|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   Апарат за печење леб
14.10.2010 17:03:19   
nadica
Вчера купивме апарат за печење леб, ама за првпат мене нешто да не ми се угоди (лебот беше катастрофа) па сега препуштив мм да чита рецепт и тој да проба user posted image
Дали имате ваков апарат, како сте задоволни од него, колку го користите?...
Може и некој рецепт да пишете.

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!
Непосредна врска до пораките: 1
   RE: Апарат за печење леб
14.10.2010 17:42:29   
Octavia
Јас немам, ама моите имаат таков апарат и лебот е супер. Па колку поубави работи може да има од мирисот на тазе печено лепче? user posted image  Ние го обожаваме, па кога одиме таму ни прават. Инаку, имам и рецепти, ама мислам дека зависи од големината на апаратот (т.е. капцитетот). Колку што знам, може да се прави обичен леб, милиброд, лепчиња со семки, со јајца, мислам дури и џем може да се прави во него.
Со здравје да си го користите и убаво да си ручкате user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: Апарат за печење леб
14.10.2010 17:48:51   
Octavia
Како да направите леб
     Ставете ги состојките за леб во садот. Ве молиме придржувајте се за распоредот наведен во рецептот. Обично прво се става водата или течната состојка, потоа шеќер, сол и брашно, квасецот или прашокот за печиво секогаш се додаваат последни. Во случај на тежок леб со големо количество ‘рж или пченица, препорачуваме состојките да ги додавате по обратен редослед , т.е. прво ставете ги квасецот и брашното, а на крајот течностите заради подобро мешање.

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: Апарат за печење леб
14.10.2010 19:58:35   
ananikol
 

Jas go kupiv pekacot za leb samo poradi funkcijata-mesenjeuser posted image

se sakam da pravam ama ne i da mesam i mnogu go koristev za se i sesto ne samo za leb.

koj saka recept isproban recept ke mu pustam na pp

(Одговор на членот Octavia)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: Апарат за печење леб
14.10.2010 21:12:48   
mama26
mnogu bi sakala i jas da go kupam ponataka.imame zboreno so mm i sekako celata rabota e mesenjeto [ masina e masina ]user posted image user posted image

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: Апарат за печење леб
15.10.2010 1:13:43   
Maca25
Не знам кај нас дали има, ама во германија има и пакетчиња со измешано брашно, квасец и што уште треба за лебот, само ставаш да се меша, печеш и искача преубаво лепче.
Многу би сакала ваков апарат за дома.

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот mama26)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: Апарат за печење леб
15.10.2010 11:02:50   
nadica
на мм му се погоди лебчето ммммммм
се договоривме само тој да прави user posted image  така да рецепти од него ќе препишуваме

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: Апарат за печење леб
15.10.2010 13:12:20   
ben10
jas nemam aparat za pecenje lepce no vo skoro vreme bi si kupilauser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: Апарат за печење леб
15.10.2010 14:43:20   
ananikol
 


Da si kupis,vredi.. a vo upatstvoto imas i recepti samo treba vnimatelno da citas i ke bides zadovlen-na

(Одговор на членот ben10)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: Апарат за печење леб
29.10.2010 23:21:25   
sinolicka
pred nekolku godini dobivme na poklon od rodnini vo germanija .vredi da se ima zasto lepceto e prekrasno a ne se macis

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: Апарат за печење леб
30.10.2010 0:03:57   
nadica
откога го имаме не сме пропуштиле ден а да не правиме леб
му ја најдовме финтата и морам да кажам дека по 6 месеци избегнување на јадење на леб откога го имаме апаратот неможам да се воздржам да не каснам повеќе одколку што би ме најадило user posted image

инаку овој рацепт го применуваме:
250 мл вода
400гр брашно
2 супени лазици шеќер
1 супена лазица сол
2-3 супени лазици масло (маслиново 2; сончогледово 3)
~7гр сув квасец
на основна програма 3 часа и ммммммммммм

< Поракaта ја уредил nadica -- 30.10.2010 0:16:21 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот sinolicka)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: Апарат за печење леб
30.10.2010 1:08:01   
Isabella
I jas imam veke edna godina aparat za pravenje leb. Go koristam samo za mesenje na testoto, no ne i da go ispece lebot zasto ne mi se dopaga kako go pece, pa izmesenoto testo go stavam vo tavce i go pecam vo rerna. Mu go najdov tajmingot do koga testoto e izmeseno i vkisnato, pa vo rerna... Inaku stavam voda 300 ml i brasno koe vo sebe sodrzi kvasec. Lesno e i imame sekoj den svezo lepce. A go koristime i za testo za slatki i za testo za piza, za mekici...

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: Апарат за печење леб
30.10.2010 1:13:05   
Isabella
Mojot recept za super lepce e 300 ml voda, 2 lazici ocet i 500 gr brasno (miks od brasno, kvasec, i seminja). Samo zavisi od brasnoto kolku vkusno lepce ke ispadne!

(Одговор на членот Isabella)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: Апарат за печење леб
5.1.2011 14:45:11   
mosa
strinata na mm  ima masina za pecenje leb i dobro ispaga lebot.zadovolna e cesto pravi leb vo nea satva voda malku kvasec i brasni mislam deka i celka da se rastopi kvasecot pa polse toa ja vklucuva.lebot e ubav.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: Апарат за печење леб
5.1.2011 16:17:35   
penelopa
Имам ваков апарат,ама не го користам.  Сум го пробала неколку пати, лебот е супер. Но бидејќи не јадеме многу леб полесно ми дада купам толку колку што ми треба.

