|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.8.2010 0:39:18   
Snowhite RR
А да пробаш со вреќа за спиење летна некоја, танка, така да не му е ладно само по боди со голи ножина. Како и да е, кај да е ќе се снижат температуриве и полесно ќе е, барем така се надевамuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот markoNAvesna)
Непосредна врска до пораките: 201
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.9.2010 11:26:58   
emma1
vo kolku casot navecer go uspivate vaseto bebe. jas otpocetok stavav da spie nekade okolu 9;30-10, a se slucuvase letovo poradi toploto i pokasno, zatoa sto ne se izleguvase od doma pred 8. sega ima 6m. vo posledno vreme spie se pomalku i pomalku preku den i popladne e strasno nervozen. pocnav da go uspivam nakaj 8;30 zatoa sto nema sansi da izdrzi poveke. mozebi pogresno pocnavme uste od pocetok, sekade si pisuva deka bebinja ne treba mnogu kasno da se legnuvaat i deka sto porano se legnat (dokaj 8;00) poubavo i pomirno ke spijat. jas sega mu namaluvam sekoj den po malku da se navikne, ke gledam da stignam dokaj 8, ovie nekolku dena ne gledam promeni vo toa kolku mirno spie, ama se budi sabajle recisi isto vreme kako i porano. mislam deka mu fali dosta son, pa stom ne spie ubavo preku den (osobeno popladne) neka se naspie poveke noke.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 202
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.9.2010 11:43:01   
jagoda
i nie sme veke 6 meseci i spieme normalno od8 do 7ili 8utroto se slucuva nekoja vecer da zaspie pokasno eden dva saati no nekogas i porano vo sedum sepak normalnoto ni e vo osum sto smetam deka e super za bebe no zatoa preku den spieme mnogu malku sakame da igrame user posted image

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 203
   RE: Колку спие вашето бебе?
7.10.2010 9:01:04   
emma1
lele luge kako sto raste se poloso spie navecer, odsekogas se budel po 1-2 noke za cicanje megutoa vo posledno vreme mnogu mnogu cesto se budi. eve na pr. nokeska zaspa vo 9, se razbudi vo 22;30 so placenje, go uspav bez cicanje pa okolu 12 pak go uspav bez cicanje, posle se razbudi pak okolu 2 pa cicase, pa vo 4;30 i tolku bev umorna pak go staviv da se uspie so cicanje i posle toa se razbudi za 10min pak i odma zaspa i terase do 7;30. znam deka ne e gladen zatoa sto ne bara da cica sekogas koga ke se razbudi ednostavno place i se smiruva dosta brzo so niskanje, sakam da go odviknam poleka od nokno cicanje ama mnogu tesko ide so volku cesto budenje. ova pocna pred nekoj mesec dena a od togas izvadi 4 zabcinja, znaci najverojatno se budese poradi toa. mislev ke se smiri sega malku ama nisto :(((

(Одговор на членот jagoda)
Непосредна врска до пораките: 204
   RE: Колку спие вашето бебе?
15.10.2010 18:47:26   
elena_zelena
i mojata stefanija spie mnooogu vreme koga treba da ja budam ne mozam d ja osvstam se istrga se prozeva cicne malku zaspie na gradata po nekoe vreme pak cicne i zaaspie me fati i panika ne znam dalio i imam dovolno mleko i davam hipp odvaj se osvestuva :(

(Одговор на членот Nikolina)
Непосредна врска до пораките: 205
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 12:08:28   
gvenda
jas ke otvoram nova tema Kolku NEspie vaseto bebe
ne e smesno nemozam ic da spijam umorna sum veke nekolku noki pored se budi na 2 saati i nisto ne ja smiruva si bara da cica bre pa i na 1 saat kenka
kazuvajte spasuvajte neznam do kaj ke terame ne mi e za mene ona treba da spie

(Одговор на членот elena_zelena)
Непосредна врска до пораките: 206
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 12:21:15   
arh_diz
gvenda i kaj mene se slucuva nekogas taka noke da nespie . Pedijatarot mi vika ne go doj daj mu cucla ili voda ama za zal toa ne go smiruva

