|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Машина за сушење алишта
29.5.2014 15:23:22   
anaana
Eve me mene posle podolgo vreme...non stop ve citam ama nikako vreme za da pisam nesto
na misla sum da kupam masina za susenje alista. znaci posebna, koja planiram da ja stavam na terasa (koja terasa e zatvorena so prozori)
ajde predlozi...
i me interesira bidejki citam deka poveketo se C klasa, a ima nekoi i B klasa, kolku realno trosat? kolkava e razlikata vo smetkata za struja ako se uklucuva masinata za susenje. sega znam deka e individualno kolku ke se uklucuva ama eve nekoj prosek

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 101
   RE: Машина за сушење алишта
29.5.2014 15:47:08   
nataly86
Вака сега јас имам машина за сушење Беко со воздухот што го вади надвор...поефтини беа а и ми одговараше тој модел бидејќи имаше можност да се извади цревото надвор...Задоволна сум многу и ја уклучувам скоро цела година ретко некогаш на лето кога е ептен топло....а и поубави ми се алиштата сушени во неа помеки и убаво ми мирисаат.

Во однос на сметката не можам да направам споредба бидејќи откако сме вселени ја имаме и неа..мислам дека не троши многу струја во однос на работата што ја брка...пример кошулите на мм исушени во машината полесно се пеглаат отколку сушени надвор и автомаски и тука штедиш енегија....веш нема потреба да се пегла бидејќи не е надвор така да мислам дека не троши многу

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 102
   RE: Машина за сушење алишта
3.6.2014 19:23:38   
Dilina
Натали а колку време суши обично? Јас мојава ја пуштив еднаш се извадив од памет и ја изгасив. Ама сега мислам дека сум згрешила со програмот. Затоа ме интересира еве маици памучни обични на колку време ти ги суши?

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 103
   RE: Машина за сушење алишта
3.6.2014 19:57:33   
nataly86
Немам мерено колку точно бидејќи скоро стално ја пуштам навечер и си легнувам..user posted image . Јас и памучните работи и уклучувам на програмот за синтетика имам заприметено дека нашите памучни работи најверојатно не се памук и првиот пат ми се собраа некој работи..и од тогаш се уклучувам на синтетика

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 104
   RE: Машина за сушење алишта
3.6.2014 20:04:57   
Dilina
Само што исправ и сега планирам да ја пуштам на 40м пробно :D а за на посебем програм ми е страв оти последниот пат сушеше 3 саата user posted image и мирисаше на запалено покрај тоа :S

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 105
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 12:39:37   
Felly RR
Ние лани го поминавме зимото така, а стварно многу ми е потребна машина за сушење алишта, пред се заради алергијата на М, и годинава сум во план пред да почни ладново да купиме. Е сега кажете ми каква е подобро да имам - проветрувачка или кондензирачка? Кондензирачката како што прочитав во темава, има посебен резервоар во кој се собира водата, и може да стои било каде, ама па и не сакам да стои во ходник зошто како што прочитав се прави пареа, и тоа пак не е убаво за М - влага во воздухот, а и се ствара поволна средина за развој на дерматофагоиди, на што е пак алергична.
А оваа проветрувачката, како што сфатив - мора да е поврзана во одводот или пак може цревото да се стави во када да истекува? Купатилото секако ни е за реновирање, но ќе треба сепак и за привремено да се смисли место каде да ја ставиме.


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 106
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 13:10:20   
LoveableMe RR
И јас би сакала да слушнам искуства за машина за сушење алишта, кога ќе почне зима ич не м исе суши по сушари, алишта по соба насекаде пружани, многу ме нервира тоа и дајте искуства кои се добри и секако кои модели го имате.

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 107
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 13:12:43   
lolla RR
Ние дома имаме кондензирачка машина на Бош и не е точно дека прави пареа. Прави топлина, а водата се собира во посебен сад. Прво да кажам дека стварно е неопходна за зимо и врнежливи денови, јас си ја обожавам. И поголем проблем прави вишокот прав кој излегува од алиштата кој нели се збира во филтер, но при вадење на филтерот пак мал дел се разлетува во воздухот. Додека пареа или влага во просторот не сум забележала, само кога ке ја отвориш додека работи. Јас дефинитивно препорачувам.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 108
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 13:15:40   
lolla RR
Проветрувачката е со одводно црево од кое излегува пареа, мора да се има одвод кон надвор не може мислам во када.

