|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
25.3.2010 14:48:12   
caci20
Sto ke spremate? Mislam jadenje. Dajte nekoj recept za jagnesko ?

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 9:22:07   
pacuvce

ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Црвеното јајце е симбол на Велигден.




Потпис!!!Почнуваат да ме нервираат помодарските испади на луѓето во врска со Велигден и се поврзано во врска со фарбање јајца и украсување...Почнуваме да ја ситниме неделата пред „големиот натпревар„ наречен која ќе биде поголема домаќинка и ќе направи некое чудо од јајце...Се сеќавам на детството и мајка ми која фарбаше само црвени јајца,затоа што велеше дека тие се симбол на Велигденот...
Вчера сретнав комшика која е толку окупирана со зајци,кокошки и врапци,па те купувала ампули,па те купувала кристали,па те купувала некакви сликарски бои...Мислам,ало!!!Каде е тука магијата на Велигденот како семејна прослава...Ден кога треба да уживаме во ретките заеднички моменти,а не да се загледуваме во тоа чие јајце,како е офарбано...
ВАПЦАМ САМО ЦРВЕНИ ЈАЈЦА И КРАЈ!!!

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот BEBICA)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 9:29:34   
profesorica
знае ли некој каде има онакви мрсни бои за фарбање јајца???

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 10:31:06   
baby mama
Јас бидејќи сум тазе во брак само еднаш фарбав јајца и не ми испаднаа ама ич. После и дадов на мајка ми да ми исфарба и тоа само црвени. Ај за боите може да бидат различни мерак им е и на дечињата, ама ова со зајциве неразбирам. Глупост. Мислам дека тие нешто симболизираа во католичкиот Велигден, ама не знам што.


_____________________________

Always kiss your children goodnight - even if they''re already asleep.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 14:10:12   
zami
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce


ИЗВОРНА ПОРАКА: BEBICA

Црвеното јајце е симбол на Велигден.




Потпис!!!Почнуваат да ме нервираат помодарските испади на луѓето во врска со Велигден и се поврзано во врска со фарбање јајца и украсување...Почнуваме да ја ситниме неделата пред „големиот натпревар„ наречен која ќе биде поголема домаќинка и ќе направи некое чудо од јајце...Се сеќавам на детството и мајка ми која фарбаше само црвени јајца,затоа што велеше дека тие се симбол на Велигденот...
Вчера сретнав комшика која е толку окупирана со зајци,кокошки и врапци,па те купувала ампули,па те купувала кристали,па те купувала некакви сликарски бои...Мислам,ало!!!Каде е тука магијата на Велигденот како семејна прослава...Ден кога треба да уживаме во ретките заеднички моменти,а не да се загледуваме во тоа чие јајце,како е офарбано...
ВАПЦАМ САМО ЦРВЕНИ ЈАЈЦА И КРАЈ!!!


Bravo be pacuvce.

Jas lani farbav jajca vo boja, ama bez slikicki i sl.
A sto se odnesuva do farbaweto bitno mi e da si go zadrzam adetot pa si stanuvam pred zori da gi vapcam prvite jajca i od sto mi e merak recisi sekogas site ostanati gi vapcam na veliki cetvrtok, a vo sabota si spremam blago nesto ili sl, zosto za rucek sme obavezno ili kaj svekrvami ili kaj majkami.


_____________________________

Allways look on the bright side of life!

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 14:16:03   
jovanka
Gi farbam na Veliki cetvrtok i so boite na paleta ili tanimak i za dekoracija upotrebuvam listovi od rastenija kako aplikacija (vo najlon hulahopki gi vrzuvam i taka gi spustam vo bojata)toa me asocira na nesto prirodno a sum protiv tie kristali i sl.

_____________________________

Zivotot e podarok a podarocite se za da se raduvame.

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
26.3.2010 14:22:42   
Mila na mama
Сум ја пробала и оваа мајсторија ама не сум била нешто посебно заинтересирана или креативно расположена па ни успешна. Од декорација страна ништо не правам. Празникот и така ќе го поминеме кај моите па не се замарам нешто посебно со спремање, а и од тие адети и симболи глава ме боли. Сакам ќерка ми да види се и Велигден како се слави и Пасха и Кинеска нова година и Рамзан Бајрам ама никогаш нема да и речам ти мора тоа да славиш така да правиш итн. Не знам што се занесле по тоа фарбање, лепење, украсување трошење време не сум верник па можеби затоа не се потресувам посебно.

_____________________________

love u all

(Одговор на членот zami)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
29.3.2010 11:52:12   
mother 29

Велигден - празник над празниците
ВЕЛИГДЕН е најголемиот христијански празник. Велигден е празник на победата над смртта. Ден кога Исус Христос ја докажал својата божествена моќ и воскреснал од мртвите. Во христијанската религија Велигден е празник над празниците.

На кој датум се паѓа Велигден?

