|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2014 17:04:15   
nataly86
Мајки ме интерсира со каква вода го приготвувате АД млекото? Јас го приготвувам со вода од чешма превриена..грешам?? Инаку сме на Пре Нан и пиеме 45мл на оброк...

(Одговор на членот cacisk)
Непосредна врска до пораките: 1376
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2014 17:15:03   
Karma
nataly86 moite prijatelki go prigotvuvaat isklucivo so flasirana voda jana, gorska ili ladna preporacano e od pedijatri..no negledam problem ako koristis prevriena...neka spodelat i drugi rr mislenje ...

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1377
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2014 21:06:57   
Melanija RR
Ние до 6м вриевме од чешма,после затоплував Ладна.Немој многу да ја превриваш може парченца да се направат.Само стопли умерено и лади,најдобро во термос чувај да речеме за 2 оброка,не долго време.Од сегаш гледна точка мислам дека требаше од старт со некоја купечка вода.Ја пие Ладна и баш сака да ја пиеuser posted image

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот Karma)
Непосредна врска до пораките: 1378
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2014 23:00:29   
Felly RR
Натали, никако не е грешка што користиш превриена вода од чешма. Исто користевме и ние, макар што тоа беше пред 4 годиниuser posted image предноста на купечка вода е што не мораш да ја превриваш, туку само да ја затоплиш до посакуваната температура, па побрзо можеш да го приготвиш оброкот, макар што според мене не е некоја голема разлика.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1379
   RE: Адаптирано млеко
5.9.2014 23:45:42   
Ilina87
И јас користев и сеуште користам превриена вода од чешма. Не е никаков проблем. Мој совет да си превриеш поголема количина на пример две шишиња од литар и пол и да ти бидат спремни кога ќе ти затребаат, само да ја затоплиш водата и готово е млекото.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1380
   RE: Адаптирано млеко
6.9.2014 10:28:00   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: nataly86

Мајки ме интерсира со каква вода го приготвувате АД млекото? Јас го приготвувам со вода од чешма превриена..грешам?? Инаку сме на Пре Нан и пиеме 45мл на оброк...



Јас користев флаширана вода "Ладна".Само ја притоплував и имавме експрес оброкuser posted image

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1381
   RE: Адаптирано млеко
6.9.2014 12:27:27   
nataly86
.одлучив да си продолжам со превриена вода од чешма си ја ставам во термос и за неколку оброци имам експрес спремно...
Благодарам искусни мајкиuser posted image

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1382
   RE: Адаптирано млеко
6.9.2014 13:16:13   
Melanija RR
Само сакам да предупредам на можноста дека некогаш во превриената вода по стоење во чаша,термос може да се видат партали како бигор.ВНИМАВАЈТЕ

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1383
   RE: Адаптирано млеко
15.9.2014 15:41:05   
nataly86
Мајки досега бевме на ПРЕ Нан...ете уште пола кутија..сакам да продожам со Аптамил ( некако зелен измет и запек им се јавува претпоставувам од млекото) е сега дали аптамилот да го воведувам полека по еден оброк на ден или наеднаш да прекинам со едно да почнам со друго...искуства ве молам

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1384
   RE: Адаптирано млеко
15.9.2014 20:21:00   
Melanija RR
Повеќето АД млека знаат да даваат запек,но тоа е и до развитокот на цревцата ,варењето на граната.Ние сме на НАН сега и на НАН 3 стигнавме и одсекогаш Чај бекутан за новороденче и мака со столица баш никогаш не сме имале проблем.Ад млеко треба постепено мислам дека беше еден оброк едно друг друго млеко ,НО не сум сигурна.Бидејќи сте мали најдобро консултација со педијатар.

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1385
   RE: Адаптирано млеко
15.9.2014 20:24:33   
Ilina87
Nataly86, подобро е постепено да го заменуваш млекото, на пример утре едно шише аптамил, другите од старото млеко, наредниот ден зголеми на 2 шишиња аптамил итн. Јас исто наеднаш му го сменав млекото од Hipp на Humana и доби запек неколку дена, а и многу ми повраќаше.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1386
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2014 14:21:58   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: nina_nina

дали на вашето бебе му давате адаптирано млеко и дали имаате проблеми и кои и се тие најчесто? на пример ме интересира на колку време го променувате мелкото дали тоа е доам после едно две доења или чекате еден два дена и слично? на пример ние користивме хип органик ни направи многу запек па после тоа хип комбиотк па после неколку денови почна да повраќа многу па земавме анти руфлекс па тој ни направи многу пролив и веќе стварно незнам што да ддадеме ако некој има вакво искуство нека пише поздрав



_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1387
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2014 14:39:38   
deluxe
Jas ne cekav da pomine nekoe vreme za far go smenam ad mlekoto.Stom ke zaprimetev deka ne mu odgovara(povraka,proliv,zapek)go menuvav. Toa mozes da go zabelezis of 2-3 dena koristenje. Jas bev najzadovolna od NAN1 samo toa decata mi go prifakaa bez problem i bez reakcija.Inakuy od Hip,Humana, Laktovit od site povrakase vo mlazevi i imase g
rcevi

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1388
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2014 17:31:52   
Melanija RR
Токму од примери во фамилија и моето синче од старт е на НАН еве веќе на НАН 3.Штом не одговара треба да се смени, не треба баш наеднаш но што толку лошо реагира тогаш смени.Велат Аптамил и НАН се најприфатливи за бебињата

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1389
   RE: Адаптирано млеко
2.10.2014 17:45:47   
nataly86
Ние бевме на пренан па сега на аптамил супер ги поднесуваат...

