|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Машина за сушење алишта
26.9.2012 11:55:32   
mama toci
Devojki,da ve prasam nesto,moram da zemam masina za susenje bidejki malata mi e alergicna na vlaga,mivla...Vcera spremni da kupime vo Neptun Ariston,naidov na problem-mi kazaa deka bilo koja masina za susenje poddrzuva samo masina za perenje so min 800 vrtezi/min,inaku ne moze da gi isusi a ako ja pustis povtorno...struja gavol i pol.Mojata masina za perenje e gorenje,relativno nova no samo so 400 vrtezi user posted image .I sega?problem!!! Ve molam za mislenje od vie sto veke koristite masini za susenje,dali ste imale vakov problem,sekoe iskustvo navistina bi mi znacelo

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Машина за сушење алишта
26.9.2012 13:28:16   
miana
Jas imam zanussi i koga ja kupivav ne mi spomnaa nisto takvo..Jas ja kupiv vo tehnomarket ( na polstad ) 17 999 den.
Nikoj ne mi spomna vrtezi...
I mojata e masina za perenje e Gorenje i e stara okolu 6 godini i poima nemam kolku vrtezi ima,vazno susarata mi gi susi perfektno...

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Машина за сушење алишта
26.9.2012 18:41:31   
penelopa

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

Devojki,da ve prasam nesto,moram da zemam masina za susenje bidejki malata mi e alergicna na vlaga,mivla...Vcera spremni da kupime vo Neptun Ariston,naidov na problem-mi kazaa deka bilo koja masina za susenje poddrzuva samo masina za perenje so min 800 vrtezi/min,inaku ne moze da gi isusi a ako ja pustis povtorno...struja gavol i pol.Mojata masina za perenje e gorenje,relativno nova no samo so 400 vrtezi user posted image .I sega?problem!!! Ve molam za mislenje od vie sto veke koristite masini za susenje,dali ste imale vakov problem,sekoe iskustvo navistina bi mi znacelo

А колку е стара твојата машина што има само 400 вртежи. Јас имам комбинирана машина ѕа перење и сушење со 800 т.е 1000 вртежи купена пред 5 години марка Канди и сум ептен задоволна.
А не ми е јасно каква врска има таа за перење со оваа што сакате да ја купите за сишење сепак се две различни машини. А кога ќе ти ги испере се многу мокри?

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Машина за сушење алишта
18.10.2012 21:19:03   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: Bogdancanka RR

sakam da si kupam masina za susenje ama nekako nemozam da se odlucam,gledav edna na gorenje no nekoj se zalat deka mnogu se sobirale alistatauser posted image kakvi se vasite iskustva?






Ние имаме Горење, ама немам поима кој тип. Знам само дека до сега што имам сушено се беше добро, се ставам на 130 мин. не треба ни пеглање, меко е и убаво мириса, ама пред некој ден една маица на мм се толку собра, а памучна е. Баш се зачудив. Сега почна да ме фаќа страв за другите работи. Никогаш не би кажала дека ќе се собере баш таа маица, а џемперче на син ми беше ок user posted image
Само ќе треба изгледа да почнам да ги одделувам работите, потенки од подебелите и одвоено да ги сушам , па и да ги ставам на помалку време.

(Одговор на членот Bogdancanka)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 9:59:48   
mama toci
А не ми е јасно каква врска има таа за перење со оваа што сакате да ја купите за сишење сепак се две различни машини. А кога ќе ти ги испере се многу мокри?

Offff...Ova mi e tolku golem problem,seuste ne go resdivuser posted image .Mozam doktorat da branam na ovaa tema.Masinata mi e so slab broj na vrtezi(400),a tie za susenje najdobar efekt postignuvaat ako peralnata e so min.800,inaku ke treba da se susi 2 pati a toa vlece mnogu srtujauser posted image .A dopolnitelen problem e sto masinata za susenje mozam samo na tarasa da ja cuvam,a toa ne e voopsto preporaclivo.Znaci sepak moram da lupnam min. 30000 den za kombinirana, a od tie citam po forumi voopsto ne se zadovolni...Ima li nekoja od vas komb. sto ja koristi podogo vreme,kako ste zadovilni i koj tip e ? Vi blagodaram