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 207
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 13:17:18   
lukas
ИЗВОРНА ПОРАКА: markoNAvesna

lukas kako go resi provblemot so budenjeto ziti se vikas 4-5 pati se budel sin ti a sega samo ednas kolku da mu ja vratis cuclata vo usta kazuvaaaaaaaaj zasto nie planirame veke da go ostavame da place koga ke se razbudi so kenkanje nemozeme veke po 4-5 pati se budi butur mu e



jas ne resiv toj taka si resiuser posted image user posted image user posted image ,sefot kako sto si go vikam ,mnogu brzo odgovaram duri sega vidov deka imas pisano,stanvase i koga ke go zemev do mene se pikase za na grada prvo taka se zaspivavme ama se budese na 1-2h,posle probav dva dena navecer da ne mu davam da cica namesto toa mu davav cajce ama isto pak se razbudvase na 1-2 i duri pobrzo,posle izvadi zabcinja go prekinav mlekoto ete sega e 7 i pol meseci se razbudva samo ednas navecer legnuva znaci vo 21h stanva duri vo 8 h sabajle za papanje,i navecer ako se razbudi ednas za da go svrtam na grbce ili nastrana zosto uste neznae da se svrti sam od stomak na grbce,hahhah...nezz iskreno kako se oducivme od razbudvanje navecer,se samo spontano si dojde,nisto posebno ne napraviv,ke si dojde red i na tvoeto,ups izvinete za dolgiot post....pozzz


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот markoNAvesna)
Непосредна врска до пораките: 208
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 13:20:44   
lukas
sega sum duri prenaspana luge da se pofalam na moeto dete ,legnuva vo 21 h stanva ednas navecer za cuceto ili za da go svrtam,stanva vo 8 h sabajle pie mleko se vrti i pak zaspiva do kaj 10h,posle toa stanvame igrame,i zaspiva pak kaj 12 h do kaj 15h,stanva,gledame crtani kaj 18 h pak dremnuva eden pola sat 45 min.i posle toa igrame se kapime,i vo 21 h pak na nankanje ,peodmorena sum,nekogas duri mi e strav sto e tolkav spanko....user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 209
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 13:37:55   
Martins mom
ИЗВОРНА ПОРАКА: gvenda

jas ke otvoram nova tema Kolku NEspie vaseto bebe
ne e smesno nemozam ic da spijam umorna sum veke nekolku noki pored se budi na 2 saati i nisto ne ja smiruva si bara da cica bre pa i na 1 saat kenka
kazuvajte spasuvajte neznam do kaj ke terame ne mi e za mene ona treba da spie



Гвенда, ете мојот има 8 месеци и ноќе станува на пола саат-саат. Не бара цице, туку онака или да игра или само да провери дали сум тукаuser posted image Дење ќе преспие два пати по пола саат и толкуuser posted image
Безброј лекари имам прашувано за овој проблем. Нема спасување. Една докторка ми рече „Нема бебето проблем, туку ти имаш проблем што си ненаспана “. Кога му се спие-спие, толку му е потребно. Такво си е детето и готово. Јас се навикнав веќе на неговото темпо...хронично ненаспанаuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 210
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 14:30:25   
gvenda
toa e strasno ako i jas treba da go izdrzam ama ke moram izgleda

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 211
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 20:52:51   
mama26
koga bese bebe spiese skoro celden,i preku nok dali dvapati ke stanese da cica.potoa preku den bese poveke buden a nokite pak na dvapati stanuvase,odkako napravi godina i do den denes.spie po 12 saati.ako go legnam vo 9 ke stane vo 9.ako e 8 vo 8.ama zatoa preku den sega nespie.isto bese i do 3 godini ama so spienje preku den od eden saat.sega na 4 ri veke nespieme preku den voopsto

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот gvenda)
Непосредна врска до пораките: 212
   RE: Колку спие вашето бебе?
19.10.2010 22:33:46   
Палешка РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: Martins mom

