|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Адаптирано млеко
27.3.2009 19:53:32   
mis.
Сите знеме дека најдобра исхрана за нашите најмали е мајчиното млеко.Но некои мајли од било кои причини ги хранат со адаптирано млеко.Кое адаптирано млеко го пие вашето бебе?
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Адаптирано млеко
30.3.2009 14:36:02   
vesna_kr
Mila piese HIP ,toa mi go preporacaa deka bilo dobro. Nemam koristeno drugo adaptirnao mleko.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Адаптирано млеко
25.4.2009 23:03:44   
Ivona
nie isto koristime na HIPP, koe spored mnogu internet informacii e najblisku do majcinoto mleko.dr-kata vo bolnica najprvin ni preporaca pre-HIPP (iako maloto ne e predvreme rodeno i so toa site ne stavi vo cudenej) za potoa da ni preporaca Aptamil (koe e za nijansa poblago). Sepak nie si ostanavme na HIPP i sega koristime HIPP1. Isto taka megu prvite tri e i Nestle.

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Адаптирано млеко
1.5.2009 21:23:00   
Milmer
Nie koristevme NAN na Nestle, i Hipp, no mislam deka najdobro e Humana. Vsusnost sekoe bebe dava odredeni znaci koe mleko ne mu odgovara.Odredeni mleka poradi zbogatenosta so zelezo mozat da im bidat poteski. POZD

(Одговор на членот vesna_kr)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Адаптирано млеко
2.5.2009 11:36:57   
mami
ние користевме Аптамил..некако сите него ми го препорачаа,ама еве на јатрвами малото од него се исфрлаше, па продолжија со Хип..
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Адаптирано млеко
10.5.2009 15:04:43   
sweer mama
nie sme na nan od samiot pocetok.za sreka dobro go prifati i odlicno naprednuvase so nego

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Адаптирано млеко
7.7.2009 3:29:01   
bambi
Jas za kasicki kupiv nan2 i odvratno mi mirisa. Sto da pravam? Neznam dali da i davam kasicki so toa mleko.

(Одговор на членот sweer mama)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Адаптирано млеко
7.7.2009 9:00:22   
mami
бамби скоро сите адаптирани млека мирисаат лошо. Ние користевме Аптамил, 1 не мирисаше, дури и вкусно беше(морав да пробам) ама затоа 2 беше ужас, дури и шишенце ново си купивме...ако имаш некоја пријателка која користи друго адаптирано млеко побарај една доза да ти позајми, види како ке ти оди со него па ако е подобро смени го

(Одговор на членот bambi)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Адаптирано млеко
7.7.2009 9:57:52   
mis.
Јас пред некој ден купив лактовит за подготвување кашички и замислете почна и да го пие иако веќе 4 месеци се мачам да го научам на вештачко млеко бидејќи има потреба од дохрана.Испробавме неколку вида млеко(нан,бебимил,аптамил,новалак) и неколку вида цуцли(силиконски,каучук,од нук,бебинова,чико од оние на дисни па стандардни) и конечно си го најдовме тоа што ни одговара-лактовит.Кој вика оти нејефтиното секогаш не е најдоброuser posted image Штом детето го сака значи е најдобро за него.user posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Адаптирано млеко
24.7.2009 12:20:15   
big_mama817
jas za sin mi go koristev Hipp pocnuvajki od pre do hipp3 i navistina bev mnogu zadovolno a i dr. isto bidejki napreduvase i se razvivase odlicno pa zato i ja go preporacuvam istoto inaku vo sustina nie i porasnavme so hipp adaptiranoto mlekouser posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Адаптирано млеко
24.7.2009 12:46:48   
Natasha5
nie koristime Aptamil i sega za sega dobro go podnesuva

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Адаптирано млеко
27.7.2009 1:39:18   
biljanaM
Воислав до 6от месец пиеше Хумана1,2, а истовремено му давав кашички и сокчиња

_____________________________

Ил смо само ту због рамнотежа меџу звездама.....

(Одговор на членот Natasha5)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Адаптирано млеко
27.7.2009 17:29:25   
ripce
јас покрај доењето еднаш дневно му давам на моето синче адаптирано млеко Хумана, сега сме на 2 зашто има 5 месеци и наутро кашичка исто на Хумана од оние млечните со банана или житарици и (фала му на бога!!!) добро напредува сега е околу 8кг.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Адаптирано млеко
17.10.2009 11:59:43   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

