|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Хистероскопија
23.10.2013 18:44:50   
petra27
Septum se gleda so hsg...i jas imam policisticni jajnici cel zivot....i jas piev diane 35 koga bev tinejdzerka....imav problemi so hormon....ne se sekiraj se ke se sredi edno po edno....ne brzaj,ispituvaj se poleka...zaradi bakterii podori si go imunitetot...se ke bide ok user posted image

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Хистероскопија
23.10.2013 18:51:38   
Melanija RR
Андријнче убаво ти вика LoveableMe RR направи 3Д или 4Д па според тоа ќе видат дали треба лапаро и хистеро, со тие интервенции на лице место ќе направат што треба да се направи.
Се не се гледа ниту на ехо ниту на ХСГ нај нај валидно се ови две исто времени интервенции.
Ако нема промени др.Трајковски е во 29 амбуланта а кој ден е он пишува на самата врата.Мене он ми правеше лапаро и хистеро.
И со септум и со недобри канали може да направиш проблем,лечи ги инфекциите ама и ова е многуу важно ако не и најважно за забременување.

< Поракaта ја уредил Melanija RR -- 23.10.2013 18:56:21 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Хистероскопија
23.10.2013 18:59:07   
andrijance90
user posted image Sega za sega osven Metforminot za jajnicite drugo nisto ne primam, ke odam utre kaj maticnata da mi zakaze kaj Trajkovski ali ako se ceka mnogu togas ke odam Remedika ne mozam da cekam me ubivaat mislive . Fala vi uste ednas na site user posted image
Uf ke zaboravev da prasam. a sto e razlikata pomegu 3D i 4D eho, ke saka i na dvete da me vidi ne znam kako idat ovie raboti bas user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 23.10.2013 19:03:45 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Хистероскопија
23.10.2013 20:29:18   
LoveableMe RR
Aндријанче, мора 3Д и 4Д ехо за да утврдат што треба понатаму, изгледа како обично ехо ама многу покажува да знаеш. Ќе и кажеш на матичната упат за 3Д и 4Д ехо, тоа на едно се прави.

Сигурна сум дека за таакво ехо не се чека многу на Клиника, 10 мин работа е, но многу значи тоа ехо. Мој совет не фрлај пари ваму-таму, направи ехо и ако има потреба по неколку месеци ќе правиш друго (ХСГ, хистеро-лапаро и сл.). Сега испиј ја терапијата и опушти се, може ќе бидне природно, ги среди хормоните. Позз

< Поракaта ја уредил LoveableMe RR -- 23.10.2013 20:30:26 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Хистероскопија
24.10.2013 0:27:35   
viktorijabt
Zdravoo :))
MOzi li da mi kazite kolku cini so plavi kartoncinja 3D i 4D eho na Ginekologija?

Fala pozz

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Хистероскопија
24.10.2013 14:22:12   
LoveableMe RR
Лелее не знам јави се на ГАК, мене ми беше ставено како во склоп на инсеминацијата, не платив ништо. Позз

(Одговор на членот viktorijabt)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Хистероскопија
26.10.2013 11:49:11   
Lina*
Pomina i mojata histeroskopija,se bese vo najdobar red,septumot e otstranet i sega treba da pijam cikloproginova i koga ke bidam prikraj so tabletkite treba da pojdam na kontola.

