|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
14.11.2013 22:29:05   
Snowhite RR
Ако се работи за 30-40 мин можеш малку да го притоплиш и да и го дадеш истото, ќе го ставиш шишето во топла вода и така ќе го стоплиш. Така може и до 2 часа стоено да и даваш, ама најдобро во фрижидер да го ставиш

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1351
   RE: Адаптирано млеко
22.11.2013 19:06:44   
lekokrila
ima li nekoj koristeno humana anti colic,od utre pocnuvam so takvo da ja hranam maleckata zato sto veke napolni 2 meseca i seuste ima jaki grcevi moze li nekoj da me posovetuva dali ke pomogne ili vopsto da ne go menjavam zatoa sto e duplo poskapo od humana 1 i dali ke mozam posle 3 mesec povtorno da se vratam na humana 1(mozno li e pak da se povtorat grcevite?)

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1352
   RE: Адаптирано млеко
25.11.2013 18:10:54   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

ima li nekoj koristeno humana anti colic,od utre pocnuvam so takvo da ja hranam maleckata zato sto veke napolni 2 meseca i seuste ima jaki grcevi moze li nekoj da me posovetuva dali ke pomogne ili vopsto da ne go menjavam zatoa sto e duplo poskapo od humana 1 i dali ke mozam posle 3 mesec povtorno da se vratam na humana 1(mozno li e pak da se povtorat grcevite?)


Лекокрила доколку бебчето има грчеви кои со ништо не се смируваат(чаеви,капки) пробај со тоа АД млеко.Но што е со твоето млеко?? Колку што се сеќавам го доеше бебето?дали само за да ги смирите грчевите земаш анти колики Ад млеко??
Сепак мој совет ти е доколку бебчето си цица и има доволно млекце ,да не му даваш АД млеко,сепак пробај со Еспумисан капки,Пролајф или сл.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1353
   RE: Адаптирано млеко
27.11.2013 15:57:41   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: deluxe RR


Лекокрила доколку бебчето има грчеви кои со ништо не се смируваат(чаеви,капки) пробај со тоа АД млеко.Но што е со твоето млеко?? Колку што се сеќавам го доеше бебето?дали само за да ги смирите грчевите земаш анти колики Ад млеко??
Сепак мој совет ти е доколку бебчето си цица и има доволно млекце ,да не му даваш АД млеко,сепак пробај со Еспумисан капки,Пролајф или сл.

deluxe zatoa sto bebcevo ne sakase nikako da fati cice i morav da se odmolzuvam za da ja hranam fativ mastit i nekolku pati kaciv 39 temperatura poradi sto primav inekcii garamicin za da ne stasam do hiruska intervencija..i taka od nigde nikade mlekoto sekna a imav 2 deca da dojdam..:/ inaku sega martina e dobra se navikna na ad mleko i grcevite se namalija i davam i sub simplex kapki koj isto taka mn ni pomogaat

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1354
   RE: Адаптирано млеко
29.11.2013 14:00:06   
mama i dora
Lekokrila,nemam iskustvo so humana,no mozam da ti go preporacam hipp comfort,toa e relativno ad kaj nas go nema sekade,jas od zegin i od eurofarm go kupuvam,na naseto bebule mnogu mu gi namali grcevite,samo sega prtka povekje:)
nie sme na dohrana od prv den,nemav dovolno mleko i mi padna vo kilaza(sega imame 7.5 nedeli).prvo koristevme pre hipp,ama mnogu imase grcevi,ne pomagaa ni colief ni espumisam,sega so ova ad e podobro.ni go preporaca pedijatar.
razmisli si i odluci,ako ti se menuva mleko probaj:)
pozdravce

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1355
   RE: Адаптирано млеко
2.12.2013 15:15:14   
busgirl
Здраво на сите мамички на форумов.