Кога мама од ххх причини неможе повеќе да дои, или нема воопшто млеко или се работи за повеќе бебиња одеднаш се препорачува адаптирано млеко кое е во прашок и се раствора во превриена вода по точно определени мерки. На кутивчетоод секој вид пишува колку вода а колку прашок се става и која комбинација одговара за која возраст. Има најразлични видови на адаптирано млеко. Ние користевме Аптамил и лично сум задоволна и Лука го прифати убаво и супер напредуваше. Она што ме натера да ја отворам темава е тоа што го пишала Твинс- дека помегу две хранења со адаптирано мора да има минимум 2 часа пауза. Ете ова не го знаев, а не ни го кажа ни докторката кога ја прашавме какво да му  купуваме. Немавме проблем бидејќи Лука пиеше една доза па спиеше 3-4 часа па другата, а и веќе бевме почнати со кашички, но има мајки кои од самиот почеток користат адаптирано и незнаат за ова.
какво млеко користевте вие? колку сте задоволни од него и пишете се што мислите дека ке им користи на оние кои своето дете го хранат со адаптирано млеко


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

И ние користиме Аптамил и јас сум задоволна Јана исто така го прифати супер
и не сум знаела дека треба да има разлика од два часа,иако Јана  спие околу 3 часа така да не ми се случило да и дадам оброк порано.Само некогаш ако не го допие млакото а потоа се заиграме,посл 15- 20 мин бара да го допие останатото млеко. 

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

Nie so Marko bevme uste skoro od samiot pocetok so aptamil.pocnavme so aptamil I i mu davav do godinata ..zavrsivme so aptamil III.Toa deka treba da ima pauza najmalku 2 sati e tocno,od pricina sto na  adaptiranoto mleko mu treba min 2 saati da se preraboti vo maloto zeludce..i ako vo meguvreme pie drugo sise  mu pravi tegobi na celudnikot ...i od tamu se javuvaat grcevite kaj bebinjata koi se na adaptirano.Jas na Marko mu davav pravilno i nikogas ne sme imale grcevi ,niti e povrakal...pocnavme od 30 ml pa postepeno mu ja zgolemuvav dozata(taka mi ima kazano dr.Pop-Lazareva -Re-medika)


ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

да да тоа знам дека се почнува со малку па се зголемува дозата според барањата на бебто, но ете нас ниту педијатарот, ниту матичната а богами ни тие во аптека не ни кажаа дека треба да има растојание помеѓу двата оброци. Чудно како мислат дека мајките знаат се

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

јас го дохранував со Хумана, докторката ни беше кажала дека треба да има растојание меѓу двата оброка, и дека свекрва ми работи во вакцинација знаевме... таа постојано ми збореше дека треба да јаде на 2 саата ама јас не јас слушав му давав кога самиот ќе побараше си имаше створено навика точно во = временски интервали бараше да јаде  

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

а да заборавив... на самото пакување си пишува за која возраст колку треба да јаде, во почетокот го дохранував со Хумана 1, сега на 6 месечна возраст му давам 2+

ИЗВОРНА ПОРАКА: anica

а да заборавив... на самото пакување си пишува за која возраст колку треба да јаде, во почетокот го дохранував со Хумана 1, сега на 6 месечна возраст му давам 2+

ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Ej mami fala za temava, mislev da otvoram jas ama izumiv, a bas mi trebaat bilo kakvi informacii za adaptiranoto mleko, posto jas nema da dojam voopsto. Eve i od mene edna molba do site da pisuvaat za svoite iskustva na ovaa tema, bas ke mi bidat od pomos.


< Поракaта ја уредил mis. -- 17.10.2009 12:00:40 >

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Адаптирано млеко
17.10.2009 12:05:06   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

мила па затоа сме тука..иамма неколку практични совети, но да завршам овде па ке ги запишам

ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca25

Ние сме на Hipp 2 веќе 3 месеци.

Цицаше до 5 месеци, а после сама се одби и не сакаше да цица веќе, а и јас немав млеко многу. Јас не знаев дека треба да има 2 саати од едно шише до друго, ама среќа што нина откако ќе исцицаше едно шишенце не сакаше наредните 3 саати да види млеко. Додека цицаше имаше добра столица, но сега откако е на вештачко столицата и е нередновна и многу тврда.

Малце е тешко со адаптираното млеко додека бебенцето е мало и не спие цела ноќ, мачно е станувањето за да се подгрее вода, да се раствори млекото, па да се подолади млекото, а бебушот у меѓувреме плаче. Тоа е негативната работа.