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:08:28   
Bethany
Мама Тоци, јас немам комбинирана, ама затоа машина на сушење ми е на тераса од кој-знае-кога и ништо не и фали. user posted image

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:23:34   
Malecka23
nie koga ja zemavme nasata prasuvavme dali moze na terasa ni rekoa deka nema problem samo normalno da e zastitena.Spored mene nekogas i podobro e na terasa ako nemas mesto vo wc-to,zs mojata e vo hodnik zasto kupatiloto ne ni e sredeno, i koga susi sauni pravi i mirisa mn na omeksivacot mene konkretno ne mi smeta no ete na mm premnogu.
A muabetot za masinata na kolku vrtezi e ima vrska posto alistata treba da bidat dobro iscedeni za da se stavat vo susara inaku nema da se isusat dobro ke treba pak da se pustat.Nie koga ja zemavme nasata(sos ensor za tezina) ni preporacaa iako e za 7kg da stavame pomalku alista za da moze pobrzo da se isusat i da ne se trosi mnogu struja i koga gi vadam alistata se suvi meki i ispeglani.NEkogas mnogu poveke mi se iplaka da pustam 2masini edna po druga nego edna pa alistata lomd a se nedosuseni

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:44:53   
miana
Mojata masina za perenje,nemam poima na kolku vrtezi e ,no do sega mi se nema sluceno da ne mi se dosuseni alistata..Koga stavam mnogu alista i nemam vreme da gi izvadam odma - mi se kako zvakani,a koga nem stavam \mnogu alista i koga ke stisnam sistem protiv guzvanjee,navistina mi se odlicni.

Epten sum zadovolna od masinata,ima pisano do sega 100 pati,ja kupiv vo tehnomarket,kondenzaciska,na ZANUSSI (Кончар ) и ме цинесе 17,999Koga ja kupiv mi rekoa deka razlikata pomegu porvetruvacka i kondenzaciska e toa sto provetruvackata mora da ti bide vo kupatilo za da ima od kade i kade da istekuva vodata dodeka kondenzaciskata mozes da si ja stavis i vo spalna ako sakas ( taka mi rekoa) Arno ama ispusta mnogu parea,takada vo sekoj slucaj najdobro mesto e - ili terasa ili kupatilo...Vo kondenzaciskata si imas plastisno rezervoarce vo koe so sobira vodata od isusenite alista i po sekoe susenje moras da go ispraznis ,takada mozno e ako se mnogu niski temperaturi nadvor da se izrasipe nesto zaradi situacijata TOPLO_LADNO..Vodata e sekogas topla..Ako imate zagradena terasa,kolku-tolku da ne e epten nadvor,ne bi trebalo da e problem...A inaku Mama toci neznam dali si razmislila na varijantata da ja stavis susarata vrz masinata za perenje? Da ti bidat edna vrz druga ?? Taa varijanta ti e najpogodna,koga ke kupuvas vidi,rasprasaj se i resi si go rpoblemot najlesno...

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:46:26   
miana
Jas malce zbunuvacki sum napisala pogore...neznam na nakolku vrtezi mi e masinata za perenje,no masinata za susenje sekogas mi gi susu super alistata...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:49:57   
mama toci
user posted image user posted image ,e ova mnogu mi znaci,bas me izraduvavte,a ne vi zamrznuva vodata vo sadot vo zima?Terasata mi e vovlecena ama ne e zatvorena,I ve molam pisete sto marki vi se susarute stom ste zadovolni,jas ja gledav taa na ariston,7kg,kondeziracka

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 10:57:30   
mama toci
Izvini miana vo meguvreme si pisala...Srcka,za se sum razmisluvala,ama nemam izbor,nad masinata mi e bojlerot,ne postoi moznost za negova dislokacijauser posted image .Jas bi dala pari i za kombinirana(pred se zdravjeto na deteto mi e ) ama po site forumi citam deka se nezadovolni i polesno se rasipuvaat.Parnoto ni e iskluceno,lani gi susev vo dnevna bez da znamuser posted image i cela zima mi kaslase trista sirupi ispi,dodeka otkrieme od sto...analizite pokaza visok stepen na alergija na vlaga,muvla i dom.prasina.

