|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: доење на јавно место
22.3.2010 10:46:14   
melody
Ima zeni koi voopsto ne marat za toa koj im dosol na gosti ili kade dojat i ne deka mu ja mislat dali bebeto im e gladno ili ne.Mislat deka e najprirodno toa site da im gi gledaat gradite pa duri i vo avtobus dojat.Neznam za mene e malku neprirodno seto toa.Znam sekogas na kolku vreme jade kerka mi i sekogas koga ke se priblizese vremeto za taa da cica ako sum izlezena negdeka normalno jas barav da odam vo toalet i da ja nadojam.Ovde pretezno koga izleguvame sme vo trgovski centri kade toaletite se super cisti, a plus i imaat posebni prostorii za doilki.A za toa koj rekol i kako rekol  koga se raboti za nesto vo vrska so kerka mi ama bas ne mi e gajle tugoto mislenje nego samo od iskustvo znam lugeto sto zborat i mislat, ete da kazam deka i  na mene mi se slucilo da pomislam za nekoja zena koja javno doi kaj nasla da doi site ja gledaatuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 51
   RE: доење на јавно место
22.3.2010 11:04:46   
niki
Е да, а во Скопје жими Рамстор ако има простор за преслекување на бебињата. Во Грција овде кај што сум само аеродромот има посебен простор за преслекување и новите трговски центри по големите градови. Еден куп ресторани немаат столче за хранење, а не пак посебно чисто ВЦ, а уште помалку просторија за преслекување и хранење на бебиња. Значи за да се тргнеш на страна треба и услови да има за тоа, таму кај што ги има јас ги користам, ама кај нема user posted image

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот melody)
Непосредна врска до пораките: 52
   RE: доење на јавно место
22.3.2010 11:20:17   
Leonida
Ех, да бевме толку напредни и ние да имавме посебни простории за мајки со бебиња супер ке бешеuser posted image Освен Рамстор нема друго место, а да не спомнувам па колку се води сметка за хигиената по WC-њата низ градов.....  Нема ништо страшно во тоа да жена дои надвор, доколку е можно да се повлече на по мирно место и колку што може да се прикрие. Доволна е една марама што ја носиме да ја наместиме да паѓа кај градата, барем јас така правамuser posted image

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 53
   RE: доење на јавно место
25.3.2010 15:05:51   
Snowhite RR
Јас го дојам пред сите домашни, зима е, ладно е за да одам во друга соба и таму да дојам, уште не сме почнале да излегуваме и не знам дали би доела на јавно место, тука малку менталитетот е таков што веројатно сите ќе зјапаат, не дека имам предарсуди, ама што знам, не сум размислила..па и не сум видела во градов некоја да дои, затоа не знам дали јас би седнала на клупа на пример да дојам..

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 54
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 13:49:06   
emma1
e bas me olabavivte so temava,mene mnogu mi e nezgodno da go dojam nadvor i stalno sum pod stres koga setame, pogotovo sega kako potporasna i ne saka da spie koga ke izlezeme (porano samo sto ke go izvadev zaspivase i terase po 2,5 saati pa setkav na raat) . ednas mi se sluci tolku mnogu da spiska da se butnav vo edna podskriena klupa da go nadojam. a stalno si vikam koga ke izlezam mi e gajle ke se pokrijam so pelena ama pak nikako da se oslobodam. ama stom gledam povekete ste so poolabaveno mislenje nekako se nadevam deka ke se oslobodam, pa nemozam da trcam nonstop doma i da se ogranicam samo na setanje niz maalo.
a kade ima vo ramstor prostorija za doenje???

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 55
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 15:03:05   
Тања РР
Јас сеуште не сум доела во јавност затоа што не сум имала потреба но воопшто не ми смета кога ќе видам жена што го прави тоа.
Инаку, ако се погоди свекор ми или деверот на гости кога треба да ја нахранам ќерка ми јас станувам и и велам на „чекај мами да измијам раце и ќе ти дадам да цицаш“ и тие тоа го сваќаат како командаuser posted image user posted image . Девер ми излегува на тераса да пуши а свекор ми седнува во трпезаријата и зема весникuser posted image . Никогаш не сум го побарала тоа од нив ама...


