, но те молам препрочитај што пишав. Докторот кај кој што оди Andrijance90 воопшто не е таков, него напротив - не прави сенешто за да им зашеди на паровите трошоци што не се неопходни. Зошто кога јас бев во слична ситуација мене не ми рече - ај кога одиш под нож, прави и лапароскопија? Нема индикации кај секого за се, тоа е тоа.


_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот butterfly1)
Непосредна врска до пораките: 425
Страница:   <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  15 16 [17] 18 19   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?