|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.7.2010 22:38:56   
lukas
cudna rabota moeto,stanuva vo 8-9 sabajle...spie vo 12   h vo 16 h i vo 19 h po eden sat sat i pol...a vecerta zaspiva vo 21:30-22:00h....i potoa stanuva kaj 01-02-03h otprilika toa vreme za na grada...obavezno stanva ..a cucla neki odma ja sekava deka e cucla i vriska ne saka da prezaspie..a ako mu dadam da cica odma po nekolku trganja zaspiva ama pak po sat dva se razbudva...nezz kako ke go oducam od vaka koga ke mi snema mleko..a e skoro 5 meseci  i dosega nema ni edna nok prespano da recam da zaspie vo 22 h i da se razbudi vo 06 h barem ...nezz so da pram...a pedijatarot koga go prasav dali da mu davam taka koga ke se razbudi ako bara davaj mu a drugi pak mi velat deka navecer ne se ranelo..posebo necinelo vestacko da mu davam noke...pozz ako ima nekoj slicno iskustvo neka kazi kako ...

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.7.2010 23:17:48   
Martins mom
Ако продолжи со ова темпо...има да ме немааааuser posted image user posted image user posted image
Дај кажете број од чичко Гинис, сакам да го пријавам Мартин на маратон без сонuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.7.2010 23:21:51   
Martins mom
Го капам и си легнува вецер околу 22 часот.Спие до кај 2 и станува да си играме и се така до 6.Потоа ќе поспие од 6 до 7 и во нови походи се до 16. Од 16 до 16:30 спие и тераме пак до 22user posted image user posted image user posted image Тоа е нашето турбо темпо...
Ако има некој друг вакво бебе, слободно нека каже, следува наградаuser posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Колку спие вашето бебе?
20.7.2010 23:31:19   
Палешка РР
Миа !!! user posted image

И никако да ослабам, туууу user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 0:42:13   
Albi
Ne znam kako ke ti pomogne ama najiskreno pozeluvam da ti pomogne jas procitav vo bebe magazin eden prillog koj pisuvase "doenjeto navecer da bide sto e mozno pomirno sobata da bide temna i da izbegavas direkten pogled so bebeto za da znae deka e vreme za spienje a preku den da bide svetlo so galama (muzika ili televizija igranje so bebeto). Mene barem mi pomogna zosto i jas na pocetokot taka pravev maliot se smeskase a jas radosna odma da fakam igranje i guganje a posle toa idese placenje. Sega da ti kazam pravo posle mesec dena primenuvanje vakvo tempo ne ni se budi taka naspan si pie mleko i pak zaspiva

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 0:50:42   
Albi
A zaboraviv imavme i edna mnogu smesna slucka so mm. Toj na pat cel den ne go videl maliot i go fatil kriza pa mi rece ti legni ja ke mu davam mleko koga ke se budi (sreka sme na adaptirano mleko user posted image ) i neznam kako stanav u 5 satot sabajle sto da gi gledam toj na noze go lulka li go lulka na race maliot i mu vika aman be tatino sto ti e a toj piska li piska stanav go zemav i voopsto ne mu zboruvam ni go gledam i posle 5 minuti shushkanje zaspa. Koga legnav mu vikam na mm " Se smeevte li malku" a toj vika pa toj se smeese i sakase muabet, epa vikam davaj mu uste ednas muabet u 4 satot i ke ti kaze posle sto mu e. I ni ostana posle koga i da placese mu vikavme AMAN BE TATINO STO TI E user posted image

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 0:58:27   
Тања РР
ИЗВОРНА ПОРАКА: lukas

cudna rabota moeto,stanuva vo 8-9 sabajle...spie vo 12   h vo 16 h i vo 19 h po eden sat sat i pol...a vecerta zaspiva vo 21:30-22:00h....i potoa stanuva kaj 01-02-03h otprilika toa vreme za na grada...obavezno stanva ..a cucla neki odma ja sekava deka e cucla i vriska ne saka da prezaspie..a ako mu dadam da cica odma po nekolku trganja zaspiva ama pak po sat dva se razbudva...nezz kako ke go oducam od vaka koga ke mi snema mleko..a e skoro 5 meseci  i dosega nema ni edna nok prespano da recam da zaspie vo 22 h i da se razbudi vo 06 h barem ...nezz so da pram...a pedijatarot koga go prasav dali da mu davam taka koga ke se razbudi ako bara davaj mu a drugi pak mi velat deka navecer ne se ranelo..posebo necinelo vestacko da mu davam noke...pozz ako ima nekoj slicno iskustvo neka kazi kako ...