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:20:08   
Malecka23
mojata e kondenzaciona beko 7kg so senzor za tezina ja kupiv od neptun 18 000

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:20:53   
Malecka23
so 1600 vrtezi energetska klasa b,mislam deka i toa treba da go vidi potrosuvacka na struja

(Одговор на членот Malecka23)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:21:19   
temjanuska75
mama toci јас имам комбинирана, ја купив затоа што претходната ми беше со горно полнење и немаше шанса да ставам врз неа само за сушење. Ја купив пред две години марка indesit, околу 23.000 денари, ама нешто не сум задоволна од сушењето. Некако ич неубаво ми мирисаат алиштата, како на запалено, суши ок, и алишта перени со помалце вртежи( програмата што е со 600 вртежи) само трае долго сушењето. Јас за земав за user posted image , пошто се породив во зима и има една програма за 30 минути суши и пере, за 500 гр. алишта, таман за бебешките алишта што дневно му ги менував.Сега поретко ја користам за сушење.
Сакав да прашам дали некој купил од ДМ има едни марамчиња за отстранување на миризбата од машината за сушење и дали се добри?

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:40:01   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Mojata masina za perenje,nemam poima na kolku vrtezi e ,no do sega mi se nema sluceno da ne mi se dosuseni alistata..Koga stavam mnogu alista i nemam vreme da gi izvadam odma - mi se kako zvakani,a koga nem stavam \mnogu alista i koga ke stisnam sistem protiv guzvanjee,navistina mi se odlicni.

Epten sum zadovolna od masinata,ima pisano do sega 100 pati,ja kupiv vo tehnomarket,kondenzaciska,na ZANUSSI (Кончар ) и ме цинесе 17,999Koga ja kupiv mi rekoa deka razlikata pomegu porvetruvacka i kondenzaciska e toa sto provetruvackata mora da ti bide vo kupatilo za da ima od kade i kade da istekuva vodata dodeka kondenzaciskata mozes da si ja stavis i vo spalna ako sakas ( taka mi rekoa) Arno ama ispusta mnogu parea,takada vo sekoj slucaj najdobro mesto e - ili terasa ili kupatilo...Vo kondenzaciskata si imas plastisno rezervoarce vo koe so sobira vodata od isusenite alista i po sekoe susenje moras da go ispraznis ,takada mozno e ako se mnogu niski temperaturi nadvor da se izrasipe nesto zaradi situacijata TOPLO_LADNO..Vodata e sekogas topla..Ako imate zagradena terasa,kolku-tolku da ne e epten nadvor,ne bi trebalo da e problem...A inaku Mama toci neznam dali si razmislila na varijantata da ja stavis susarata vrz masinata za perenje? Da ti bidat edna vrz druga ?? Taa varijanta ti e najpogodna,koga ke kupuvas vidi,rasprasaj se i resi si go rpoblemot najlesno...

миана јас баш не сфатив каква е твојата машина 2во1 ли е?и пере и суши а е толку ефтина?или пак е само за сушење,а за перење имаш друга?user posted image бидејќи јас пред скоро една година купував машина за перење и ме чинеше 18 000 денари,ама нема програма за сушење.само е за перење ама е samsung и и има многу опции за user posted image ,памук,рачно перење итн...значи иста цена со твојата ама кај мене нема сушењеuser posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:44:14   
miana
Znam deka napraviv ZBUNKA ,zatoa i se popraviv..Imam posebno masina za perenje i masina za susenje,no koga ja kupuvav susarata ne me ni prasaa masinata za perenje na kolku vrtezi mi e a sekogas,a susarata sekogas mi gi susi vo celost alistata i ima mnogu progarmi na nea..Imam posebno za frotirki,posebno za farmerki,posebno za zavesi,posebno za bebeska obleka,a jas najcesto stavam na programa za farmerki i sekogas mi se suvi..Ima i programa za susenje do pred peglanje,pa za na zakacalka direktno i sl. Ako ja najdam na net ke ti pustam link vo pp..Inaku moj predlog ti e da gi stavis edna vrz druga..Susarite se mnogu lesni za razlika od site drugi masini...Jas sama ja premestuvam...

(Одговор на членот majka na eva)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 11:44:50   
majka na eva

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Jas malce zbunuvacki sum napisala pogore...neznam na nakolku vrtezi mi e masinata za perenje,no masinata za susenje sekogas mi gi susu super alistata...

