|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Машина за сушење алишта
2.11.2009 9:12:42   
ananikol
Nie imame masina za susenje alista i veruvajte jas ne bi znaela sto da pravam bez nea.Kaj nas redovno se pustaat po 2 masini za perenje,e sega kolku bi doslo tuka za susenje i peglanje......
Jas ja imam MILLE germanski se i 10 godini nema  zastanato,non-stop e vo funkcija-toplo ja preporacuvam.
Eden sovet od mene za idnite potencijalni kupuvaci na masini,gledajte bubanjot da e sto pogolem,pogolem bubanj ne znaci deka ke soberi dve masini za perenje ami neizguzvani alista.

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 26
   RE: Машина за сушење алишта
5.12.2009 15:08:52   
ripce
Машина за сушење алишта

Дали да се купи машина за перење и сушење алишта или одделно машина за перење и машина за сушење алишта? Одговорот на ова прашање е едноставен. Машина за перење и сушење треба да се купи само во случај кога нема доволно простор за одделните апарати, ниту пак можност за поставување на машината за сушење над машината за перење. Машината за перење и за сушење во основа е машина за перење со дополнителен дел за сушење кој не е наменет за секојдневно сушење туку само за повремено. Капацитетот за перење е 5-6 kg, а капацитетот за сушење е двојно помал. Затоа после секое перење мора да се извадат половина алишта, и најпрво да се исуши првата половина од алиштата, а после и втората. При сушењето во машина за перење и сушење треба да се има доток на свежа вода бидејќи оваа машина троши повеќе вода за сушење на 5 kg отколку за перење на 5 kg алишта , a истовремено поради дупчестата површина на барабанот има грубо дејство кон алиштата. За сушење на половина алишта се троши повеќе време ел.енергија отколку што самостојната машина за сушење ќе потроши за целото количество на алишта, а истовремено алиштата ќе бидат поочувани и понекогаш нема ни да има потреба од пеглање. Заклучок : машина за перење и сушење алишта купете само ако немате доволно простор за двата апарати одделно или ако алиштата само повремено ги сушите. Купувањето на одделна машина за перење и за сушење е поскапо, но факт е дека самостојната машина за сушење понежно ги суши алиштата, се троши помалку струја, а вода воопшто не се троши. Машината за сушење е проектирана за секојдневно сушење на алиштата, па затоа и нејзиниот век на траење е подолг, а подложноста на дефекти е помала. Машината за сушење може да ја поставиме и врз машината за перење со што ќе заштедиме простор.

< Поракaта ја уредил ripce -- 5.12.2009 15:09:21 >

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 27
   RE: Машина за сушење алишта
7.12.2009 9:32:40   
profesorica
пред некој ден бевме кај кумот-они имаат машина за сушење алишта некоја германска ама не ја употребуваат и ај оваа година вика конечно ќе ја уклучиме.па да видам дали ќе се фали или не.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 28
   RE: Машина за сушење алишта
30.1.2010 10:26:28   
BILJANA_G
Ви препорацувам кој има мозност да си купи многу ќе ви помогне посебно зима.Нема да сушите алиста на шпорет или надвор да стојат по два три дена.Мојата е со црево и ми е спроведено надвор да оди пареата. Единствена аномалија- троси многу струја незнам дали сите али мојата многу.

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 29
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2010 16:57:59   
nadica
вчера купивме денес ја наместивме
и како што е редот прво свеки да ја проба user posted image  а таа ставила волнено ќебе да се суши user posted image  неможев да ја исчистам машината од влакна user posted image
jaс уште ја немам пробано па неможам да пишам искуство

< Поракaта ја уредил nadica -- 14.10.2010 16:59:06 >


_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот BILJANA_G)
Непосредна врска до пораките: 30
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2010 18:41:17   
Twins
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

ставила волнено ќебе да се суши user posted image  неможев да ја исчистам машината од влакна

So zdravje da si ja rabotis.user posted image
Ne mi e jasno zosto ostanale vlakna vnatre ?? obicno imaat filter i vo nego se sobiraat site  vlakna , konci i sl.a vnatre ne ostanuva ama bas nisto.Kaj mene e taka , do sega sum susela se i sesto ama vo masinata nisto ne ostanalo se se sobira vo filterot , pa go vadam i go cistam nego pred sekoe susenje.