< Поракaта ја уредил penelopa -- 5.1.2011 16:18:03 >


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: Апарат за печење леб
10.9.2011 9:13:19   
mosa
Bas so mm pravevme muabet pred nekoj den,nesto sledno sto sakame da si kupime e pekacka za leb.se naadevam nabrzo.

_____________________________

BRAKOT vsusnost e fensi zbor za posvojuvanje vozrasno masko dete koe ne e sposobno da se grizi samoto za sebe!!!

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: Апарат за печење леб
10.9.2011 14:57:05   
*mika*
Lele kolku se izraduvav koga ja vidov temava :))) bas u momentov se mucam so lepceto user posted image  Prv pat koga napraviv, lepceto (mlecno) izleze fantazija. Ama od togas navamu, deka sakam lepce ne samo so belo brasno (zaradi toa i go kupiv aparatot, da namalam so beloto brasno) nikako ne mi ispagja user posted image  probuvam so pcenkarno, ama ne mi raste tolku kako so belo. Ne deka ne se jade.. ama ne e toa toa. Sakam da gi probam i drugite recepti ama nemam poim kade da kupam Rzano, Integralno, Crno i neznam kakvo uste ne brasno, nema po marketive ?!?!? Ima nekoi si mesavini za leb koi prvo se mnogu skapi (290den /kg) a vtoro kojznae sto sve aditivi ima u niv, sakam sama da si go napravam.
Pomos user posted image

(Одговор на членот mosa)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: Апарат за печење леб
25.1.2012 17:44:12   
Snowhite RR
ИЗВОРНА ПОРАКА: AneLav

Ако има некој ваков апарат нека пише рецепти па и јас ќе пишам мои. Ме интересираат рецепти за црно брашно. За бело имам неколку но црното е поздраво нели? Поздрав до сите!!!


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот *mika*)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: Апарат за печење леб
25.1.2012 17:48:22   
AneLav RR
Ок се извинувам во ред тука ке пишам. Знам дека оваа тема веќе ја имало но сакам да ги обновам муабетите. Ако има некој ваков апарат нека пише рецепти па и јас ќе пишам мои. Ме интересираат рецепти за црно брашно. За бело имам неколку но црното е поздраво нели? Поздрав до сите!!!

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 14:01:36   
mama toci
Девојки,ај ве молам за помош-на мм му се увртело во глава за апарат за правење леб(адитивите се штетни,природно си е природно,бла бла бла),па ме интересира за предлог која марка да купам,од кој сте задоволни.Видел северин за малку го премислив,имам пегла за три месеци ми се расипа,па несто скептик сум за таа марка.

(Одговор на членот AneLav RR)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 14:21:51   
bocence
jas eve 4god.sum vo brak a isto tolku mesam i pecam leb na obicen sporet,ne e kojznae kolkava filozofija.Testoto si go mesam so raka,stasuva ednas ,premesuvam stasuva uste ednas i pravam formi kakvi sakam dali ke e kako kupecki, dali ke se topcinja ispaga mnogu ubav.i pecam na 180c vo elektricen

< Поракaта ја уредил bocence -- 14.2.2012 14:25:10 >


_____________________________

Koj ne go razbira tvoeto molcenje,nema da gi razbere ni tvoite zborovi.

(Одговор на членот mama toci)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 14:56:48   
Luci
Јас сум тапа за месење, пробав еднаш-два пати и ништо од домаќинката у мене user posted image user posted image user posted image Е сега , ме интересира да ми каже некој кој веќе користи ваков апарат, за што поточно служат и каков е вкусот? Јас лично леб тешко дека ќе месам, ама дали мозе на пример да се стави внатре тоа квасец брашно све со ред што треба да речеме и самото т.е во апаратот да си стаса, и после јас ако сакам пица да го расукам само и да го наредам 'зајрето' и да си ставам да се пече во рерна?

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот bocence)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 15:01:10   
Џесика
Да, едни пријатели имаат и цела процедура им се врши во апаратот, од месење, стасување, печење, или ти само да го извадиш и да расукаш кора за пица па во шпорет... следно што ќе земам ќе биде апарат за леб, оти не само леб, милион други работи може да се прават... марките не ги знам...

_____________________________

Жената по природа е АНГЕЛ, но ако и ги скршат крилата таа лесно ќе научи да лета на метла!!!

(Одговор на членот Luci)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 15:15:32   
Beatris
Јас пред 15тина дена добив на подарок Мулинекс апарат за леб. Па тоа бре луѓе е измислена работа. Има една кофа внатре се пикаш во неа, само меси, стасува се пече, милина! Ја полнам во 12ч. навчер и си местам во 8 сабајле да биде готов лебот, и тоа каков леб.... А се мести и за француски, селски, интегрален, каков сакаш. Плус прави куглов, нешто како милиброд, тесто за пица, слатка и компоти (тие уште не ми се пробани) Мислам дека вреди за секој денар! И сите рецепти се во упатствата, не може да се згреши. На мојата стои фискалната на гаранцијата, видов дека е 6000 ден.



< Поракaта ја уредил Beatris RR -- 14.2.2012 15:18:13 >


_____________________________

Whatever you are feeling is a perfect reflection of what is in the process of BECOMING...

(Одговор на членот Џесика)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: Апарат за печење леб
14.2.2012 15:18:35   
Luci
А временски колку часа работи? Читам по нет различни искуства???

_____________________________

Рани куче да те лае!!!

(Одговор на членот Beatris)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?