ИЗВОРНА ПОРАКА: gvenda

jas ke otvoram nova tema Kolku NEspie vaseto bebe
ne e smesno nemozam ic da spijam umorna sum veke nekolku noki pored se budi na 2 saati i nisto ne ja smiruva si bara da cica bre pa i na 1 saat kenka
kazuvajte spasuvajte neznam do kaj ke terame ne mi e za mene ona treba da spie



Гвенда, ете мојот има 8 месеци и ноќе станува на пола саат-саат. Не бара цице, туку онака или да игра или само да провери дали сум тукаuser posted image Дење ќе преспие два пати по пола саат и толкуuser posted image
Безброј лекари имам прашувано за овој проблем. Нема спасување. Една докторка ми рече „Нема бебето проблем, туку ти имаш проблем што си ненаспана “. Кога му се спие-спие, толку му е потребно. Такво си е детето и готово. Јас се навикнав веќе на неговото темпо...хронично ненаспанаuser posted image user posted image



И јас се навикнав...повремено имам кризи но ми поминува. Марио денес ме праша, мамо колку си спиена? Викам од 1 до 5 и пол...еееееее вика доста ти е user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 213
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 12:34:59   
emma1
kaj nas nikako da pomine ovoj period, nekogas nemozam ni da izbrojam kolku pati se budi navecer. on posle zaspiva ke go smiram za nekoj 5-10min, ama jas dodeka zaspijam on pak se budi. nekogas pak i smiruvanjeto trae dolgo, pa i po cel saat se zezame. poslednive nekolku dena pola saat otkako ke zaspie se budi so placenje, i mnogu tesko se smiruva, duri i jas na kraj ke se rasplacam i od zal i od nervoza sto ne mozam da go smiram. znam deka ne e za jadenje, veke navecer mu davam ednas da cica, pa posle okolu 6 i obicno prodolzuva da pospiva dokaj 7;30. a ne e slucajot kako kaj Martins mom, moevo bebce ne e naspano, ne se budi da si igra tuku e nervozen i place od sto mu se spie, i preku den ako ne e naspan e uzasno nervozen. se nadevam deka e samo od zabite neznam sto bi mozelo tolku da go maci. a jas kolku sum umorna i nenaspana samo jas si znam user posted image . uf za 1.5m treba da trgnam na rabota kako li ke rabotam posle takvi neprespani noki

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 214
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 12:42:54   
*miki mami*

Гвенда, ете мојот има 8 месеци и ноќе станува на пола саат-саат. Не бара цице, туку онака или да игра или само да провери дали сум тукаuser posted image Дење ќе преспие два пати по пола саат и толкуuser posted image
Безброј лекари имам прашувано за овој проблем. Нема спасување. Една докторка ми рече „Нема бебето проблем, туку ти имаш проблем што си ненаспана “. Кога му се спие-спие, толку му е потребно. Такво си е детето и готово. Јас се навикнав веќе на неговото темпо...хронично ненаспанаuser posted image user posted image


istouser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 215
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 12:59:33   
mili4kask
Eve jas bi sakala da go spodelam so vas moeto iskustvo okolu ovaa tema i bas bi sakala da mi akze nekoj dali e toa vo red...Kerka mi na 27 polni 3 meseci, prespiva po cela vecer do kaj 6 ipol nautro no problemot e vo toa sto taa posledniot obrok go jade okolu 1 casot ( bidejki nesaka da cica se izmolzuvam i taka pie) i potoa veke koga spie nesaka ni da cue za jadenje do 6ipol koga se budi i povtorno si prodlzuva..Me interesira dali e vo red da prespiva cela vecer da ja ostavam taka tolku vreme nejadena?

(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 216
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 13:07:55   
arh_diz
Mene pedijatarot me sovetuase deka e normalno da ja presipiva nkta , bidejki nokta e za spienje , pogotovo ako dobro si napreduva.

