|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:11:06   
niki
a ako ima ucitelkata tocak?
na primer ovaa koja godinava go dobila dogodina sto ke bara motor, kola, stan?

ne e smesno ova so tocakov tuku e sramota bre, kako se usuduvaat da baraat i toa roditelite zbesnale posle Cacko ni e kriv za senesto


_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 151
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:11:49   
Viktori
така де. Од една страна ќе се фалиме дека децата ни се привилегирани или како и да е у градинка, и тогаш е ок, ама кога ќе престанат да бидат привилегирани во школо, пошто таму има неки нови клинци, после ќе се жалиме.

Знам само дека наставниците треба достоинствено да ги враќаат подароците или барем оние што не се цвет и бомбониера. Се друго асоцира на гребење..

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 152
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:11:54   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: Beatris
И додека вака се одвиваат работите во образованието уште од предшколска возраст ќе имаме учителки караконџули и разлигавени деца, а стапот ќе го јадат оние на кои некој се трудел да им воспостави вистински вредности!


Stapot ke go jadat decata kako sin mi, koj ke bidat zaboraveni da bidat izvesteni za site slucuvanja bidejki negovite roditelite ne visat i ne se ligavat po gradinkite, znaci ne se napadni pa se zanemaruvaat i decata, ostanuvaat zaboraveni.
Jas licno se raduvam na sekoja priredba koja sto bi ja imalo moeto dete , pa i da toa vklucuva frlanje kapi i sl...toa go gledam samo obelezje deka ete zavrsuva eden p[eriod vo nivniot zivot i toa e toa. Toa so maturite e veke sosema drugo.
A za podarocite, mislam deka i pogore se imam izjasneto deka sum protiv vo bilo kakva prigoda, od ednostavna pricina sto citelkite ne rabotat dobrotvorna rabota. Site se plateni za toa. I jas rabotam pa ne dobivam podaroci od klientite...blagodarnos moze da se izrazi i na drugi nacini, kako pozitivni kritiki licno za mojata rabota do moite pretpostaveni koi sto mozebi ponataka bi znaele kako toa da go vrednuvaat. No podarocite kolku i da ne sakame da priznaeme sepak se potkup na nekoj nacin.


_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 153
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:15:04   
Ikana
А бе некои родители саглам доктор за децата не се заангажирале да најдат, битно детето капа у градинка ќе фрла. Секој со своето дете знае како треба, ама утре ќерка ми ви гарантирам дека нема да се лигави за 500 евра фустан за полуматура и изнајмување лимузина или хелихоптер да слета на матурската забава....него ќе иде ќе волонтира и ќе помага на луѓе и ќе има правилен систем на вредности во животот.
Туку јас и другите ко мене ќе ги одгледаме правилно децата, ама увек ќе има такви радосни, што киснат по градинки и фрлаат ливчиња од ружи кај што им газат децата, па за сите ќе расипуваат.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 31.5.2013 10:17:50 >

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 154
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:26:34   
@Mila@

ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

така де. Од една страна ќе се фалиме дека децата ни се привилегирани или како и да е у градинка, и тогаш е ок, ама кога ќе престанат да бидат привилегирани во школо, пошто таму има неки нови клинци, после ќе се жалиме.

Знам само дека наставниците треба достоинствено да ги враќаат подароците или барем оние што не се цвет и бомбониера. Се друго асоцира на гребење..


Ne smetam deka ima neshto losho vo davanje podaroci na ucitelki,za gradinka ne se sekjavam...no ubavo se sekavam koja radost mi bila da i dadam podarok (najcesto cveke) na ucitelkata za 8 mi mart ili pak za na kraj na godina za sveditelstva i cela taa feshta edno po edno dete stanuva i i cestita 8 mi mart na ucitelkata koja se ushte ja obozam.Vo moe vreme site otprilika davavme slicni podaroci (cveke,blago,nekoe mirivce i sl.)No gledam MNOGU golem problem vo izvrtenite vrednost i pokazuvanje na roditelite preku podaroci i gledam na toa kako nacin na potkup.Smetam deka saglam ucitelka ne bi prifatila takov podarok, no i nie roditelite ne treba na toj nacin da gi forsirame nashite deca.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 155
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:28:39   
Ikana
Тотално ги изместуваат децата, наместо да купи овошје и зеленчук кило, детето здраво да се храни, она капа у градинка ќе фрла....наместо да засади цвеќе или да помогне на болно кутренце, она диплома за завршена градинка ќе добие.....родителите се криви, тотално им го изместуваат осетот на децата за тоа што е добро, а што не. За тие што купуваат баснословни поклони....само едно имам да кажам.....бидејќи им фалело нив внимание како мали...и децата ги учат дека вниманието можат да го купат и дека мора да го добиваат...односно ги учат дека треба да се центар на светот.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 156
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:29:01   
Pepelaska *
Секогаш имало некој кој расипувал се, а особено на оние деца чии родители навистина немаат, повеќето сте од Скопје, во помалите градови луѓе живеат и до 4 - 5 000 , и каде тука подароци за учителки?За некого 100 денари се 5 леба.
Учителките земаат плата бе за да гледаат деца.
Само лошо е што децата тоа го гледаат и веројатно мислат дека е правилно, дека утре со некој си парфем се ќе се среди.
Затоа се е тргнато наопаку.

