|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 9:23:17   
Maris
AneLav jas ne se slozuvam so toa sto go kazuvas, bidejki momentalno sme na Nan i super mi napreduva deteto i go obozava mlekoto, a bidejki sum na mesto kade sto se prodabvaat mleka, majkite se krstat vo Hip Combiotic od sto bilo dobro. Nema nikakvi nesakani reakcii. A od Aptamil cesto imaat zapek i nisto zelezo pa baraat alternativa. Bebeskata hrana pominuva niz mnogu kontroli za da ja ima na pazar so los kvalitet. Ne e ova prasok za perenje...
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Јас на бебушиве им давам Аптамил и само тоа било со иста формула било каде во светот да го купиш, другиве поготово Хип било катастрофи за југоисточна Европа. Мислам срамота ние божем сме стоки па различни формули ни прават. Затоа се решив за Аптамил, а и супер го прифатија, на првиот систематски по 1 кг се поправени.


(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1051
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 9:28:11   
AnnaMolly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Бебемил е хрватко мислам,овде во Мк има само Бебемил 1 и Бебемил2 .Ние го користевме Бебемил џуниор,ама пошто го немаше во МК земавме Нестле џуниор и тоа не мерисаше лошо.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

A civo e toa bebemil?...na user posted image ne mu mirisa, ama ne saka ni da go pie, i nekako mnogu gusto vo sporedba so majcinovo mu doagja izglea user posted image




инаку, Бебимил и Лактовит ги произведува иста фабрика, така да мислам дека се исти млека (нормално, по малку можеби се разликуваат). Само што цената на Бебимилот е повисока од таа на Лактовит.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1052
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 9:37:28   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR


ИЗВОРНА ПОРАКА: kikicka RR

Бебемил е хрватко мислам,овде во Мк има само Бебемил 1 и Бебемил2 .Ние го користевме Бебемил џуниор,ама пошто го немаше во МК земавме Нестле џуниор и тоа не мерисаше лошо.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

A civo e toa bebemil?...na user posted image ne mu mirisa, ama ne saka ni da go pie, i nekako mnogu gusto vo sporedba so majcinovo mu doagja izglea user posted image




инаку, Бебимил и Лактовит ги произведува иста фабрика, така да мислам дека се исти млека (нормално, по малку можеби се разликуваат). Само што цената на Бебимилот е повисока од таа на Лактовит.

isto i Nan i Nativa gi proizveduva Nestle se razlikuvaat samo vo cena Nan e 400 g 380 den, a Nativa e 400 g 185 den
inaku posle maka sto vidovme so hipp( zapek, povrakanje, nepienje, zeleno kakanje) sega veke 2 ipol meseci sme na Nativa e se e vo red nemame nikakov problem.
a vo prethodnite postovi vidov deka nekoj pisuvase Aptamilot bil ist sekade ne e tocno, koga sakav da go menam hipp vo aptaml cepkav niz net i vo edna zabna sto dojdovme za aptamilot cudo nevideno. imeno aptamilot sto go proizveduva orignalnata firma ima Aptamil 1 ( 0-4 meseci) Aptaml 2 ( 4-6 meseci) i Aptam 3 ( 6+) ova mleko e namenoto za pazarite na Amerka , Avstralija , Anglija i slicni pogolemi zemji, a dodeka ova kaj nas ..............
pa sega vidite dali ima razlika a i jas mislam deka site ad meka se isti samo vo cenata i imeto se razlikauvaat

_____________________________



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1053
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 9:43:21   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Јас на бебушиве им давам Аптамил и само тоа било со иста формула било каде во светот да го купиш, другиве поготово Хип било катастрофи за југоисточна Европа. Мислам срамота ние божем сме стоки па различни формули ни прават. Затоа се решив за Аптамил, а и супер го прифатија, на првиот систематски по 1 кг се поправени.


Јас не се согласувам со ова ама ич. Аптамил кај нас се продава во две варијанти, на едното (поубавото) пишува само на германски и македонски, и каде што е втиснат рокот на употреба има бело квадратче и таму е пишан рокот. На другото што е почкарт пишува и на бугарски и датумот е втиснат директно на кутијата. Млеката се различни скроз по структура, па и вкус, а тоа првото (поубавото) сум го нашла само 2-3 пати во 1 година, сегде се продава ова второво.