Различните датуми на прославата на Велигден во православието и католицизмот се последица на различното пресметување на времето според грегоријанскиот и јулијанскиот календар. Велогден спаѓа во подвижните празници, а се слави секогаш во недела. Датумот на неговото празнување се поместува во рамките на временскиот интервал од пет недели. Најрано може да биде на 4 април, а најдоцна на 8 мај.
Бидејќи Велогден во разни цркви се празнувал на разни датуми, царот Константин во 325 година го свикал Првиот васеленски црковен собор во Никеја на кој се расправало по ова прашање и биле донесени некои решенија. Правилата по кои денес се одредува датумот на кој се прославува Велигден се дефинирани дури во 526 година. Според овие правила Велигден е секогаш по пролетната рамнодневица во првата недела по полната месечина. Секогаш е во недела, но не смее да се совпадне со денот кога Евреите ја празнуваат Пасха, ниту да биде пред него. Ако е пред Пасха, Велигден се одложува за првата недела по следната полна месечина, а ако се совпаднат во истиот ден, се одложува за следната недела.
Значи, Велигден може да се падне на 35 датуми, од 4 април до 8 мај.
Според Пасха Восресението Христово - Велигден наредните години ќе се прославува на следните датуми:
2003 година - 27 април
2004 година - 11 април
2005 година - 1 мај
2006 година - 22 април
2007 година - 8 април
2008 година - 27 април
2009 година - 19 април
2010 година - 4 април

ОБИЧАИ

Јајцето е симбол на Воскресението Христово. Велигденските јајца земаат важно место во многу народни обичаи. Во нивното изведување, најважно е првото вапсано црвено јајце што се чува пред иконата преку целата година, се додека не се замени со ново.
Според Марко Китески, постои верување дека јајцата вапсани пред изгрејсонце имаат магична моќ да ги чуваат куќата, здравјето на луѓето, не се расипуваат во текот на годината, дека со нив се разбиваат демоните, болестите, елементарните непогоди.
На Великии Четврток, домаќинката, рано пред изгрејсонце, откако ќе касне еден залак леб, вапсува едно или три црвени јајца. Таму каде што се вапсуваат три црвени јајца, домаќинката го наменува за Господ, второто е за домаќинот, а третото за добитокот и бериќетот.
Со првото вапсано црвено јајце, домаќинката уште рано, на Величетврток, го зема во раце и на децата уште во постела им поминува по лицето и вели: "Црвено бело дебело" или "Црвено бело здраво и живо". Потоа, тоа јајце домаќинката го става пред икона или на сончево место, за да го огрее сонцето. Може да се стави и во сито, кое симболизира ситост, се става и жито, а врз него се става вапсаното јајце на сонце.
Велики Петок се смета за тежок ден, тогаш не се работат потешки работи, дури и не се готви ништо за јадење, бидејќи се вели дека на овој ден не треба ништо да се јаде, а не, пак, да се работи. На Велики Петок од првите вапсани јајца се носи во црква, за да ги чува 12-те фрагменти од Светото писмо, кои се читаат тогаш во црквата. Се верува дека вапсаното јајце ги има тие волшебни особини за заштита. Во црква се носи и цвеќе и секој што остава, зема друго и го носи дома за здравје.
На Велика Сабота малите деца се капат со здравец, дебелика и со црвено јајце. Здравецот се става во водата, децата да бидат здрави, дебеликата за да бидат дебели, а првото црвено јајце за да бидат бели и црвени.
На ВЕЛИГДЕН, оние што постеле, рано наутро сите брзаат во црква да се причестат. Утрото во недела и младоженците одат на честитање кај роднините, а децата одат кај роднините да го честитаат празникот и добиваат велигденски јајца.
Во Тетово, обичај е во недела домаќинот со децата или со внуците да одат кај роднините и пријателите, да го честитаат Велигден. Децата, свечено облечени, со себе имаат кошничка во која ги ставаат јајцата што ги добиле, а добиваат и пари. Додека домаќинот со децата е кај роднините и пријателите, домаќинката останува дома и чека гости.
Во некои краишта народот во текот на велигденските празници облекува нова облека, бидејќи верува оти на Велигден треба да се отфрли тешката, темна зимска облека и да се облече нова, светла, како карактеристика на времето што доаѓа. Некаде дури се верува дека оној што на Велигден ќе облече едно или повеќе парчиња нова облека, за себе си осигурил среќа во тековната година.
ИЗВАДОК.Вест

(Одговор на членот Mila na mama)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
31.3.2010 20:58:52   
Еца
Фарбањето на јајцата дома е на свекрва ми и тука неможам јас да се мешам, барем не додека сме во заедница, но затоа јас си го фарбам првото црвено јајце наутро на ВЕЛИКЧЕТВРТОК  и тоа јаце ми стои пред иконата, ај ќе го сликам па ќе ви ставам слика да видите мое дело, хахаххаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
31.3.2010 21:02:10   
Mamicka3
Блазе си ви кога имате кој да ви помага за фарбање јајца..Јас оваа година за прв пат ќе фарбам по неколку  во разни бои а поголемиот дел црвени

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
31.3.2010 21:24:15   
Еца
Искрено фарбањето на јајацата би ми претставувало задоволство и со ќеф би ги фарбала и украсувала, но ќе треба уште некое време да почекам user posted image па затоа ќе уживам во помоштаuser posted image

