|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
25.12.2013 22:40:47   
kapina
Po ednas dnevno se pijat cikloproginovata I posle dva tri dena dobivas ciklus

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 376
   RE: Хистероскопија
26.12.2013 8:59:34   
Kvisko
Macika крварењето е индивидуално и зависи од интервенцијата. Јас лично после отстранување на септум крварев едно 5-6 дена. Инаку циклопрогиновата се пие по едно на ден, ама прво се пијат црвените таблети па потоа белите. има шема ама на нив е објасенто убаво. Тоа е затоа пто едните имаат само естроген и помагаат побрзо да се здебели ендометриумот, а белите се со прогестерон и естроген мешано. Затоа мора да внимаваш од која таблетка пиеш. Штом ќе завршиш со таблетите за 2-3 дена добиваш циклус.

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 377
   RE: Хистероскопија
26.12.2013 10:14:52   
Zoya
Macika жал ми е што си имала лошо искуство со анестезијата. Но, важно поминало. Кај мене крварењето траеше околу 3-4 дена, инаку имав отстранување на септум и полип. Сепак тоа е индивидуално. Терај си ја терапијата што ти ја дале и сѐ ќе биде во ред user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 378
   RE: Хистероскопија
26.12.2013 13:20:48   
macika11
а дали крваренјето беше обилно или? оти мене еве денес ми се јави поинтеинзивно крварење после 3-от ден, дали е нормално ви благодарам ногу за подрската и советите

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 379
   RE: Хистероскопија
26.12.2013 15:53:18   
macika11
и уште ова ќе ве молам да ми одговорите др димитров ми рече после добивање user posted image ќе можам да забременувам но нели е рано е нели е сепак рана и ќе треба повеќе време или?какво е вашето искуство?и после колку време од интревенција смееме да имаме односи

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 380
   RE: Хистероскопија
26.12.2013 19:49:57   
Zoya
Macika прво да ти одговорам на првото прашање. Јас немав обилно крварење, меѓутоа не се оптоварувај со тоа, секој организам е различен и различно реагира на интервенциите. За некој ден ќе ти прекине крварењето. За односи, мене докторот ми рече дека можеме да имаме во моментот кога јас ќе почувствувам и дека слободно можеме да имаме нормален живот. Инаку за евентуално забременување не е рано. После контролата ни кажа овие неколку месеци да се обидеме природно. Уште еднаш не се оптоварувај, поминала интервенцијата и сега опушти се. Ти поскувам брзо закрепнување и што поскоро да си видиш user posted image

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 381
   RE: Хистероскопија
27.12.2013 10:21:33   
Kvisko
Macika после добивање веќе ќе ти биде се обновено. Не е баш класична рана бидејќи ендометриумот секако се обновува секој циклус. Така што како што ти кажал докторот така прави. Мене на пример истиот Димитров ми кажа прво контрола после добивање па потоа да се фрлиме на работа. кај секого е различно и затоа само слушај го него. Без страв. Дури и шансите се поголеми поблиску до операцијата.

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 382
   RE: Хистероскопија
31.12.2013 11:31:56   
LoveableMe RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki denes bev na pregled mi pravea 4D ama vaka se izgleda dobro samo minimalen septum koj rece deka ne treba da pravi problem zosto bil 3 koma nesto rece, od 4 nagore veke moze da smeta, doktorot se cudi se izgleda odlicno, a rezultat nema. Mi rece saka da mi pravi histeroskopija posle dobienoto za da vleze so kamera i da vidi sto e problemot. Sakav da prasam toa ne odi preku fond, vo Sistina mi rekoa deka e 75 000 den, a na klinika da pravam e problem zosto saka mojov doktor da go najde problemot, offf sto da kazam. Poveke me plasi sto se izgleda dobro, a rezultat nema. Koj pravel histeroskopija neka mi pise za postapkata. Tazna sum.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