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1054
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 11:38:24   
Junona

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

Тоа што не ви се погодило ниедно АД е една работа,да тврдиш дека сите АД млека се исти е нон -сенс.Штом си ги купила сите АД млека на пазарот, требало да прочиташ состав и количина на состав ,да споредиш и ке видеш дека сите се различни.или да консултираш фармацевт.Сигурно не пишуваат состав од ракав производителите.Тие млека се строго контролирано,посебно на европскиот пазар.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1055
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:11:06   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

Тоа што не ви се погодило ниедно АД е една работа,да тврдиш дека сите АД млека се исти е нон -сенс.Штом си ги купила сите АД млека на пазарот, требало да прочиташ состав и количина на состав ,да споредиш и ке видеш дека сите се различни.или да консултираш фармацевт.Сигурно не пишуваат состав од ракав производителите.Тие млека се строго контролирано,посебно на европскиот пазар.


И јас се согласувам...башка што...не знам бе како еден педијатар би имал процент од АД млеко?? мислам како ќе знаат дистрибутерите дека баш она препорачува и баш заради неа е покачена продажба??

уставри што знам...ваљда се е можно а?


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1056
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:29:48   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

Тоа што не ви се погодило ниедно АД е една работа,да тврдиш дека сите АД млека се исти е нон -сенс.Штом си ги купила сите АД млека на пазарот, требало да прочиташ состав и количина на состав ,да споредиш и ке видеш дека сите се различни.или да консултираш фармацевт.Сигурно не пишуваат состав од ракав производителите.Тие млека се строго контролирано,посебно на европскиот пазар.

E Junona voopsto ne si vo pravo.....tuku ovde pisal nekoj sto ima iskustvo a ne muabet od rakav izvaden.....vprocem prasaj Patalec a ne Gatalec!!!

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1057
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:38:47   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

Тоа што не ви се погодило ниедно АД е една работа,да тврдиш дека сите АД млека се исти е нон -сенс.Штом си ги купила сите АД млека на пазарот, требало да прочиташ состав и количина на состав ,да споредиш и ке видеш дека сите се различни.или да консултираш фармацевт.Сигурно не пишуваат состав од ракав производителите.Тие млека се строго контролирано,посебно на европскиот пазар.

junona imam bratucetka biohemcar vo holandija i taa veli SITE MLEKA se so ist sostav ama bas ist se drugo e reklama i procent na pedijatrite epa jas si vikam koga se isti site zosto troduplo pari da davam za reklama li a drugo da znaes farmacevtite ne se kmpetentni za ovie raboti bidejki tie se ke t kazat samo da im se prodade artiklot.
eve sama probaj mirisni gi mlekava odvratno smrdat prvo mislev deka se rasipani ama ne znac A piese prvo hipp pa nan pa aptamil po miris site isti a od site imase po nekoj problem sega za sega od nativata ossme dobro uste ovoj mesec i ke go odfrlam nego ke si pocnam so kravjo.
a za kutiite sto pisva NE IM vERUVAM na proizvoditelite bidejki koga rabotev na sanitarna i hemiska mikrobiologija vidov deka voopsto ne se sopaga na nekoi proizvodi sostavot od proizvoditelite so sostavot sto izleguva od analizite.

_____________________________



(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1058
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:43:05   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Junona


ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

Тоа што не ви се погодило ниедно АД е една работа,да тврдиш дека сите АД млека се исти е нон -сенс.Штом си ги купила сите АД млека на пазарот, требало да прочиташ состав и количина на состав ,да споредиш и ке видеш дека сите се различни.или да консултираш фармацевт.Сигурно не пишуваат состав од ракав производителите.Тие млека се строго контролирано,посебно на европскиот пазар.


И јас се согласувам...башка што...не знам бе како еден педијатар би имал процент од АД млеко?? мислам како ќе знаат дистрибутерите дека баш она препорачува и баш заради неа е покачена продажба??

уставри што знам...ваљда се е можно а?


adrijance veruvaj ama taka e sekoja kompanija si ma reklamni agenti i tie setaat od doktor na doktor i se dogovaraat za se eve moj primer d-r prvo ni rece da pieme hipp combiotik ama malata kakase zeleno i smrdlivo kako amonijak od nego i koga i kazam deka sum go smenila so Nan abe ko se razvika sto da ti kazuvam kako koj znae koj znae sto da sum i kazala i vikam abe zeno deteto kaka zeleno a taa mi vika pa NORMALNO e toa!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! i posle veke ni i kazam kako gi menuvam ni nisto neka si tera rabota i sega taka pravam.

_____________________________



(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1059
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:51:21   
Cipi Ripi
Анамоли, колку пари е тоа млекце Лактовит? И од колку грама? Ние сме на Аптамил дохрана и мислам дека е малку скапичко.

