|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: доење на јавно место
2.8.2011 23:36:14   
emrule
i jas ne sum protiv doenejeto na javno mesto prirodata gi sozadala zenite za da dojat i toa e mn normalno mene mi se sluci vo restoran na ruceg sednati so masmi i sinmi koj sega ima 5 meseci pocna da urla za cicanje pa kulturno si vlegov vnatre vo restoranot se svrtiv od dr strana i go nadojv malce mi bese neprijatno prv pat mi se slucuvase dr pat gi ogranicuvam prosetkite na 2  3 sati sila kolku sto moze matej da izdrzi za jadenjeuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: доење на јавно место
3.8.2011 9:52:35   
Felly RR
Мене никогаш ми се немаше случено да дојам на јавно место. АКо излегувавме некаде да шетаме,  и правев едно шише АД млеко, и и го давав кога ќе сакаше.И онака бевме на доење + прихранување со АД.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот emrule)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: доење на јавно место
29.9.2011 1:12:59   
Lidina
Koga se raboti za gladno bebe? Nema dilema ke go dojam bilo kade nema tuka sram. Sosema prirodna rabota, samo nekoj neka se osmeli da me kritikuvauser posted image . vcera vtorpat doev na javno mesto, sigurno nema da go ostavam deteto da gladuva.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: доење на јавно место
29.9.2011 11:36:26   
Andriance
Nemam apsolutno nisto protiv doenje na javno mesto..pa zar bo ostavila gladno dete??? ili kje se spakuvam odma i kje si odam i kje go dojam u kola...ili kje si go dojam tamu kaj sto sum...samo sepak smetam deka edna mala prekrivka okolu gradara i glavceto na beve e potrebna i dovolna

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Lidina)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: доење на јавно место
29.9.2011 18:42:52   
AnnaMolly RR
nemam nisto protiv doenje na javno mesto. jas ne go doev filip, ama da bese taka sigurno nemase da mi bide sram, samo bi se pokrila so nesto da ne mi bide apla gola gradata. ama eve go gledam mm koga ke vidime kako nekoja zena doi vo park ili vo kafic odma ja vrti glavata, vika mnogu mu bilo nezgodno :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: доење на јавно место
29.9.2011 18:46:34   
Sandric
Leleee jas doev kaj ke stasam posebno ova leto na plaza veke ne ni primetuvav deka dojam, a ovoj mojov pocinjase sam da mi gi trga kupacite i da si lapnuvauser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: доење на јавно место
29.9.2011 23:32:19   
*miki mami*
Sum go nadoila dvapati dodeka bev so drugarki na kafe morav,a ne mi mi bese stram nego nezgodno onaka cudno nepoznati luge na site stran ama sve za nasiste soncinja da bidat zadovolniuser posted image
moja drugarka ja doese nejzinata vo zambo i toa stoejki toa mi e malku bezvezeuser posted image

(Одговор на членот Sandric)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: доење на јавно место
6.5.2012 16:40:52   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ring

Дали би ги доеле вашите најмили на јавно место ? Дали тоа го чуствувате за непријатно или не ?
Како би реагирале на погледите на љубопитните луѓе ?
Јас лично сум доела кога сме биле излезени и воопшто не сум водела сметка за тие околу мене , дали ме гледаат или не...нормално сме се доеле на некое поскриено место и покриени со пеленка
за мене тоа е сосема нормална работа и не гледам ништо срамно...ако мојата бебушка е гладна нема што да ме спречи да ја дојам , ако не можам веднаш да си одам дома... само таа да е задоволена и среќнаuser posted image

Што мислите вие, какво е вашето ислуство ?







ИЗВОРНА ПОРАКА: Calypso

Јас сум доела на јавно место, секако, покриена со марама. Значи ако сме биле некаде во ресторан, во кафуле, во парк - ако малиот сакаше, т.е плачеше, го доев. Не го сметам доењето во кола - тоа ни беше речиси секојдневие.
Меѓутоа, доста често забележувам, слушам и читам негативни коментари од други луѓе, пред се жени, девојки кои не се мајки - дека не било пристојно да се дои на јавно место. Велат дека требало да му дадам ад млеко, сокче или нешто друго, или пак дома да седам со детето, Тука се прашувам, дали нив им пречи чинот на доење или градата на мајката која не се ни гледа (бидејќи не верувам дека има жени кои од нигде никаде на јавно место видно ќе ја извадат градата и ќе му дадат на бебето да цица)?
Ако морам да излезам, па непланирано се задржам, како да не го дојам? Ако не ми фаќа цуцла, како да му дадам ад млеко? Ако е помало од 5 месеци (ова само како пример), како да му дадам сокче, каша или нешто друго? Дали вие сте се сретнале со вакви конзервативни размислувања, па дури и гадливост? Јас тоа не можам да го сфатам, особено не, кога потекнува од жени. Не сме сите исти, точно е, некои навистина од срам не можат да дојат на јавно место, ама мислам дека не е во ред некој што не поминал низ тоа искуство да осудува.



ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana

Леле јас сум од оние што се сраматuser posted image Не ми било зорт,а и не ни знаев да дојам убаво, не ми доаѓаше природно на јавно место некако, морав да бидам буквално расоблечена за да биде ефективно доењето. Башка зима беше, па и не шетавме воопшто првите 2 месеци.

Инаку не ми смета воопшто кога ќе видам дека некоја мама го дои бебето надвор, онака не ни приметував кога бев девојка, ниту пак сега, сега ми е онака веќе, секојдневие нелиuser posted image



_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот *miki mami*)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: доење на јавно место
6.5.2012 22:32:30   
Dream
jas go doev sin mi na javno mesto i ne gledam nikakov problem vo toa, koga bebeto mi e gladno i place ne me interesira dali nekoj toa go odobruva ili ne, a tie nedorasnati koi mislat deka ako vidat grada e dozivljaj na denot se za zalenje.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: доење на јавно место
6.5.2012 22:41:29   
moni teo
денес прв пат го доев моето бебе на јавно место и тоа во кафич на тераса порано одев внатре во кафичот но денес не ми се оставаше другарката сама и плус тоа немаше никој само една маса со жени и деца user posted image user posted image

(Одговор на членот Dream)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: доење на јавно место
7.5.2012 11:18:02   
vodickata
jas si dojam sekade kade sto ke mu se prisaka na andrejco i mazmi se smee i me zafrkava i pred nekoj den vo park zemal hamburger i jade i andrej si pobara cice i jas odma mu davam da cica i toj mi se smee odma tuka " e so se smees be da ne si ti posladok so toa sendvicot " :D:D:D taka da ne gi ogranicuvajte bebusite


_____________________________

:))СЕКОЈ НОВ ДЕН НОСИ НОВА НАДЕЖ :))

(Одговор на членот moni teo)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: доење на јавно место
11.7.2012 12:11:58   
mila28
I jas nemam problem so doenje na javno mesto, voopsto ne mi e neprijatno, ednostavno se prekrivam so tetra pelena. Sega e pogolem 6,5m i veke ne e taka ednostavno doenjeto na javno mesto bidejki sega se mu e interesno, na sekoj zvuk se vrti, se trga da vidi koj, sto kade, a i veke jademe kasicki taka da ne e problem.

_____________________________

Your children will become what you are; so be what you want them to be

(Одговор на членот vodickata)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: доење на јавно место
11.7.2012 12:30:56   
adrijanalima
koj sto saka neka misli ama i jas si ja doev N kaj sto ke stignev. Taa sakase da cica mnogu cesto i taman ke se slucese posle cicanje da izlezeme nadvor i taa posle pomalku od saat vreme se rasplacuvase za cicanje. I sto mozev da pravam drugo osven da i dadam da cica. Odev na nekoja klupa vo park ili onamu kaj sto sum pa mi se slucuvalo epten cesto i vo restorant ili kafule da go pravam toa. I ne se sramev, neka mislat nekoi devojki deka toa e sramno ili grdo, no jas mislam deka e posramno da se vidi nekoja devojka na koja sto se i se gleda od sto e nepristojno oblecena otkolku da se vidi majka kako go doi svoeto dete. Nema poprirodna rabota od toa. Ziveam vo edna poinakva sredina vo koja lugeto ne kritikuvaat, duri so milina toa go prifakaat i duri mnogu pati se slucuvalo da sednat nekoi ljubezni starici do mene i da ja gledaat N kako cica i da zboruvaat nekoi slatki zborovi. Jas se sramev sekako zasto i majka mi sto se veli ako mi stoi nad glava dodeka dojam bi mi bilo nezgodo. I uste 3 deca da treba da dojam ke gi dojam na javno mesto bez dvoumenje. Se bi storile za nasite najmiliuser posted image user posted image

(Одговор на членот mila28)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: доење на јавно место
12.7.2012 10:45:44   
mama m
Dojam sekade i ne se sramam toa e sosema normalna rabota

