|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 23:56:59   
anaana
Fala za info, bas mi e vo prilog
E sega se mislam pomegju gorenje - kondenzaciska, i beko - kondenzaciska
kako ste zadovolni so ovie marki?
BEKO DCU 7430 = so neptun karticka e 17000den
Машина за сушење на алишта - кондензациска D844BH = 23790
ima razlika vo cena, ama pa da se nadevam deka ke se isplati
ako imate i nekoj model ili marka od koja ste osobeno zadovolni i go preporacuvate slobodno piset_e.... :)))
Isto me interesira koi se finkcii na koi treba da obrnam vnimanie, a koi ne se tolku bitni i neophodni???
jas gledav da se B klasa...

< Поракaта ја уредил anaana -- 14.10.2014 0:09:25 >

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 126
   RE: Машина за сушење алишта
15.10.2014 21:42:33   
anaana
Se podnovivme nie denes so masina za susenje. Ja zemavme taa na beko. Pa ke vidime kako ke bide. Isplatliva bese so neptun karticka, pa se resivme za nea. Se nadevam deka ke se pokaze. Ne znam kolku se lugjevo zadovolni od beko ama ajde ke kazam jas iskustva

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 127
   RE: Машина за сушење алишта
16.10.2014 15:36:48   
Bethany
анаана, со здравје да ја користите и да ви служи.
Па пиши искуства user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 128
   RE: Машина за сушење алишта
16.10.2014 15:56:36   
anaana
Fala, Bethany :)
pa vcera kako za proba ja pustiv na program sintetika i plus nekoe za direkno stavanje vo regal bez peglanje. programot bese 45 min
nekoi pamucni raboti izlegoja na nekoi mesta malku vlazni, drugoto se bese suvo. duri imav staveno i nekoj dukser so krzno :))) za sreka nisto ne bese smaleno
sega treba da razrabotam nekoja druga programa da vidam kako ke susi na nea.
ne znam samo dali moze na tie 45 min, ona sto ne se dosusilo da se pusti pak, dali na istata programa ili na druga
inace masinava e verojatno senzorska, i se uste ne sum ja proucila.
Ja stavivme na terasa, i terasata bese potopla nego li cel stan...ama nemase parea. koga go izvadiv sadot za voda, vo nego imase nekoj 2l voda.
a masinata za perenje mi e samsung so 1000 vrtezi
kako za prv pat zadovolitelo.
i mislam deka fativme dobar popust so toa neptun karticka.. ja davaa i na 24 rati sto e dosta povolno, i sekako 5 godini garancija ne e mala rabota
Jas vikam samo neka ne sluzi se drugo ke naucime kako raboti :))

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 129
   RE: Машина за сушење алишта
16.10.2014 21:35:53   
LoveableMe RR
Пaк не рaзбрaв oд пoстoвиве штo требa дa внимaвaме при купувaњр вo oднoс нa кaрaктеристики, зa штo прoгрaми зa сушење, зa пaмук, синтетикa и сл. и зa кoндензaцијaтa кaкo е решенo. Акo имa некoјa искуствo, некa пише. Фaлa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 130
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 9:15:04   
anaana
iskreno i jas ne znam. i jas sakav toa da doznam ama ne uspeav. pa kupiv
e sega jas se mislev megju edna na gorenje koja bese skoro 24 000 i ovaa na beko koja so neptun karticka bese 17000 (redovna cena 20000)
razlikata mi bese vo markata (edna gorenje druga beko) i ovaa na beko nema program za svila i za volna. se pomisliv nekako vo momentot ne mi bese bas bitno da ima program za volna so ogled deka jas nemam nesto volneno doma
dvete bea senzorski i B klasa
taka da iskreno ne znam na sto da se gleda
tie A++ klasa na gorenje bea 35000 denari, a tolku nemav predvideno vo budzetot za masina za susenje