butterfly 00, незнам како грешат со редот, потрено е хистероскопија па и лапараскопија посебно пред ИФВ.Тоа што несмета сега незначи дека нема.Обавезно хистеро ,но на приватно е скапо а во државна не е ни 2.000 доаѓаш сабајле и си одиш попладне.
Ако не си можност па кажи му одам на државно,да не бидат наметливи сакал он па ако сакат нека ги намалат огромните суми user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Melanija RR fala mnogu jas gi procitav postovite od Histeroskopija, me gledase na 4D i sega se vide nekoj minimalen septum, neznam kako do sega na obicno eho ne mozese da se vidi. Mi rece ne laparaskopija, samo predlozi da se napravi histeroskopija. Sumite navistina im se ogromni. Mi rece deka ova ne trebalo da bide precka IVF so blastocisti da ne bide uspesno. Zatoa insistira tolku da se ispita matkata. Rece koga ke napravime histeroskopija bukvalno se vnatre i se ke vidime. Neznam treba posle nova godina da pravime odma posle ciklusot pa so Gospod naprad. Daj boze da e uste ova i ovde da zavrsi veke da mi se izraduva dusata da zabremenam.


ИЗВОРНА ПОРАКА: kapina

Jas bi ti preporacala da odes da napraves na gak histeroilaparoskopija mnogu e poevtino inaku jas sum prokrvarila oti e imalo ovulacija a I drugo ako praves na gak laparoihisteroskopija jas bi ti go preporacala dr trajkovski ke ti go dadam I negoviot mob vo pp utre


ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

butterfly 00, јас правев хистероскопија заради септум. Тоа дали е мал или голем може само така да се види, а сум чула и дека расте во тек на бременост, така што муабетот дека е мал не значи дека нема да прави проблем. Апсолутно нема правила, но јас мислам дека треба да се отстрани, и затоа го отстранив и кај мене. Е сега, за трошоците - јас правев во Систина, но не беше толку скапо, а бидејќи беше лани, искрено сум заборавила и колку беше. Мислам околу 700е. Во секој случај, ако не сакаш на приватно, не може он да те уценува - кажи му дека не ти одговара цената и дека сакаш на Клиника. Ако докторот па до толку сака тој самиот да го лоцира проблемот, тогаш нека понуди попуст user posted image Не се секирај, тоа се едноставни постапки и не дека на државно не ги прават коректно. Само провери со некоја од рингерајките за кај кој доктор да одиш.
Ајде, со лесно, следната година е наша user posted image




< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 31.12.2013 11:32:22 >


_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 383
   RE: Хистероскопија
31.12.2013 13:40:20   
Lina*
butterfly 00 jas pravev na drzavna klinika i pominav ok,pravev kaj DR.Trajkovski,ne e ova nekoja kiznaj kakva intervencija pa da mora da ti ja pravi toj doktor sto i ti go videl septumot.I jas odam kaj Dr.Tase vo Plodnos ama cenata mi bese mnogu i otvoreno mu kazav i voopsto ne mi reagirase koga mu kazav deka ke odam na drzavno,samo rece deka i toj bi sakal da raboti so sini kartoni ama drzavata me mu dozvoluvauser posted image

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 384
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 18:53:46   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Devojki posle tolku docnenje vcera vecerta dobiv user posted image ne izdrza i pak se pojavi mislam nema spas od nea, denes se javiv mi zakazaa vo cetvrtok da se vidam so anesteziolog za da me pregleda pa mi barase sestrata rezultati markeri od hiv, hepatit b, c me prasuvase koga sum gi pravela, mene mi se napraveni pred IVF pred 3 ipol meseci i krvna slika ne mi e jasno zosto gi baraat rezultatite od markerite, ve molam tie sto imaat napraveno histeroskopija neka mi pisat user posted image

butterfly 00 мене ми бараа само брисеви ,крвна слика и снимки од ХСГ,правев на ГАК

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 385
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 19:03:41   
butterfly 00
Melanija RR kakvi se tie snimki od HCG, ne e toa HSG proodnost, imam jas pred 3 ipol meseci sto gi pravev site rezultati od brisevi, markeri se ama neznam kakvi se ovie snimki ili oni ke mi kazat tamu sto treba user posted image

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 386
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 19:28:23   
Lina*
Mene mi pobaraa samo PAP test,krvna grupa sto se vadi od transfuzija i denta koga bev da se viam so anesteziologot mi zedoja krv ama sto tocno mi ispituvaa neznam.
Kade ke pravis histeroskopija,kaj koj doktor?