(Одговор на членот adrijanalima)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: доење на јавно место
13.7.2012 0:05:30   
amateuress
user posted image

eden od paradoksite na modernoto ziveenje. za srekja, mislam deka kaj nas ne e tolku loso :)

(Одговор на членот mama m)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: доење на јавно место
27.9.2013 19:37:30   
mommy_angels RR
денес се испровоцирав од еден коментар и морав да си кажам овде.Што е најинтересно доаѓа од жена ( најверојатно не е мајка) ама за доење на јавно место напишала како да е крај света user posted image .Детето е ГЛАДНО и тоа е една од основните потреби,во одреден период од животот храна му е млекото од на мама цицето и тоа е тоа.Зошто потребата да се крие ??? А вие во ресторан кога јадете се криете??? Сосема нормално ми е доењето надвор и само затоа што детето треба да цица ,не значи дека од дома не треба да се изнесе,или пак да бидеме ограничени во временски интервал.Ќерка ми понекогаш цицаше и на саат време,за толку време до пред зграда неможев да се симнам само.Ја доев секогаш кога ќе побараше,нормално свртена малку понастрана , не мора да значи дека цицката е исфрлена на тапет user posted image

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: доење на јавно место
27.9.2013 23:32:49   
bucko mal
Kaj nas e zabraneto doenje na javno mestouser posted image
Pred nekoe vreme citav za majka koja nemozela da izdrzi da go slusha placot na bebeto I go nadoila dodeka cekala red vo bolnica.Zenata bila paricno kazneta,ja imashe po vesniciuser posted image
Znaci,nekoi zakoni tolku im se surovi uffffffffuser posted image


_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: доење на јавно место
30.9.2013 11:53:01   
sandriana RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal RR

Kaj nas e zabraneto doenje na javno mestouser posted image
Pred nekoe vreme citav za majka koja nemozela da izdrzi da go slusha placot na bebeto I go nadoila dodeka cekala red vo bolnica.Zenata bila paricno kazneta,ja imashe po vesniciuser posted image
Znaci,nekoi zakoni tolku im se surovi uffffffffuser posted image


Толку модерна и цивилизирана земја, со толку заостанати ставови и закони? Забрането доење на јавно место???!!!! Значи доилките да седат само дома, или да бркаат работа без деца??user posted image
Бидејки Т цицаше, и тоа долго време, никогаш немав проблем било каде, дискретно да ја надојам.Ќе се најде соодветен начин и место, но бебе никогаш не би оставила да плаче за млеко.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: доење на јавно место
30.9.2013 12:43:58   
vezilka RR
А зошто бре да е забрането, јас не разбирам, Па не е тоа некој разврат бог да чува. Јас додека доев, често ми се случуваше да не затекне на јавно место. Имав марама за доење и тоа воопшто не изгледа вулгарно. Со марамата, најголем дел од луќето не ни приметува дека дојам, туку мислеа бебе спие.

(Одговор на членот sandriana RR)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: доење на јавно место
30.9.2013 12:59:01   
bucko mal
Da zabraneto ama pa zatoa ima posebni mesta kade moze da se nadoi bebeto.Sekoj trgovski,butik,kafic ima obelezana prostorija za majka so dete.Isto I vo bolnica imas obelezano mesto kade da dois.
Ama sepak nekogash doajga nezgodna situacija treba da baresh kade da doish, a dete place.
Majkite gi gledam vo sobive za bebinja kade sto dojat gi trgaat zavesite, a site zeni sme neli.Jas doma ili na gosti doev ne begav vo druga soba.A imam prijatelka ne doi ni pred mene odi vo druga soba,neznam zashto ama taka euser posted image
Isto kako sto nesmeesh dete da banjash bes kupaki,na plaza ili bazen.

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: доење на јавно место
29.1.2014 11:32:12   
vezilka RR
Деновиве во јавноста се прошири муабетот на неколку мајки кои јавно истапија и кажаа дека во неколку тргоски центри во Скопје им било речено дека е забрането да се дои јавно. Еве и во нашата статија Доењето во трговските центри е се уште табу, се зборува за тие случки. Овој текст ја разбранува малку јавноста. Јас искрено навистина се изреволтирав. Доколку мене ми речеле дека не можам да си го дојам детето би побарала управителот на установата, да ми даде написмено образложение, и во нниој случај не би му го ускратила доењето на бебето. Оправданието на директорот дека поминувале тинејџери кои можно било да коментираат ми е смешно и небулозно. Во секој случај мислам дека ни е потребна една поширока кампања за доење на јавен простор.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: доење на јавно место
29.1.2014 11:37:07   
Палешка РР
И мене ме изиритира.
Кој е тој што смее да забрани бебето да се ХРАНИ на јавно место? Јадат ли тие во рестораните распашани?
Тотално ми е вон разум доењето да биде забрането на јавни места заради тоа што некој би бил вознемирен...а бебево што е гладно?
Сум доела еднаш, толку сум имала потреба, но без срам и перде би доела пак на јавно место. Дали ќе ја покријам градата или не, тоа е мој избор. Но нема да дозволам гладно бебе заради нечии бесрамни погледи...

