|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
21.7.2015 16:12:23   
vanessa30
Фрлено е од одамна user posted image

Ne vidov deka e stara porakavauser posted image user posted image user posted image
kako i da e ako nekoj ima dilemi

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1451
   RE: Адаптирано млеко
21.7.2015 22:31:53   
Melanija RR
Се сметам за личност со долг континуиран ста на подготовка на АД user posted image 18-19 месеци

До скоро 1 година вриев вода од чешма,но правилно не се преврива бидејќи и тие потребни минерали ќе се изгубат а и ќе остане бигир,партали во чаша /шише /термос.После преминав околу 10 месец на купечка Ладна, и така од собна Т во шиеше мешам давам:Брзо и практично.
Советите од патронажната се дека да најдобро е стаклено шише, колку ќе испие испие по 1-2 максимум часа може да се даде останатото ,но најдобро до 1 час. Во фрижидер може НО никао ако од тоа шише е пиено,контаминира со плунката. Ако се подготви за ноќе во чисто шише е ок.
Шишињата се мијат секој ден и на 2-3 дена се вријат.

Ако нешто пропуштив прашајтеuser posted image
Сеуште имамАД НАН 3 1 кеса неотворена ,кој има потреба нека ми пише пп

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот vanessa30)
Непосредна врска до пораките: 1452
   RE: Адаптирано млеко
22.7.2015 20:05:00   
gina
znaci jas ako si napravam mera od 70ml. pola da go ispie i drugoto mozam da go stavam vo frizider za sleden obrok i sega kolku vreme moze da stoi ne poveke od 2 sati jas koristam voda od cesma ja prevriram i ako denes ne se iskoristi ja turam i pak nova pa da si kupuvam i jas slusam za Jana deka nekoi e koristele
a dli gi miete sisinjata so sjaj

< Поракaта ја уредил gina -- 22.7.2015 20:10:07 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1453
   RE: Адаптирано млеко
24.7.2015 14:46:56   
Melanija RR
На почеток не ,само со врела вода и кога ги вриев ставав во тенџерето и сода бикарбона.Водата само истиот ден но ако видис во водата како парталчиња прави нова.Деф најпрактично и чисто е со купечка вода.Земи големо балонче 4 кг и нема гајле.Јас купувам вода Ладна

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1454
   RE: Адаптирано млеко
14.12.2015 19:19:02   
Milicka 30
Мамички за една недела правиме 6 месеци. Ме интересира кога почнавте да давате од АД 2, ние сме на аптамил. Незнам дали за почеток да користиме и 1 и 2 или дирекно 2 пошто млекото е поразлично ми е страв да него сака. На опаковката пишува од аптамил2 трева да се дават 3 оброци на 24часа од 180мл, ние почнавме со кашички да пробуваме, ама пак си имаме 5 оброци по 180мл.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1455
   RE: Адаптирано млеко
14.12.2015 23:32:35   
Hopeful RR
Milicka30, не мора точно како саат да гледаш 6 месеци, гледај да си ги дотрошиш залихите на Аптамил 1, а ако ти е време за купување, земи 2.
Него, од аптека дознавме дека веќе нема да се носи Аптамил во Македонија и дека трошат залихи. Што во ваков случај? Дали да изнакупам Аптамил за до година дена возраст, или да им сменам млеко?

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1456
   RE: Адаптирано млеко
16.12.2015 13:55:04   
Milicka 30
Hopeful денес пробавме од аптамил2 па си го испи ми олесна, ме уплаши една пријателка дека многу од децата им бил тежок преминот од 1 на 2 ад млеко. Инаку денес прашав во Еурофарм за дали ќе го носат аптамилот ама не знаеле. Леле ако треба залиха да правам треба цела соба да наполнам со аптамил. Мене ми е блиску и грција така да ако веќе нема овде ќе купуваме од таму што да правиме. Башка во грција има многу мека на милупа и многу житарици и др равоти а кај нас нема ништо.
Инаку сите педијатри веќе советуваат децата што се на ад да продолжат со него до 18 месеци.

< Поракaта ја уредил Milicka 30 -- 16.12.2015 13:56:43 >

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1457
   RE: Адаптирано млеко
16.12.2015 14:57:14   
Hopeful RR
Да да, баш заради тие препораки се чудам што да правиме... Ќе купам нешто што има тука, додека има, па после веројатно ќе сменам со друго АД. За залихи од Аптамил, ај за простор, него за пари? user posted image Изгор е, замисли да треба за 5-5 месеци количини... плус јас х2!