Јас сум нова членка но ве читам поодамна. имам мало девојченце - денес сме веќе 26 дена user posted image , на адаптирано млеко сме (хумана 1) и малку чајче, од хумана исто.
Имаме проблем со гасовите (малце ми е лакомка па голта воздух кога јадеuser posted image ) а последнава недела почнаа и грчевите многу да ни прават проблем.Чајчето и еспомисанот не ни помагаат. Ни кажаа дека оризовата вода смирувало од грчеви (јас сум од прв ден растена на оризова вода и сум немала грчеви) ама не можам да најдам рецепт. Дали некоја од вас има искуство со давање оризова вода, на која возраст и доколку го знае рецептот да го сподели.

Можеби не го погодив местото за поракава (имате др тема за ова) ама сепак ви благодарам.

Поздрав

(Одговор на членот mama i dora)
Непосредна врска до пораките: 1356
   RE: Адаптирано млеко
2.12.2013 19:07:35   
sandriana RR
busgirl, твојот пост го префрлив во соодветната тема Грчеви кај бебето - колики.

_____________________________

***I'd rather be honest than impresive***

(Одговор на членот busgirl)
Непосредна врска до пораките: 1357
   RE: Адаптирано млеко
5.12.2013 16:24:20   
lekokrila
мамички јас на моето бебче кое има 2 месеци и една недела му давам хумана анти колик на секој 3 до 3 ипол саата но најчесто пие по 80/90 моментално тежината и е 5 и 360г се плашам дека не ми напредува добро ве молам кажете ми како да ја натерам да јаде повеќе на опаковката од ад млеко пишува дека после 8 недела треба да пие по 130 на секои 4 часа но како? user posted image

(Одговор на членот Leonida)
Непосредна врска до пораките: 1358
   RE: Адаптирано млеко
5.12.2013 16:37:25   
deluxe

ИЗВОРНА ПОРАКА: lekokrila

мамички јас на моето бебче кое има 2 месеци и една недела му давам хумана анти колик на секој 3 до 3 ипол саата но најчесто пие по 80/90 моментално тежината и е 5 и 360г се плашам дека не ми напредува добро ве молам кажете ми како да ја натерам да јаде повеќе на опаковката од ад млеко пишува дека после 8 недела треба да пие по 130 на секои 4 часа но како? user posted image



И јас ја имав оваа дилемаuser posted image user posted image се водев од табелата на на Ад млекото.Син ми пиеше редовно помалку од неговата возраст,а јас упорна мора да пие колку што пишува user posted image и на крај го истурав остатокот.Тука нема правила,води се од потребата наuser posted image бидејќи тие табели се правени според некои статистики каде се испитувани повеќе бебиња.Многу е важно бебето да си биде смирено,да си биде задоволно,доколку е гладно тоа самото ќе си каже,нормално ќе плачи.На контрола следи му ја килажата како напредува,и со помош на педијатар ќе ти се разјасни како и колку напредуваuser posted image Поззз

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1359
   RE: Адаптирано млеко
5.12.2013 21:31:55   
Melanija RR
lekokrila ако месечно се попрва околу 700-800грама таман е,ние на 3,5 месеци сме 6 кг ,нема што да те грижи.Ние сме на НАН и табелата игнорирај ја па на 3-4 месеци писува 5 пати да јаде по 180мл тоа нема шанси нека јаде 7 пати по 120мл.
М упорни си јаде на 2 саати и што да му правам ,матичната вика добро си напредува нема што тука,од 2, 5 месеци јадеме по 100мл и еве уште нема шанси да го силиш на 130 мл па уште да чека 4 часа.


_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 1360
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2013 14:22:16   
novopecena
jas koristam hipp combiotik 1 ama nikola ima mnogu grcevi pa mi rekoa deka moze da e od hipp a maticnata mirecde da ne go menuvam zosto dobro mu godelo na deteto super napreduvalo a grcevite bile normalni do 40 dena ama eve 42 pak gi ima.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 1361
   RE: Адаптирано млеко
6.12.2013 17:57:04   
deluxe
Новопечена(мајка) грчевите се нормална појава,до некаде се предизвикани од млекото,до некаде се дел од процесот на развивање на дигестивниот систем.Тие може да траат до крајот на 3тиот месец наuser posted image не очекувај преку ноќ да се средат.Доколку Хипп комбиотик му одговара,и бебуш си напредува,не го менувајте и доколку грчевите се во рамките на нормалата.