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 387
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 19:38:42   
butterfly 00
Vo Sistina kaj doktor Lazarevski

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 388
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 19:44:37   
Lina*
Neznam za vo Sistina kako mu odi redotuser posted image jas pravev na drzavno

_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 389
   RE: Хистероскопија
20.1.2014 20:19:13   
Melanija RR
Да мислев на ХСГ (HSG) проодност на канали но на тие се гледа и матката.Лина крв земаат за крвната слика, и да и мене ми бараат крвна група картонче од трансфузиологија

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 390
   RE: Хистероскопија
21.1.2014 0:05:45   
Zoya
Butterfly јас правев хистероскопија кај Лазаревски. И мене ми направија проверка на хепатит B, C и HIV и мислам дека имаше проверка на шеќер и уште нешто дополнително, не можам да се сетам што. Јас ги немав претходно правено така што морав да ги направам пред интервенцијата. Кога прашав зошто ги прават овие анализи, ми рекоа дека тоа им е процедура пред секоја интервенција. Со лесно нека ти помине интервенцијата.

_____________________________

Обиди од 2012;
IUI x 4 = /;
HSC 2013 (отстранет септум, изваден полип)
IVF #1 - /

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 391
   RE: Хистероскопија
30.1.2014 18:40:46   
Melanija RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: butterfly 00

Zdravo, malku odmarav, no eve vreme e da pisam i jas kako sum. Vo vtornikot mi pravea histeroskopija, mi izvadija septum i koga go otstranuvale videle deka ni kapka krv ne protekuva, toa i bil problemot sto jas vo matkata sum nemala krvarenje i mi napravile trijagolnik od kade sto ke protekuva krv, moite embrioncinja nemale od sto da se hranat i zatoa ne bilo uspesno IVF. Sega sum pod terapija do sledniot ciklus i vednas ke pravime transver. Ne mozev da pisam odma zosto mnogu tesko ja podnesov anestezijata, cel den povrakav i mi bese tesko. Sega pa imam bolku vo zeludnikot izgleda dva dena pregladnev i dehidrirav. Sega sum podobra i povtorno so novi sili vo borba. Ve sakam site i na site sto ste vo procedura vi posakuvam da gi vidite user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

butterfly 00 мило ми е што сега проблемот е решен, и пак поради докторска грешка.Не се прави ИФВ без лапаро и хистеро

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

butterfly 00, важно се нашло во што е проблемот и се решило, па сега следниот пат нема кај да бега user posted image ти посакувам убаво да се одмориш, знам како ти е, и мене ми беше гадно од анестезијата, ама наскоро ќе бидеш како нова, па со нови сили напред! user posted image


ИЗВОРНА ПОРАКА: Zoya

Butterfly и мене после хистеро ме болеше желудникот и чувствував гадење, ама брзо ми помина тоа. И јас претпоставувам дека е некоја реакција од анестезијата. Драго ми е што го решиле проблемот и ти посакувам следниот пат да биде успешно.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Hopeful

Мене после хистероскопијата ми рекоа дека може уште одма да почнеме со обиди, нема потреба од чекање. Една моја другарка забремени одма после хистероскопијата, ни еден месец немаше поминато user posted image Ајде, ти држам среќичка user posted image user posted image user posted image

ИЗВОРНА ПОРАКА: @bebe

butterfly, jas pravev na klinika histeroskopija i lapraskopija, pa duri i samo histeroskopija e pomal zafat i mozes vednas da pocnes so obidi, ne propustaj si ja najgolemata sansa, jas ostanav bremena posle 8 meseci posle ovaa intervencija iako pokazaa deka se e vo red, navistina pomagaat, a zamisli vo septemvri ja pravev ovaa intervencija, potoa vednas vo noemvri pravev invitro, za zal mi bese neuspesno za da potoa vo maj gi vidov dvete crti, pomaga i vo invitroto i po priroden pat, eve sega sum pred poraganje posle 6 godini sto nemozev da zabremenam, sigurno ke bide


