|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Адаптирано млеко
19.6.2012 12:42:47   
anaana
ve molam za sovet. mojata malecka ima 3 meseci i 1 nedela. na AD sme od sam pocetok ama posledniov mesec nekako odbiva sekakvo AD, ke pie malku pa ne saka isto taka ne kaka cesto od mlekoto, bevme na hipp pa smenivme ama pak ista prikaska, probavme i aptamil nisto. ne sakam mnogu da menuvam i eksperimentiram so mlekce ama ova ne odi. ne pie a ako pie istovremeno se grci i place, cel den e razdrazliva bidejki ne moze da kaka. ne znam do mlekoto e ama kako da i najdam soodvetno mleko. veke ova AD e uzas. odvaj cekam na kravjo da se prefrlime..
ve molam ako nekoj imal vakva situacija da mi kaze
inace i davam i kapki za grcevi i cajce na hipp ima edno od komoraca, i edno od komoraca kamilica i anason. ova vtorovo e za od dva meseci navodno za podobro varenje.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 1026
   RE: Адаптирано млеко
22.6.2012 11:06:09   
boni25

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ve molam za sovet. mojata malecka ima 3 meseci i 1 nedela. na AD sme od sam pocetok ama posledniov mesec nekako odbiva sekakvo AD, ke pie malku pa ne saka isto taka ne kaka cesto od mlekoto, bevme na hipp pa smenivme ama pak ista prikaska, probavme i aptamil nisto. ne sakam mnogu da menuvam i eksperimentiram so mlekce ama ova ne odi. ne pie a ako pie istovremeno se grci i place, cel den e razdrazliva bidejki ne moze da kaka. ne znam do mlekoto e ama kako da i najdam soodvetno mleko. veke ova AD e uzas. odvaj cekam na kravjo da se prefrlime..
ve molam ako nekoj imal vakva situacija da mi kaze
inace i davam i kapki za grcevi i cajce na hipp ima edno od komoraca, i edno od komoraca kamilica i anason. ova vtorovo e za od dva meseci navodno za podobro varenje.


Anaana i mojata malecka e otpocetok na AD, sega imame 3 meseci bez 10 dena, na pocetok bevme na Hipp, pa preminavme na Aptamil od pricina na losoto varenje, mislev deka so promena na mlekoto ke moze da kaka pocesto i mozebi bese taka na pocetokot ali sega svativ deka nema blage veze,istata situacija, se molime i po 3 dena da se pokaka a ona e nervozna , se grci i pretpostavuvam ja boli stomaceto, mlekoto ne go odbiva sega za sega, ali i nadvor e zesko pa moze i da e od vremevo sto znam, porazdrazlivi stanuvaat, pred nedela dena kupiv od hipp caj od kamilica i na nego se pisuva deka moze da se dava od sam pocetok odnosno so navrseni 7 dena starost , go pie ko luda i ne znam dali jas si pravam film ali mislam deka i pomaga polesno da kaka eve cela nedela nemame problem. Ponudi i i vodicka , mojata ja saka a j i ja davam radi zestinive i bidejki e na AD, moze navistina da e zedna i zatoa da ne go saka AD. Isto taka spored moe mislenje mozes veke da i davas i sokce, barem po preporaka na mojot pedijatar tie sto se na ad so polni 3 meseci im se dava sokce a na polni 4 so kasicki, sekoja majka si znae sto e najdobro za svoeto detence, probaj nema sto da izgubis.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1027
   RE: Адаптирано млеко
22.6.2012 12:43:04   
anaana
jas i davam i vodicka i ja pie i toa bas kako luda :))
isto imam od hipp cajce edno e od komoraca, a drugoto e od kamilica anason i komoraca(na ova pisuva od vtor mesec moze) navodno bilo za podobro varenje. i site cajcinja gi pie bez problem. ednas dnevno obavezno pieme ili cajce ili vodicka. ama pak imame problem so kakenje. sega se mislam pak nekoe mlekce da i smenam. ova go pie ama nekako ne bas. se mislev za laktovit bidejki e poblago :)
a za sokcinja ke pocnam kaj i da e pa moze ke i e podobro
ne znam veke so ova AD :)))