_____________________________

There are two ways to live your life. One is as though nothing is a miracle. The other is as if everything is."......А.А

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 56
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 15:24:44   
emma1
ha ha :)) dobra komanda. mene koga ke mi dojdat "maski" gosti obicno se povlekuvam vo spalna za doenje, bar doma ima kaj da se trgnam

(Одговор на членот Тања РР)
Непосредна врска до пораките: 57
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 16:45:21   
Martins mom
не сум доела на јавно место...ако се смета два пати во кола паркирана на паркинг ок user posted image user posted image
обично ќе го надојам пред да излезам и наредните 2 часа не е проблем, ама потоа брзаме накај домаuser posted image


_____________________________

Никој не може да го осуди мојот избор, ниту моето мислење. Затоа што никој не ги пробал моите чувства, ниту моите болки.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 58
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 22:52:42   
biljana16
Jas so sin mi po celo vreme setam. Na pocetokot mi bese sram da go dojam na javno mesto no po brzo vreme se izleciv od tie kompleksi. Sega go dojam kade sto ke stignam i voopsto ne mi e gajle sto ke kazat drugite. Duri mnogu zeni se vrtat i mi vikaat kamo site mladi da bea kako tebe. Doenjeto e sosema prirodna rabota. 

(Одговор на членот Martins mom)
Непосредна врска до пораките: 59
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 22:57:48   
Snowhite RR
И јас исто се срамев на почетокот но сега не ми е гајле, важно детето да не ми плачи да го задоволам, а за другите што мислат нивна работа, бебето ми е поважно од нив.

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот biljana16)
Непосредна врска до пораките: 60
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 23:09:05   
niki
Мајки дојте си ги децата и ич не му ја мислете. Правите нешто убаво за вашето дете и воопшто не е битно кој гледа, кој мрчи, кој превртува очи... та не ќе седите само дома една година додека доите, треба  да се излезе некојпат и на воздух.
user posted image за сите мајки кои дојат на јавно место
user posted image за сите мрчатори што не го поддржуваат доењето на јавно место


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 61
   RE: доење на јавно место
15.6.2010 23:26:32   
Snowhite RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Мајки дојте си ги децата и ич не му ја мислете. Правите нешто убаво за вашето дете и воопшто не е битно кој гледа, кој мрчи, кој превртува очи... та не ќе седите само дома една година додека доите, треба  да се излезе некојпат и на воздух.
user posted image за сите мајки кои дојат на јавно место
user posted image за сите мрчатори што не го поддржуваат доењето на јавно место



Потписuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 62
   RE: доење на јавно место
16.6.2010 1:21:18   
Nade
user posted image

_____________________________

I dont have time to hate people who hate me because i am too busy loving people who love me :)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 63
   RE: доење на јавно место
20.6.2010 13:09:46   
nate77
Bravos za majkite sto ke storat se za svoite deca.Doenjeto e prirodna rabota iic da ne se sekirate javno mesto bilo ili ne.Pa eden kup zenski stretnuvame sekoj den po ulica razcicleni bez pricina, a ne da se hrani cedoto koe zavisi od ta hrana i od vas.
Moeto bebence e na hipp i dusata me boli za toa no sto e tuka e, sreken e i zdrav i izbacvan najmnogu na svet.
POZZZ DO SITE MAJKI KOI DOJAT

(Одговор на членот Nade)
Непосредна врска до пораките: 64
   RE: доење на јавно место
23.6.2010 13:46:20   
emma1
e konecno se opustiv za doenje vo javnost i toa vo ohrid, inace nemase da mozam da se prosetam na raat. i najiskreno ne primetiv nekoj da gleda, ubavo ke si se pokriev i nisto ne se gleda.

(Одговор на членот nate77)
Непосредна врска до пораките: 65
   RE: доење на јавно место
23.6.2010 23:43:23   
Еличка
Јас не ја доев надвор, ама да сум сега ич око не ми трепнува.

(Одговор на членот emma1)
Непосредна врска до пораките: 66
   RE: доење на јавно место
24.6.2010 10:17:35   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: niki

Мајки дојте си ги децата и ич не му ја мислете. Правите нешто убаво за вашето дете и воопшто не е битно кој гледа, кој мрчи, кој превртува очи... та не ќе седите само дома една година додека доите, треба  да се излезе некојпат и на воздух.
user posted image за сите мајки кои дојат на јавно место
user posted image за сите мрчатори што не го поддржуваат доењето на јавно место



Потпис..