_____________________________

Животот е убав за оние кои знаат да го живеат.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
31.3.2010 21:54:35   
mother 29
Велигденски симболи  Велигден е еден од најзначајните и најголемите христијански празници. Дознајте нешто повеќе за симболите кои го одбележуваат овој ден - зошто...   ...баш јајца, зајчиња, јагне, вино? 1. Црковни ѕвона
user posted image
Во најголем број земји во Европа, црквените ѕвона престануваат да ѕвонат на Велики Четврток. Тие мируваат во знак на сеќавање на Исусовата мака и смрт. Повторно почнуваат да ѕвонат на Велика Сабота како весели гласници на Исусовото Воскреснување. 2. Христијански крст
user posted image
Симбол на христијанската вера. Исус бил прикован и умрел на крст, но третиот ден воскреснал. 3. Љиљан
user posted image
Овој цвет потсетува на повторното Исусово оживување, воскреснување. Тој е воедно и симбол на чистота на Девицата Марија. 4. Цвеќе
user posted image
Сончогледот, нарцисот и лалето се исто така Велигденски симболи. Цветаат во пролет и симболизираат будење на Исус од мртвите. 5. Јагне
user posted image
Јагнето симболизира човек, затоа што Исус е претставен како Добар овчар кој пази на своите овци. Јагнето доаѓа на свет во пролет. Израелците ја користеле јагнешката крв за да ги спасат првороденчињата во Египет. 6. Зајак
user posted image
Зајаците потсетуваат на пролет и нов живот. Тие биле омилени животни на пролетната божица Eastre. 7. Јајца
user posted image
Тие се симбол на пролетта и на Велигден. Знак се за нов живот. 8. Пиленца
user posted image
Тие излегуваат од јајцата и имаат иста симболика - нов живот. 9. Свеќи
user posted image
Свеќите ја расветлваат темнината. Затоа на Исус се гледа како на вечно светло кое на христијаните им го покажува патот од смртта до животот. 10. Гранчиња од палма и маслинка
user posted image
Се користат како симбол на мирот. 11. Лепче
user posted image
Парче леб без квасец се јаде во знак на сеќавање на Исусовата жртва. 12. Црвено вино
user posted image Се пие во знак на пролеаната Исусова крв за човештвото.

(Одговор на членот Еца)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 7:22:21   
Mamicka3
Ајде женички ги офарбавте ли јајцата,еве јас завршив со фарбање...хеххе  вредна домаќинка

_____________________________

Децата се најголемо богатство
Марио 31.10.2002
Ана Марија 01.11.2005
Трајче 20.09.2009

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 7:57:28   
mamasane
Утрово станав во 4 и офарбав неколку јајца пред изгрејсонце и првото ќе го ставам пред икона,а другите ќе ги фарбам во сабота.

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 7:57:31   
caci20
Zavrsiv i jas pred eden saat. Prakam fotki
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Posebno e staveno prvoto jajce - cuvar na domot cela godina

_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот Mamicka3)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 7:59:43   
mamasane
Caci mnogu ubavo gi imas ofarbano jajcata a i dekoraciite se super, bravo.user posted image

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:01:50   
BILE.F
И јас бев вредна, станав во 4 и вапцав црвени јајца, а другите планирам во сабота!

_____________________________

Пред да скокнеш, кажи оп!

(Одговор на членот mamasane)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:06:40   
ivaelena
Jas docna sinoka vapsav crveni jajca, a sega pri kraj mi se jajcata so violetova boja. SREKEN PRAZNIK!

_____________________________

Животот е она што ни се случува, додека ние кроиме планови.

(Одговор на членот BILE.F)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:11:58   
arh_diz
Jas seuste ne sum farbala. Bidejki sme dvaica ke farbam vo Sabota

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот ivaelena)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:16:42   
mina_m

ИЗВОРНА ПОРАКА: caci20

Zavrsiv i jas pred eden saat. Prakam fotki
user posted image
user posted image
user posted image
user posted image
Posebno e staveno prvoto jajce - cuvar na domot cela godina



caci20 mnogu ubavo si gi izvapcala jajcata...

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:18:59   
profesorica
јас ќе фарбам во сабота

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:22:01   
caci20
Fala mnogu


_____________________________

Zivej kako sto mozes koga veke ne mozes kako sto sakas... vazno zivej...

(Одговор на членот mina_m)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 8:44:38   
mother 29
caci 20 прекрасни ти се јајцата!јас сега  ги правам останатите.

(Одговор на членот caci20)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 9:07:44   
dostickage
Caci sekoja cest,bravo!!!!!

Sveki denes ofarbala edno,pa zaednmo vo sabota kje se posvetime i na ostatokot.

Vekje se e kupeno samo da dojde sabota.Deka prva godina epten so merak si kupuvav:-)


(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: ВЕЛИГДЕН- фарбање јајца, велигденска трпе...
1.4.2010 9:24:50   
Annabel
Цаци20, алал да ти е...се гледа дека со мерак си ги направила...

Ние изгледа утре ќе ги фарбаме, за да може љубовта на мама да учествува и да се радува.

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?