А ова со фрлање капи е навистина смешно, веројатно земаат пример од американските градинки кои врска немаат со нашите.
Може на некаков поинаков начин да се обележи завршувањето на градинката.
Ние капи на факс не фрлавме, па пак сме академски граѓаниuser posted image

< Поракaта ја уредил Pepelaska * -- 31.5.2013 10:31:26 >


_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 157
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:34:41   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Pepelaska *

Секогаш имало некој кој расипувал се, а особено на оние деца чии родители навистина немаат, повеќето сте од Скопје, во помалите градови луѓе живеат и до 4 - 5 000 , и каде тука подароци за учителки?За некого 100 денари се 5 леба.
Учителките земаат плата бе за да гледаат деца.
Само лошо е што децата тоа го гледаат и веројатно мислат дека е правилно, дека утре со некој си парфем се ќе се среди.
Затоа се е тргнато наопаку.


Сега у стилот на жито лукс: Па вие од сиромашните градови, шо не сте мислеле што правите? user posted image

И така, покрај такви бисери, ќе се чудиш зошто се во државава ни функционира со подмачкување. Затоа што така е најлесно.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 158
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:35:24   
Ikana
Taka e Pepelashke, sto e so tie sto nemaat da dadat?
Uste od najmali noze namesto da gi ucite decata na solidarnost i velikodushnost, deka site se ednakvi i deka drugarcinjata se nesto najskapoceno vo svetot, oni od najmali noze gi dvojat decata....
ako sakas da go dvois deteto, zapisi go u privatna gradinka, privatno shkolo, gimnazija i prati go na Oxford da studira, a ne da pokazuvas imokjnost pomegju tie sto stvarno nemaat i kade navodno treba da se site ednakvi. Ili neka se pokaze be, neka napise teza nekoja na 5 godishna vozrast za primeneta fizika pa dvoj go slobodno.
Nego tie sto stvarno imaat pari ne idat po drzavni gradinki i ne se zamaraat kakov poklon kupile za ucitelkite, zasto tuicija im e 10 000 evra godishno.
A vaka izgleda duri i smeshnouser posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 159
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:51:14   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: @Mila@


ИЗВОРНА ПОРАКА: Viktori

така де. Од една страна ќе се фалиме дека децата ни се привилегирани или како и да е у градинка, и тогаш е ок, ама кога ќе престанат да бидат привилегирани во школо, пошто таму има неки нови клинци, после ќе се жалиме.

Знам само дека наставниците треба достоинствено да ги враќаат подароците или барем оние што не се цвет и бомбониера. Се друго асоцира на гребење..


Ne smetam deka ima neshto losho vo davanje podaroci na ucitelki,za gradinka ne se sekjavam...no ubavo se sekavam koja radost mi bila da i dadam podarok (najcesto cveke) na ucitelkata za 8 mi mart ili pak za na kraj na godina za sveditelstva i cela taa feshta edno po edno dete stanuva i i cestita 8 mi mart na ucitelkata koja se ushte ja obozam.Vo moe vreme site otprilika davavme slicni podaroci (cveke,blago,nekoe mirivce i sl.)No gledam MNOGU golem problem vo izvrtenite vrednost i pokazuvanje na roditelite preku podaroci i gledam na toa kako nacin na potkup.Smetam deka saglam ucitelka ne bi prifatila takov podarok, no i nie roditelite ne treba na toj nacin da gi forsirame nashite deca.