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 31
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2010 19:49:43   
ananikol
ИЗВОРНА ПОРАКА: nadica

таа ставила волнено ќебе да се суши user posted image  неможев да ја исчистам машината од влакна user posted imageApsolutno se stavam  vo masinata za susenje duri i patikite (na prilagodena temperatura) i nikogas ama bas nikogas ne mi se slucilo nesto da ostani vo bubanjot se si se sobira na filterot...aj vidi pak...user posted image
patem,so zdravje da si ja koristis

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 32
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2010 21:01:03   
mama26
imam i jas edna-perenje i susenje ....

_____________________________

СЕ ШТО Е МОЕ КЕ СИ ДОЈДЕ ,А АКО НЕ СИ ДОЈДЕ КЕ СИ ГО ЗЕМАМ САМА.

(Одговор на членот ananikol)
Непосредна врска до пораките: 33
   RE: Машина за сушење алишта
9.8.2011 13:29:15   
miana
Jas sum vo plan da kupam.Terasata kaj sto pruzam ke ja zatvarame ( ke stane detska soba) a drugata pak mi e vo senka a nemam ni mesto za zici,takada ke kupuvam kaj i da e za nekoj mesec ..Baska user posted image doaga vo dekemvri i taman ke mi dojde..Inaku koga stavam alista na parnoto,em mi ja sobira toplinata,em mi se pravi vlaga od isparuvanjeto...Takada ke si kupam i toa so diners na rati i nema da ja osetam..

(Одговор на членот alexandra)
Непосредна врска до пораките: 34
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2011 9:39:32   
miana
Девојки
во план сум деновиве да купам  машина за сушење...Незнам што е подобро и каква функција има кондензациска а каква проветрувачка машина...Која е подобра??? На страната на горење кондензациските се многу скапи додека во техномаркет има на АРИСТОН, на ИНДЕСТИТ и не се многу скапи ..Има за 15-16000 кондензациски...Која е подобра со 5кг или со 7 кг?  Ајде Ве молам помагајте - морам да купам веке залади

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 35
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2011 9:46:22   
topce
свекор ми купи Аристон и еве 3 години како се користи ептен задоволни сме сите user posted image .
во однос на тоа дали од 5 или 7 кг  тоа треба да видиш според машината за перење, ако таа е 7 кг тогаш земете од 7 ако е 5 кг тогаш од 5кг чисто од практична причина да ти исуши цела машина што е исперена.

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 36
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2011 11:02:15   
miana
A kakva imas?Kondenzaciska ili provetruvacka? 

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 37
   RE: Машина за сушење алишта
14.10.2011 11:03:24   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A kakva imas?Kondenzaciska ili provetruvacka? 
i za kolku vreme ti gi susi alistata? Kakvi  gi vadi? Skoro kako peglani ili pak zguzvani?

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 38
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 8:52:04   
miana
Vcera bev vo neptun i tehnomarket...
Masinite se dvizat od 15000-pa nagore..Jas razgleduvav indesit i zannusi ( koncar) Zanussi bese 17000 a indesit 15500..Ajde se resivme za Zanussi ( sepak nase si e nase KONCHAR) arno ama - nemaa na zaliha..Go davaa samo eksponatot a za nego ne sakaa da dadat popust bidejki na kartica ke odi...I normalno ne mi bese tolku za popustot kolku sto ne mi se kupuvase eksponat. 100 pati otvoren i zatvoren,sto pati stiskani kopcinjata,vrteno trkalceto za programa..( mene samo 5 pati mi ja otvori i zatvoir i kaj filterot i sekade i mi istiska toj na sit ekopcinja) i go prasav vo druga prodavnica dali ima - mi vika vo sekoja prodavnica smao eksponatot..I taka jas mnogu razocarana si otidov doma i sega baram po net - kade se prodava zannusi i nemozam da najdam..Ajde pomognete mi ve molam...

