|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 10:42:13   
Ikana
ЈАс дечки се водам по крвна слика....односно по железо...првите 3 месеци и давав НАН, бидејќи со тоа почнав, не знаејќи дека Аптамилот е подобар, бебето го профати убаво, но сепак железото и беше ниско.
Кога почнав со Аптамил, железото и се покачи за единица и пол и сега веже надокнадуваме со исхрана богата со железо. Не верувам дека сите млека се исти, но ни сите бебиња не се исти, не заборавајте.
Тоа што кај мене успева, кај друг ќе ја влоши ситуацијата. Секогаш информирајте се и консултирајте се со педијатар, но барајте и второ мислење, па и трето!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1076
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 11:06:11   
kikicka
Нате исто иние бевме само што ние пред да почнеме со Аптамилот сменивмеуште 3Ад млека по препоракаод педијатрите и ништо дететно ем не какаше емповраќаше,јас ја средив со сирупот на Ербавита Ласс Б се вика тој е за регулирање на столицата кај бебиња и деца. Испи може 2 или 3 дози не сум сигурна ама столицата и се нормализира инкау беше како гајтани со мака какаше сирота. Сега има 22 м тогаш кога го имавме проблемот беше 2мuser posted image Плус и давав и сурот против грчевинаистата фирма. Имам пишувано поназад некаде во постовите за ова,така да јас ти го препорачувам тоа не е штетно на билна база се сирупите.



ИЗВОРНА ПОРАКА: нате84

Здраво на сите,

Јас сум нова на форумов, па ми треба мала помош. Се имам породено со царски рез, и само што направивме 40 дена. Неможев да го дојам синчето нешто со крвта имам мали проблеми, пиев некои ампули, а не требаше да дојам, и тоа многу плачеше кога и да пробав, па се одмолзував и му го давав тоа млекце, плус почнав да му давам Хип Био. Се си беше супер, но некаде на форумиве прочитав дека е потребно да му се смени млекцето после 1от месец, така да купивме Аптамил и тоа му го даваме деновиве. Е сега имаме проблем, не сме сигурни дали почна пред да му го даваме ова Аптамил или претходно. Многу се мачи кога треба да кака, толку многу се нервира дури почнува да плаче, мора да го земам во рака, да го ѕенѕам за малку да се смири. Е сега не сме сигурни дали е до млекото или има некои грчеви. Аптамилот го пие нормално, но кога треба да кака многу се мачи. Дали знаете дали е до аптамилот да го вратиме на Хип или тоа е нормално? Еве неколку дена преку ден малку плаче, но многу се грчи и пробува да кака, а кога ке дојде нок, некаде околу 1 наутро, многу силно плаче.
Значи му даваме по 120мл на секои 2 саати ( тогаш си бара ) Кога ке се искака гомцата се некоја зеленикава боја... Пред некои 10 дена какаше по 2-3 пати на ден, сега едвај еднаш.
Може ли малку помош?



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1077
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 11:48:31   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: нате84

Здраво на сите,

Јас сум нова на форумов, па ми треба мала помош. Се имам породено со царски рез, и само што направивме 40 дена. Неможев да го дојам синчето нешто со крвта имам мали проблеми, пиев некои ампули, а не требаше да дојам, и тоа многу плачеше кога и да пробав, па се одмолзував и му го давав тоа млекце, плус почнав да му давам Хип Био. Се си беше супер, но некаде на форумиве прочитав дека е потребно да му се смени млекцето после 1от месец, така да купивме Аптамил и тоа му го даваме деновиве. Е сега имаме проблем, не сме сигурни дали почна пред да му го даваме ова Аптамил или претходно. Многу се мачи кога треба да кака, толку многу се нервира дури почнува да плаче, мора да го земам во рака, да го ѕенѕам за малку да се смири. Е сега не сме сигурни дали е до млекото или има некои грчеви. Аптамилот го пие нормално, но кога треба да кака многу се мачи. Дали знаете дали е до аптамилот да го вратиме на Хип или тоа е нормално? Еве неколку дена преку ден малку плаче, но многу се грчи и пробува да кака, а кога ке дојде нок, некаде околу 1 наутро, многу силно плаче.
Значи му даваме по 120мл на секои 2 саати ( тогаш си бара ) Кога ке се искака гомцата се некоја зеленикава боја... Пред некои 10 дена какаше по 2-3 пати на ден, сега едвај еднаш.
Може ли малку помош?