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 217
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 13:26:20   
nadica
имам пишувано низ форумов јас ја направив таа грешка ја будев за да јаде па до нејзини 20 месеци додека цицаше не спиев повеќе од 2 часа
НЕ ГИ БУДЕТЕ ако се гладни бебињата не можат да спијат затоа оставете ги самите да ви полкажат што им треба

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 218
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 13:27:14   
Octavia
ИЗВОРНА ПОРАКА: mili4kask

Eve jas bi sakala da go spodelam so vas moeto iskustvo okolu ovaa tema i bas bi sakala da mi akze nekoj dali e toa vo red...Kerka mi na 27 polni 3 meseci, prespiva po cela vecer do kaj 6 ipol nautro no problemot e vo toa sto taa posledniot obrok go jade okolu 1 casot ( bidejki nesaka da cica se izmolzuvam i taka pie) i potoa veke koga spie nesaka ni da cue za jadenje do 6ipol koga se budi i povtorno si prodlzuva..Me interesira dali e vo red da prespiva cela vecer da ja ostavam taka tolku vreme nejadena?


Ако добро напредува, нека си спие. Будење се препорачува кај бебиња кои не напредуваат доволно или т.н. мрзливи бебиња, кои преспиваат подолго време и преку ден, тешко се будат и не сакаат да цицаат. Инаку, околу тој период почнуваат да спијат подолго навечер, ама има голема веројатност дека подоцна пак ќе почне да се буди за цицање и ноќе.

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 219
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 13:36:46   
mili4kask
E pa bebuska super si napreduva 5200 bese na 2 ipol meseci a izlezena e 2800 od bolnica...Fala vi na sovetot, inace taa e mrzliva no koga i se jade e edinstevno togas place i ni ja kreva cela kuka vo vis..:) Iance vaka si saka da si spie,pa ke ja ostavam neka si spie...Vi blagodaram

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 220
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 13:49:29   
***Lide***
znaci go nemam samo jas toj problem bas se utesivuser posted image mislam navistina ne e smesno ama sto da se pravi ke se naviknuvame
sin mi ima 6 meseci i snosti borba vodevmeuser posted image za da zaspija i toa vo 22.30 edvaj zaspa i potoa se budese na 2 casa jas nenaspana neznaev sto pobrzo da pravam koga ke zaplaceseuser posted image user posted image znaci nema lek takov ke si bidi ama mene me zagrizuva kako ke odam na rabota vaka nenaspana uste mesec i pol mi ostana od porodilnoto sto ke pravam togasuser posted image sega pak nekako pododmaram imam vreme

(Одговор на членот mili4kask)
Непосредна врска до пораките: 221
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.10.2010 15:38:13   
arh_diz
Mojot denes cel den spie se budi samo za cicanje duri ni ocinjata ne go otvara. Ke bidam dezurna veceruser posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ***Lide***)
Непосредна врска до пораките: 222
   RE: Колку спие вашето бебе?
23.10.2010 1:11:09   
brineta88
go zaspivam sekogas okolu deset_.
Vcera konecno ja prespa cela nok bez da se razbudi od deset_ do 7 sabajleto si spiese kako jagne.user posted image user posted image user posted image
pu pu pu da ne go urocamuser posted image

_____________________________

Women were made from a man''''''''''''''''s rib, not from his head to be superior, not from his feet to be walked on, but from his side to be equal, from under his arm to be protected and from next to his heart to be loved...

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 223
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.10.2010 14:28:01   
MilaMala
Mojata mala Milicka ima 10 meseci i nokeska cela nok se prevrtuvase, ne spiese mirno, si ja udirase glavata od krevetceto. Stvarno neznam sto i bese ama od pamet se izvadiv. Neznam dali e od zapcinjata ili od nesto drugo. Dali nekoj drug imal vakvo iskustvo? Ve molam pomos :)

(Одговор на членот garfild)
Непосредна врска до пораките: 224
   RE: Колку спие вашето бебе?
26.10.2010 16:43:18   
mili4kask
Mene takvo neato mi se sluci so Ana nekolu pati, mislam deka sonuvase nesto, bidejjki ne placese i ne se povtoruvase sekoja vecer....

(Одговор на членот MilaMala)
Непосредна врска до пораките: 225
Страница:   <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  7 8 [9] 10 11   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?