ИЗВОРНА ПОРАКА: Adrijana

Jas si nabaviv elektricen greac, samo stavas voda vo greacot i vo vodata sisenceto so mleko ili voda, i toj ke ja stopli sodrzinata vo siseto i ke ja odrzuva istata temperatura postojano, taka da ke si go namestis na temperatura kolku sto e potrebno za , i segogas imas topla voda za da go rastvoris mlekceto. Jas taka planiram da pravam barem noke kolku da odi se pobrzo, e sega kolku ke se pokaze kako prakticno ke vidime

ИЗВОРНА ПОРАКА: mother 29

jas imav termos i vodata tolku topla kako sto si go pie mlekceto.so poveke sisinja(kolku pati pie vo nokta) ,sterelizirani i isuseni,vnatre ke gi napolnis so mlekoto vo prav(kolku merici pie vo momentot).i drugo sise do tebe za merenje na vodata.i samo sto pocnuva da se budi deteto,(na mene mi stoese seto toa na skafceto vo spalnata od mojata strana)meres vo praznoto sise od termosot voda (kolku ti e potrebno za tolku merici mleko),ja stavas vo veke podgotvenoto sise so mlekoto vo prav,rasklumuvas ubavo i siseto vo usta.jas taka i raat mi bese .koga piese po 3 sisinja,3 spremav i taka do sabajleto ne stanuvav od krevet.
samo bitno e da go pogodis termosot,da ja drzi vodata zagreana cela nok.jas imav nuk i mnogu bev zadovolna.kako ke ja stavev vodata vnatre, do sabajle bese isto topla.

ИЗВОРНА ПОРАКА: mami

ова што ке ви го напишам е од лично искуство, бидејќи Лука на 5-6 месеци почнавме да го дохрануваме со адаптирано
- купете си стаклени шишенца, помалку ке се умириса, бидејќи адаптираното макар кое било мириса ужасно, ние имавме пластично и го менувавме секој месец-два
- набавете си термос. ние спиеме на кат а кујната е долу и сега гледам дека ке ни беше многу паметно ако имавме термос, со водата стоплена колку што треба па сред нок само ставаш вода во шишето со веке подготвена смеса и млекото е инстант готово
- првиот месец на Лука прво му ја превривавме водата па ја чекавме да се олади, после почнавме да купуваме флаширана и само ја затоплував колку што треба и го мешав прашакот
- отвореното пакетче адаптирано млеко треба да се истроши за две недели, после тоа не чини
- иамше уште нешто ама како ми текнува така ке ви пишувам



ИЗВОРНА ПОРАКА: srekna mama

ние од почеток пиевме hippама сега не го сака-незнам зошто,дали не сака цуцла се гади и од силиконска и од каучукова,дали пак му е доволно од мене?Ќе видиме според килажа на вакцина кога ќе одиме.Инаку ние си имавме проблеми со грчеви кога го пиеше тоа млеко.А точно и мене ми кажаа дека е потребно растојание мегу две исхрани-од 3 часа.Сега само цица и ми е многу по лесно.едвај чекам да поочнеме со сокчиња,само незнам дали од 4 месеци,или да чекаме од 5?

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Маца 25 можеби не му одговара адаптираното млеко.Пробај со некое друго можеби ќе му се стабилизира столицата.Ние пробавме со секакви но го фати само лактовит.Немав доволно млеко и имав потреба од дохрана.

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasha5

И ние сме со термос полесно е

ИЗВОРНА ПОРАКА: mis.

Среќна мама тука можеш да добиеш некои корисни искустава со воведување на сокчиња и кашички за прв пат кај башето бебе.КЛИКНИ ОВДЕ





(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Адаптирано млеко
7.12.2009 13:38:10   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: ripce

Добив пп од ANAnate за која мислам дека и била намерата овде да ја напише, но веројатно поради тоа што е нова на рр, наместо како пост овде стигнала кај мене како пп...

MOJATA ANA IMA SKORO PET MESECI I OD PRVIOT MESEC E NA VESTACKO ML.PIE PO 150-180 MLEKO.NAN 1 DALI E TOA DOVOLNO,NEZNAM SE NERVIRAM DA NE NE MI JADE DOVOLNO.MA 4 MESECI TEZESE 6kg.  


(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Адаптирано млеко
24.12.2009 13:45:07   
prusevic_bojana
Se e vo red so toa da se ima rastojanie 2 saata megu obrocite ama mina sekoja doza si ja deli na pola,pred da zaspie ispiva pola,spie najcesto pola saat i si go dopiva ostanatoto mleko.nekojpat ne se dojaduva pa posle eden saat saka uste i i davam.denes polni 4 meseci i nitu ednas nemala grcevi. Imase tvrda stolica ama ja sredivme so cajot na bekutan mnogu go saka zatoa sto e blag.inaku pieme hipp 1 bio odlicno i napreduvame.

< Поракaта ја уредил prusevic_bojana -- 24.12.2009 13:46:21 >

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Адаптирано млеко
24.12.2009 20:19:18   
prusevic_bojana
Ve molam za sovet? Mina  piese hipp 1 bio i na nego e napomenato deka e od organsko poteklo, poslednive dva dena nemase nikade pa vo apteka mi dadoa hipp 1 probiotik, i ne e napomenato deka e od organsko poteklo. od hipp bio imase tvrda stolica a sega od ova e dobro, koe da prodolzam da i go davam.Vo apteka mi vikaat deka sostavot e ist samo vo ednoto imama dodadeno probiotik za polesno varenje.Dobro gi prifati i dvete ne napravi nikakva razlika, samo me buni toa so organskoto poteklo valjda ne genetsko modificirano pa za detska hrana se raboti neli?