_____________________________

When I'm good, I'm very good, but when I'm bad, I'm better.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: доење на јавно место
29.1.2014 12:45:42   
princessa
jas nemozam da svatam kako moze nekoj da zabranuva doenje na javno mesto, toa me iritira mnogu i ako nekoj se osmeli da mi kaze ke go oteram u pm so izvinuvanje. Kako prvo i prvo zenskite gradi ne se samo seks simbol tuku ni se dadeni za drugo t.e da ga hranime naset_o bebe. Kako ne e sramno da se pokazuvaat goli gradi nasekade potocno vo kaficite i restoranite koi izobiluvaat so seksi galeriiuser posted image user posted image user posted image i site so voodusevuvanje da komentiraat i da zjapaat. Golotija ima ama bas nasekade a ako se vidi nekoja sirota majka kako go doi bebeto toa e za sramota neli????????
Eve pred da izlezeme ke go nadoime doma bebeto, no nikogas nemozeme da predvidime koga ke ogladni. Jas za moeto cedo i dusata bi ja dala a kamoli pa da mu ponudam doenje. Ajde kade da odime, da se krieme po klozeti ili da ne izleguvame od doma?
Jas dosega ne sum imala problem.Nikoj ne me opomenil tuku i nekoj da me vidi ke iskomentira nesto ubavo za bebeto. Postarata kerka sum ja doela i vo trgovski i vo restorani i v voz, i vo park kade sto sakala. Ajde da m se odere deteto, sto da pravam koga non stop barase da cica. So pomaloto go nemam toj problem, samo 2 pati vo ovie 6 meseci sum go doila. Toa e plus mnogu diskretno, zasto se pokrivam so tenko kebence ili pelena i nisto ne se gleda, isto kako da spie.


< Поракaта ја уредил princessa -- 29.1.2014 12:47:40 >

(Одговор на членот Палешка РР)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: доење на јавно место
29.1.2014 17:47:48   
Defne90 RR
Moram da prokomentiram i jas na ovaa tema.Znaci kako moze da bide zabraneto doenje na javno mesto.Pa zarem edno malo bebe razbira dali toa se naoga doma ili se naoga na javno mesto kade navodno e sramota da mu se dade da cica.Pa do kade stigna malograganstvoto vo Makedonija.Bog ni gi daril gradite nam za da gi hranime svoite malecki so niv a ne da se sramime zatoa sto toa go pravime demek bilo javno mesto gledale tinejdzeri ova ona.Se samo gluposti.Sramota bilo da se doi a ne e sramota da se soblekuvaat mladite devojki skoro goli so dekolte do stomak,toa bilo ubavo koga gradite ke se pokazuvaat onaka kolku samo da se reklamiraat.Mene ne mi se slucuvalo da go dojam sinko na javno mesto od pricina sto ne se slucilo da mi pobara da cica.No dokolku mi pobaral sekako deka nema da sum se zagrizila za toa dali se naogam na javno mesto ili ne.Znaci epten mnogu ni se potrebni takvi kampanji za doenje na javno mesto da se razbudi svesta kaj graganite i da prestanat da go smetaat doenjeto na javno mesto kako nesto zasramuvacko.

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот princessa)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: доење на јавно место
29.1.2014 18:39:32   
vezilka RR
Еднаш пред неколку години една пријателка ми рече дека го одбила детето на година зошто ептен биле врзани дома. Јас во прв момент не ја разбрав шро ми кажува. После сфатив дека не го дои надвор детето. Друг пат слушнав дека надвор, на јавен простор цицањето го заменуваат со сокче или формула млеко. Ете тоа се причини заради кои треба да се подигне свеста за доење на јавен простоор, не толку за луѓето да не гледаат со чудење, туку за мајките да се охрабрат во доењето.

_____________________________

НАУЧЕТЕ ГО ДЕТЕТО КАКО ДА РАЗМИСЛУВА, А НЕ ШТО ДА МИСЛИ!

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?