Нашата има стоено и во работната соба и во спалната, не пречеше ни таму ни таму, само бучна е додека работи и стварно топли доста така да треба да е во просторија која на пример не се користи додека таа работи.

Ние имаме Бош макс 6, за 6 кг, а важно е да биде со сензор, и секако машината за перење да е со повеќе вртежи заради економичноста.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 109
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 13:18:55   
LoveableMe RR
Lolla, фала ти за советите. Другите што ќе пишете?

_____________________________

Обиди: 5,5 години
2 IUI, 3 IVF, HSC, 1 FET, 3 смрзнати
Верувај во чуда!

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 110
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 13:51:52   
Felly RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: lolla

........... Додека пареа или влага во просторот не сум забележала, само кога ке ја отвориш додека работи. Јас дефинитивно препорачувам.

Е па супер ЛОла штом е така, мене ми е многу битно да не ствара влага во воздухот, зошто сеуште не знам каде ќе ја сместиме.user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот lolla RR)
Непосредна врска до пораките: 111
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 17:30:19   
Ilina87
Ние имаме од БЕКО, ама не сум задоволна и ретко ја пуштам. Сите работи ми ги има скратено. Во зимно време најчесто по радијатори сушам.

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 112
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 18:10:04   
Felly RR
Илина, дали можеш да пишеш која конкретно од Беко? Да знаеме да не земаме таква. user posted image А јас баш за Беко прочитав дека новите модели биле со поголема енергетска ефикасност и помалку трошеле.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 113
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 21:58:14   
Bethany
Во станов имаме проветрувачка машина и е со црево, и всушност не ни е во станот, туку на терасата.
Само едно црево кое е протурено преку оградата, и тоа не е дека водата тече од него, туку дали две-три капки излезат од него додека машината работи.
Повеќе тече од климата што работи неголи од машината. Така да може да стои во купатилото без одводот, ама бидејќи нашата е надвор немам осет дали прави пареа околу, така да не знам за сигурно како ќе се однесува во затворен простор, со цревото кое не е во одводот, туку во кадата пример.
Вероватно ќе биде ок, посебно ако имате прозор на купатилото нели, бидејќи да е нешто многу пареа сигурно ќе ја приметев и кај мојата иако стои надвор.

Јас без машина за сушење веќе нема да можам да живеам user posted image
Тоа е нешто најкорисно во едно домаќинство, јас и во лето ја користам, не за секоја машина испрани алишта, ама пример за постелнини, крпи итн.
И посебно кога се навикнеш на мекоста на алишта од машината за сушење, не можеш веќе да поднесеш body scrub кое бесплатно добиваш со крпата сушена надвор пример, па не ти треба луфта за бањање user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 114
   RE: Машина за сушење алишта
23.9.2014 23:07:34   
Ilina87
Felly, мојата е кондезаторска, без црево со капацитет до 6 кг. После секое користење треба да се истури водата што се собира во една пластика. Подетално не знам каков тип е, не го чувам упатството, нема многу копчиња на неа, само се притиска колку минути сакаш да врти.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 115
   RE: Машина за сушење алишта
11.10.2014 20:29:03   
Snowhite RR
Гледам на нет сега има електрична сушалка за алишта
user posted image
Дали некој има искуство? Колку што читав по групиве на фб, некој се задоволни, некој не, викаат дека суши само каде што се греачите, а подалеку од греачите не баш, ама може и не ги спростираат правилно не знам
А цената не е многу висока, се разбира не може да се споредува со машина за сушење алишта, ама за цената па ако брка работа би било ок

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Ilina87)
Непосредна врска до пораките: 116
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 0:37:50   
Dilina
Јас сушарава ја имам видено во бриколаж, мислам дека лани ја имаше а може и годинава да ја има. Сите беа распродадени само една експонат стоеше..... веројатно се ок штом така брзо се продале....

И сигурно суши повеќе накај жиците зошто сепак само од таму иде топлината....

Јас сакав да прашам некој ако има купена нова сушара дали на почеток мириса по малце ко подгорено или стално? Да не обгорува мојава што е нова или има некој квар? Ја пуштам трет пат со страв....