Лукас мене ми се чини дека е гладно па затоа се буди толку често. Најверојатно немаш доволно млеко за да се нацица и да го држи до сабајле. Така прави и ќерка ми во периодите кога ми се намалува млекото, се буди на секој час да цица.
Не ми е јасно, на неколку места те прочитав, зошто веруваш во тоа дека не било добро да се дава АД млеко навечер. Па што прават децата кои се исклучиво на АД? Да не ме разбереш погрешно, јас сум ЗА доење, ама ако немаш млеко не би требало да го изгладнуваш детето.



_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 1:03:08   
Slagjana
Мислам дека помага овој совет од Бебе магазин. Јас го прочитав негде на друго место и навистина делува. Инаку ние заспиваме во 23.30 и се буди во 4 наутро. Јаде и продолжува да спие. Ама не и правам муабет ич. Порано стануваше пак во 7 и продолжуваше до кај 9, ама деновиве почнувајќи од 6 цица на секој саат до 9. Дали немам доволно млеко или е и е жешко не знам. 

(Одговор на членот Albi)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 1:45:23   
lukas
tanja...

jas mu davam adaptirano preku cel den ne go dojam go cuvam mlekoto za vecerta posto ako dva pati mu dadam denski da cica posle vecerta nemam i ne ke mozam da go zaspijam..samo ednas mu davam preku den da iscica od mene i toa na sredinata od denot...a za vestacko mi velat deka ne cinelo za stomaceto..pojma neam...i deka golem sega e veke 5 meseci... cuclata ne mi ja faka...sega ke probam nazad vo temata procitav ideja mi dojde ke probam uste vecerva so mlekoto moe i od utrevecer ke pocnam so cajce ke probam dali ke prezaspie od hipp dobra nok cajce imam ...ako ne ke prodolzam vaka so moeto dodeka imam pa koke potprni poveke i koke mi snema mleko mozebi ke smeni...ako ne ke se borime...vestacko iskreno ne sakam da mu davam vo 3 sabajle nezz zosto...mi se cini ke mu e tesko...ke vidime pa ke vi pisam kako pominav so cajceto...hahhaha pozz i fala vi na site za mislenjata,,

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 1:47:53   
lukas
a slagana

imam slusnato za toa od spisanieto,moeto spie denski vo svetla prostorija a ako susnam so nesto se razbudva probav da zborame normalno i da tropame se normalno no se razbudva a noke sme mnoooooogu tivki i edna prigusena sijalica imam pusteno vo splnata zosto uste od bebe ne saka skroz temnica...ama dgabe za toa denski...a nekogas pak tropaj prevrtvaj go 2 pati dosega mu imam smenato pampers vo spienje...hahha koga kako...pozz

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 9:58:21   
Martins mom
Ете кај мене она од бебе багазин не делуваuser posted image Кога станува ноќе за цицање му е потполна тишина и му е темно, таман атмосфера за спиењеuser posted image Ама џабеuser posted image user posted image user posted image А сигурна сум и дека не е гладно, затоа што имам хиперлактацијаuser posted image Не знам како ќе издржам, стварно не знамuser posted image user posted image user posted image user posted image
Со мм не можеме да се смениме (тој да дежура ноќе) зашто оди на работа по 12 саати и тој е уморен...user posted image user posted image user posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 10:38:19   
Палешка РР
Ох Мартинс мам, знам како ти е, така функционирам веќе 7 месеци user posted image Ние дома сите се навикнавме на ритамот на Миа, па сите легнуваме во 2-2,30 и спиеме до 11,30 (јас станувам порано) Ќе издржиш, знам дека е тешко, а кај нас искрено ништо не помага, се сум пробала.
Лукас, ништо не правиш ако го чуваш млекото за навечер, ќе го снемаш и тоа за брзо user posted image Ставај го детето да цица и дење за да се стимулира лактацијата и пиј повеќе течности. И незнам кој те советува да не му даваш храна на детето навечер.user posted image Кога е гладно него не му е галје дали е дење или ноќе, гладно е и бара да јаде. Еве и Миа во последно време се разбудува 2 пати во текот на ноќта, па секогаш и давам да цица.


