|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
16.8.2011 13:02:31   
mila mama
Браво за Мартин! денешниве деца со диплома се бе user posted image

_____________________________

Razbirlivo e deteto da se plasi od temninata...
No, ne e razbirlivo vozrasen da se plasi od svetlinata.

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 351
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
16.8.2011 13:04:57   
arh_diz
user posted image Za Martin
Nie naucivme Nos ,oci, usta

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 352
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
16.8.2011 17:07:18   
Felly RR
Браво за Мартин и за Михаилuser posted image user posted image user posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 353
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
16.8.2011 23:32:10   
mamamoni
јас морам да ја пофалам се кака а некогаш и се мочка во нокшир веќе неколку недели а има неполни 10 месеци, кажува мама, тата, тета, дете, ги крева рацете да кажи колку ја сака мама, знае да покажи каде е мама и тато а за сестрами покажува кај компјутерот бидејќи сега ја гледа на skype

_____________________________

Daughters are another version of yourself, but only better !

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 354
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.8.2011 8:51:28   
AnnaMolly RR
Морам да го пофалам Филип дека секој ден со нешто ново ме изненадува. Се ме разбира, кога ќе му кажам донеси ми го ова тој го носи. На пример, стави ја топката во чашката. Оди и ја бара топката, па чашката и ја става топката. ЌЕ му речам, оди донеси ја сликовницата да читаме. Доаѓа, ја носи и седнува до мене да читаме. Почна и да си составува реченици (на негов јазик, нормалноuser posted image ). Еднаш стана од спиење, а татко му уште спиеше и ми вика: Тата нану. Нану му значи спие.


_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот mamamoni)
Непосредна врска до пораките: 355
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.8.2011 10:14:55   
Snowhite RR
Ај и јас да си го пофалам, почетокот мислев дека е случајно, ама сега гледам дека секој пат точно погодува. Значи знае род на именките, да ги членува кога треба, еднина и множина.
Пред некој ден се капев и кога ја испуштив водата од када да течи, ми вика „Мамо течи“ и јас му викам „што течи“, „Одата“ ми вели, после излегувавме и се врати да ми кажи Ватата, вратата од купатило била отворена, кога кажува нешто еве го(его), еве ја(еја), дај ми ја, стално точно кажува, или рака и рачина и слично
Граматикава ептен му одиuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 356
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.8.2011 16:29:44   
Slagjana
Бидејќи со зборување не можеме да се пофалиме, ај со нешто друго. Вчера сакав да ја измерам ќерка ми колку пораснала. Тежина и мерам често кога се мерам јас и таа застанува на вага. Кога ќе и речам да ја измерам сама оди кај вагата. Сега му викам на мажот ми да дојди да ја измериме во висина. И таа разбра дека е мерење на висина, а не на тежина и почна да се фаќа на главата, отиде да ми покажи кај стои метрото и застана мирна покрај ѕид. Така ја мериме само еднаш месечно. Не можевме да се изначудиме. Уште немаме претстава колку разбира, оти ништо не зборува. А има 1 година и пол.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 357
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.8.2011 17:10:42   
Felly RR
Знаат некогаш така да не изненадатuser posted image
И нас ни се случило, нешто мислиме појма нема што е - како е, пошто нели не сме и кажале, ама таа си слуша и ние кога зборуваме меѓусебе, и потоа одма знае се. user posted image


_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот Slagjana)
Непосредна врска до пораките: 358
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.8.2011 23:38:26   
mila 3
sekogas pisuvam za moeto user posted image si go zaboraviv drugoto detence user posted image matej ima 4 godini i moram da go pofalm deka naucil da pisuva nekolku bukvi, pocetnite bukvi na site po doma. ne mi se veruvase, si segna deteto do mene i pocna da pisuva jas nesum go ucela, za vo gradinka neznam toj vika ne, mi rece deka sam naucil user posted image user posted image user posted image user posted image user posted image srce maminouser posted image

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 359
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
2.9.2011 13:27:21   
Pepelaska *
овој месец не ми се верува што се научи, како друго дете да имам дома нема веќе бебуле кое се лаже со се и сешто.
знае да кажее како тато го вози во кола врти со рачињата како да вози и брчи,знае кај е носето,ушето,к***то, user posted image , колку е голем,знае куче маче, пупите за надвор, ако се извалка на рачињата прави аооо, знае кај е чешмата кога му викам играј мавта со рацете и прави а а а ,смешка жива е,знае кај се папа,неколку дена покажува со прстето што сака,а најмногу ме радува што знае каде е и која е мамаuser posted image

_____________________________

Жената која мисли дека е интелигентна се бори за еднакви права со мажот. Жената која е интелигентна не го прави тоа !