Па тоа е целиот муабет. Цвеќето и бомбониерата се замени со сваровски кристали, златен накит и не зн што друго. Значи не е ок. Децата порано се радуваа цвеќе кога ќе дадат, а сега срамота е со цвеќе да отидеш пошо некој се умислил дека е на свадба и со плик отишол. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот @Mila@)
Непосредна врска до пораките: 160
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:56:07   
mami2
подарокот за учителките не е поткуп, па моето дете завршува градинка. Освен со збор сакам да искажам благодарност што направија многу работи за моето дете што не им стојат во Опис на работно место. Ги направија тие работи затоа што влегоа во моите чевли и ми излегоа во пресрет како луѓе кога ми беше многу тешко. Земаат плата да, ама јас имам желба да им купам нешто, никој не ме присилува, ниту пак е обичајно право таквото нешто. Башка верувам дека рака што дава не се суши.
Инаку моето дете со учителките беше и на пазар, набавија продукти, си подготвија и овошни и зеленчукови салати. Редовно садат цвеќиња во дворот на градинката. Ова не е он топик, ама беше спомнато као вредност што треба да се негува од страна на родителите, ама ете го прават тоа и во градинка.
Би сакала и да ги пофалам некаде учителките, ама незнам каде, кај директорката, во Општина или во штабот. А и со пофалбата сигурно нема бонус да добијат.

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 161
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:03:30   
Viktori
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2

подарокот за учителките не е поткуп, па моето дете завршува градинка. Освен со збор сакам да искажам благодарност што направија многу работи за моето дете што не им стојат во Опис на работно место. Ги направија тие работи затоа што влегоа во моите чевли и ми излегоа во пресрет како луѓе кога ми беше многу тешко. Земаат плата да, ама јас имам желба да им купам нешто, никој не ме присилува, ниту пак е обичајно право таквото нешто. Башка верувам дека рака што дава не се суши.
Инаку моето дете со учителките беше и на пазар, набавија продукти, си подготвија и овошни и зеленчукови салати. Редовно садат цвеќиња во дворот на градинката. Ова не е он топик, ама беше спомнато као вредност што треба да се негува од страна на родителите, ама ете го прават тоа и во градинка.
Би сакала и да ги пофалам некаде учителките, ама незнам каде, кај директорката, во Општина или во штабот. А и со пофалбата сигурно нема бонус да добијат.


мами2 не е проблем бе подарокот ти што си го купила како спомен за завршување градинка.

Проблем е што кај нас некако после кој било празник наставниците и учителките со комбиња си идат дома. Значи поинаку кажано, се очекува подарок да се однесе.
Па уште и се фалат родители, демек моето дете привилегирано беше па ајде сега да се оддолжам. Не е тоа корупција?
Тоа ок ли е? Правилно ли е? Каде се другите деца? Или со моето нека е ок а другите кој ги тркала...
Има примери и за наставници кои очекуваат подарок, ама богами и за родители кои трчаат со торбите, уште непобарано од нив...
Е има и нормални наставници кои си ја сакаат и ценат професијата и не се продаваат за 1000-2000 денари.




< Поракaта ја уредил Viktori -- 31.5.2013 11:04:49 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 162
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:04:36   
rina13
Јас не би давала поклони, пред се зашто си ја вршат работата. За вакви настани не им придавам значење можда ете јас не сум емотивнаuser posted image user posted image user posted image Ќе идам на приредба мило ќе ми биде да го гледам детето, ама поклон е последното нешто што ќе ми текне, цвеќе или чоколадни бомбончиња би дала чисто онака.
Знам колку сум се срамела кога сум идела како дете со обичен цвет и кога ќе ги видам мајките со децата по канцеларии по директори педагози со сервиси, кристали, накити со триста миљарди тракатанци па овие од другава страна окезени се гушкаат мислиш во трансеви паѓаат.
Знаете секој сака да направи големо добро за своето дете и секој би дал се за своето дете, но ако вашето е привилегирано тоа значи дека 20 останати не се и се чувствуваат бедно, зошто затоа што немале доволно пари да ја купат привилегираноста.Жалосно и греота е деца уште на мали години да учат за обесправеноста по основ на финансии.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 163
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:11:55   
niki
a sto e toa sto e nadvor od opis na rabotnoto mesto?
vo opis im e da se grizat soodvetno za decata, ako nekoe dete ima potreba od specijalna griza istata treba da ja dobie
tvoeto e bolno od celikalija, moeto nosi naocari, nekoe e alergicno, treto e bolezlivo, cetvrto emotivno a nekoe pak e nevospitano
i sto znaci toa deka ako imame nekoj problem i vo nekoj segment na grizata kon deteto treba da se vospostavi poseben odnos i pristap treba da sakame da dademe poklon, vo sprotivno da ocekuvame deteto soodvetno da ne bide zgrizeno?
sekoe dete e dete i kakvi god specificnosti da ima tamu vo kolektivot tie se dolzni soodvetno da se obucat i toa sami a ne na nasa inicijativa i da dadat soodvetna griza
mislam deka ne ostavame vreka kompiri na parking pa ne im bilo vo opis na rabotno mesto