nate eve jas bev so istiot problem od ad mlekoto ti kaka zeleno ( kaj nas od hipp combiotik) drugo stom ti kaka zeleno i se maci pri kakanje ima zapek ne grcevi davaj poveke voda da pie ili cajce od kim kaj nas toa se sredi koga go smeniv ad mlekoto zemav nativa
a kolku za informacija pedijatarot velese abe normalno e da kaka zeleno ( samo da ne go smenam mlekoto hipp). moja preporaka ti e vednas go meni mlekoto ili vratise na hipp ( ako ste nemale nikakvi problemi li probaj drugo veruvaj jas so vakvo kakanje se macev i jas i user posted image 1 mesec se dodeka ne go smeniv mlekoto

_____________________________



(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1078
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 12:18:22   
нате84
Фала ви на сите за помошта, ние отидовме и си земавме пак Хип. Мислам така е најубаво да си продолжиме со истата храна, е сега незнам дали смеевме да му ја промениме храната, аптамилот го користеше само 2-3 дена. Иначе кога го храниме изгледа дека 120мл му се доволни, пробавме неколку пати помалку, ама уште бара, да не знае некој колку мл е потребно млекце за неговата возраст? Па ке му ја мешаме со водичка или чајче...

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1079
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 14:23:56   
boni25
Nate nie si imavme problem od Hipp-ot so kakanjeto pa se prefrlivme odma na aptamil, a plus hipp oy ni bese nekako potezok za stomaceto, loso se rastvarase i ostavase grutcinja so aptamilot go nemame toj problem ali na sekoe bebe razlicno mu odgovara, a vo vrska so doziranjeto moja preporaka e probaj na 3 saati da mu davas na bebus da jade bidejki potesko i podolgo se vari AD mleko, ako tvoeto malo ima 40 ddena a veke pie 120 ml na den i toa na 2 saati razmah, nekako mi e mnogu, toa ke mu dojde nad litar mleko dnevno ali razgovaraj i so pedijatar za doziranjeto, mojata mala ima 4 meseci i imame 5 obroci vo tek na 24 casa po 150 ml, izmegu cajce voda i sega pocnavme po malku sok, a posledniov mesec kacila 1100 gr sto mislam deka e mnogu za cetvrti mesec.

(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1080
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 14:27:06   
livi
MAMICKI MOJATA BEBUSKA E 5 MESECI NIE KORISTIME BEBI MIL I SUM PREZADOVOLNA NO ME INTERESIRA DO KOGA TREBA DA SE KORISTI ADAPTIRANOTO MLEKO OD KOGA MOZE DA POCNEME SO OBICNO MLEKO POSTO MALOVO SI JADE I KASICKI I SVE KAKO TOPCE E

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 1081
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 14:52:54   
нате84
Па и ние се мислевме за количината, но и на Хип и на Аптамилот на опаковката пишуваше дека новороденче во 2от месец треба да пие по 120мл 5 пати на ден...
Има ли некој искуство колку треба сега од прилика да му даваме за негова возраст од 45 дена?

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1082
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 15:18:52   
ivoni4ka
nie koga bevme na taa vozrast po nekakav formula sprema kg maticnata ni presmeta deka treba da pie max 90 ml na 3 casa no ne e taka bideji mojava piese pomalku od 90 ml nekade 70 ml na 2 casa a i da ja drzev i 3 i 4 casa pak tolku piese ni gr poveke moja preporaka ti e davaj kolku saka znae toa kolku mu e dosta a ako e poveke ke povraka taka da slobodno davaj bidejki mojava za cela nok od 24 casot do 6 casot nautro piese edvja 100 ml mleko a zatoa preku den nadoknadvase

_____________________________



(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1083
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 15:19:55   
ivoni4ka

ИЗВОРНА ПОРАКА: livi

MAMICKI MOJATA BEBUSKA E 5 MESECI NIE KORISTIME BEBI MIL I SUM PREZADOVOLNA NO ME INTERESIRA DO KOGA TREBA DA SE KORISTI ADAPTIRANOTO MLEKO OD KOGA MOZE DA POCNEME SO OBICNO MLEKO POSTO MALOVO SI JADE I KASICKI I SVE KAKO TOPCE E

togas koga ti ke odlucis deka e vreme i koga ke vides deka nema reakcija od nego vo kasickite i kiselo mleko jogurt i slicno

_____________________________



(Одговор на членот livi)
Непосредна врска до пораките: 1084
   RE: Адаптирано млеко
30.7.2012 15:31:14   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: ivoni4ka


ИЗВОРНА ПОРАКА: livi

MAMICKI MOJATA BEBUSKA E 5 MESECI NIE KORISTIME BEBI MIL I SUM PREZADOVOLNA NO ME INTERESIRA DO KOGA TREBA DA SE KORISTI ADAPTIRANOTO MLEKO OD KOGA MOZE DA POCNEME SO OBICNO MLEKO POSTO MALOVO SI JADE I KASICKI I SVE KAKO TOPCE E

togas koga ti ke odlucis deka e vreme i koga ke vides deka nema reakcija od nego vo kasickite i kiselo mleko jogurt i slicno