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Хистероскопија
30.10.2013 15:46:52   
andrijance90
Eve me i mene samo sto dojdov od klinika, bev da me vidi trajkovski i sto da kazam katastrofa, pamet za drug pat da ne akam navamu natamu. Aj sto cekav skoro dva saati nema vrska, ama doktorov strasno kako go smetaat za dobar doktor ne znam. Prvo me prasuva kolku godini imam mu kazuvam vika, a pa mlada si sto si zapnala dete da ragas? :/ Ali aj cim sakas ke pravime. Rezultatite sto gi nosev ne gi ni pgoledna onaka pausalno samo, mu kazuvam deka pijam metrofmin on nisto ne zboruva kuti , I ajde da me vidi na eho, vo upatot jasno stoese 3D i 4D eho, a i sestrata preku koja odevme mu imase kazano, i jas si mislam on na toa me gleda, i u sred gledanje op iznenadzenje , mi vika ne gledam septum tuka ama ne sum siguren nemam 3d eho tuka ke vidime so hsg . Molam???? Za sto doagav jas i se maltretirav za na obicno smotano eho da me gledas? Mi se stemni bukvalno. Iznatreska gluposti inekcii ke primam ova ona, cekaj bre koi inekcii alooo , i uste mi vika, jas bev so majka mi otidena zasto mm po cel den e na rabota nemoze da doaga so mene, a mene od metforminot mi paga sekerot i strav mi e sama da odam i on mi vika mazena zena so majka dosla, i pazete ne bese na sala, sramota ako sakam i so dedo mi ke dojdam koj e on da kazuva i da komentira. Epten sum iznervirana , ama epten vrijamuser posted image Dzabe izgubeno vreme i nisto posebno ne mi kaza.

(Одговор на членот Lina*)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Хистероскопија
30.10.2013 18:03:46   
Tajci_pp
Andrijance mila neznam so ocekuvase od doktorot i od pregledot no samo ke ti kazam deka ni so 3d ni so 4d eho nemoze da se utvrdi dali postoi septum ili ne edinstveno moze so HSG ili so dijagnosticka histeroskopija.Isto i mene taka me mankaa celi 3 godini po tie eha za na kraj da mi predlozat HSG na koe se utvrdi deka imam septum na matkata i deka taa e pricinata za spontanite abortusi a doktor Tase koj me gledase na 4d eho mi garantirase deka na matkata nema anomalija taka da nemoj da si go trosis vremeto po tie eha i napravisi HSG. Pzz.

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Хистероскопија
30.10.2013 19:11:02   
kapina
Чудно ми е адријанчетоа што го кажуваш за др трајковски јас секогаш одев со мајка ми па ништо ми немаше кажано туку секогаш ми викаше ти имаш супер јајцеклетки а на крајот др таше кажа оти се слабиинсеминациите двете др трајковски ми ги правеше поточно он ме следеше а други ми го ставаа материјалот др трајковски најмногу ќе го ценам затоа што ми предложи ивф да не се мачам со инсеминации оти нема да бидат успешни во мојот случај со лош спермограм со хипотиреоза кај менеи хиперпролактинемија атхезии на десниот јајник левиот слабо функционален

(Одговор на членот Tajci_pp)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Хистероскопија
30.10.2013 19:19:41   
andrijance90
Of i jas ne znam sto ocekuvav, tuka devojkive mi go preporacaa kako dobar i da napravam eho i vikam ajde da odam za uste edno mislenje, ama strasno se zeznav, nejse pomina, sega da zavrsam so ispituvanjava na mazevo i ke vidime so Ivanovski koga ke se pravi hsg. Ne znam dali ke smee zasto pijam Metformin, a jasno stoi deka koga se pie metformin ne treba da se pravat ispituvanja snimanja bilo sto sto vkjlucuva jod, a neli toa kontrastot sto go pustaat e jod? user posted image
Najveke me izrelvotira toa sto mi vika sto sum zapnala mlada da ragam, koga sakam togas ke ragam moe si e, pa uste i toa mazena dosla so majka i ccc i sto ako dosla majka mi , se sekira , sama li ke me pusti po klinikine user posted image Aj da prespijam ke mi pomine, sega za sega uste vrijam user posted image

< Поракaта ја уредил andrijance90 -- 30.10.2013 19:20:39 >

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Хистероскопија
1.11.2013 12:53:03   
Melanija RR
andrijance90 јас ќе се повторам се најдобро се гледа и интервенира со лапараскопија и хистероскопија. ХСГ не е 100%, кај мене на ХСГ се гледаше можен септум а на интервенција се установи дека нема,ХСГ покажа еден непрооден канал а се докажа на лапаро дека е делумно прооден.