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот novopecena)
Непосредна врска до пораките: 1362
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2013 13:25:25   
lekokrila

ИЗВОРНА ПОРАКА: Melanija RR

lekokrila ако месечно се попрва околу 700-800грама таман е,ние на 3,5 месеци сме 6 кг ,нема што да те грижи.Ние сме на НАН и табелата игнорирај ја па на 3-4 месеци писува 5 пати да јаде по 180мл тоа нема шанси нека јаде 7 пати по 120мл.
М упорни си јаде на 2 саати и што да му правам ,матичната вика добро си напредува нема што тука,од 2, 5 месеци јадеме по 100мл и еве уште нема шанси да го силиш на 130 мл па уште да чека 4 часа.


melanija ti na tvoeto bebence mu davas na sekoj 2 casa od ad mleko ili loso razbrav? ja si razmisluvam da pocnam da i davam na sekoi 2 casa zatoa sto fazla od 100 ml ne pie a i nemoze da doceka do 3 casa kenka gi stava racete vo usta go plazi jaziceto ocigledno e deka e gladna a i plus mnogu tvrda stolica ima i kaka na 2 dena ednas.. po forumive citav deka tvrdata stolica mozno e i da bide rezultat na glad... se nadevam deka nema da i se zgolemat grcevite zatoa sto se uste gi ima...pa ako ima nekoja majka sovet neka pise :)

< Поракaта ја уредил lekokrila -- 21.12.2013 13:28:29 >

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1363
   RE: Адаптирано млеко
21.12.2013 15:26:38   
Melanija RR
lekokrila точно јадеше на секои 2 часа се до скоро 4 месеци,но последнава недела заспива подоцна меѓу две јадења па само му се помери на 2,5 -3 часа.Е супер ама мл не се зголемија па пак сме на 120мл.
Во однос на грчеви ги имаше до кај 50 -60 дена од тогаш ништо,а иако викаат дека бебињата што се на АД имаат проблем со столицата кај нас не е така еве за 4 и нешто месеци се има случено само еден ден да некака.
Твоето бебче колку има и на млеко бевте?

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот lekokrila)
Непосредна врска до пораките: 1364
   RE: Адаптирано млеко
23.12.2013 0:20:04   
Defne90 RR
lekokrila moito pogolemo since bese na ad jas mu davav nan na sekoi dva do tri casa prvite tri cetiri meseci.I toj kako bebe ne mi se slucuvalo da ima tvrda stolica sekogas navreme si kakase.Maloto mi cica no prvite tri cetiri meseci tvrda stolica ne ednas vo dva dena tuku ednas vo pet dena.No potoa si se sredi so kakanjeto i sega nemame problem.Mislam deka toa zavisi od samiot organizam dali ke bide tvrda stolicata a ne ot toa dali bebusot e na ad ili cica.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1365
   RE: Адаптирано млеко
23.12.2013 0:22:33   
Defne90 RR
Jas nekade imam procitano deka zelenata stolica e pokazatel deka bebusot mozebi e gladen a za tvrdata stolica sepak mislam deka toa si e do samiot organizam na deteto.Inaku mislam deka e ok da i davas na sekoi dva casa ako ti bara sekako.

(Одговор на членот Defne90 RR)
Непосредна врска до пораките: 1366
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2014 22:50:12   
Ilina87
Мајки, Ве молам за информација. Од самиот почеток сме на адаптирано млеко HIPP combiotik, прво HIPP combiotik 1 до 6 месеци, па 2 од 6 месеци. Сега имаме 10 месеци и планирам до година да му давам адаптирано млеко. Прашањето ми е дали да преминам на 3ка или да продолжам со 2? Од кога се дава 3 или тоа е за после годината?

