|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:17:37   
Maca25
малку надвор од темата, ама ова озбилно е со ДИПЛОМЦИ и фрлање капи и доделување ДИПЛОМИ за завршена ГРАДИНКА?!?! За градинка зборуваме или за факултет?

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот JovanaJ)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:27:19   
Yummy Mammy
Da, be, i mene mi e ova mnogu nevkusno. Zavrsna priredba, da, ama so kapive i diplomive, preterale.
A inace jas na koleskava i se cudev, grupata roditeli sobira pari za da i kupi tocak na ucitelkata user posted image i na drugata ucitelka uste nesto, i na dve drugi sto ne znam po nekoj osnov se grizele za decata vo nekoj vremenski period. TOCAK!!! user posted image user posted image user posted image
Jas bi odnela eden buket cveke (bez razlika dali e grupen ili samo od mene), i edna racno izrabotena cestitka za blagodarnost. Moze i bombonjera ili slicno... no, da ne bide nevkusno.

_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:29:15   
Pepelaska *
И добро бе тие учителки ги прифаќаат сите подароци? Па тоа е мито и корупција на лепе очи бреее.Миана колку што сум те читала мислам дека претеруваш со подарување, кога ќе ти тргнат децата на школо и по секој предмет ке имаат различна наставничка на сите ли ке им купуваш??????

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:36:02   
rina13
Јас кога бев мала им поклонував цвеќе на учителките, толку им беа финансиските можности на моите родители. Се чуствував многу непријатно кога другите носеа, сетови, шминки,кристални сервиси, тањири, чаши.Мислев ќе ме замразат учителките зашто јас не им носев ништо.
Сега кога моето дете ќе тргне во градинка од септември ќе давам подароци како и сите колку и тоа да се коси со моите лични принципи, едноставно само за моето дете да не се најде во непријатна ситуација ништо повеќе.
Некако општествово ни отиде во неповрат, ти преостанува или да се фатиш со сите на орото или ќе бидеш избришан.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:51:00   
miana
луѓе,ве прашав за совет,за мислење,а не да ме осудувате? Што сум купила јас па многу? За 8 ми март купуваат сите ,купувам и јас и тоа било се до сега..Е сега прв пат се соочувам со нешто вакво и не сакам да се најдам во ситуација -другите да подарат по нешто ,а јас не...Што има тука лошо ?Малце касно се сетив дека можеби треба по нешто ,ама ке се снајдам...Инаку да дипломи ке им дадат,и не се тоа незнам какви дипломи,незнам што е тука чудно? Лист хартија што многу ке ги израдува децата и ке си го имаат за спомен цел живот...Вие да имавте нешто такво немаше сега да ве потсетува на убаво поминатите детски денови? Јас од градинка имам само една групна слика и тоа е тоа,а ова ке биде нешто што и мене ке ме потсетува на убави спомени цел живот,а за тоа како децата ке се чувствуваат во моментот кога ке ги добијат дипломите - сите знаеме како. Ако имате да кажете искуство ( треба ,не треба или искуство ваше ) пишете ве молам..Поздрав до сите

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 12:59:15   
rina13
Хехех јас од градинка имам диплома.Бела со шарени корици како прозорчиња кога ке ја отвориш внатре пишува некоја песничка. Ни ја даваа се сеќавам на последната приредба. Исто и групната слика ни ја дадоа заедно со дипломата.
Ако веќе сакаш нешто да купиш Мианке може тоа да е некој украс за во дневна соба(интересни има тањири за овошје од цртано стакло, чаши за вино, кутија за накит, украсни пернчиња, сталак за весници, некое порцеланско украсче....) или за во веранда или скасиско цвеќе, или некое парфемче.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 13:41:35   
Octavia
Jaс на учителките на син ми од градинка им купив по еден брош филигран пеперутка кога завршуваше. И не беше никаков поткуп ни слично, прво затоа што им ги дадов последниот ден кога му беше во градинка, а најмногу затоа што беа најискрен подарок од срце, без никаква предумисла. И двете беа прекрасни во својот однос кон децата, а јас бев посебно задоволна од нивниот однос кон син ми. И денес еве кога зборувам за нив имам само најпозитивни чувства и сеќавања. И искрено врска немам дали некој друг им однел некој подарок, воопшто не стануваше збор за тоа, туку јас лично сакав и им подарив. Беа искрено изненадени кога им ги дадов подароците, а и јас бев емотивна затоа што знаев дека на син ми му заврши најбезгрижниот период од детството...