Значи двете интервенции се најважни во текот на забрменување само време се губи.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Хистероскопија
1.11.2013 13:24:58   
andrijance90
znam deka e najdobro toa ama nikoj nema da mi napravi prvo toa bez hsg , taka idela postapkata prvo toa pa posle ako treba drugo user posted image kako i da e muabetot mi bese zasto me gledase na obicno eho koga bese pobarano 3d i 4d , zar uste gi cuvaat tie obicni smotani eha user posted image
I da treba zdravje nesto se ke pravam vo sistina, ne moze i ne moze da se sporedat uslovite i doktorite tamu i na klinika, prvo nemaat kultura se ponasaat ko na pazar da se pa za drugo ne ni pravam muabet user posted image

(Одговор на членот petra27)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Хистероскопија
1.11.2013 13:44:44   
Kvisko
Ех Адријанче душо жал ми е што се мачиш ама знам колку ти е тешко. Некогаш лекарите не знаат да се однесуваат баш како што требна ама па некогаш и не им е денот.
Конкретно за ХСГ ако правиш прави го државно нема зошто да даваш толку пари за тоа во приватните болници. Е веќе ако дојде до хистеро/лапароскопија тогаш бирај си лекар кој што ќе те води низ целата постапка.
Инаку и јас да потврдам дека само со хистероскопија/лапароскопија се добива најдобра слика. Ехото е прилично неконклузивно особено ако е септум во прашање. Мене на хистероскопија после спонтан абортус ми открија дека имам септум, а никој никогаш не го видел. Хистероскопија правев кај др Димитров во Ремедика кој ми кажа дека само со хистероскопија ќе биде сигурен дека навистина имам септум и каков и слично. На ехо за да се види септумот треба да се оди во втора половина од циклусот не во првата, ама пак е тоа само ориентационо.
На Клиника има и добри лекари само треба да се погоди денот и некогаш хемијата со лекарот.
По некое време лутање јас сега одам кај др Трајанова на клиника и навистина има прекрасен однос. Претходно со Тофоски не се погодивме на иста бранова должина.

< Поракaта ја уредил Kvisko -- 1.11.2013 13:47:55 >

(Одговор на членот andrijance90)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Хистероскопија
20.11.2013 15:27:10   
Кира
Здраво на сите, јас сум нова на форумот иако ве читам редовно веќе некое време. На 8 ноември правев хистероскопија заради отстранување на полип на матката, меѓутоа притоа отстранија и септум. Моментално пијам цикло прогинова и естрофем. Ве молам кој имал искуство кажете ми дали од цикло прогиновата да очекувам доцнење на циклусот. Ви благодарам user posted image

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Хистероскопија
20.11.2013 15:41:34   
Kvisko
Циклопрогиновата сама по себе се дава за регулирање на циклусот така што од неа нема да ти доцни циклусот. Сепак овој циклус ќе ти биде веројатно подолг од обично затоа што хистероскопијата се прави на околу 7 ден од цилусот. Плус пиеш циклопрогинова 21 ден и добиваш 2-3 дена откако ќе прекинеш со неа. Значи ќе ти биде подолг циклусот за околу 7 дена отколку обично.

(Одговор на членот Кира)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Хистероскопија
20.11.2013 15:53:10   
Кира
Хистероскопијата ја правев на 9ти ден. Значи, да очекувам овој да трае повеќе од вообичаени 28 дена. Фала на одговорот.