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 1028
   RE: Адаптирано млеко
22.6.2012 15:51:18   
boni25
Moj licen sovet ne i go menuvaj mlekoto, ali pak ke kazam ti si znaes, Aptamilot barem vo Mk e edno od vodeckite ad mleka na pazarot.I jas mislev da i go smenam poradi istiot problem ali pedijatarot mi rece striktno ne od pricina stro tolku promeni za tolku malo bebce ne se dobri a mlekoto sega i e glavno jadenje i plus bebeto si napreduva super vo tezina.E sega mojava maksimum sto ne kaka e 3 dena, sekogas doma cuvam cepcinja no ne sum i dala, epten si vikam ako pominat 4,5 dena vo toj slucaj da,ali ne sme stignale do tamu. Ednas edna aptekarka mi rece deka za bebinja sto se isklucivo na majcino mleko moze da se ceka od 7-10 dena a za bebinja na ad bilno normalno od 5 do 7 sto za mene i toa e pak mnogu. Probaj so sokcinja, mislam deka ne bi mozela da proba po malku razredeni, ako veke nisto ne pomaga smeni i go mlekoto, toa e barem moe mislenje.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1029
   RE: Адаптирано млеко
22.6.2012 18:32:17   
Cipi Ripi
A da probate so Bekutan cajceto. Jas mu davam sekoj den po malce i mnogu ubavo go prifaka, nema grcevi i si kaka sekoj den.

(Одговор на членот boni25)
Непосредна врска до пораките: 1030
   RE: Адаптирано млеко
26.6.2012 10:20:05   
Maris
Na koe mleko od hipp bevte? Nas ni go smeni pedijatarot od organic vo combiotic i sega sme super. A i cajceto od komorac ni pomozi i za grcevi i za stolicata.
I na meseto stavaj ja da si lezi, pomaga za grcevite.
Dusicka mala...aj ke i pomini. Site pominuvaat niz istoto...

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

ve molam za sovet. mojata malecka ima 3 meseci i 1 nedela. na AD sme od sam pocetok ama posledniov mesec nekako odbiva sekakvo AD, ke pie malku pa ne saka isto taka ne kaka cesto od mlekoto, bevme na hipp pa smenivme ama pak ista prikaska, probavme i aptamil nisto. ne sakam mnogu da menuvam i eksperimentiram so mlekce ama ova ne odi. ne pie a ako pie istovremeno se grci i place, cel den e razdrazliva bidejki ne moze da kaka. ne znam do mlekoto e ama kako da i najdam soodvetno mleko. veke ova AD e uzas. odvaj cekam na kravjo da se prefrlime..
ve molam ako nekoj imal vakva situacija da mi kaze
inace i davam i kapki za grcevi i cajce na hipp ima edno od komoraca, i edno od komoraca kamilica i anason. ova vtorovo e za od dva meseci navodno za podobro varenje.


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1031
   RE: Адаптирано млеко
26.6.2012 10:33:05   
Beatris

ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

jas i davam i vodicka i ja pie i toa bas kako luda :))
isto imam od hipp cajce edno e od komoraca, a drugoto e od kamilica anason i komoraca(na ova pisuva od vtor mesec moze) navodno bilo za podobro varenje. i site cajcinja gi pie bez problem. ednas dnevno obavezno pieme ili cajce ili vodicka. ama pak imame problem so kakenje. sega se mislam pak nekoe mlekce da i smenam. ova go pie ama nekako ne bas. se mislev za laktovit bidejki e poblago :)
a za sokcinja ke pocnam kaj i da e pa moze ke i e podobro
ne znam veke so ova AD :)))


Си помислила ли дека можеби не е од млекото туку од шишето/цуцлата? Ние имавме ист проблем, откако почнав да и давам само со Нук со широко грло почна убаво да си пие и немаше грчеви. Пред тоа пиеше и со Томи Типи ама мислам дека тие ни го направија најголемиот проблем

_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 1032
   RE: Адаптирано млеко
26.6.2012 18:21:08   
bombica
П. утре полни 1 год. па би требало да преминеме на АД 3ка.Проблем е што пие аптамил хипоалергено а има само 1 и 2, 3 не постои.Што мислите проблем ли е да продолжиме бар до септември со 2ка?