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 39
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 9:13:54   
topce
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

A kakva imas?Kondenzaciska ili provetruvacka? 
i za kolku vreme ti gi susi alistata? Kakvi  gi vadi? Skoro kako peglani ili pak zguzvani?извини што доцнам вие сте се одлучиле веќе ама еве сепак ќе пишам. Кондезаторска.
аристон имаат копче за тоа дали памук или волна сушиш и тоа е битно да внимаваш бидејќи ако ставиш волна на памук отиде блузата или џемперот, ќе се смали. кога перам долен веш, крпи,постелнина тоа обично на вриење, тогаш цела машина оди на 160 минути. за другите внимавам колку алишта имам обично од 100 до 120 минути. кога се само алишта побргу се сушат и затоа пократко време подесувам меѓутоа кога перам јоргани, ќебиња, постелнина им треба подолго време и затоа подесувам 160 минути.
за жал zannusi незнам каде на друго место можеш да најдеш ама зарем не може тие да нарачаат машина чим сте заинтересирани?


(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 40
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 11:38:25   
miana
pa jas go prasuvam i normalno gledaat da si go prodadat eksponatot i ne se fer ...
Sega jas ke vrtam po site tehnomarketi da vidam dali gi imaat i dali imaat na zaliha,mozno e tipov da me lazese za da si ja prodade masinava...Vo neptun nemase zanussi a epten mi se sviga masinava...Znaci od prilika 2-3 h susi ...Imase i ekonomicni sto trosat pomalce struja ama tie bea nad 19000 a ako veke davam tolku ke si zemam Gorenje isto ekonomicna...

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 41
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 12:44:04   
nova_mama31
devojki dali nekoj znae kade ima od tesnite 45 sm masini za susenje alista? nikako ne mozam da najdam vo skopje ima samo od standardnite.. thx

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 42
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 13:06:03   
miana
Bas vcera gledav masini i ne mi pokazaa takva..Tie ne sobiraat mnogu alista podobro da si kupis kondenzatorska ( mozes da ja stavis kaj sakas,bez izduvni creva e ,tecnosta i se sobira vo rezervar  i na kraj se istura) ..Znaci ako prostorot ti e problem kondenzatorskata mozes bukvalo i vo detska soba da ja stavis ako sakas....A tie potesnite moze se i za pomalku alista i neznam kolku se isplatlivi...Na primer kebe,nema da ti sobere ili pa ke mora na dva pati da ja pustas..Ovaa as sto ja gledam e za 7kg alista i bas e ogromna ama mislam deka ako i stavam alista od edna masina taman ke mi gi vadi i po ne guzvani...imase edna na elektolux 39000 so peglanje user posted image Mu vikam na mm - eeeej ovaa e za mene user posted image a on mi vika - more ti pak ke najdes nesto..Ic ne sum po peglanjeto 

(Одговор на членот nova_mama31)
Непосредна врска до пораките: 43
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 13:14:59   
penelopa
Nie imame Candy masina za perenje i susenje 6kg plus 3kg zadovolna sum iako ja koristam za susenje pamucni alista.