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 164
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:14:14   
dostickage
Подароци за учителките - како генерален заклучок е сведено на краен идиотизам.
Сваровски кристали, точак, кожена чанта и не знам што. Се прашувам само како не им е срам и на тие што даваат и на тие што земаат такви подароци. Ама по се изгледа дека се тука некаде со интелктот, останале со нивото во градинка или евентуално во основно училиште па матурата им е останата како последна причина за веселба во кафана зашто диплома им е мисловна именка. Евентуално некоја од овие купениве на факултетиве со три букви.
Мислам , зошто да и купам подарок на учителката во градинка за да ја поткупам - за да ми го измочка детето на време??? Па ако не ми го измочка , ќе се измочка во гаќи паи нејзе ќе и смрди. Ако глупа па нека дише амонијак, ако знае што е тоа.
А за на училиште - за да добие петка ??? Ако јас поткупам некого за петка значи дека сум свесна дека моето дете е неквалитетно и дека нема капацитет само да ја добие. И каква претстава јас му давам на моето дете ? Или пак можеби за да не го малтретира? И за тоа има начин на докажување кој кого малтертира, или можеби и родителот нема три чисти да отиде и да се избори зашто поткупува ама изгледа не доволно колку некој друг.
Па ако си толку фраер да поткупуваш , оди во приватна градинка, осново уцилиште и тн и бркај работа.

Туку, вакви лигуши имало и ќе има, само праксата покажа дека тие што поткупуваа останаа уличари, иако некои завршија дури и факултет со три букви најголемо достигнување во животот на свои 30 години им е да отиде во банка да пушти налогuser posted image

Како и да е, молам Бога да сме здрави и живи со сопругот за да имаме сила да продолжиме да го насочуваме нашето дете на вистински вредности и да знае да ги процени и да бега што подалеку од овие лигуши што ги има на секој чекор за жал.

п.с. тоа со фрлањето капи во градинка, излишно е да се коментира, срамотилаци.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 165
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:15:50   
Octavia
Мислам дека малку се извртува муабетот на моменти. Не мора да е секој подарок со умисла или со лоша намера. Па дури и за цвеќе и бонбониери. Се согласувам дека не треба претерување, ама ако некој мери, во се, буквално, може да се најде замерка, еве некој ќе однесе Бајадера голема, а некој Атлантис, некој ќе однесе едно цветче (и јас преферирам, патем, така, еден цвет, најчесто убава роза), а некој ќе се појави со икебана. А работава лесно може да се реши-како што за се (и за тоа што не треба) се спремни да смислат закони, нека се воведе закон дека не е дозволено НИКАКВО давање подароци на вработени во градинки, училишта, болници и др. здравствени и јавни установи, ама без отстапки, ни 100 гр кафе ни цвет-НИШТО, и работата ќе се реши. Со она „смее, ама не премногу/ смее, ама до сума од...“ се остава простор за манипулации.


< Поракaта ја уредил Octavia RR -- 31.5.2013 11:19:15 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 166
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:24:08   
Viktori
муабетот се извртува кога поклонот се носи со умисла. Или сме биле посебни или сакаме да сме посебни.

Прочепкај на темите, ќе видиш куп совети, како купи им нешто, кафе вака така за да ти го гледаат детето. Значи?

Може да се забрани со закон, ок, ама никој нема да дојде со инка и свест да им тури на родителите кои цел живот знаат само да трчаат со торбите и подароци да делат, нормално со цел и очекување затоа што најверојатно и за нив некој така трчал со торби и подароци.

Значи да ме гледа деде - синдромот ќе се искорени кога наместо тие што земаат се казнуваат и тие што даваат. Затоа што ете, има примери каде што на непобарано, даваат совети во стилот а бе дај им да ти го гледаат повеќе.