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 1033
   RE: Адаптирано млеко
26.6.2012 23:43:21   
anaana
jas bas gi imam na tommee tippee sisinjata so siroko grlo se i tie. voda caj sokce se ubavo pie od niv nemame problem :).. taka da ne veruvam deka e do cuclite

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 1034
   RE: Адаптирано млеко
26.6.2012 23:55:43   
amateuress
bombica, mislam deka slobodno mozes da si prodolzis so ova mleko uste nekoe vreme.
jas sega, na godinka, prvpat mu vovedov adaptirano, inaku samo na doenje bevme, i pedijatarot mi rece da pocnam so 2ka, pa duri po nekoe vreme da preminam na 3ka ili kravjo.

(Одговор на членот bombica)
Непосредна врска до пораките: 1035
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 13:16:54   
macka26mummy
Zdravo.Nova sum na forum i imam kerkicka.na 2ri juli pravime tocno eden mesec i od samiot pocetok sme na adaptirano mleko Aptamil.minatata nedela mi piese 70grama,pa po 15minuti uste 20gr i dodavav bidejki masala mnogu sme si strvni za jadenje.ovaa nedela pie celi 90 grama i 2-3pati vo tekot na denot i dodavam uste po 30grama,oti gladna e i place i ne spie.imame i mnogu grcevi a ni dadoa espumisan kapki,se smirija malku od malku grcevite ama nonstop sme gladni.pa bi sakala da ve prasam od vase iskustvo dali 120grama dadeni na 2pati se mnogu za bebe od eden mesec?dali treba da odime po toa sto ke kazat lekarite ili da go slusam majcinskiot instinkt?bidejki ziveeme vo zaednica so svekrva mi i svekor mi,svekrva mi se luti koga i davam po 120grama vkupno(ne i gi davam naednas 120gr,oti ja boli meseto taka,a koga se razredeni i se taman).koga bevme na kontrola pred nekoj den,ne iskaraa deka bilo mnogu 120grama,da i davam samo po 90gr na 3saata....ama sto i da pravam koga ja gledam deka e gladna i deka place,zajduva od placenje za jadenje?i davam i bekutance cajce,ne ja zasituva.treba da pie po 20-30grama od cajceto,a ona si gi pie 50grama.ve molam za sovet.pozdrav

(Одговор на членот amateuress)
Непосредна врска до пораките: 1036
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 13:35:53   
Felly RR
ДОбредојде на РР, macka26mummy. Ти посакувам пријатна дружба.

Тоа за млекото мислам дека според тежината на бебето се пресметуваше колку му е потребно во текот на денот, па за отприлика да си знаеш колку да му спремаш. Јас на еден и пол месец мислам дека давав по 120 гр. (Ама тоа беше пред 2 годиниuser posted image ) И секое дете е различно, сметам дека треба пред се да се водиш од потребите на детето.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот macka26mummy)
Непосредна врска до пораките: 1037
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 13:40:58   
Andriance
ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

ДОбредојде на РР, macka26mummy. Ти посакувам пријатна дружба.

Тоа за млекото мислам дека според тежината на бебето се пресметуваше колку му е потребно во текот на денот, па за отприлика да си знаеш колку да му спремаш. Јас на еден и пол месец мислам дека давав по 120 гр. (Ама тоа беше пред 2 годиниuser posted image ) И секое дете е различно, сметам дека треба пред се да се водиш од потребите на детето.