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Zoya)
Непосредна врска до пораките: 392
   RE: Хистероскопија
30.1.2014 22:19:49   
Lina*
neznam kako site doktori ucat od isti knigi a nas ni kazuvaat razlicnouser posted image
Jas pravev histeroskopija i isto mi bese otstranet mnogu mal septum NO za IFV obavezno da pominat tri ciklusi za da mozi matkata da regenerira.Ova bese mislenje i od DR.Tase sto mi kaza da se operiram i od DR.Trajkovski sto me operirase a sega citam deka kaj Batterfly odma sledniot mesec transfer....malku mi e cudno
Jas na tvoe mesto bi se konsultirala i so drug doktor,ne e fintata samo da se napravi transferot a matkata da ne e spremna da go prifati plodot

< Поракaта ја уредил Lina* -- 30.1.2014 22:22:50 >


_____________________________

Obidi-7,5godini,1bremenost-spontan,1 IFV-bremenost i povtorno spontan.Vo procedura vtoro IFV

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 393
   RE: Хистероскопија
31.1.2014 13:29:16   
butterfly 00
Lina kaj mene e drug problemot mora vednas zosto jas nemam krvarenje vo matkata i sakaat vednas da napravat transver za da ne se zatvori, sega me odrzuvaat so hormoni, da ima od kade da se hrani embrionot i zatoa preporacuvaat najbrzo

_____________________________

3 inseminacii, 2 IVF = / , 2 FET = /

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 394
   RE: Хистероскопија
31.1.2014 13:42:34   
Kvisko
Лекарите сепак најдобро знаат да проценат. Не е секој случај ист. Јас кога правев хистероскопија кај Димитров во Ремедика бев на контрола после 1 циклус и ми рече од сега натаму слободно обидувајте се. така што секоја приказна е различна.
Butterfly со среќа за трансферот. Стискам палци.

(Одговор на членот butterfly 00)
Непосредна врска до пораките: 395
   RE: Хистероскопија
14.2.2014 13:41:09   
kikirikiBT
Zdravo RR!
Pred edna nedela bev na GAk za histeroskopija,mi zemaa krv,me pustija na anesteziolog i na kraj mi rekoa deka ke mi se javat!????A jas mislev deka toj den ili nekoj od narednite ke bidi intervencijata :( A po forumov citam deka histeroskopija se pravi do 11 den od ciklus.Koga mi otvorija istorija jas veke bev vo tretiot den od ciklusot taka da do sega pominaa 12 dena.Ima li nekoja od vas vakvo iskustvo, koga ke bibe intervencijata? Inaku ne mi dadoa terapija,mi kazaa samo deka ke se javat.Ve molam nekoj neka mi odgovori, mnogu sum zagrizena user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 396
   RE: Хистероскопија
14.2.2014 18:33:48   
Tajci_pp
Mila zavisi kolku ima zakazi za histeroskopija no cim ti otvorile istorija na bolest sigurno ke bide za sledniot ciklus bidejki vo ovoj veke terminot ti e pomonat bez nervozi taka samo ke si napravis dopolnitelni komplikacii inaku na klinika odat taka rabotite so malku poveke cekanje. Pozz

(Одговор на членот kikirikiBT)
Непосредна врска до пораките: 397
   RE: Хистероскопија
14.2.2014 19:14:55   
Kvisko
Не се секирај веројатно ќе ти се јавам за наредниот циклус. Проценка на докторот е. Јас во Ремедика чекав еден циклус. Не е ништо страшно. Само опушти се.

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 398
   RE: Хистероскопија
15.2.2014 22:07:31   
kikirikiBT
Vi blagodaram za odgovorite,mi olesna malku.Samo izgleda ke treba da se javam koga ke dobijam oti mene ciklusot na 23-24 dena mi e.Pozz

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 399
   RE: Хистероскопија
15.2.2014 23:09:56   
Melanija RR
kikirikiBT да таа е процедурата на ГАК,штом добиеш дента барај ги да им кажеш таман ќе имаат време да те стават на програм.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот kikirikiBT)
Непосредна врска до пораките: 400
Страница:   <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  14 15 [16] 17 18   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?