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 11:03:31   
blue_blue
Здраво дете кое нормално се развива веќе во периодот од 4 до најкасно 6 месеци (а после 6 месеци сигурно) нема никаква потреба да јаде навечер. Се буди само поради навика. Ова ќе ти го каже секој малку подобро образуван и упатен педијатар. Исто како и возрасен човек кој нема потреба да јаде навечер - нема ни детето. Со тоа што му даваш навечер да јаде му оневозможуваш здрав сон во текот на ноќта зошто навечер треба организмот да хибернира, а не да вари храна - ај земи најади се и легни со полно стомак па види дали ќе можеш да ја преспиеш ноќта. Детето после 6 месеци (ако не и малку порано) може и треба ја спие цела ноќ и да заспива само. Ова го имам кажано веќе во едена друга дискусија - само во МК децата заспиваат во раце, на цицка и се будат навечер за да јадат. Во сите други земји спијат сами во кревет, заспиваат сами и не се будат навечер. Прашајте кој сакате старнец - ќе ви го каже ова. И нивните деца израснуваат во здрави и прави. Јас имам близначки и двете спијат од 2 месеци по цела ноќ. Еве ништо не им е, скроз се здрави, нормално напредуваат. Малку ми е веројатно дека моите баш две, па баш и така се погодија. Се е до тренинг и до тоа колку сте сигурни дека сакате нешто да спроведете. Од мое искуство, децата сакаат ред и им треба сон. Ако не се наспани како што треба не знаат што да прават со себе. Топло им ја препорачувам на сите книгата Svako dijete može naučiti spavati, (avtori: Anette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth) izdadena od Alinea, Zagreb, 2000. Не велам дека треба како слеп за стап да се држите за се што тука пишува, ама советите се многу корисни и ќе си ги прилагодите на детето. Клучно е доследност и воведување ред и ученње на детето да си стекне навика. На детето не му треба уморна и нервозна мајка. Ако вие не сте наспани ќе бидете нервозни, а тоа детето го осеќа. Ја имам книгата, ако некој сака да си ја фотокопира со задоволство ќе му ја дадам и ќе ви ги пренесам моите искуства како јас си ги прилагодив од таму советите. Моите деца спија од 21:30 до 7:30 (често и 8), а преку ден сега се на едно сипеење околу 13:00 до 15:30 (плус, минус пола саат). Двете одат во кревет во исто време и заспиваат сами 90% од времето - некогаш ќе се случи да не запсиајт веднаш или да се исплашат па да ја земам некоја во кревет, ама штом цврсто запсие одма ја враќам во нејзино креветче.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 12:56:42   
kutre
Dragi majki,
mislam deka treba da svatite deka sekoe dete si e prikazna za sebe. Za moeto since,koe ima veke edna godina,neznam sto se ne procitav,duri naracuvav knigi za navodni tehniki za uspivanje i sl. i nisto ne pomogna. Mi vikaa cekaj da projdat 40 dena, pa posle 3 meseci, pa navodno 6 i na kraj svativ deka deteto si e ednostavno takvo. On denski recisi voopsto ne spiese (po 10 min.), a navecer isklucivo kaj mene ili kaj maz mi na gradi. Nesakase ni vo krevetce, ni vo relaksator, nitu pak sakase da se vozi vo kolicka. Bev ocajna, kupuvav kako luda klackalki i se sto ke mi kazea ili ke procitav, no treba samo vreme da si projde, deteto da stane poaktivno i da trosi poveke energija i samoto ke si vospostavi ritam. Veke od 9 meseci si go stavivme vo negova soba, spie cela nok (od 21.30 dokaj 7.30), a denski spie ednas od 12.00 do 15.00. Nemozam da poveruvam deka toa e moeto dete koe voopsto ne spiese.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 15:13:04   
Палешка РР
Се израдував по твојот пост кутре, ми влеа надеж, искрено.
И јас читам многу и применувам разни техники, но моето дете си тера по негово...па морав да се навикнам.
Едно е теорија, а друго пракса. Се надевам дека и Миа ќе го заврти деноноќието user posted image


_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот kutre)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 15:21:32   
Martins mom
Уффффuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 16:02:13   
emma1
само во МК децата заспиваат во раце, на цицка и се будат навечер за да јадат.
ИЗВОРНА ПОРАКА: blue_blue