А преминот од 1 на 2 не знам дека е тежок, моиве не го приметија, немавме никаков проблем. Добро е што сега јадат повеќе, па пијат АД помалце пати во денот user posted image

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Milicka 30)
Непосредна врска до пораките: 1458
   RE: Адаптирано млеко
16.12.2015 17:41:27   
Melanija RR
Многу мала разлика е од 1 до 2, споредете ја содржината ќе видите.Препорака е во еден ден наизменично да се дава 1 па 2 ,и од следен ден да се продолжи само со 2.
Колку треба да пие дете не е мерка од кутија.Моето никгаш немаше испиено 180мл user posted image детето си сакаше јадење не АД.
Пиеше до 18м АД ама едвај ,незнам ни зошто му го нудев. Дали по 60-90мл. И толку потоа продолжив засиле со млечни производи и тоа е тоа

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1459
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 0:37:16   
Hopeful RR
Количината на млеко зависи од детето, не се сите исти. Моиве различно пијат, М пие помалце, сега дури и 120-130мл, а Ј знае и до 200, 220мл. Тие мерки на пакувањето се само некаков просек, јас ич не ги сфаќам сериозно.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1460
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 12:53:18   
gina
rr pomagajte neznam sto da pravam mojot bebusko eve tri dena slabo mi pie AD ne saka ustata da e otvori koga ce go stegne toa muceto i ako pivne go pluka probuvam da ne mu e ladno oti toj go saka potoplo ako mu se zamlaci ne go piese koga malku ce go postoplev si go dopivase sega ne mu pravam po 150 ml. voda i mi ostava po 90 neznam sto da pravam a kolku bese lakom o dve sisina da mu dadev ce gi ispieseuser posted image



(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 1461
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 23:06:55   
MamaKiki

jas pravev sekogas ad vo momentot pred da go pie
znaci koristam kupecka voda , prvo humana do 6 meseci posle so 2ka ad prodolziv so jana baby eden den nemav vo prodavnicata pa kupiv ladna i dobro ja prifati i seuste pie ladna ne znam do koga...
vo sise si turvam mera za voda i ja stavav vo geac od tomitipi imam na niska temperatura i za 2-3 saati taman se toplese koga ke pobarase samo go vadev od greac stavav merici mleko i si go piese togas napraveno, denski koga ke pocni da kemka isto vo greacot ama na visoka temperatura i se toplese za mn brzo vaka funkcionirav i mi bese najlesno

e sega plus iskustvo na bolnica piese ad pak bezlaktiozno i tamu vaka ni spremaja
od utrovo na vizita kazvam kolku mleko mi treba i vo stakleno sise stavaat ladna voda i merici melko go mesaat i mi gi davaat vo frizider da gi cuvam pred da go pie samo go toplev isto vo greac kako ovaj na tomitipi ama golem i profesionalen i go zagrevase mlekoto za edna minuta
se cudev kako ne se rasituva po 20 saati vo frizider ama ete i vaka mozelo... koristev humana i doma i na bolnica humana

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.12.2015 19:32:35 >

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1462
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 23:09:31   
MamaKiki
gina mozebi mu rastat zapcinja user posted image
ako e na dohrana mozi si saka poveke cvrsta hrana ili e najaden... kolkavi ste?
moeto i na mala nastinka odma odbivase da jadi a i sega e takov samo od voda zivee dusa da ti pukni od maka
sto i da e ke pomine pak ke si pie so slast user posted image

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1463
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 23:31:48   
Melanija RR


Гина колку е малото.Бебињата менуваат непијат секогаш иста количина, 90-120мл е сосема доволно. Моето и на година не пиеше 120мл сакаше да јаде.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.12.2015 19:32:01 >


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1464
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 23:37:46   
gina
ni e sme 5 meseci i skoro dve nedeli sega pocnav po malku kasicki jabolce krusa banana ama ne tolku mnogu i si saka zinuva
a za zabcinja vaka nema nisto a se ligavi uste od tri meseci i poranko mnogu malku mi pie toj sega treba poveke ml a ne da namaluva pie 90-120 ml
ne mozese da go doceka mlekoto dur mi go napravam se mavta so racinata o nizinata siseto koga ce go videse sega neznam stoe
jas mu pravam so ladna ama pak i taa e vrijam i mu pravam odma pred jadenje

moze li da se rastvori ubavo vo ladna voda moevo saka da recam zesko sto pocna taka da go bara neznam kako ce go odviknam a jas jadam i pijam se zesko

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1465
   RE: Адаптирано млеко
17.12.2015 23:59:15   
Melanija RR
Ад се прави со зовриена па оладена вода,пишува на сама опаковка. Не се секирај мегу 4-6 м често е бебиња да стагнираат во килограми и да менуваат во мл млеко. Не е правило дека треба да пие повеке. Смени време почекај да огладен на 2,5- 3 часа.Кадна вода нетреба да ја вриш губи од минерали само затопли,а пто се лигави ќе вади и заби