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 14:11:06   
Mihaela 2010
A inace jas na koleskava i se cudev, grupata roditeli sobira pari za da i kupi tocak na ucitelkata


Of Gospode boze....
ova garant ja prasale sto saka,sto i fali i taa si kazala.inaku kako decava samoinicijativno???
i pak gospode bozeeeeeeeeeeeeee

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 30.5.2013 19:56:43 >

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 14:17:33   
kikicka
Diploma od gradinka ke mi ostane za cel zivot user posted image user posted image da be da , kazi koja diploma ti se nashlau zivotot osven svidetestvata i i diplomata od fakultet? Za cel zivot be user posted image

Iskreno sto se tice muabetot za temata so pokloni, nisto ne kupuvam zosto da kupuvam, demek moeto dete taka poveke ke go gledaat? Se znae blago i cveke i cao prijatno.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 16:29:27   
miana
СПОМЕН????? Спомен ке остане за цел живот,нема да и треба за упис никаде ....Божееее...
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Diploma od gradinka ke mi ostane za cel zivot user posted image user posted image da be da , kazi koja diploma ti se nashlau zivotot osven svidetestvata i i diplomata od fakultet? Za cel zivot be user posted image

Iskreno sto se tice muabetot za temata so pokloni, nisto ne kupuvam zosto da kupuvam, demek moeto dete taka poveke ke go gledaat? Se znae blago i cveke i cao prijatno.


(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 17:06:04   
kikicka
user posted image Pa i SPOMEN DA E! Se znae Spomen za kaj se prave! Mislam daj Miana na nekoi gluposi koga ke se zakacis. I jas imam edna slika od gradinka pa koj ja pogledal. Do dusha tolku i treba samo a ne sega , tabloa, diplomi mislam LELE GOLEMATA SHKOLIAuser posted image
Obrazovanieto ni e krsh, sega i diplomata od fakultet e poveke za SPOMENuser posted image
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

СПОМЕН????? Спомен ке остане за цел живот,нема да и треба за упис никаде ....Божееее...
ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Diploma od gradinka ke mi ostane za cel zivot user posted image user posted image da be da , kazi koja diploma ti se nashlau zivotot osven svidetestvata i i diplomata od fakultet? Za cel zivot be user posted image

Iskreno sto se tice muabetot za temata so pokloni, nisto ne kupuvam zosto da kupuvam, demek moeto dete taka poveke ke go gledaat? Se znae blago i cveke i cao prijatno.





_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 18:52:50   
Mihaela 2010
E ziti sve kikicka spomen za kaj se prave de? ?
Jas i do den denes znam kaj moite koga ke otidam pa da si gi gleam slikite od skolo pa sto ima loso tuka? Ete denes i kerkami ja slikaa grupna slika sigurno eden den ke i bide i nejze milo da si gi gleda i da pokazuva na nejzinite deca i nr gleam nikakov problem tuka .

Znaci koga ke se zakacite za nesto ne se otkacuvate
Sve pametnjakovici

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 19:26:37   
AnnaMolly RR
Кога ќе дојде време и Филип да има завршна приредба во градинка, јас како паун ќе се дувам од гордост и ќе се мрднам од среќа и радост на се што ќе направи. Па и дипломи, и фрлање капи...
Не знам зошто ја нападнавте Миана, жената само си праша мислење дали некој дал подарок во таква ситуација.

Миана, да ти одговорам. ДА, јас би купила нешто симболично и ДАААААААА ќе се радувам до бесвест! Прави си како мислиш дека треба.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 22:21:22   
kikicka
Тоа што сум ја прозвала не значи дека и паметувам нешто, само кажав дека премногу ги увеличува работите , на нешто неважно им дава премногу значење а навистина градинка е , најнормална работа во растењето на децата, и мислам дека навистина претеруваат и учителките што си бараат поклони, а и овие години навистина претераа и со Џив џив матуранти кај нас се децата од градинка. И мене ке ми е мерак и да ја сликат и диплома да и дадат и се остало ама пак некако си мислам да не е премногу , една слика е доволна.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

E ziti sve kikicka spomen za kaj se prave de? ?
Jas i do den denes znam kaj moite koga ke otidam pa da si gi gleam slikite od skolo pa sto ima loso tuka? Ete denes i kerkami ja slikaa grupna slika sigurno eden den ke i bide i nejze milo da si gi gleda i da pokazuva na nejzinite deca i nr gleam nikakov problem tuka .