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1060
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 12:55:37   
AnnaMolly RR
Ципи Рипи, Лактовит е 350 грама (мислам дека толку беше) и е околу 170 денари во Зегин. Јас бев многу задоволна. Филип супер си напредуваше, а млекото кога ќе се раствори е баш како обично млеко. Хип е ПРЕгусто, Хумана како мрснотии оставаше по шишето. Аптамил не ни пробав, искрено многу ми е скап. И башка кога ќе почне да пие повеќе млеко количински, ептен скапо.
На пет месеци кога имаше Филип (пред да воведам кравјо), трошев по една кутија лактовит за 48 часа.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 1061
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 13:06:48   
Cipi Ripi
Ова е ептен разлика, Аптемилот е 913ден 900 грама, а и во право си за количината, сега кога ќе почне се повеќе и повеќе, многу пари се. Ние утре сме на педијатар па ќе видам од задутре да почнам со Лактовит. Фала тиuser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1062
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 13:22:57   
Bufce
i nie koristime Nan 1uste od prviot den, i sum mnogu zadovolna super si napreduvame, go saka mlekoto .Imame 3 meseci i rasteme so nan 1 pa zdravje planirame ponataka i so nan 2 ,nan3

(Одговор на членот Cipi Ripi)
Непосредна врска до пораките: 1063
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 13:27:52   
*Elena*
Zavcera bev vo Zegin da zemam adaptirano za sekoj slucaj, i se mislev mnogu megu Laktovit i Bebemil, inace dvete se po 300gr i se 20 denari razlika. Na kraj kupiv Bebemil go plativ 209 den, samo poradi toa sto navodno pomalku mirisa...ne sum go probala uste user posted image
Laktovit-ot bese 189 den.

< Поракaта ја уредил *Elena* -- 5.7.2012 13:30:04 >

(Одговор на членот Bufce)
Непосредна врска до пораките: 1064
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 13:31:20   
AnnaMolly RR
Елена, за Бебимилот не знам, ама Лактовитот воопшто не мириса непријатно. Дури и на вкус е поприфатлив од Хип. Јас еднаш кога пробав од Хипот буквално повратив.
Ако ви одговара Бебимил, супер. Важно е бебушот да си го прифати и да си напредува.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1065
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 13:45:23   
*Elena*
Ke probame ko ke ni treba mlekce plus, pa ke vidime kakvo e, ti vikam mnogu se mislev..a Hipp-ot nemozam da go spremam, a ne pa da go probam user posted image A user posted image e veke golem user posted image 7 meseci ke pravime za 5 dena user posted image , pa za nekoj mesec moze i kravjo ke pieme...user posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1066
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:02:25   
ivoni4ka
ИЗВОРНА ПОРАКА: AnnaMolly RR

Елена, за Бебимилот не знам, ама Лактовитот воопшто не мириса непријатно. Дури и на вкус е поприфатлив од Хип. Јас еднаш кога пробав од Хипот буквално повратив.
Ако ви одговара Бебимил, супер. Важно е бебушот да си го прифати и да си напредува.

pa uste mi kazuvas jas od mirisot na hipp povrativ a pak da go probam nema sansi eve i Nativata vi e dobra i mnou poeftina varjanta za mleko od drugte imavme nepienje proloiv zapek kakanje zeleno povrakanje nerastvaranje i slicno od Nativata nema ni P od problemi

< Поракaта ја уредил ivoni4ka -- 5.7.2012 14:03:30 >


_____________________________



(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1067
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:03:29   
Annet
JAS SI PISAV STO SUM ISKUSILA,NESAKAM DA VLEGUVAM VO NEKOJA RASPRAVIJA I PODLABOKA DISKUSIJA,OD RAKA NE IZVADIV PA NAPISAV..so sreka na site mamiski deka se napreduva da se napreduva stvarno,ama nas ne ni se pogodi ,ete moze sme 1 na 1000 slucaj........
kako i da e ovdesnite mamicki mi pomognaa mnogu poveke od bilo koj pedijatar,ako zemes site da gi slusas nikade ne stasuvas,megutoa tie sto imale maka kako mene so mlekoto ,ubavi soveti mi dadoa,vi blagodaram mnogu

< Поракaта ја уредил Annet -- 5.7.2012 14:04:38 >

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1068
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:05:10   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: Annet

JAS SI PISAV STO SUM ISKUSILA,NESAKAM DA VLEGUVAM VO NEKOJA RASPRAVIJA I PODLABOKA DISKUSIJA,OD RAKA NE IZVADIV PA NAPISAV..so sreka na site mamiski deka se napreduva da se napreduva stvarno,ama nas ne ni se pogodi ,ete moze sme 1 na 1000 slucaj........