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 131
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 14:44:49   
Malecka23
Ja ja imam taa na Beko i sum pre pre pre zadovolna.Za tri god dusata i ja izvadiv i nema mrdnato.Najcesto susam se na detski program za mesani alista kosuli nema gajle.Ako e enr.B posle 10 na eftina struja nema golema razlika.Jas toplo ja preporacuvam.
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

iskreno i jas ne znam. i jas sakav toa da doznam ama ne uspeav. pa kupiv
e sega jas se mislev megju edna na gorenje koja bese skoro 24 000 i ovaa na beko koja so neptun karticka bese 17000 (redovna cena 20000)
razlikata mi bese vo markata (edna gorenje druga beko) i ovaa na beko nema program za svila i za volna. se pomisliv nekako vo momentot ne mi bese bas bitno da ima program za volna so ogled deka jas nemam nesto volneno doma
dvete bea senzorski i B klasa
taka da iskreno ne znam na sto da se gleda
tie A++ klasa na gorenje bea 35000 denari, a tolku nemav predvideno vo budzetot za masina za susenje


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 132
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 15:18:39   
anaana
user posted image
mojata e vakva
model BEKO DCU 7430
e sega ima edna programa sintetika (P05) i plus demek da ne se peglaat - 45minuti e
ajde malecka23 ako ja imas istava masina davaj soveti kako da ja pustam, koja programa e isprobana :))))
inace kako za prv pat e ok

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 133
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 21:29:59   
Malecka23
Ne gi gledaj programite tolku posto na kraj ke''treba za edno kosulce da pustas susara.Jas ja imam pa ovaa e valjda samo postariot model i ko sto ti kazav se pustam na getskiot program na 1400vrtezi.Imas tamu da edno kopce ke uklucis koga ke zavrsi programot da ne ja gasi susarata nego da gi odrzuva alistata topli taka ne se guzvaat
ИЗВОРНА ПОРАКА: anaana

user posted image
mojata e vakva
model BEKO DCU 7430
e sega ima edna programa sintetika (P05) i plus demek da ne se peglaat - 45minuti e
ajde malecka23 ako ja imas istava masina davaj soveti kako da ja pustam, koja programa e isprobana :))))
inace kako za prv pat e ok




< Поракaта ја уредил Malecka23 -- 17.10.2014 21:35:06 >

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 134
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 21:33:53   
Malecka23

A da detskiot prgram e 1000brtezi ali si podesuvas.I mnogu e bitno masinata za alista kolku vrtezi ti e.Posto susarive se so senzor za tezina i na toa da vnimavas da ne ja pretrupas ili neiscedeni alista da stavis.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 135
   RE: Машина за сушење алишта
17.10.2014 23:53:48   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: Felly RR

А ова што пиша Дилина, за пола машина дека ставаш - за различни кг ти се машината за сушење и перење или исто?
Јас како што гледав, обично овие за сушење се за 7 кг. А мене машината за перење ми е за 5 кг, па тамам си велев дека ќе бидат помлаце алишта, полесно и побрзо ќе се сушат. Или нема да ми ги собира сите?


Извини Фели сега го гледам постов..... user posted image

Јас ставам на пола зоѓто ја пуштам на таква програма и уште ја немам добро разработено може 5ти пат да пуштам да сушам во неа..... е сега не ми се две машини туку една комбинирана пери/суши... не ми е јасно дали килажа се мери со мокри алишта или суви па затоа ја оставам на пола.... ама читав во упатството сега дека може и на 7кг за памук. Има опција од 40 д0 180 мин сушење, има опција да бидат малку влажни за пеглање и опција барут суви за у плакар. Бидејки ставав по малце на опцијата за ептен суви ми ги извади ептен гужвани, ни пегла ни ништо не ги исправуваше па морав пак да ги перам за да се опраат алиштата, ама тоа веројатно ради долгото сушење и тоа што ставив малку....
Инаку ако купуваш посебна маш за сушење подобро е мислам, и испод 5 кг мислам дека нема..... но секако има опција и за малку алишта....