Бебето е уште мало...можеби ти треба и консултација од педијатар...ја не би дала кравјо млеко ( како оброк цел ) пред 1 година...но има мајки кои дале и на 5м...и не се работи за тоа дали ќе има реакција или не..се работи за квалитетот на истото и за составот ( збориме за бебе од 5 колку ќе задповоли) ..за витамини и се останато што содржи мајчиното или адаптираното.

< Поракaта ја уредил Andriance -- 30.7.2012 15:32:13 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот ivoni4ka)
Непосредна врска до пораките: 1085
   RE: Адаптирано млеко
31.7.2012 13:55:10   
нате84
Уште нешто сакав да прашам... Денеска бевме да примиме вакцина за жолтица, и кога докторките го видоа рекоа пу пу машала колку е пораснат, и не измериа бевме 4,4кг за 44 дена. Е сега ме запрашаа што како, дали го дојам или не, каква храна јаде и слично. Кога им кажав дека имаме проблеми со грчевите, ме прашаа каква вода му давам, кога им реков дека е купечка ми рекоа од водата дека се грчевите. А ние специјално само за него купивме диспензер на вода, и му даваме горска вода. Можно е од тоа да има грчеви?

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1086
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2012 12:59:30   
AneLav RR
Јас имам близначиња кои се родија со нормална тежина и не беа во инкубатор. Уште од прв ден ги хранам со Аптамил сега имаат 2 месеца и уште пијат по 90 мл, а супер напредуваат. Значи нема врска колку имаат потреба толку ќе им даваш.Моиве понекогаш не можат ни тие 90 мл да ги испијат затоа што бебињата не се секогаш подеднакво гладни,а гледам да ги хранам на 2,5- 3 часа.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1087
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2012 13:30:49   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: нате84

Уште нешто сакав да прашам... Денеска бевме да примиме вакцина за жолтица, и кога докторките го видоа рекоа пу пу машала колку е пораснат, и не измериа бевме 4,4кг за 44 дена. Е сега ме запрашаа што како, дали го дојам или не, каква храна јаде и слично. Кога им кажав дека имаме проблеми со грчевите, ме прашаа каква вода му давам, кога им реков дека е купечка ми рекоа од водата дека се грчевите. А ние специјално само за него купивме диспензер на вода, и му даваме горска вода. Можно е од тоа да има грчеви?


Јас лично не верувам дека може да му е од вода...меѓутоа она што го знам од мојот педијатар е дека или ќе превривам од чешма или кје користам флаширана КОЈА ако стои пивеќе од 2 дена во пластиката исто ќе мора да ја превривам...значи ја не сум за да му даваш на бебе вода која во палстика стои недели

< Поракaта ја уредил Andriance -- 1.8.2012 13:31:33 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот нате84)
Непосредна врска до пораките: 1088
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2012 15:42:40   
dostickage
Za dete od 44 dena e sosem ocekuvano da ima grcevi. Kje se iznenadis da nema user posted image
Nejse ova za vodata jas ne bi dala voda od dizpanzer.Pocnav i jas so flasirana ama i taa ja prevrivav nekako toa plastikata ic ne me bendisa. Me iskraa na pedijatar i si prevrivav od cesmovacata user posted image

Kje pazis na dobra cucla Anti Colic , fino mlekce sto go podnesuva i mnooogu tapkanje po gazeto.
I da za cas kje pomine vremeto koga kje napolnite tri meseci , kje prestanat grcevite i kje gi triete nepcata za zapcinja user posted image