potpis tie maka sto ne videle nemaat poim kako e ( nikogas i da ne doznaat) samo pari se frlaat i mleko a user posted image maka maci a i vie so nego

_____________________________



(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1069
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:16:02   
kremco
Ej zenski,aj i jas da pisam vo nedoumica sum so mlekava i se mislan na kravjo duri da pomineme..Pocnavme od mesec dena so aptamil,pa pocna da povrakja,pa preminavme na hipp anti reflux ama bese gusto kako puding i koga se smiri povrakjanjeto pocnavme so hipp 1 obicno i bese super si piese se normalno duri i od germanija tarko mi i kupi hipp combiotik i toa ubavo go piese ama koga napolni 6 meseci i koga pocna gusti obroci vekje ova hipp2 ne go saka,probav prvo so 2 combiotik pa obicno 2 i bas slabo go pieuser posted image
Ajde prvpat probav so Nan 2 i otprvo go piese a eve sega poslabo,sto da pravam se i ostanuva pola sisence dali da menuvame nekoe drugo ili pak na hipp i sega ne znam koe? so combiotikot stolicata i so Nan-ov odlicna ...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1070
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:22:27   
miana
mmm ne se soglasuvam so toa deka site mleka se isti vo nikoj slucaj...Zosto togas bi gi menuvale koga imaat negativni posledici ( dijareja,opstipacija i sl ) So prvata kerkicka imav maka so doenjeto...Na svoja raka si dadov NAN 1 i super go prifati,ni i davav mnogu retko ( samo koga mnogu placese) Po dve,tri nedeli ( ova veke 100 ti pat go pisuvam) imase proliv sto traese skoro mesec i poveke,zavrsivme na klinika,dehidrirani i tamu "demek" konstatiraa deka e od mlekoto,iako dve tri nedeli pred prolivot ne piese od mlekoto ( ama odi dokazi im ) Posle nekoe vreme pak imavme problem so cicanjeto i otidov akj doktorkata da mi kaze nekoe mleko zosto nemav veke zivci i taa mi rece da davam ( novalac - i ova so procentot e mnoogu TOCNO) i deteto ne sakase da go pie ama nekako i butav so sila i posle 5 saati pocna da povraka,da bledee,da se gubi ( vo nesvest ) So letanje otidov na klinika i posle mnogu povaranje,deteto se povrati..Od togas ne mi ni teknalo da i dadam AD mleko..Vtorovo dete do 5 ipol meseci si cicase ama veke mesec dena sme na AD mleko od koi tri dena ne cicame voopsto ( samo navecer cicase a sega ni tolku ne cica) Od kako pocnav so AD mlekoto ,go davam NAN 1 pa sega NAN 2 i do sega ne sme imale problem..Se slucilo da me sovetuvaat da go zemam aptamil ( kako najdobro ) no jas ponesena od prehodnoto iskustvo ne sakam da i menuvam..Sakam da kazam deka iako imaat slicen sostav,AD mlekata sepak se razlikuvaat vo po nesto...Ste slusnale za Novalac mlekoto? Go dava li nekoj? Epa zamislete mene doktorkata mi go prepisa i pogodete zasto ? Zasto ima procent...Pa neli imaat razni teftercinja od razni lekovi na koi nekogas ni pisuvaat sto da zememe? Epa ???? Imaat dogovori 100% ..Pa i ginekolozite nasi imaat takvi dogovori....Tpa e veke javna tajna...

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1071
   RE: Адаптирано млеко
5.7.2012 14:34:43   
Junona
Не можете да ги ставате во ист кош сите АД млека ако не ви се погодиле,ако бебето ги одбива.По состав сите се разликуваат ете на пр.аптамилот единствено содржи омега3-масни киселини и важи за формула обогатена со ДХА,затоа е и една од најскапите формули на пазарот,хипп пробиотикот содржи Lactobacilus reuteri и сл.Зборот ми беше не можете по однос на тоа што бебето не ги пие формулите, да тврдите дека сите АД се исти- кога не се.тоа ми беше зборот,нит се расправам нит продлабочувам дискусијаuser posted image .Тоа дека е мака да не пие бебушот ставарно е,а и дека педијатрите си земаат процент од бр.на препорачани количества лекови или додатоци во исхрана и тое е точно.