имај само во предвид дека ако еднаш даваш да речеме 90гр...па после некое време уште 20-30...тоа првото може уште да не е сварено па ова новото може да и предизвикува грчеви

< Поракaта ја уредил Andriance -- 29.6.2012 13:41:53 >


_____________________________

Зборовите и времето користете ги правилно!!! Ни едното ни другото не можете да ги вратите!!!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1038
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 13:43:34   
lilicka

ИЗВОРНА ПОРАКА: macka26mummy

Zdravo.Nova sum na forum i imam kerkicka.na 2ri juli pravime tocno eden mesec i od samiot pocetok sme na adaptirano mleko Aptamil.minatata nedela mi piese 70grama,pa po 15minuti uste 20gr i dodavav bidejki masala mnogu sme si strvni za jadenje.ovaa nedela pie celi 90 grama i 2-3pati vo tekot na denot i dodavam uste po 30grama,oti gladna e i place i ne spie.imame i mnogu grcevi a ni dadoa espumisan kapki,se smirija malku od malku grcevite ama nonstop sme gladni.pa bi sakala da ve prasam od vase iskustvo dali 120grama dadeni na 2pati se mnogu za bebe od eden mesec?dali treba da odime po toa sto ke kazat lekarite ili da go slusam majcinskiot instinkt?bidejki ziveeme vo zaednica so svekrva mi i svekor mi,svekrva mi se luti koga i davam po 120grama vkupno(ne i gi davam naednas 120gr,oti ja boli meseto taka,a koga se razredeni i se taman).koga bevme na kontrola pred nekoj den,ne iskaraa deka bilo mnogu 120grama,da i davam samo po 90gr na 3saata....ama sto i da pravam koga ja gledam deka e gladna i deka place,zajduva od placenje za jadenje?i davam i bekutance cajce,ne ja zasituva.treba da pie po 20-30grama od cajceto,a ona si gi pie 50grama.ve molam za sovet.pozdrav

Мамичке а ти да си ги следиш потребите на твоето бебе секое дете не исто може твоето е лакомо и сака да јаде а греота е да плаче и да е гладно.......
Јас имам пријателка од Гак децата ни се во ист ден родени нејзината ќерка дупло јадеше од мојата па ете ништо не и мислам дека не правиш грешка ако и даваш на 3часа по 120мл.!!!
А како што си расте тоа ќе си бара и повеќе...user posted image

(Одговор на членот macka26mummy)
Непосредна врска до пораките: 1039
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 20:45:33   
Junona
macka26mummy,
Со право докторката те искарала,120 мл на едномесечно бебеuser posted image што е многу ,премногу е.и тоа што му даваш на 15 -20 мин му ствара грчеви.Се знае АД на 3 саата,по доза колку што одговара на возраст.Лакомо било,како не...ако му буташ така на 15 мин ...дека ке ви биде крајот.

< Поракaта ја уредил Junona -- 29.6.2012 20:46:26 >


_____________________________

„Не стануваме попаметни од она што сме го чуле,туку од она што сме го доживеале“.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 1040
   RE: Адаптирано млеко
29.6.2012 23:03:35   
boni25
Sekoe bebe e prikazna za sebe, mojata ima sega 3 meseci bez nekoj den i pie 5 dozi vo 24 casa i toa 3 obroci po 120, a 2 po 150, koga bevme mesec dena piese 90 ki, iskreno da vi kazam malata moja ke ispie kolku ti ke idades i uste ke bara, pie do posledna kapka, nekoi vikaat davaj i kolku sto i se pie, ali koga si napreduva super vo tezina zasto da go butas deteto, ne znam toa e moe mislenje, samo ke i se prosiri zeludniceto, a da ne kazam dekam pieme i po 150-200 ml caj sekoj den koj go obozava. Taka da moe mislenje za bebe od eden mesec i 120 e mnogu posebno ako se davaat 7-8 obroci, i nie sme na aptamil i bar uste 2 nedeli ne planiram da zgolemuvam doza, pa posle ke pocneme se so 150ki, ali sekoj si go znae svoeto dete najdobro , nikoj nema pravo da se mesa, maticnata moja mi vikase e ako de ako i se jade i po 200, 300 ml davaj i , jas ja slusam zenava , a togas bevme 2 meseci, i si vikam dobro normalna li e zenava 300 ml eden obrok na dvomesecno bebe, moze ne sum doktor ali do tolku znam kolku e dovolno za tolku malo bebe. E sega sekoj so svoj pamet, ne znam sto da kazam