Здраво дете кое нормално се развива веќе во периодот од 4 до најкасно 6 месеци (а после 6 месеци сигурно) нема никаква потреба да јаде навечер. Се буди само поради навика. Ова ќе ти го каже секој малку подобро образуван и упатен педијатар. Исто како и возрасен човек кој нема потреба да јаде навечер - нема ни детето. Со тоа што му даваш навечер да јаде му оневозможуваш здрав сон во текот на ноќта зошто навечер треба организмот да хибернира, а не да вари храна - ај земи најади се и легни со полно стомак па види дали ќе можеш да ја преспиеш ноќта. Детето после 6 месеци (ако не и малку порано) може и треба ја спие цела ноќ и да заспива само. Ова го имам кажано веќе во едена друга дискусија - само во МК децата заспиваат во раце, на цицка и се будат навечер за да јадат. Во сите други земји спијат сами во кревет, заспиваат сами и не се будат навечер. Прашајте кој сакате старнец - ќе ви го каже ова. И нивните деца израснуваат во здрави и прави. Јас имам близначки и двете спијат од 2 месеци по цела ноќ. Еве ништо не им е, скроз се здрави, нормално напредуваат. Малку ми е веројатно дека моите баш две, па баш и така се погодија. Се е до тренинг и до тоа колку сте сигурни дека сакате нешто да спроведете. Од мое искуство, децата сакаат ред и им треба сон. Ако не се наспани како што треба не знаат што да прават со себе. Топло им ја препорачувам на сите книгата Svako dijete može naučiti spavati, (avtori: Anette Kast-Zahn, Hartmut Morgenroth) izdadena od Alinea, Zagreb, 2000. Не велам дека треба како слеп за стап да се држите за се што тука пишува, ама советите се многу корисни и ќе си ги прилагодите на детето. Клучно е доследност и воведување ред и ученње на детето да си стекне навика. На детето не му треба уморна и нервозна мајка. Ако вие не сте наспани ќе бидете нервозни, а тоа детето го осеќа. Ја имам книгата, ако некој сака да си ја фотокопира со задоволство ќе му ја дадам и ќе ви ги пренесам моите искуства како јас си ги прилагодив од таму советите. Моите деца спија од 21:30 до 7:30 (често и 8), а преку ден сега се на едно сипеење околу 13:00 до 15:30 (плус, минус пола саат). Двете одат во кревет во исто време и заспиваат сами 90% од времето - некогаш ќе се случи да не запсиајт веднаш или да се исплашат па да ја земам некоја во кревет, ама штом цврсто запсие одма ја враќам во нејзино креветче.


neznam za drugi zemji, no majkite vo ovie bliski do nas imaat slicni problemi. otvori ja srpskata ringeraja i procitaj gi postovite na slicni temi. moze e do balkanskiot mentalitet sto znam.
super sto si uspeala da gi naucis decata taka da spijat, moeto bebe ima 4m. i se ponemirno pocna da spie vo posledno vreme. neznam mozebi nemam sili navecer od sto mnogu mi se spie da go naucam da zaspie bez cicanje, a za samo stvarno ne mi e jasno kako im uspeva na tie sto im uspeva ama alal vi vera. sum probala nekolku pati da go ostavam vo krevetce buden koga ne place i se poveke se rasonuva.
toa e toa ednostavno neznam kako poinaku, isto e i so drzenje vo race, mnogu se nerviram koga mi vikaat deka jas taka sum go naucila, najverojatno e tocno ama neznam sto da kazam na krajot na kraistata i mn drugi deca porasnale taka pa ke porasne i moeto

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 16:18:01   
Snowhite RR
Не се секирај емма, не си го научила ти така, тоа тебе те научилоuser posted image , па што можеме да им правиме кога сред ноќ се будат и врескаат, нормално дека ќе им дадеме да цицаат, барем јас така правам, зашто поинаку не знам, поинаку не престанува да плаче и поинаку не може да заспие, ќе видиме кога по една недела кога ќе направи 6 месеци дали ќе почне да спие по цела ноќ, сега за сега се буди по 2-3 пати преку ноќ за цицање

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 18:26:01   
emma1
i jas neznam poinaku, pa prvo dete sto da znam :). moze so vtoroto poinaku ke bide a ;).
cicanjeto navecer ne e problem, se naviknav od prvata vecer, nego ova nemirnoto spienje i prevrtuvanje po krevet me ubi poslednive 2 nedeli user posted image

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Колку спие вашето бебе?
21.7.2010 18:35:26   
Џесика
И Борјан многу немирно спие, се превртува, секое вртење се будам да го препокријам, стенка, кенка, се пика во мене а жешко му е, главата кај нозете и обратно... шо дека спие најмалку 8 саати, кога нон стоп пристенкува и се врти... user posted image

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.7.2010 9:38:29   
blue_blue

Emma,

Нормално дека и твоето дете ќе порасне и супер ќе биде, не ми беше тоа поентата. На детето ништо не му фали ни - за мене беше проблем што мене ми фалеше ако не спиев во континуитет навечер, а јас морав да тргнам на работа кога они имаа 6 месеци и многу ми бече важно да спиајт цела ноќ. Значи мене мозокот ми беше сетиран уште пред да се родат дека они мора да научат да спијат цела ноќ за јас да бидам способна да живеам и да се грижам за нив без нервози кои уморот и неспиењето ми ги созадаваат. Тоа ми беше главен приоритет и никогаш не отстапив од него. Еве што правев, можеби ќе ти помогне.