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 136
   RE: Машина за сушење алишта
18.10.2014 0:03:17   
Dilina

ИЗВОРНА ПОРАКА: LoveableMe RR

Пaк не рaзбрaв oд пoстoвиве штo требa дa внимaвaме при купувaњр вo oднoс нa кaрaктеристики, зa штo прoгрaми зa сушење, зa пaмук, синтетикa и сл. и зa кoндензaцијaтa кaкo е решенo. Акo имa некoјa искуствo, некa пише. Фaлa, пoзз


Јас како што знам битно е килажа колку собира (како ти одговара)
е сега има машини со фиока кадешто си се собира целата вода од сушењето и има машини со црево и прават мн пареа... но еве и мојава е комбинирана па не прави пареа со цревото туку се си излегува како вода. Вентилацијата у купатило не ни е мн решена (немаме прозор туку вентилација онаква не се разборам баш, како вентилатор вграден не ми се смејте хехе user posted image ) па не е проблем што е со црево. Но сепак мислам дека оние со фиока се по ок. Бидејки мојата е комбинирана можам да кажам дека до сега алиштенцата на малата што и ги сушам се топ. Ем топли ги вадам ко на пегла ставени и у диплење и малце да се изгужвани се исправаат....
Така да зависи како одговара....

еве ја мојава
user posted image

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 137
   RE: Машина за сушење алишта
18.10.2014 7:45:11   
Malecka23
Kilogramite na masinata vazat za vlazni alista ubavo iscedni.Zatoa i se'zima susara sto e za 1,2kg so'pogolema tezina od masinata za alista.Nekoi imaat'sensor kako mojata i avtomatski ne ti pusta cel program tuku pola.Isto taka'ima i'ti da si namestis'na'pola'program ako imas alista'do'3kg.Koga prasuvav jas dali da zemame kondenziracka ili ventiliracka ova prasuvav majstor mi kaza samo kondenziracka.Celata voda se sobira vo sad i isturas na kraj.Ne pravi parei nikakvi tuka e epten toplo vo kupatilo.Inaku imame Beko DCU 7670 7 kg a masinata mi e Samsung 1200 vrtezi 6kg.Do sega epten dobitna kombnacija.ne mozam slika da stavam

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 138
   RE: Машина за сушење алишта
18.10.2014 13:13:26   
LoveableMe RR
Фaлa зс сoветите, сегa ми е пoјaснo, oсoбенo штo и кaј нaс не е нaјсooдветнo решен делoт зa вентилaцијa, тaкa штo oвa сo фиoкaвa зa вoдa е дoбрo решение. А и oвa зa килoгрaмите и зa сooдветните прoгрaми е oд кoрист. Фaлa, пoзз

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 139
   RE: Машина за сушење алишта
24.10.2014 1:59:41   
anaana
ajde jas da si prasam ovde poiskusni.
znaci masinava ja pustiv na pamucni (carsav, prekrivaci i navlaki od spalna). programot bese za pamucni i plus nesto spremni za nosenje plus - demek na povisoka temperatura.
i na pocetok se napisa deka e 1h i 54 minuti....
kako sto pominuvase vreme ispadna deka se na se susese moze 40 minuti. i zavsi ama nekoi mali delovi od postelinata bea malku vlazni, znaci ne vodeni tuku malku vlazni.
kade gresam?? dali kaj nekoj mu se slucilo da mu ostanat malku vlazni alistata (ne celi tuku da receme eden kraj ili nekoj mal del)
i malecka jas kaj mene ne mozam da najdam detski program, na sama masina ima do P15 (i vo spec. pisuva 15 programi) ama jas ne gi razbiram a upatstvoto ne e bas user friendly :(
a bas gledam na tvojata specifikacii i tamu ne pisuva nitu vrtezi nitu deka ima detski program. kazi mi kaj go najde, koja programa e za detski?
moze malku glupavo prasanje ama toa e. nov ured po doma... milion prasanja :))))
inace masinata za alista mi e 1000 vrtezi (na samsung) - ok gi vadi ne e losa
a ovaa za susenje e valda 1200 nemam pojma :(

< Поракaта ја уредил anaana -- 24.10.2014 2:14:27 >

(Одговор на членот LoveableMe RR)
Непосредна врска до пораките: 140
   RE: Машина за сушење алишта
24.10.2014 8:56:06   
lolla RR
anaana, ке и се навикнеш, полека само. ПРВО, ке си купиш три тениски топчиња и ке си ги ставиш во машината за рамномерно да ти суши. А за времето на сушење, нормално ке се менува, зависи колку алишта има, дали се крпи или гаќи или нешто подебело, не се секирај. Ако нешто ептен останало делче влажно, остави го 1 саат на суалка и ке се досуши брзински,