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1466
   RE: Адаптирано млеко
18.12.2015 0:12:42   
MamaKiki
gina da ubavo se rastvorase ad vo studena voda user posted image ama toa bese za da trae do sledno utro ako ednas se zatopli ili ako se rastvori vo mlaka voda se rasipuvalo user posted image

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 18.12.2015 19:30:47 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1467
   RE: Адаптирано млеко
18.12.2015 19:33:41   
Felly RR
Дел од дискусијата ја префрлив во темата Ноќно пиење (сок/млеко)

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот MamaKiki)
Непосредна врска до пораките: 1468
   RE: Адаптирано млеко
19.12.2015 12:23:39   
gina
na pakovkana pisuva da se zagree vodata 40-50 stepeni i se stava mleko na taa temperatura da se rastvora i da oladi do 37 stepeni i da mu se dade e sega kolku se oladuva neznam od prilika probuvam na raka da e toplo de ne e zesko e sega go pie i posle se gadi koga ce probam na raka e mlako kon ladno i go stavam siseto vo casa so zeska voda da se postopli i mu go davam sto da pravam user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1469
   RE: Адаптирано млеко
20.12.2015 12:22:59   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: gina

posle se gadi koga ce probam na raka e mlako kon ladno i go stavam siseto vo casa so zeska voda da se postopli

mlekoto ne treba da e mlako kon ladno,se gubi vkusot normalno deka ke se gadi. najdobro ti e da izvries voda i da ja cuvas vo golemo sise koga ke dojde vreme na deteto da mu s e dade mleko samo podgrej ja i dodaj go prasokot.jas odkako deteto ke ogladnese i ke pobarase mleko zovrivav voda pa ja ladev pa dodavav prasok....deteto stanuva razdrazlivo cekajki.potoa ja primenuvav ovaa tehnika koja ti ja kazav i nemase n ikakov problem

(Одговор на членот gina)
Непосредна врска до пораките: 1470
   RE: Адаптирано млеко
20.12.2015 14:05:51   
Hopeful RR
Или во греач за шишенца. Не се евтини, ама мене животот ми се смени откако го земав - во него цело време си стои шишенце, или со вода, или веќе направено млекце на млако накај топло, и таман е спремно за пиење. Ни се расипува, ни ништо. Барав греач за две шишиња, ама кај нас нема, така што го земав тој на Tommee Tippee, ама сите се на ист принцип.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1471
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2015 17:56:44   
Tool
Здраво на сите...Имам едно прашање во врска со промена на ад.млеко.Син ми има два месеци, а веќе месец дена го дохранувам со Хумана највеке до 3дози,но најчесто само навечер за подобро да спие.но после секое давање на ад.млеко ужасно се грчи плаче и неможе да се искака додека претходно со секоја промена на пелената си беше покакано и тогас имаше грчеви но подносливи...не знам дали е во ред да го променам ад.млеко и каково да купам

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 1472
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2015 18:52:23   
marchi

ИЗВОРНА ПОРАКА: Tool

Здраво на сите...Имам едно прашање во врска со промена на ад.млеко.Син ми има два месеци, а веќе месец дена го дохранувам со Хумана највеке до 3дози,но најчесто само навечер за подобро да спие.но после секое давање на ад.млеко ужасно се грчи плаче и неможе да се искака додека претходно со секоја промена на пелената си беше покакано и тогас имаше грчеви но подносливи...не знам дали е во ред да го променам ад.млеко и каково да купам

tocno deka treba da go promenis mlekoto no so konsultacii na pedijatar a ne na svoja raka.

(Одговор на членот Tool)
Непосредна врска до пораките: 1473
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2015 19:59:53   
Tool
Јас и на своја рака почнав да го дохранувам...педијатрите денес се забрануваат до 6месеци само на мајчино велат да биде,а јас бев принудена да му дадам млеко од причина што не се тргаше од цицка,сега кога му давам адаптирано барем спие по 4саати без будење

(Одговор на членот marchi)
Непосредна врска до пораките: 1474
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2015 21:21:44   
Hopeful RR
Јас би ти рекла блазе си ти ако имаш толку многу млеко за да не се трга од цицка... не можам да те обвинам за АД, тоа е твоја одлука, ама мислам дека немаш потреба и дека треба да го оставиш да цица... плус па тоа што не го сака АД-то. Толку мало бебе нема зошто да го тераш да спие по 4 часа, толку му е мешето, мора да се буди за да јаде.

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Tool)
Непосредна врска до пораките: 1475
Страница:   <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  57 58 [59] 60 61   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?