Кога ќе се нацицаа ги враќав во релаксатор или креветче. Ако плачеа им давав цицла лажалка или ги клацкав во релаксатор или им пеев им тропкав со играчка.

Ги земав во раце кога мирно си седеа и кога не плачеа (идејата на ова е да им се развие рефлексот плачам - некој трча да ме земе) за да ги погалам, да се гушкаме, итд...
Се трудев да цицаат (после секое цицање пиеа адаптирано млеко како дохрана) да биде во исто време, значи ако плачеа порано од предвиденото време - го правев горе наведеното  

Секогаш ги ставав да спијат во свое креветче, освен во некои исклучителни ситуации кога ќе сметав дека премногу се вознемирени (се случувало да плачат и по 10 мин. - седев во креветче и им зборев ама не ги земав и баба им ја држев да не влезе во соба).

Никогаш не ги земав на прво плачење (освен кога знаев дека се гладни или измочани/искакани). Прво кога ќе заплачеа или ги клацкав во релаксатор или им зборев, ама не ги подигав во раце

Кога сметав дека веќе нема потреба да јадат навечер почнав да ги легнувам подоцна - околу 22:00 -23:00 и тогаш цицаа најдолго и добиваа поголема количина адаптирано млеко. Кога ќе се разбудеа околу 3 за јадење 1 саат не им давав да јадат - им давав цуцла, играчка или ги земав во раце, а цицање добиваа после 1 саат - значи во 4. Така по една недела наместо во 3 почнаа да се будат во 4, па после во 5 сабаје и така додека не престанаа да се будат. Ова го прочитав во таа книгата - идејата е дека се будат од навика, а не дека им се јаде па треба да ги одвикнеш.

Се надевам дека барем малку ти помогнав. Поздрав и уживај си во секој момент со своето детенце - пребрзо раснат, а нас малку време во денот ни останува да бидеме со нив


toa e toa ednostavno neznam kako poinaku, isto e i so drzenje vo race, mnogu se nerviram koga mi vikaat deka jas taka sum go naucila, najverojatno e tocno ama neznam sto da kazam na krajot na kraistata i mn drugi deca porasnale taka pa ke porasne i moeto
[/quote]

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Колку спие вашето бебе?
22.7.2010 11:59:34   
emma1
blue blue ne mi bese ni mene poentata deka ne si vo pravo, dobro bi bilo da mozam da go naucam taka megutoa ke vidime vremeto ke si pokaze. nie sme seuste na cicanje, ne go dohranuvam so adaptirano mleko, a ima i samo 4 meseci najverojatno ne go najaduva dovolno da spie cela vecer. mene i ne mi e problem cicanjeto navecer, retko koga e poveke od 2 pati, eve vcera duri vtorot budenje mu bese duri 6 sabajle. tesko mi e koga se budi poveke pati ne za cicanje tuku ednostavno nesto go voznemiruva pa mu treba vreme pak da se smiri i da zaspie. za cucla lazalka nesaka ni da slusne kolku i da probuvav ne saka da ja prifati, veke ne se ni obiduvam.
i jas si igram so nego koga e raspolozen i koga ne place, koa ne e raspolozen ne ni saka da si igra. a za toa sto go zimam recisi odma stom ke zaplace sto da pravam nemam srce ni 10min da izdrzam, go ostavam koga kenka ama ne i koga place.

< Поракaта ја уредил emma1 -- 22.7.2010 12:01:23 >

(Одговор на членот blue_blue)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.8.2010 21:49:07   
Палешка РР
Јас неможам да верувам колку детево мое не спие. Заспива во 2 наутро, се буди во 11 и толку. Потоа преспива 2-3 пати по 10 минути. Не сака да игра, не сака в дубак..само в раце и надвор. Денеска како што е ладно, ме побудале user posted image

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.8.2010 22:16:13   
*miki mami*
Палешка гледам тука сме негдека со возраста ние усте малку 6 месецаuser posted image
а мојов па по цел ден спие станува во 8 ипол па го банјам заспива во 10 до 13 и после во 15 до 17 и знае некогаш да дремне накај 19 едно пола саатuser posted image
и после накај 9ипол почнува да кенка и до 10 е заспан обавезно
не дека не ми одговара спиенјевоuser posted image user posted image ај да не се жалам а џабе..па и на нас мајкиве човек неможе да ни угоди...user posted image user posted image

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Колку спие вашето бебе?
1.8.2010 22:18:00   
Martins mom
Палешка, јас мислам дека од 2 до 11 е солидно спиење...тука се 9 саати сон...
Дај боже и кај нас да е така...


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?