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 141
   RE: Машина за сушење алишта
26.10.2014 14:26:50   
Malecka23
Izvini malku kasnam so odvorot.
Vaka sea od toa sto vidov susarata ima senzor za tezina zatoa i ti pokazuvala na pocetok pogolemo vreme a gi gi isusila pobrzo.Za toa sto ne ti bile dosuseni ima dve rab.Ili masinata ne ti e nivelirana ili ako si susela carsavi pamucni onie so lastik obicno alistata se pikaat vo takvite carsavi i ne se dosusuvaat.Moj sovet ti e ako imas takvi poveke carsavi da gi susis samo tie.Ti barav spec.za masinata ali malku tesko od ona sto mozev da vidam od slikata nemas slikicka na detski program probaj da pustis na pamucni ispeglani kaj mene ima slikicka na bebe na samata masina.Za podesuvanje na vrtezi imas plus minus kopce od ednata strana na displejot ke vidis znakce kako polzavce a od dr strana imas plus minus za odlozen start.
Iskreno nikogas ne sum slusnala za topcinja teniski i iskreno ne bi se nit osudila da probam.
Se sto te interesira drugo slobodno prasaj tuka sum.


(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 142
   RE: Машина за сушење алишта
26.10.2014 15:53:35   
lolla RR
Malecka, за сушење во машина има и посебни специјални топки кои помагаат во порамномерно сушење на алиштата со што се скратува времето и потрошена струја а и алиштата се како попеглани. Кај нас има Јуск и се скапички, па затоа може да се користат тениски топчиња. Инаку ова не е од вчера, обично и со машините кај што се продаваат треба да има и вакви, но како и со се друго, далеку ни е Европа, па така и со ова треба време да дојде кај нас. Инаку е гарантирана техника во цел свет.

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 143
   RE: Машина за сушење алишта
26.10.2014 15:55:33   
lolla RR
user posted image

Еве и линк до слики од разните видови низ светот, само слика не ми иде да поставам. Испробана работа е и со топчиња како заменска ствар.

Admin: Линкот е среден, ставив слика.

< Поракaта ја уредил Felly RR -- 11.1.2015 10:59:32 >

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 144
   RE: Машина за сушење алишта
26.10.2014 17:36:22   
anaana

ИЗВОРНА ПОРАКА: Malecka23

Izvini malku kasnam so odvorot.
Vaka sea od toa sto vidov susarata ima senzor za tezina zatoa i ti pokazuvala na pocetok pogolemo vreme a gi gi isusila pobrzo.Za toa sto ne ti bile dosuseni ima dve rab.Ili masinata ne ti e nivelirana ili ako si susela carsavi pamucni onie so lastik obicno alistata se pikaat vo takvite carsavi i ne se dosusuvaat.Moj sovet ti e ako imas takvi poveke carsavi da gi susis samo tie.Ti barav spec.za masinata ali malku tesko od ona sto mozev da vidam od slikata nemas slikicka na detski program probaj da pustis na pamucni ispeglani kaj mene ima slikicka na bebe na samata masina.Za podesuvanje na vrtezi imas plus minus kopce od ednata strana na displejot ke vidis znakce kako polzavce a od dr strana imas plus minus za odlozen start.
Iskreno nikogas ne sum slusnala za topcinja teniski i iskreno ne bi se nit osudila da probam.
Se sto te interesira drugo slobodno prasaj tuka sum.




Fala ti Malecka za upatstvata. Inace da, kaj mene nema bebe nikade, a kako sto uspeav da vidam za tvojata ima i vo programi bebe.
E sega za toa vrtezite, kaj mene na displejot ima za uklucuvanje na masinata, za start, ima za zaklucuvanje (toa valda child lock) i ima od dvete strani + i -, od koi na ednata ima znak P (toa e za izbiranje na programi) i od drugata strana ima casovnik (toa e za ako sakas odlozen start ili najverojatno odlozen kraj) takvo polzavce nema.
Vo upatstvoto ima edna tabela kade kazuva broj na vrtezi
ako mozam ke ti ja pokazam
ama nikade nemam kaj manuelno da podesam vrtezi