Znaci koga ke se zakacite za nesto ne se otkacuvate
Sve pametnjakovici



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 23:15:37   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka

Тоа што сум ја прозвала не значи дека и паметувам нешто, само кажав дека премногу ги увеличува работите , на нешто неважно им дава премногу значење а навистина градинка е , најнормална работа во растењето на децата, и мислам дека навистина претеруваат и учителките што си бараат поклони, а и овие години навистина претераа и со Џив џив матуранти кај нас се децата од градинка. И мене ке ми е мерак и да ја сликат и диплома да и дадат и се остало ама пак некако си мислам да не е премногу , една слика е доволна.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Mihaela 2010

E ziti sve kikicka spomen za kaj se prave de? ?
Jas i do den denes znam kaj moite koga ke otidam pa da si gi gleam slikite od skolo pa sto ima loso tuka? Ete denes i kerkami ja slikaa grupna slika sigurno eden den ke i bide i nejze milo da si gi gleda i da pokazuva na nejzinite deca i nr gleam nikakov problem tuka .

Znaci koga ke se zakacite za nesto ne se otkacuvate
Sve pametnjakovici



Срцка,тоа што за тебе е неважно,за мене е МНОГУ важно- тоа е разликата меѓу нас изгледа..И кој рече дека учителките бараат поклони? Па да бараа немаше вас да ве прашам за мислење туку ке им купев.Ако во градинката на твоето дете се случуваат вакви работи,ти кажи им дека ти е тебе премногу,нека ти дадат една слика како пред 100 години што правеле и задоволи се со толку... Јас утре ќе бидам пресрекна мајка и нема никој да ми го уништи тоа чувство..Ке се чувствувам баш како Паун,како што рече Ана Моли..
И ДА купив подароци за учителките ( негувателката и учителката ) ,а на учителката на керками ке и подарам и слика од нив две (керками и она ) која ја сликаа лани за роденденот на керками кој и го славеа во градинка бидејки неможев да и го славам имав бебе од една недела. Денес имав многу пријатен муабет кога ја зимав керками,учителката ми кажа многу убави работи,ми кажа како се поврзала со керками ( знам дека керками не легнува ако она не е до неа ) и дека се грижела дали керками ке дојде ( дека беше болна ) и кога ми зборуваше,беше со солзи во очите,рече дека сопругот ја критикувал дека се грижи за Миа како за нејзино дете. Епа јас со мерак купив убав подарок и ке инсистирам и Дариа да оди кај истата учителка таман догодина ке земе мала група...

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 23:23:10   
Tanjat7880
Off miana,uzivaj vo utreshniot den,bidi gorda mama i pamti go!Ke porasnat ko moevo i ke NEMA ni priredbi ni slikanja a ucitelkite ke gi gledash samo koga treba da te ribaat za nekoja slucka ili nastan I TO...user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 23:28:55   
miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tanjat7880

Off miana,uzivaj vo utreshniot den,bidi gorda mama i pamti go!Ke porasnat ko moevo i ke NEMA ni priredbi ni slikanja a ucitelkite ke gi gledash samo koga treba da te ribaat za nekoja slucka ili nastan I TO...user posted image

Благодарам срцка user posted image

(Одговор на членот Tanjat7880)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Подароци за учителките
30.5.2013 23:50:15   
niki
nasive predskolci ke pravat zavrsna priredba za desetina dena
i so dusa cekam nestrplivo, se raduvam i gorda sum i toj moment ke bide ovekovecen vo moeto srce zasekogas kako i site dosegasni pretstavi kako i sekoj uspeh pa i onnie najbanalnite raboti koi gi naucila
no na ucitelkite poklon nema da im kupuvam, bez ogled na toa sto tie imaat se ubavi zborovi za moeto dete, sepak seto ona sto e moeto dete ne e samo nivna zasluga i ako nekomu kupam nesto toa ke bide sepak nesto za deteto
ucitelkite za svojata rabota se plateni a nagrada za odnosot koj go izgradile so moeto dete im e nejzinoto pocituvanje kon niv i ljubovta koja taa ja cuvstvuva za niv
smetam deka nemora sekoj ubav odnos da se materijalizira za da dobie na znacenje i da se izrazi blagodarnost

_____________________________

Sometimes two people have to fall apart to realise how much they need to fall back together

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 9:23:39   
Yummy Mammy
ИЗВОРНА ПОРАКА: Yummy Mammy

A inace jas na koleskava i se cudev, grupata roditeli sobira pari za da i kupi tocak na ucitelkata user posted image i na drugata ucitelka uste nesto, i na dve drugi sto ne znam po nekoj osnov se grizele za decata vo nekoj vremenski period. TOCAK!!! user posted image user posted image user posted image



Zarem na nikoj ne mu e smesno toa sto nekoi roditeli sobiraat pari za da i kupam tocak na ucitelkata?! Jas dve nedeli ne prestanav da se smeam sama so sebe... mislammm... TOCAK! TO-CAK!!! user posted image user posted image user posted image
I zamislete go primopredavanjeto... ke go butkaat?! Ke go vozat?! Vo salata za priredbi pred site drugi ke i go dadat?! user posted image Stvarno ke se prevrtam od stolce od smeenje...