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 167
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:27:31   
mami2
инаку памтам дека за 8 ми Март во прво одделение не ми дадоа од дома поклон за учителката. Се осеќав мизерно, сеуште памтам, само јас и 2-3 деца не отидовме до катедра да ја гушнеме. А Симе другар ми и однесе кригли за пиво!
Кога пораснавме беше лесно, собиравме пари и купувавме на пример златна плочка со изгравирано VIII -4. Класната сигурно уште го носи подарокот и не го вади ни за бањање.

Шала на страна, едно се очекувањата на учителките, наставничките, друго е што ние родителите ги прифаќаме непишаните правила како да се во Закон вметнати. Лош е трендот да се купуваат се поскапи и поскапи подароци, па оние кои не можат да купат се чувствуваат фрустрирано и со страв ниивното дете дека ќе добива помалку внимание и грижа. Но праксата покажува дека има секакви родители и секаков кадар, па некои работат одлично без да биле однапред „мотивирани„ со скап подарок

ники, на учителките сигурно не им е работа да проверуваат секојдневно во кујна дали има запршка во манџата, па ако готвачките заборавиле да му тргнат, тогаш да побараат да му се испржи јајце за да не седи гладен, или да му постилаат крпи за јадење, за да не дојде трошка со глутен во неговиот тањир. Или да ми бараат брошури да читаат за кружна контаминација. И ред други примери. Можеа фино да ми кажат дека има 26 деца и не можат да преземат одговорност за него и да потпишам изјава со која ги ослободувам од можните ризици. Тогаш ќе требаше институционално да реагирам во Министерство, кај правобранител и пак немав сигурност дека се ќе биде како што треба. Вака сакаа и реагираа во моја и во полза на детето. Фала им од се срце

И пошто немам купено сеуште, а за 8 ми Март добија скромен подарок, сега барам идеја за нешто симболично а да не е цвет или украс. Ако имате предлог кажете.

< Поракaта ја уредил mami2 -- 31.5.2013 11:36:26 >

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 168
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:38:37   
Ikana
Мами2, извини но јас грешката не ја гледам кај учителките туку кај родителите.
Велиш дека твоето најмило има целијакија. Зошто тогаш не го запиша во приватна градинка?
Велиш дека учителките на прво видување ти побарале материјали да се едуцираат за состојбата на детето. Зошто си им однела поклон?
Нели тоа им е работа? Зошто по секоја цена си го однела во градинка, па и тоа државна? Сигурна сум дека тоа е мало и дека може да помине една година дома со жена колку да зајакне и да стане свесно за својата состојба, па отом потом. Зошто правиш се за да оди во градинка, а потоа го двоиш од другите деца?
Јас тука гледам само двоење на децата, ништо повеќе. Што си постигнала? Зошто ви е мило да дадете кога не треба? Ако требало да давате, тогаш не требало во државна градинка да го запишувате. Давајте на право место, во правилни околности и од правилни причини.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 31.5.2013 11:44:29 >

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 169
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:43:10   
niki
na pr. jas ic ne sum frustrirana zarad relacijata poklon - griza
ama me frustrira sto i koga e simbolicno moralo da bide kupeno, da ima ekonomska vrednost makar i mala
a namesto toa zosto na pr ne napravite nekoj predmet, obleka, moden detal od reciklirani materijali zaedno so deteto i na toj nacin ne pokazete blagodarnost i ljubov i pocituvanje i inovativnost i unikatnost no pred se moralna vrednost na cinot podaruvanje?

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 170
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:47:01   
JovanaJ

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2
Можеа фино да ми кажат дека има 26 деца и не можат да преземат одговорност за него и да потпишам изјава со која ги ослободувам од можните ризици. Тогаш ќе требаше институционално да реагирам во Министерство, кај правобранител и пак немав сигурност дека се ќе биде како што треба. Вака сакаа и реагираа во моја и во полза на детето. Фала им од се срце


Ke moze nekoj poupaten da mi objasni dali moze da se odnesuvaat vaka? Neli e nivna dolznost da se grizat za decata so sekakvi potrebi? Ova poveke mi lici kako demek tebe ti napravile usluga, a ne e taka. Nivna dolznost e da se grizat se side deca, neznavisno od zdravsvenata sostojba. Celo vreme gledam opisi kako da ste dobile usluga sto ne ste ja ocekuvale, a seto toa mi izgleda bas kako nesto sto treba da se ocekuva od niv. Mene navistina nemi e jasno ili jas nesto imam izvrteni mislenja?!?!