_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 1072
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 3:41:51   
нате84
Здраво на сите,

Јас сум нова на форумов, па ми треба мала помош. Се имам породено со царски рез, и само што направивме 40 дена. Неможев да го дојам синчето нешто со крвта имам мали проблеми, пиев некои ампули, а не требаше да дојам, и тоа многу плачеше кога и да пробав, па се одмолзував и му го давав тоа млекце, плус почнав да му давам Хип Био. Се си беше супер, но некаде на форумиве прочитав дека е потребно да му се смени млекцето после 1от месец, така да купивме Аптамил и тоа му го даваме деновиве. Е сега имаме проблем, не сме сигурни дали почна пред да му го даваме ова Аптамил или претходно. Многу се мачи кога треба да кака, толку многу се нервира дури почнува да плаче, мора да го земам во рака, да го ѕенѕам за малку да се смири. Е сега не сме сигурни дали е до млекото или има некои грчеви. Аптамилот го пие нормално, но кога треба да кака многу се мачи. Дали знаете дали е до аптамилот да го вратиме на Хип или тоа е нормално? Еве неколку дена преку ден малку плаче, но многу се грчи и пробува да кака, а кога ке дојде нок, некаде околу 1 наутро, многу силно плаче.
Значи му даваме по 120мл на секои 2 саати ( тогаш си бара ) Кога ке се искака гомцата се некоја зеленикава боја... Пред некои 10 дена какаше по 2-3 пати на ден, сега едвај еднаш.
Може ли малку помош?

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1073
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 9:12:50   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: нате84

Здраво на сите,

Јас сум нова на форумов, па ми треба мала помош. Се имам породено со царски рез, и само што направивме 40 дена. Неможев да го дојам синчето нешто со крвта имам мали проблеми, пиев некои ампули, а не требаше да дојам, и тоа многу плачеше кога и да пробав, па се одмолзував и му го давав тоа млекце, плус почнав да му давам Хип Био. Се си беше супер, но некаде на форумиве прочитав дека е потребно да му се смени млекцето после 1от месец, така да купивме Аптамил и тоа му го даваме деновиве. Е сега имаме проблем, не сме сигурни дали почна пред да му го даваме ова Аптамил или претходно. Многу се мачи кога треба да кака, толку многу се нервира дури почнува да плаче, мора да го земам во рака, да го ѕенѕам за малку да се смири. Е сега не сме сигурни дали е до млекото или има некои грчеви. Аптамилот го пие нормално, но кога треба да кака многу се мачи. Дали знаете дали е до аптамилот да го вратиме на Хип или тоа е нормално? Еве неколку дена преку ден малку плаче, но многу се грчи и пробува да кака, а кога ке дојде нок, некаде околу 1 наутро, многу силно плаче.
Значи му даваме по 120мл на секои 2 саати ( тогаш си бара ) Кога ке се искака гомцата се некоја зеленикава боја... Пред некои 10 дена какаше по 2-3 пати на ден, сега едвај еднаш.
Може ли малку помош?

Здраво Нате. Како прво воопшто не знам кај ја најде таа информација да треба да се смени млекото после првиот месец user posted image Тотално неточно. Грешка направивте ако убаво пиеше Хип био.
Второ, мислам дека ви бебчето има грчеви, прави му масажа на стомачето, кога сака да кака нежно му ги движи нозете како да вози бицикл, ама ептен нежно нели, греј му стомаче (мада не знам сега во овие жештини како е тоа изводливо), или па на крај крајишта може и капки да му даваш за грчеви. Тука има мајки на кои ептен им помогнале капки. На моето бебе не, ама зависи сепак од детето. И што е најбитно Ад млекото не му давај никако на два саата, туку најмалку на 3 сата. Така педијатри советуваат за да се претходно убаво свари (сепак тоа не е мајчино млеко) и да не му ствара грчеви. Ако плаче на два сата, малку го занимај, дај му цуцла што знам, и многу бргу ќе си створи ритам за да јаде на 3 саати.
И да, во секој случај консултирај се и со педијатар за повторно да промениш млеко.
Поздрав.

(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1074
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 9:56:33   
Luci
Нате да не се повторувам и јас по Бетани, истото го мислам. Наместо млеко можеш замена чајче бекутан да му дадеш а млеко избегавај испод 3 саати. И она што си го прочитала претпоставувам станува збор за промена на паковањето(бидејќи едно ад млеко не треба да стои повеќе од 3-4 недели отворено) а не за друг вид на ад млеко
И моја препорака, однеси го и на д-р бебе, сепак е мало, а и треба ако е се во ред каката да биде златно жолта боја а не зелена
Еве тука види имаме пишувано за зелен измет

< Поракaта ја уредил luci -- 30.7.2012 9:59:00 >


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 1075
Страница:   <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  41 42 [43] 44 45   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?