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 145
   RE: Машина за сушење алишта
26.10.2014 20:32:10   
Bethany
Mnogu komplikovani gi napravija masinite, so vazda nekoi dugminja i slikicki user posted image
Kaj mene ima edno dugme i edno toa sto se vrti.
Imam da vklucam da susi na 40 stepeni i na 60 stepeni. Na 40 gi stavam sarenite alista, na 60 beli.
I vrtam na najdolgo da vrti a toa e 130 minuti i toa. Mozam i nesto pokratko ama toa e ako e primer samo nekolku parcinja obleka, togas treba pomalku vreme ili nekoi epten tenki materijali, sto jas dosega ne stavav.
Ostanuva retko nekogas nesto nedosuseno, ama toa samo nekoe corapce koe se stutkalo i primer se vovleklo vo nekoe drugo parce obleka, ili pernica, jorganska navlaka. I da, koga vleze nesto vo jorganska primer i se stutka, ostane vlazno, ama toa e retko.
Ednas probav dve masini isprani na 40 da stavam vo susarata, vsusnost ne bea po polni dve masini, mozebi edna i pol, i togas ne mi se isusija alista celosno.
Znaci sobira i ubavo susi edna masina isprani alista. Imam suseno i duplo kjebe vo nea, i ubavo bese isuseno.

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 146
   RE: Машина за сушење алишта
27.10.2014 10:33:57   
anaana
a be jas sum rekla, denesnava tehnologija treba so ucitel da ti doagja... toa user manual nisto ne kazuva.
uste ja ucam masinava, taka da valda za nekoe vreme ke ja naucam na koja programa sto da stavam
mi e strav toa maicite, i trenerki da gi pustam na pamuk, da ne se soberat. a moze treba, pojma nemam..
jas mene pisuva deka ima 15 programi. i samo za nekolku e demek objasneto sto kako. i posle pisuva deka ima ako sakas da stavis program plus 10, 20, 40 ili 60 minuti da susi. sega valda toa znaci otkako ke zavrsi masinata, da ja pustis eve uste 20 min da susi, za ona sto ne se dosusilo. posto ne mozes da izberes dve programi naednas.
ajde za nekoe vreme ke kazuvam. sega za sega ima nekoi maici sto mi ostanuvaat malku vlazni ama ne e problem. i vo takov slucaj sum zadovolna posto nemam doma vlaga :))))

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 147
   RE: Машина за сушење алишта
12.1.2015 20:19:11   
Felly RR
Конечно и јас да се пофалам на темава.user posted image Денес си зедовме машина Беко, кондензациска, ама ко за беља во неделата пуштив три машини, и денес алиштата беа речиси исушени, но за проба ставив неколку пешкири полусуви на 20 минути, и ептен сум задоволна ко за прв пат. Да ја испробам пак па ќе пишам нови искуства.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 148
   RE: Машина за сушење алишта
8.10.2015 12:07:13   
Hopeful RR
Ај девојки да ми дадете ум и во оваа тема user posted image

Сакаме да купиме нова машина за перење и плус машина за сушење, со тоа што дилемата ни е дали две посебни, или една комбинирана. Имаме простор, не дека не, но ако нема реално некоја голема предност во имањето две, би зеле комбинирана, да не трупаме ствари.

Од сите слушаме поделени мислења, и скроз сме збунети. Размислуваме за Whirlpool засебни, и Electrolux комбинирана.

Претпоставувам е дискутирана темава, но со две бебиња по дома, немам време да читам наназад...

_____________________________

Обиди 2,5 години
HSG, HSC, отстранет септум, IUI x4, IVF успешно :)
2015 user posted image user posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 149
   RE: Машина за сушење алишта
8.10.2015 12:28:28   
lolla RR
Uste odma ke ti kazam dve posebni ili pere ili sushi. Toa e moe mislenje. Bez sushara vo stan vo skopje vo centar e ziva maka. Nie imame na bosch kondenzaciska i vrsi rabota susi po dve tri sekoj den.

(Одговор на членот Hopeful RR)
Непосредна врска до пораките: 150
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 5 [6] 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?