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 117
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 8:47:39   
Felly RR
Јас искрено не сум за ваква сушара како што има ставено Сноу - влагата пак ќе испарува во воздухот, и тоа ти е исто ко да сушиш на парно, на камин и сл.
Дилина, пиши каква имаш ти, и дали си задоволна. Јас планирам да земам, па секое искуство е добредојдено.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Dilina)
Непосредна врска до пораките: 118
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 9:36:23   
Dilina
Што знам јас, не замислував баш вака да работи. Морам мала количина да ставам на пр. пола машина ама пак за еден саат имам и пеглани и суви алишта и неморам на малата да и ги пружам два дена да висат на терасава на смогов. Јас имам Hotpoint Ariston ARM XXL постар модел ама беше намалена во нептун , комбинирана со црево, од таму си истекува водата.... ок е, и за перење има бебе програм за мала количина и има програма за волна што е мн ретко кај машини за перење/сушее. Сепак е убава инвестиција ако се има бебе пред се, за да немора да се пружаат алиштенцата на смогов.


(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 119
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 9:54:02   
Lady_D
Јас имам машина за сушење алишта на Беко и сум многу задоволна, во купатило ми стои заедно со машината за перење, така да како перам, ги вадам алиштата и право во сушара, ептен погодена работа user posted image инаку влага не се ствара, кондензирачка е, водата се собира во пластичен сад што после секое сушење се истура водата и филтер за прашинки, влакненца исто се чисти после секое сушење.За во зимо е измислена поготово за бел веш,пижами,чаршави,навлаки,кујнски крпи и такви работи нон стоп ја користам, е сега пред тоа ја користев и за алишта секојдневни што ги носиме, но имам приметено како да ми се подсобираат малку па ми е страв да ставам поготово некои нови и на маж ми ке ме утепа, му се собраа едни блузи па од тогаш не ставам блузи, џемпери, тренерки и така некои работи, само кошули тие не се собираат... Инаку сум задоволна и ја препорачувам!

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 120
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 10:38:00   
nataly86
Lady и мојата е беко незнам на што програма уклучуваш јас се уклучувам на програмата за синтетика и досега ништо се нема собрано..пробај со некој постари тренерки блузи ке видиш

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 121
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 11:05:32   
Felly RR
А ова што пиша Дилина, за пола машина дека ставаш - за различни кг ти се машината за сушење и перење или исто?
Јас како што гледав, обично овие за сушење се за 7 кг. А мене машината за перење ми е за 5 кг, па тамам си велев дека ќе бидат помлаце алишта, полесно и побрзо ќе се сушат. Или нема да ми ги собира сите?

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 122
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 11:06:03   
Lady_D
Да на синтетика и јас само белиот веш на памук го сушам и постелнината, е сега или на појако сум ја пуштала центрифугата на машината за перење и после веднаш ги суши или се пресушуваат па затоа и страв ми е да не се собере нешто друго user posted image

(Одговор на членот nataly86)
Непосредна врска до пораките: 123
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 12:03:07   
anaana
Ajde i jas edno prasanje na ovaa tema
konecno odluciv da investiram vo masina za susenje alista. Istata planiram da jas stavam na terasa, koja terasa e zatvorena so PVC.
Koj tip na masina e podobra, kondenziracka ili taa provetruvacka(ili ventilaciska)..
prednosti mani...??
isto me interesira, dali bi imalo problem dokolku masinata stoi na terasa (zatvorena). koga otidov vo prodavnica da prasam, mi rekoja da sum proverela dali vodata na terasa zamrznuva, bidejki ako zamrznuvala nema da mozelo da se stavi masinata nadvor. za toa da go proveram treba da cekam da pomine cela zima, a jas sakam sega da kupam...
Ajde ako moze iskustva, so marki, so tipovi. Sekoe iskustvo e dobredojdeno.
Isto me interesira toj nekoj sistem protiv guzvanje go citam vo karakteristiki, dali nesto doprinesuva za pomalku da se guzvaat alistata.
Inace imam masina za perenje samsung so 1000 vrtezi (posto citav deka imalo i toa vrska)

(Одговор на членот Lady_D)
Непосредна врска до пораките: 124
   RE: Машина за сушење алишта
13.10.2014 20:51:43   
Bethany
анаана, јас ќе ти кажам само дека кај мене проветрувачка стои на терасата, и плус терасата не е затворена, а зимите тука кај нас се најладните, под планина сме user posted image
Никогаш немав проблем со замрзнување на вода, всушност тука и нема што да се замрзне бидејќи додека машината врти низ цревото само излегува пареа и по некоја капка вода.
Да ти кажам за предности и мани не можам, бидејќи немам искуство со кондензирачка. Марка е Горење и некој постар модел, штом е стара веќе 4 години сигурно е постар модел user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот anaana)
Непосредна врска до пораките: 125
Страница:   <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  3 4 [5] 6 7   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?