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1089
   RE: Адаптирано млеко
1.8.2012 19:45:11   
natus
Jas na temava sakam samo so pofalbi da go preporacam NAN-ot. Nie od prv den sme na nan1, jas imav malku mleko, do mesec ipol cicase, ama neznacitelno, toa bese onaka, ne obrok, sega sme 3 mesci, i veruvale ili ne, nie ni eden, ni eden edinstven den nemavme grcevi, i nema koj ne se cudi na toa. Jas pocnav od Nanot zatoa sto ne ni znaev sto i kakvi mleka se ima, toa mi kazaa deka i go dadoa vo bolnica i toa go kupiv. Na 2 nedeli kako sto mnogupati imav pisano zavrsivme vo bolnica so poteska bakterija, a i deteto mi imase namalena rodilna tezina, no ne od mlekoto, tuku ne sum mu davala dovolno, bidejki po saat cicase, jas mislev jade, a sum nemala dovolno i kvalitetno mleko. Vo bolnica na 15 dena nejzini si piese po 80ml na 3 casa, i tamu NAN, ama pocnaa site da mi sugeriraat za aptamilot, i jas odma se konsultirav so doktorkata, i mi rece bas vaka, za malku, za neznacitelno malku podobro mleko, da mu pravis problemi na deteto, da mu menuvas, NE, napreduva i go pie i super krvna slika. Taka i ostana,doma malku namalivme kolicinski i razlicno se odnesuva sekoj den, no od togas do sega jas nemam ama nikakov problem. Da, imase period mnogu povrakase, pa sega ima period koga place, piska i ne pie, i maka macime nekolku dena, eve ovoj period namali na 120, 150, a stigna do 180 pred 3 nedeli, no mene ni na pamet ne mi paga da go smenam, i mislam deka toa e greskata sto poveketo ja pravat. Ne se menuva mleko ako nekolku dena ima problem, toa moze da e sosema od drugi pricini, zestina, samoto dete, organizam e, ponervozno, raste, se menuva. Na nas site periodi ni pominaa, ama golem problem sme nemale. Eve sega i kaka zeleno, ama toa zatoa sto jade kolicinski pomalku, veruvam i deka e gladnicka i zatoa e, ama vremevo si se odrazuva i na niv ne samo na nas...ne znaci deka e od mlekoto. Mnogu razmisluvav da go zemam aptamilot, ama eve za do sega za NAN imam samo i samo pofalbi, se nadevam deka nema da prodolzi ova nejadenje, mislam jade, ama pomalku od pred 2-3 nedeli, da bidam prinudena da i menuvam, no moj sovet nemojte vednas da menuvate. I promenite se problem za bebe. Jas duri i za sramota, ne znaev deka 3 saati treba da ima pauza megu davanjeto mleko, pa i davav koga i da pobarase, na 30 min, na saat, na 2, sega vnimavam na toa, no ke povtoram, ni eden den, ni minuta nemase grcevi, si spie kako bajce, ne zaplakala nitu ednas, osven koga e gladna, i site se cudat kako na Ad nema grcevi. Mozebi e i do deteto , megutoa jas od mlekoto sum prezadovolna i toplo go preporacuvam za tie sto ne pocnale so drugo, i moj sovet da ne se menuva cesto, osven ako nedela dve, kontinuirano imate problem.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 1090
   RE: Адаптирано млеко
2.8.2012 8:38:10   
MarilynMonroe
На мојата ќеркичка и додавам Хип Био или Органик (истото млеко е колку што можам да видам дека се сосема исти шифрите на алуминиумското пакување внатре и сеуште не сфаќам зошто има две пакувања од него). Го купувам од Зегин, но ме интересира дали некоја од вас го купува од Кам маркет и дали знаете која цена е таму? Јас од зегин мислам дека го земаме околу 280 денари за 300гр пакување.

(Одговор на членот natus)
Непосредна врска до пораките: 1091
   RE: Адаптирано млеко
2.8.2012 11:17:15   
anaana
hipp organic imas vo zegin golemo pakuvanje 800g za 620 den nekade toa ti e poisplatlivo. inace imam jas kupuvano od kam i mislam deka e 265 ama ne sum sigurna. ama zemaj si od zegin poekonomicno ti e. vnatre e pakuvanje 2x400gr.

(Одговор на членот MarilynMonroe)
Непосредна врска до пораките: 1092
   RE: Адаптирано млеко
7.8.2012 15:12:15   
MarilynMonroe
А дали од Хипп2 има пакувања од 800гр? Или само од 300гр?

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1093
   RE: Адаптирано млеко
22.8.2012 20:02:28   
Malecka23
zdravo zenski kako taze porodena vo nedelata mi treba sovet.nie sme nja nan 1 zs nemam mleko.vo bolnica i bdavaa po 10ml sto i bese epten malku i mn placese.nikoj ne me kolku da i davam.premnogu place i vcera i dadov ml si gi ispi i ubavo zaspa.na kutijata nesto pisuva 90ml toa e za eden obrok ili??pls help

(Одговор на членот MarilynMonroe)
Непосредна врска до пораките: 1094
   RE: Адаптирано млеко
22.8.2012 20:24:42   
Ikana
Штом си почнала со НАН1 терај уште малку па после земи аптамил1, најубаво е. На кутијата ти пишува за колку месеци колку милилитри и по колку пати на ден, води се според тоа. Да, 90 мл е за 1 оброк.
Јас ако памтам убаво, давав на 3 саати оброк, односно на 2 понекогаш...на кутијата се пишува, убаво прочитај, обично на 90 мл вода флаширана превриена (Ладна ти е најубава како бренд), се додаваат 3 мерици АД млеко.