_____________________________

You can never make the same mistake twice, the second time you make it it''s no longer a mistake, it''s a choice!

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 171
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:48:09   
Viktori
зашто да го запишат во приватна? Прво немаат сите можност, второ некои знаат како е во приватните градинки, и трето кај сакам ќе го запишам. user posted image
На градинките им е должност да обезбедат услови, храна и се останато за секое дете без разлика. За определена цена и без дополнителни трошоци. значи не е банка ова па со ситни букви да пише поклонче.

Мислам не знам дали им е во опис или не, ама нека има документ дека детето е алергично на нешто, нека му дадат по грешка или оти не им е во опис, па да видиме дали така ќе помине.

И децата не треба да се издвојуваат заради некоја болест или состојба, туку треба градинката да им обезбеди услови.



< Поракaта ја уредил Viktori -- 31.5.2013 11:49:04 >


_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 172
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:51:11   
niki

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami2


ники, на учителките сигурно не им е работа да проверуваат секојдневно во кујна дали има запршка во манџата, па ако готвачките заборавиле да му тргнат, тогаш да побараат да му се испржи јајце за да не седи гладен, или да му постилаат крпи за јадење, за да не дојде трошка со глутен во неговиот тањир. Или да ми бараат брошури да читаат за кружна контаминација. И ред други примери. Можеа фино да ми кажат дека има 26 деца и не можат да преземат одговорност за него и да потпишам изјава со која ги ослободувам од можните ризици. Тогаш ќе требаше институционално да реагирам во Министерство, кај правобранител и пак немав сигурност дека се ќе биде како што треба. Вака сакаа и реагираа во моја и во полза на детето. Фала им од се срце

И пошто немам купено сеуште, а за 8 ми Март добија скромен подарок, сега барам идеја за нешто симболично а да не е цвет или украс. Ако имате предлог кажете.


ova ne se resava so poklon tuku so organizacija na rabotata taka sto pri upis ke vi dadat lista vo koja ke gi naznacite specificnostite na deteto i soodvetnata griza koja se ocekuva pa soodvetniot rabotnik ke bide informiran i ke raboti soglasno potrebite na decata, bez da zaborava bidejki ni na gotvackata ne i e vo opis na rabota da zaborava

a moze da se resi i taka sto gotvackite ke gi izbrkaat i kujnite ke gi zatvorat pa sekoj roditel od doma ke si nosi soodvetno jadenje a cenata za griza ke bide namalena

moze da se resi i taka sto ke se napravi meni koe odgovara za site deca i alergicni i nealergicni

i tn.

no nema koj da misli, a nema ni koj da bara resenija i najlesno e poklon da se kupi za blagodarnost



_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот mami2)
Непосредна врска до пораките: 173
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:51:54   
Ikana

зашто да го запишат во приватна бе? Прво немаат сите можност, второ некои знаат како е во приватните градинки, и трето кај сакам ќе го запишам.
На градинките им е должност да обезбедат услови, храна и се останато за секое дете без разлика. За определена цена и без дополнителни трошоци. значи не е банка ова па со ситни букви да пише поклонче.


Токму тоа сакав да го кажам. Значи правиш се за да не се почувствува детето одвоено, да оди во државна градинка со сите други дечиња, а потоа пишуваш поклонче со мали букви на уплатница или што и да е. Значи сакаш да биде еднакво ама го двоиш. Нив тоа им е работа, по закон, по устав и по што ти ја знам. Значи они мораат тоа да го прават, сакале или не.

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 174
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 11:55:02   
Viktori

ИЗВОРНА ПОРАКА: Ikana


зашто да го запишат во приватна бе? Прво немаат сите можност, второ некои знаат како е во приватните градинки, и трето кај сакам ќе го запишам.
На градинките им е должност да обезбедат услови, храна и се останато за секое дете без разлика. За определена цена и без дополнителни трошоци. значи не е банка ова па со ситни букви да пише поклонче.


Токму тоа сакав да го кажам. Значи правиш се за да не се почувствува детето одвоено, да оди во државна градинка со сите други дечиња, а потоа пишуваш поклонче со мали букви на уплатница или што и да е. Значи сакаш да биде еднакво ама го двоиш. Нив тоа им е работа, по закон, по устав и по што ти ја знам. Значи они мораат тоа да го прават, сакале или не.

недоразбирање. Се извињавам. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 175
Страница:   <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  5 6 [7] 8 9   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?