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Хистероскопија
24.11.2013 20:04:37   
macika11
ке ве молам да ми одговорите дали со ехо може адсе види дали има некои прегтдаи или некои други проблеми во мтаката, пошто имав еден мисед а еден спонтани и некои др ми препорацваат да правам хистеросскопија ама јас анестезија немозѓам да поднесавам еднаш ке умрев затоа ќе ве молам кажете ми дали морам да правам хистероскопија или може со ехо да се увиди состојбата?
и уште едно прашање кој доктор е најдобар и најупатен за спонтани и накоја клиника фала ви многу

(Одговор на членот Кира)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Хистероскопија
24.11.2013 20:19:52   
kapina
Najdobro e so histeroskopija najprecizno se gleda dali ima. nekakov problemso matkata na ehoto ne se gleda se a toa za anestezijata ke si kazes ke ti stavat takva sto mislat oti ti odgovara oti prvo odes kaj anesteziolog pa potoa na laparoihisteroskopija ne se plasi ne e nisto strasno

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Хистероскопија
24.11.2013 20:22:37   
Кира
Мацика 11 мислам дека зависи од големината на септумот. Мојот септум не се виде на ехо. На ХСГ снимката стоеше дека е матката има правилна форма, но мојот доктор се сомневаше дека можеби постои септум. Така што отидов на хистероскопија за отстранување на полип и се потврди и сомневањето на докторот, па имав 2во1 интервенции. Инаку интервенцијата воопшто не е страшна, ако можам некако дополнително да помогна слободно кажи user posted image

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Хистероскопија
24.11.2013 20:40:07   
Melanija RR
macika11 немој да се плашиш од анестезија,докторот што ќе те спрема за операција ќе му кажеш дека си имала проблем,ќе ти направат алерго тест на анестетици и ако треба за превенција ќе пиеш 3-4 дена Лоратадин и одиш на интервенција.

Јас бидејќи имам на аналгетици ми одложија интервенција испитав и пиев Лоратадин и со анестезијата поминав одлично бел лошење,повраќање и сл.Така да само напредuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Кира)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Хистероскопија
25.11.2013 10:42:31   
Kvisko
Macika11 воопшто не се плаши од интеревенцијата и анестезијата. Штом ќе знаат дека претходно си имала проблем ќе знаат и како да постапат.
Инаку дали има септум или нема најдобро се гледа со хистероскопија, а и ако го има тоа е единственито начин да се реши проблемот.
На ГАК веројатно треба да одиш на одделение за стерилитет па со тие лекари таму да се консултираш.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Хистероскопија
25.12.2013 20:40:51   
macika11
moram da go spodelam moeto iskustvo so histeroskopijata i da mu pomognam na nekoj koj se maci kako mene i se plasi, znaci pomina se odlicno ne bese nisto strasno, odes se presoblekuvas ti klvaat infuzija cekas i cekas i te vnesuvaat vo opertaivna saala kade te faka panika pa te prevzemaat od edna soba do druga i ajde legnuvaj na stolot te vrzuvaat race noze na prst ti klavat za srce sledenje i pririsoki se budes i tuka ke ti se losi edno sat dva ke ti se cini oti umiras i posle pak infuzija i te vrakaat v soba i za eden sat doma te pustaat
samo ijas sakam da dadam edna zabeleska deka doktorot dimitrov ne bese potpisan na dogovorot i deka ja izrabotil operacijata bese potpisan drug doktor , koga vlegov vo salata tamu go vidov doktorot ama koj ja pravese intrvencijata tie si znaat vazno pomina se super

(Одговор на членот Kvisko)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Хистероскопија
25.12.2013 20:44:50   
Melanija RR
macika11 вака така важно помина. Не треба да се лоши од анестезија ама со оглед дека си имала лошо искуство поминало добро.
Сега што поскоро user posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот macika11)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Хистероскопија
25.12.2013 21:52:40   
macika11
a kazete mi kako se pijat ciklo priginovata oti mene mi rekoja sekoj den po edno 21 den a vie imate pisuvano po semi i nz kako da gi pijam? i uste ova kolku vreme vreme imavte krvaruckanja posle intrvencijata i kolku vreme ve bolese?

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?