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Адаптирано млеко
24.12.2009 20:42:26   
pacuvce
Nie go koristime Hipp 1 probiotikot i toa po prporaka na pedijatar,zatoa sto navodno od nego nema da ima problemi so grcevi...I navistina e taka...Imame 4 meseci a dosega voopsto ne sme imale nikakvi grcevi...Taka da ne se sekiraj,mlekoto e odlicno...Normalno ne e kako majcinoto,ama e odlicna zamena...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Адаптирано млеко
24.12.2009 21:27:08   
melody
Nie go koristime aptamil 1 imam uste malku i ke pocneme so aptamil 2 .Vo Turcija go smetaat za najblisku do majcinoto i gledam sekoja vtora majka ovde go dohranuva bebeto so nego.Moe licno mislenje e deka e premnogu blago ama jas ne se prasuvam tuka neli?Kerka mi go saka taka taka,a sega koga veke pocnavme so kasicki i sokcinja pie od sabajle okolu 60 ml i vecer pred spienje 90 ml i toa e se  i da vi kazam mnogu sum srekna zosto srce me boli koga i go davam.

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Адаптирано млеко
24.12.2009 23:40:14   
prusevic_bojana
E fala pacufce, jas se sekirav da ne i napravam problem vo stomaceto.pozdrav

(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Адаптирано млеко
25.12.2009 10:30:31   
mis.
ИЗВОРНА ПОРАКА: prusevic_bojana

Ve molam za sovet? Mina  piese hipp 1 bio i na nego e napomenato deka e od organsko poteklo, poslednive dva dena nemase nikade pa vo apteka mi dadoa hipp 1 probiotik, i ne e napomenato deka e od organsko poteklo. od hipp bio imase tvrda stolica a sega od ova e dobro, koe da prodolzam da i go davam.Vo apteka mi vikaat deka sostavot e ist samo vo ednoto imama dodadeno probiotik za polesno varenje.Dobro gi prifati i dvete ne napravi nikakva razlika, samo me buni toa so organskoto poteklo valjda ne genetsko modificirano pa za detska hrana se raboti neli?

Мислам дека треба да му го даваш онаа кое детето најубаво го прима без да има некоја реакција од него.И самата кажа дека од Hipp 1 bioима тврда столица а од пробиотикот е се ок,доволна причина за да продолжиш со Пробиотикот.

(Одговор на членот prusevic_bojana)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Адаптирано млеко
25.12.2009 12:15:53   
Adrijana
Nie sme na Humana 1, super napreduva, imase nekoi grcevi pri krajot na 1 mesec, ama za dve nedeli i se smirija, pie mleko na 2ipol do 3 casa, pocnavme so 30 ml, pa kacivme na 50, pa na 100 sega momentalno pie po 140ml.

_____________________________



(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Адаптирано млеко
25.12.2009 12:21:22   
pacuvce
Mislam deka site vestacki mleka se praveni spored priblizna formula,ama na krajot na kraistata koga pedijatarot ke vi kaze so koe mleko da go hranite,nie toa go zemame zdravo za gotovo i nema mrdanje...Sakam da kazam deka verojatno bilo koe od ovie mleka da im dademe na nasite bebusi,tie ke go prifatat...Normalno,potrebna e adaptacija...

A ti Adrijana,voopsto nemase mleko ili...Mene mi se izgubi posle tri nedeli,a prvoto dete go doev 8 meseci...

_____________________________

Love is in the air

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Адаптирано млеко
25.12.2009 12:27:33   
Adrijana
ИЗВОРНА ПОРАКА: pacuvce

Mislam deka site vestacki mleka se praveni spored priblizna formula,ama na krajot na kraistata koga pedijatarot ke vi kaze so koe mleko da go hranite,nie toa go zemame zdravo za gotovo i nema mrdanje...Sakam da kazam deka verojatno bilo koe od ovie mleka da im dademe na nasite bebusi,tie ke go prifatat...Normalno,potrebna e adaptacija...

A ti Adrijana,voopsto nemase mleko ili...Mene mi se izgubi posle tri nedeli,a prvoto dete go doev 8 meseci...



I jas se slagam so ova, eve posle Nova god ke premineme na laktovit, poeftino e, a nisto ne mu fali, jas sum so laktovit porasnala, pa eve ok sum.

_____________________________



(Одговор на членот pacuvce)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?