I kakov primer toa ostava ne samo za nivnata sledna generacija, tuku i za drugite grupi koi ostanuvaat vo gradinkata?! Slednite deca sto bi trebalo da im podarat na nivnite ucitelki?!?!

@Miana - Uzivaj si be src, kupi si sto si sakas za ucitelkite (se dodeka ne e TOCAK, se razbira user posted image ) Nema nisto loso vo zablagodaruvanjeto so pokloni, tuku da ne se preteruva so nevkus. Inace poveketo od nas se slozuvaat deka treba da im se dade nesto za spomen i blagodarnost. Sepak bile del od mnogu biten period na nasite deca.

< Поракaта ја уредил Yummy Mammy -- 31.5.2013 9:25:03 >


_____________________________

There are no strangers, just friends you haven''t met yet!

(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 9:38:15   
Viktori
Мислам дека не смеат да примат подарок над 20 евра или се лажам?

Туку точак-не точак, мене општо подароци за некој што си ја врши работата не ми идат. Разбирам да е последна генерација или нешто така, ама на секој празник - не разбирам.

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Yummy Mammy)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 9:53:45   
mami2
miana кажи што купи, да се спремам порано. Кај Н на 10 јуни ќе имаме средба во градинка за “растајемо се ми“. Секоја група со учителките, децата и родителите, ќе ни ги дадат материјалите што ги работеле годинава и сликите и ЦДто од завршната приредба.
Сакам да им купам нешто, пред се како благодарност за се што прочитаа за болеста на моето дете, Н има целиjакија и самите ми побараа материјали да се едуцираат и да знаат што да му даваат од храна. И затоа што само со нивен ангажман детето продолжи да оди во градинка.
Се мислев што да купам а да не е интимно и прашање на вкус, а не ми се купува поклон за по дома, како за на свадба.

< Поракaта ја уредил mami2 -- 31.5.2013 10:07:46 >

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 9:57:59   
Beatris
Миана никој не те напаѓа за тоа дали ќе се радуваш или не, нормално е секој родител да се радува за своето дете и за навидум безначајни работи. И не си ни ти крива, туку криви се тие што организираат фрлање капи на 5 годишна возраст, демек леле што се наравило, криви се затоа што и понатака работите се одвиваат слично па имаме полуматуранти кои изгледаат наконтено како 30 годишни тетки, кои ги цедат родителите затоа што на сите други им купувале, па родителите се тоооолку среќни па прават свадби по кафани... А за што? За завршено основно? Што слават? За што се радуваат? Кој е тој успех ти се молам? Па уште со подароците. Мене никој не ми дава подароци на работа, земам ПЛАТА. Зошто да е поразлично во градинките? Кој е тој критериум? И сама кажуваш дека твојата ќерка е привилегирана! Зарем е тоа фер према другите деца? Не би рекла!

И додека вака се одвиваат работите во образованието уште од предшколска возраст ќе имаме учителки караконџули и разлигавени деца, а стапот ќе го јадат оние на кои некој се трудел да им воспостави вистински вредности!


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:02:43   
Viktori
Ти Беатрис, место да се жалиш, иди купи точак и решен проблем. Ќе ти ја гледаат А повеќе. user posted image

_____________________________

Danger! Ha! I laugh in the face of danger. Ha, ha, ha, ha ...
Мај нејм ис лукс. Жито лукс.





(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:06:04   
Ikana
Фрлаат капи на 5 годинки за завршена градинка?! user posted image
Јас немам ништо против завршна приредба, или некоја изложба каде децата покажуваат што сработеле или некој проект еве нека биде, има многу можности. Ама фрлање капи?! Што постигнаа на 5 годинки попрво, во нокшир да се мочкаат, сами да јадат или докторат на тема колачиња од кал спремаат?
Боже мој па тоа не е ни македонски обичај да се фрлаат капи! За полуматура ќе треба авиони над глава да им прелетуваат ако е така....А ова со подароциве, не ми се зборува. Некои семејства живеат со 200 евра месечно и немаат пари децата да ги облечат, па камо ли за учителките поклони да купуваат....мислам стварно претерувате...мала пажња не е на одмет, ама ова што читам со точаци итн....се граничи со аздислак.

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Подароци за учителките
31.5.2013 10:07:26   
Beatris
Ќе им купам тротинет па ќе ги забуткам накај Вардарон да им плисне ''чиста'' вода у лице па може ќе се свестат малку. Не се наситија кутрите! Ама не се они криви, додека има родители што од милост и благодарност, ете така од пуст мерак што купуваат поклони па уште се мислат што и како унапред со недели така ќе си тера караванот.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 17.8.2013 22:21:10 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Viktori)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  4 5 [6] 7 8   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?