ааааа е сега прочитав,посебна е значи.барем да не ми е мака.така читав и си викам како и јас не сум купила таква ако е толку пари а +пере+суши.ама е само за сушење значи.user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 12:19:44   
Bethany

ИЗВОРНА ПОРАКА: mama toci

user posted image user posted image ,e ova mnogu mi znaci,bas me izraduvavte,a ne vi zamrznuva vodata vo sadot vo zima?Terasata mi e vovlecena ama ne e zatvorena,I ve molam pisete sto marki vi se susarute stom ste zadovolni,jas ja gledav taa na ariston,7kg,kondeziracka


Кај мене е таа проветрувачката (како што пиша Миана, не ни знаев како се вика), значи има црево и излегува вода, ама тоа не е нешто вода, неколку капки, се што правам јас е после секое сушење го вадам филтерот што стои на вратата и го чистим.
Навистина не знам која е подобра оваа или кондезирачка, има ли врска со сушењето, освен пареата што Миана наведе. А и тој сад со вода највероватно само проспеш водата и нема што да замрзне user posted image

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 12:24:18   
blond
Јас немам машина за сушење, ама ќе си ја пофалам она за перење, на 1200 вртежи ги вади алиштата малкуцка влажни, 20 мин на отворено се сушат.
Самсунг е, 7кг, ја земавме околу 24.000 пред 7-8 месеци.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Машина за сушење алишта
19.10.2012 12:28:33   
miana
Toj rezervarot so voda vo tekot na susenjeto sobira okolu 2-3 litri voda od alistata ..I sega jas vo rpincip ne go praznam odma tuku na naredno susenje pred da pustam go cistam filterot na vratata ( mnnooogu lesno ) pa go praznam rezervarot so voda..Toj e plasticen si ima kapace,se ptvara kapaceto,se prazni i se zatvara pa se vraka vo masinata..mislam deka ke mrzne vodata - neznam !!! Si pisuva vo sekoe upatsvo na masinite mislam deka - pod kakvi uslovi treba da raboti masinata....

(Одговор на членот blond)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Машина за сушење алишта
29.10.2012 10:16:48   
Luci

ИЗВОРНА ПОРАКА: нате84

Здраво,

незнам дали сум во правилната категорија, но се мислиме да земеме сушара за синчето. Дали знае некој да ми препорача некој модел, проверен?



_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Машина за сушење алишта
26.12.2012 13:37:38   
mama toci
Aj da si pisam na temava,ve maltretirav so prasanja,a resenieto ne do pisavuser posted image .Kupiv susara Ariston 7kg kondenziracka so starata(400vrtezi) mas.za perenje.Mesec dena nervi iskornav,gi susev po 3 saati i pak nedosuseniuser posted image .Ke puknevuser posted image .Go ubediv mm da kupime nova mas.za perenje(na starava nisto ne i falese,samo slab br.na vrt.).Kupiv Beko so 1000 vrt. i toa na promocija koja traese samo tri dena od 17.999 na 13.499den. Luge-se prerodiv,alistata mi se suvi za 1-1.5h.Ova mi e najdobra investicija godinavauser posted image

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Машина за сушење алишта
28.12.2012 14:53:56   
Luci
Отприлика колку ти е разликата во сметката за струја, пошто сите викаат дека многу трошеле?


_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Машина за сушење алишта
3.2.2013 2:34:53   
doktorkata
Здраво,јас имам Ariston комбинирана,ери 10 кг,а суши 7 кг.Јас сум презадоволна.Кога би бирала повторно истата би ја купила,но што е скапа е прескапа 40.000мкд,ама стварно сме препородени.

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Машина за сушење алишта
17.5.2014 21:41:49   
Dilina
Дали некој има искуство со Аристон или и другите машини исто функционираат на почеток? Еве денес ја земавме и исправ, па пуштив да суши па цело купатило мириса како на подгорено? Нормално ли е за прво уклучување или стално така ќе смрди? :S И уште нешто, ја пуштив на најсуво, 180 мин, може и за тоа да мириса? Испаничена сум а не ми се чека 3 саата за сушење..... :S aко оставам памук на 40 мин ќе се исуши исто?

(Одговор на членот doktorkata)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  2 3 [4] 5 6   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?