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1390
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2014 10:25:26   
kopche
Majki, mislam da go smenam mlekoto posto ne mu odgovara na deteto. Vie sami li resivte ili prvo go prasavte pedijatorot?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1391
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2014 10:42:53   
Aleksx2Leon

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Majki, mislam da go smenam mlekoto posto ne mu odgovara na deteto. Vie sami li resivte ili prvo go prasavte pedijatorot?

moe mislenje e deka ne sekogas treba da se oslonis na mislenjata na pedijatarot bidejki mnogu cesto toa sto medicinski e potvrdeno ne se pokazalo kako prifatlivo od strana na user posted image barem vo nasiot slucaj, jas za odredeni raboti kako ishranata na primer se vodam po intuicija, taka da kupi si adaptirano mlekce i probaj vo pomala kolicina kako ke go prifati,ako mu odgovara prodolzi ako ne ke go smenis...user posted image

(Одговор на членот kopche)
Непосредна врска до пораките: 1392
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2014 10:54:43   
AneLav RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Majki, mislam da go smenam mlekoto posto ne mu odgovara na deteto. Vie sami li resivte ili prvo go prasavte pedijatorot?

Зами си сама и не го прашувај педијатарот, тие обично рекламираат некоја фирма. Како на пример ХИп во болница го препорачуваа. А на Хип толку често му се менува формулата што може еднаш да е ОК а после да не го сака бебето. Јас израснав близнаци со Аптамил тоа има најмалку непријатен мирис од другите млека и ептен добро напредуваа.До 9 месеци го пиеја. Тоа е моја препорака.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот kopche)
Непосредна врска до пораките: 1393
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2014 11:25:27   
Defne90 RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kopche

Majki, mislam da go smenam mlekoto posto ne mu odgovara na deteto. Vie sami li resivte ili prvo go prasavte pedijatorot?

Se soglasuvam i jas so mislenjata pogore.Znaci i ti sama gledas sto mu odgovara na bebeto a sto ne.Ni jas ne sum se vodela mnogu mnogu po preporakite na pedijatarot ni za vestackoto mleko ni za bilo sto drugo.Inaku jas na mojot sin mu davav Nan.Zadovolna bev od taa formula,deteto navistina mi napreduvase.E sega sekoe dete razlicno reagira na razlicno mleko.Probaj smeni mu ja formulata sto mu odgovara za vozrasta i toa samoto ke si pokaze dali mu odgovara ili ne.Pozdrav.user posted image

_____________________________

Motherhood is a forever love story...Enjoy every minute and treasure it!

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1394
   RE: Адаптирано млеко
2.12.2014 15:11:30   
caciana
Vnuka mi e primer za dete porasnato so AD mleko. Maki macevme dodeka da go pogodime mlekoto , zatoa sto postojano imase zapek i grcevi vo stomakot. Povrakase vo mlaz od Hipp combiotik i Humana.Potoa so Nan1 se sredi,ama maki imase duri se navikna. user posted image

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1395
   RE: Адаптирано млеко
9.1.2015 20:20:15   
lina8
Nie SME na humana imame 13 dena ama imame zapek,koe adaptirano da go zemam Sega?mi go preporacaja Novalak so specijalna formula za doencinja koi imaat zapek sto mislite vie?

(Одговор на членот caciana)
Непосредна врска до пораките: 1396
   RE: Адаптирано млеко
9.1.2015 22:12:59   
Melanija RR
lina8 АД млеката знаат да создадат запек но сепак е индивидуално и се уште е мало.Не се менува веднаш може и друго да создава запек.Колку дена трае?Прво консултација со педијатар ако е потребно како постепено да го смениш.
Моето е на НАН од раѓање со никакви проблеми со столицата а грчеви докај 30ти ден

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1397
   RE: Адаптирано млеко
10.1.2015 13:52:07   
lukajana RR
Lina8 а дали даваш вода? Ако е на ад мора малку и вода да му даваш,плус твоето е многу мало уште не му се навикнал организмот на промените,почекај малку па ако и понатаму има запек смени го.Јас за првото сум давала Hipp и немавме никаков проблем а на некои бебиња не им одговара затоа ке те води бебето за секоја одлука поврзана со него.Поздрав

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1398
   RE: Адаптирано млеко
29.1.2015 17:27:59   
lina8
MAJKI na 1 mesecno bebe po kolku ml mleko mu davate (adaptirano),samo natakvo sme ne cica. doktorkata mi veli po 60 ml da prodolzam ama vo posledno mi bara na 2 sati namesto na 3 i si mislam mu e malku sto mislite vie?

(Одговор на членот lukajana RR)
Непосредна врска до пораките: 1399
   RE: Адаптирано млеко
29.1.2015 18:33:16   
lukajana RR
Lina8 sekoe bebe ima svoi potrebi za hrana toa sto ti kazala pedijatarkata e prosek ama ti ke se rakovodis po potrebite na tvoeto bebe.Probaj da mu napravis 90 ml i vidi dali ke gi ispie i posle kolku vreme ke bara pak i taka ke zgolemuvas nemoj da se rakovodis po kniga deteto ke ti bide vodic.pozdrav

(Одговор на членот lina8)
Непосредна врска до пораките: 1400
Страница:   <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  54 55 [56] 57 58   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?