< Поракaта ја уредил Ikana -- 22.8.2012 20:28:44 >

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 1095
   RE: Адаптирано млеко
25.8.2012 15:22:57   
Natasa981
Majki, jas sakav nesto da prasam, se nadevam deka e na temava. Malava moja ima 10 meseci i si cica i jade najnormalno, ama sakam nekako poleka da ja odviknuvam od cicanje ( da ne cica poveke od 2 pati dnevno da receme, zasto inace poveke pati si cica) i sakam da i dadam adaptirano mleko ,zasto nemam namera kravjo do 1 godinka da i dadam. Na primer, kasicki so ad da i prigotvuvam pa i onaka da si go pie mozebi..Dali mi e OK idejava ili..? I kakvo Ad mleko preporacuvate..? Pedijatarkata mi dade sovet da pocnam so 2ka,bilo NAN ili Aptamil. Koe e podobro i koe ima sansi poveke da i se dopaga..?

_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1096
   RE: Адаптирано млеко
25.8.2012 20:50:07   
Ikana
Аптамил 2 е според мене најубаво, кашите слободно прави ги со АД млеко.

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1097
   RE: Адаптирано млеко
26.8.2012 23:12:39   
Andriance

ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Majki, jas sakav nesto da prasam, se nadevam deka e na temava. Malava moja ima 10 meseci i si cica i jade najnormalno, ama sakam nekako poleka da ja odviknuvam od cicanje ( da ne cica poveke od 2 pati dnevno da receme, zasto inace poveke pati si cica) i sakam da i dadam adaptirano mleko ,zasto nemam namera kravjo do 1 godinka da i dadam. Na primer, kasicki so ad da i prigotvuvam pa i onaka da si go pie mozebi..Dali mi e OK idejava ili..? I kakvo Ad mleko preporacuvate..? Pedijatarkata mi dade sovet da pocnam so 2ka,bilo NAN ili Aptamil. Koe e podobro i koe ima sansi poveke da i se dopaga..?



Натушке, сосема ти е ок идејата..голема е цуцка веќе...Ние бидејќи ги јадеше кашите на ХИПП со Ад, од пред 2 недели прв пат му дадов и ХИПП 2 АД млеко...го пие еднаш, навечер пред нанање. а му правам и каши..

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1098
   RE: Адаптирано млеко
29.8.2012 19:00:09   
Natasa981

ИЗВОРНА ПОРАКА: Andriance


ИЗВОРНА ПОРАКА: Natasa981

Majki, jas sakav nesto da prasam, se nadevam deka e na temava. Malava moja ima 10 meseci i si cica i jade najnormalno, ama sakam nekako poleka da ja odviknuvam od cicanje ( da ne cica poveke od 2 pati dnevno da receme, zasto inace poveke pati si cica) i sakam da i dadam adaptirano mleko ,zasto nemam namera kravjo do 1 godinka da i dadam. Na primer, kasicki so ad da i prigotvuvam pa i onaka da si go pie mozebi..Dali mi e OK idejava ili..? I kakvo Ad mleko preporacuvate..? Pedijatarkata mi dade sovet da pocnam so 2ka,bilo NAN ili Aptamil. Koe e podobro i koe ima sansi poveke da i se dopaga..?



Натушке, сосема ти е ок идејата..голема е цуцка веќе...Ние бидејќи ги јадеше кашите на ХИПП со Ад, од пред 2 недели прв пат му дадов и ХИПП 2 АД млеко...го пие еднаш, навечер пред нанање. а му правам и каши..



Andriance, i mojava mnogu gi saka kasickite na HIPP so Ad mleko sto se, posebno tie noknite..Dali toa znaci deka e podobro da i kupam HIPP 2 ili Aptamil 2..?


_____________________________

Моќните нешта доаѓаат од малите почетоци - Џон Драјден

(Одговор на членот Andriance)
Непосредна врска до пораките: 1099
   RE: Адаптирано млеко
29.8.2012 23:43:29   
Andriance
Твој избор душо....да беше новороденче кое е само на млеко ќе ти речев Аптамил...вака..кое сакаш ти..ја додека се мислев дали како што/...у КАМ налетав на ХИПП и земав..еве тераме 2 кутија...за мераци...веќе си створи навика, кога ќе го легнам си бара шише...уште додека го мучкам го бара

_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Natasa981)
Непосредна врска до пораките: 1100
Страница:   <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  42 43 [44] 45 46   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?