(Одговор на членот Junona)
Непосредна врска до пораките: 1041
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 14:59:55   
*Elena*
Edno prasanje: Site adaptirani mleka tolku loso mirisaat ili do mene e user posted image . Moevo e skoro 7 meseci, na majcino mleko e uste, mu ponudiv 2-3 pati adaptirano na Hipp, toa bio 2, ne go sakase, a momentalno nemav dovolno mleko.

(Одговор на членот Adrijana)
Непосредна врска до пораките: 1042
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:11:37   
Ikana
Сите мирисаат, НАН мене многу ми мирисасхе, но на бебето нему сметаше тоа, а сега сме на Аптамил, и пак мириса, но не и смета.

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1043
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:13:19   
kikicka
Даа сите мерисаат исто,освен бебемил ,мене не ми мерисаше толку лошо.

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Ikana)
Непосредна врска до пораките: 1044
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:19:54   
*Elena*
A civo e toa bebemil?...na user posted image ne mu mirisa, ama ne saka ni da go pie, i nekako mnogu gusto vo sporedba so majcinovo mu doagja izglea user posted image

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1045
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:47:41   
AnnaMolly RR
Елена, мене Хип ми беше густо многу. Едно време му давав Хумана, тоа па како мрснотии по стаклото оставаше. После на Лактовит се префрлив и најдобро од сите адаптирани ми беше, а и најевтино.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1046
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:53:10   
*Elena*
Fala ti mnogu AnnaMolly, ke probam so toa sleden pat...pozz

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 1047
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 15:55:24   
kikicka
Бебемил е хрватко мислам,овде во Мк има само Бебемил 1 и Бебемил2 .Ние го користевме Бебемил џуниор,ама пошто го немаше во МК земавме Нестле џуниор и тоа не мерисаше лошо.
ИЗВОРНА ПОРАКА: *Elena*

A civo e toa bebemil?...na user posted image ne mu mirisa, ama ne saka ni da go pie, i nekako mnogu gusto vo sporedba so majcinovo mu doagja izglea user posted image



_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот *Elena*)
Непосредна врска до пораките: 1048
   RE: Адаптирано млеко
3.7.2012 17:10:32   
Annet
1000 pati imam pisano na ovaa tema.znaci,site ad mleka gi probavme,od site povrakase,od aptamil,nan.novalak,hip..............kravjo za varenje ne sakase..........
sega tetrapak pieme maka nemame ima11 meseci,mislam deka site ad mleka se isti,cenata neka ne ve laze,sekoj pedijatar go preporacuva ona mleko od koe ima procent.jas sum svedok na toa i go tvrdam so glava,koj sto saka neka kaze.
nemam nisto protiv ad fala bogu deka ke mu davam do kaj 7-8 meseci porano ne,ama eve sega od pred 1 mesec se raatisavme.....nie edno ne ni se pogodi,sekoj den frlav

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 1049
   RE: Адаптирано млеко
4.7.2012 19:24:01   
AneLav RR
Јас на бебушиве им давам Аптамил и само тоа било со иста формула било каде во светот да го купиш, другиве поготово Хип било катастрофи за југоисточна Европа. Мислам срамота ние божем сме стоки па различни формули ни прават. Затоа се решив за Аптамил, а и супер го прифатија, на првиот систематски по 1 кг се поправени.

_____________________________

Не плаши се од бавниот чекор, плаши се од стоење во место!

(Одговор на членот Annet)
Непосредна врска до пораките: 1050
Страница:   <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  40 41 [42] 43 44   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Носот.
пеперутка16

Како го чистите носот на малите деца?