(Одговор на членот niki)
Непосредна врска до пораките: 67
   RE: доење на јавно место
23.7.2010 13:48:46   
anedespo
Ај не ме зезајте. Каков срам , мислите сите ве гледаат во градите. како да не. Сум ги доела и двете во јавност, прво дома пред сите домашни, па во парк, ресторан, буквално било каде сум се наоѓала а бебето огладнело. Единствени што може да ве погледнат се постари женички на кои им е тоа многу симпатично и ке се смешкаат. Ни сум се пикала по вециња(БЉАК), ниту у кола да го задушувам освен ако е многу ладно па морам да го раскопчам зашто многу се потеше кога цица. тоа е најнормална работа, се работи за гладно дете.

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 68
   RE: доење на јавно место
1.12.2010 11:23:11   
mila mama
Доењето во јавност ми е нормално, уште повеќе што живеам во странство и тука тоа е многу прифатено. Дури и во трговските центри има посебна соба за доење и маса за менување пелени. Така што и државата се грижи за удобността на мајките и пред се за задоволување на основните потреби кај најважните-бебињата.

(Одговор на членот anedespo)
Непосредна врска до пораките: 69
   RE: доење на јавно место
12.7.2011 16:24:49   
Natuska85
Пред два дена прв пат го доев моето user posted image во јавност,инаку има неполни 3 месеци.Бевме излезени да пазариме и ај девер ми ќе го шета во парк а јас и мм да пазариме во маркет.Му се јавува мм на девер ми да дојдат за да си одиме и го слушам user posted image плаче ,вика ненормално.И јас со трчање,седнување на една клупа, му извадив градата и почна да си цица се смири одма.Оно грвче му стигнало времето за јадење,јас без да приметамuser posted image .Носев марама така малку се покрив.До тогаш не ни помислував јавно да го дојам,некако не ми беше згодно,ама кога го видов како плаче гревче,на ништо друго не мислев во тој момент.

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот mila mama)
Непосредна врска до пораките: 70
   RE: доење на јавно место
12.7.2011 16:33:50   
arh_diz
user posted image nesaka doenje vo javnost .Sum se obidela nekolku pati da mu dadam nema sansi da cica ke povlece ednas i se vrti na strana.Taka gladen ke si zaspie ama ne cica.Zatoa koga ke dojdeme doma ke nadoknadi seuser posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 71
   RE: доење на јавно место
12.7.2011 16:52:35   
rina13
nz jas vo javnost ne bi doela,sram mi e,obicno se nacicuva bebevo i ideme u setnja 3 saati,ja dojdam samo pred mm majka mi(prv pat mi gi vide gradite posle gooodini i godini posleden pat odkako vlegov u pubertetuser posted image user posted image user posted image  baba mi i snaa mi pred nikoj drug,ednostavno sakam da bidam opustena...ali za onie majki koi toa go pravat user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 72
   RE: доење на јавно место
13.7.2011 9:48:43   
sanja4
Marko ima 2 meseci i pred nekoj den bevme izlezeni vo park ama prd toa go nadoiv.I se zasetavme se vidovme so edni prijateli i koga minaa 3 saati moevo pocna da kinka i jas ni da mu ja mislam si sednav na klupa si go nadoiv ic ne ni primetiv dali nekoj me gleda ne ni pomisliv na toa vazno mi bese da si go nahranam user posted image

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 73
   RE: доење на јавно место
13.7.2011 11:38:15   
mila 3
mene toa mi e normalno i voopsto ne mi e gajle nitu pak sram.obicno cicame pred da izlezeme, ama nas ni se jade na sekoj saat taka da oden obrok obavezno go jademe nadvoruser posted image user posted image user posted image . ja stavam rakata na gradata da ne se gleda apla ili se pokrivam so nesto malecko.

(Одговор на членот sanja4)
Непосредна врска до пораките: 74
   RE: доење на јавно место
13.7.2011 11:45:38   
tinush
Ние сме цицале во бутик во гардеробата за преоблакање( прв пат), кај др Двојаков во ординација во парк во Рамстор мн пати  во кафиќ а нај кул пред пошта во Тетово. Знаете таму обично стојат циганите питачи и после мм и снаа ми ме зезаа дека ќе ми фрлеле по некој денар.
Јас сум 100% за доењето во јавност, сосем природна појава. а тие што мочаат нека се срамат


_____________________________

Највредниот накит околу мојот врат се рацете на мојот Син

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 75
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 [3] 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?