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1367
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2014 8:15:35   
Neurotoxin RR
Со двојка ќе одиш до една година, само можеш количински да зголемиш според даденото упатство и според барањата на детето, а 3 се воведува по првата година. Заради зголемените алергиски реакции се повеќе советуваат до 2 години да се пие адаптирано млеко, но бидејќи сум во овој бизнис :) сметам дека тоа е повеќе маркетинг, но не тврдам :)

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1368
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2014 8:20:02   
Tatsi
Na kutijata na Hipp 3 pisuva deka e za posle 10 meseci, no mene pedijatar me sovetuvase do 1 god da davam 2, pa posle da preminam na Hipp 3.
Jas na pocetokot, koga mu go zamenuvav 2 so 3, nekolku dena gi mesav, t.e pola od 2-kata, pola od 3-kata, dodeka se navikne.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1369
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2014 16:35:15   
Ilina87
Ви благодарам. Мене ми беше останато во сеќавање дека од 10 месеци треба да се почни со 3-ка, некој од докторите на советувалиште ми имаше кажано, ама пред некој месец. Сега затоа сум со прашалници user posted image . Сепак ќе си продолжам со 2ка до година, а за потоа ќе видиме.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 1370
   RE: Адаптирано млеко
17.8.2014 0:04:33   
M*O*N*A
Nie ziveeme vo Avstrija, kerka mi ima 3 i pol meseca i e na AD mleko. Po preporaka na pedijatarot sme na PRE Hipp bio combiotic. Ovde e praksa decata do 1 godina da pijat PRE mleko, bidejki smetaat deka toa bilo najslicno po sostav do majcinoto mleko, a ostanatite mleka( 1,2 itn) sodrzele poveke sekeri pa toa doveduvalo do gojaznost kaj decata. Kaj deca na AD mleko preporacuvaat da se pocne so kasicki po 17 nedela, i da ne se davaat prvo sokcinja kako sto e preporaka vo MK, tuku vednas da se dava kasicka bidejki se na mislenje deka ako deteto pocne so sokcinja ke se navikne na niv i potoa poslabo ke jade pocvrsta hrana

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 1371
   RE: Адаптирано млеко
26.8.2014 17:23:14   
nataly86
Дали има некоја мајка која дои и е бебчето плус на АД млеко?ме интересира како ги огранизирате оброците? нас утре планираат да не пуштат од болница таму се 1 месец и пијат формула некоја нивна, јас одржував цело лактација па сега незнам како да се огранизирам..кога цицање кога ад млеко и на колку сати размак...

(Одговор на членот M*O*N*A)
Непосредна врска до пораките: 1372
   RE: Адаптирано млеко
26.8.2014 22:14:21   
Melanija RR
За паралелно мајчино и АД немам искуство.Ад се практикува на 3 часа но мојот пиеше по помалку на 2 часа.Самото бебе си наметнува темпо кога е гладно

_____________________________

3год= 8 кломифен,лапаро-хистеро, полупроодни јајцеводи,
3 IUI =/, без терапијаuser posted image август 2013г.
user posted image Бакнежот е генијален трик,дизајниран од страна на природата за да го запре зборувањето кога зборовите стануваат непотребни

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 1373
   RE: Адаптирано млеко
27.8.2014 16:59:22   
Felly RR
Натали, ние бевме на тој принцип - комбинирано = доење со АД. Најпрво ја доев, и веднаш по доењето и нудев АД млеко.Ќе им спремиш прво некоја поголема количина на млеко, на пр. 80 мл и на неколку пати така, ќе видиш отприлика колку можат да испијат, па таа количина ќе им ја нудиш после подој. И со тек на време ќе им зголемуваш.
Значи доење+АД си доаѓа како еден оброк, и бидејќи ќе им даваш и АД, да има поминато барем 2,5 саати меѓу оброците. Сепак и тие сами ќе ти покажат дали се гладни или не - дали се плачливи, раздразливи или пак откако ќе ги надоиш си заспиваат и се мирни.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Melanija RR)
Непосредна врска до пораките: 1374
   RE: Адаптирано млеко
30.8.2014 13:56:58   
cacisk
Бидејќи сеуште се измолзувам и и го давам тоа млеко преку шише комбинирам 3-4 пати мое млеко-еднаш АД. Може да се случи и преку ден воопшто да не и дадам АД, зависи како имам млеко, и дали имам време да се иззмолзам( ако заспие) 1 голема кутија АД ми трае околу 3 недели

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1375
Страница:   <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  53 54 [55] 56 57   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Цуцла.
пеперутка16

До кога вашето дете имало цуцла?