_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 44
   RE: Машина за сушење алишта
20.10.2011 13:15:55   
topce
аристон ти ја предложив поради лимитот на средства инаку како препорака за машина за сушење дефинитивно хит ми е на bosh моите ја имаат 8 години скоро може и повеќе и машината е звер. плус е со многу опции посебно е за свила, за памук за волна, посебно е за плакар за пеглање, па полувлажни па еден куп нешта и се разбира на крај го имаш тоа економичност за струја user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 45
   RE: Машина за сушење алишта
31.10.2011 9:46:08   
miana
Da vi se pofalam...Vo sabotata konecno si ja kupiv masinata sto ja bendisav user posted image Kupiv zannusi ( koncar ) od 17000 denari za 8 kg alista
Nemaa na lager a imaa uste samo dva eksponata po marketite i se isplasiv deka ke gi cekam uste mnogu dolgo i si go kupiv eksponatot..denes ke mi ja donesat i odma ke ja seftosam i ke vi pisam..Mnogu sum sreknauser posted image

(Одговор на членот topce)
Непосредна врска до пораките: 46
   RE: Машина за сушење алишта
1.11.2011 8:47:36   
miana
ИЗВОРНА ПОРАКА: miana

Da vi se pofalam...Vo sabotata konecno si ja kupiv masinata sto ja bendisav user posted image Kupiv zannusi ( koncar ) od 17000 denari za 8 kg alista
Nemaa na lager a imaa uste samo dva eksponata po marketite i se isplasiv deka ke gi cekam uste mnogu dolgo i si go kupiv eksponatot..denes ke mi ja donesat i odma ke ja seftosam i ke vi pisam..Mnogu sum sreknauser posted image

Ja seftosav sinoka ama da vi kazam najiskreno - nemase mkd upatstvo i nemozam bas da se snajdam..neznam na kakva programa ja ukluciv i mnogu dolgo susese i cekase jas da ja isklucam..Ima tlku mnogu programi sto nemozam sama da se snajdam..Ja ima li nekoj drug istava masina da mi pomogne?Denes ke se javam da si baram upatsvo...ZANUSSI Z170 model

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 47
   RE: Машина за сушење алишта
7.11.2011 10:52:24   
miana
leleee nemozam da i go ftam redov na masinava..Mi se cini dek ane se isklucuva sama- se dodeka ne ja isklucam jas taa si vrti....user posted image user posted image user posted image user posted image Nokeska mi svirkase nesto - jas mislev deka e gotovo ja iskluciv - otvaram - zivi mokri alistata..ustvari mi svirela da go ispraznam rezervarot so voda ...I mnogu dolgo susi be luge user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image Da se pazi coek kolku i kako ja pusta..uste ne mi se javija za upatstvoto - sega ke gi oteram u tri lepe...I toa sto ne se isklucuva sama znaci deka treba da i se dezura za da ne trosi bez veze...neznam ( ne svakam sto e  fintava)Si vikam moze trebase nekoja poprosta da user posted image kupam

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 48
   RE: Машина за сушење алишта
10.11.2011 13:25:54   
miana
heheheh samo jas pisuvam ovde izgleda...Primetiv deka odkako ne susam alista po parnoto mnogu mi e potoplo doma...Sega mi e mnogu polesno so masinava,uste malce redot da i go fatam..Mnogu me raduva sto ima sistem protiv guzvanje i ima programa za bebeski alista user posted image

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 49
   RE: Машина за сушење алишта
11.11.2011 0:05:52   
kikicka
Море кажувајте некоја машина за перење и сушење две во едно ама убава да пера сааалаамм....и приступачна цена оф скроз нели!user posted image
Или ја незнам да перам или се такви машини ми се погодуваат user posted image user posted image user posted image
Дома ја имам од свеки што си ја купила нова и беше 6 месеци што знам немам појма колку....овдее има една нова ќе да е али некако ми зеза во последно време!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 50
Страница:   <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 [2] 3 4 5   Следна страница >   >>
Оди на:


Анкета

Poubavo ime :D
elenaile

Poubavo ime :D

Emilija (58%)

Ilijana (42%)


Број на сите гласови: 135

Фала на гласовите. Гласавте веќе на сите актуелни анкети. Можеш да направиш своја анкета!