(Одговор на членот mila 3)
Непосредна врска до пораките: 360
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
2.9.2011 13:32:17   
miana
Kerkami vcera si igrase prodavacka doma i zemela edna fiskalna vo raka mi ja podava i ona mi vika : povelete tansakciska user posted image user posted image user posted image user posted image I jas ja prasuvam : sto sine? Tansakciska..Inaku vika R ama vo zborov nkako nemozese da ja vklopi user posted image user posted image

(Одговор на членот Pepelaska *)
Непосредна врска до пораките: 361
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
12.9.2011 8:54:04   
AnnaMolly RR
Морам да го пофалам Филип, продолжува секој ден да ме изненадува! Како папагалче е, се повторува по нас. Вчера му викам Ајде ќе одиме да го видиме Аце (фонтаната) и тој повторува Ате, Ате!
Се ме разбира, како со големо човече да зборувам. Се знае што е, каде е, ако му побарам нешто оди, го бара и ми го носи. Ако сака нешто тој сам кажува, дали со зборови или ме вика и ме носи таму каде што сака...



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 362
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
12.9.2011 9:05:27   
Natuska85
user posted image user posted image user posted image за Филип,голем дечко веќе е.Леле едвај чекам да почнам вака да си зборам со Кристијан,досадно ми е по цел ден јас му зборам он само ми се смее шо и да му кажамuser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

"Whoever said that money doesn.t buy happiness didn.t know where to shop."

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 363
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
12.9.2011 10:39:09   
kikicka
off natushka sto ke si dozboruvash sama ,kaj menee ovaa puflickata mala nekogas recka ne mi udara uste sega user posted image ,sama si brci i koga i se spie ke dojde i me vleci za noga,karakter stada ti pricam ,kolku sakas zboruvaj ako ne i e interesno gjabe mi e!

_____________________________

Најважната работа која таткото може да ја направи за неговите деца, е да ја сака нивната мајка."

(Одговор на членот Natuska85)
Непосредна врска до пораките: 364
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
18.9.2011 12:34:41   
Snowhite RR
Ај пак да го пофалам, иако ме вади од такт некогаш ќе направи или ќе кажи нешто стварно за пофалба. Овој пат го фалам затоа што последно време кога викам: Михаил!, а тој ми вика: Молам! Срце на мама, не знам од кај научил, освен повели и фала, друго од страна на бон тон го немам учено, сметав дека е мал, ама тој ете сам се научил да биди културен.
Инаку сакав да прашам(може малку оф топик ќе бидам) што мислите вие за тоа ако детето е напредно и кажува и разбира се од мало, дали може подоцна да му смета? Свекор ми, пред некој ден вика дека не требало толку да го учиме да зборувал, оти на 5 год немало да зборува
Ај за да се вратам он топик во врска со ова да го пофалам затоа што секој ден ме изненадува со некоја реченица плус, значи се зборува, се апсолутно разбира, си правиме муабет како со големuser posted image user posted image user posted image


_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот kikicka)
Непосредна врска до пораките: 365
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
18.9.2011 13:20:07   
lukas
osven mama,
baba,
alo,
tete,
nina
opa,
am ,
koka(topka),
brmbrm-(za se sto ima trkala)
ace vika po bebeto kuklata i po vujko mu,
cice vika za-( sise,cicko mu i cuclata),
iako ova mu e recnikot se drugo razbira ,se sto ke mu pobaram mi nosi i se slusa,i ako mu go povisis tonot toj za inaat primer ne ja zatvora fiokata a ako mu recis aj mama zatvori ja fiokata odma ja zatvora i sam si pluska so racinjata,pameten toj.user posted image


_____________________________

Неможите да бидите храбри ако не сте повредени.Неможе да научите ако не сте погрешиле.Неможете да бидете успешни ако не сте доживеале неуспех.

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 366
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
21.9.2011 13:20:12   
dostickage
Viktor vekje polni 8 dena e bez cucla lazalka.Pomina apstinencijalnata kriza user posted image user posted image user posted image
I proode vo isto vreme.Padna kamen od srce,ah toa predvremeno ragjanje....
I baska vcera go ispofalija vo gradinka mnogu bil umen user posted image  ama n najprgav od site deca user posted image

aj dosta mu e falenje , pupupu user posted image

(Одговор на членот lukas)
Непосредна врска до пораките: 367
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
21.9.2011 13:35:28   
AnnaMolly RR
Браво за Виктор! Се гледа дека сте му дале соодветно име user posted image



_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот dostickage)
Непосредна врска до пораките: 368
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
21.9.2011 15:33:00   
arh_diz
Bravo za viktoruser posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

Биди тоа што си

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 369
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
24.9.2011 23:01:50   
Felly RR
И јас да ја пофалам Матеа, во последниве две недели, само два пати ако има згрешено за мочкање, цело време си кажува, и веќе и јас не ја потсетувам нон стоп како порано, некако и јас сум поопуштена, дека не мора одма после спиење да ја носам на нокшир, знам дека сама ќе каже кога ќе има потреба. Браво за мојата голема девојкаuser posted image

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот arh_diz)
Непосредна врска до пораките: 370
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.9.2011 9:18:50   
Maca25
Браво за Виктор и за Матеа!!! Што умни рингерајчиња сме имале user posted image user posted image user posted image user posted image

_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 371
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.9.2011 9:24:14   
penelopa
Навистина браво за Матеа и останатите user posted image .
Моето user posted image од пред некоја недела почна да кажува ма-ма, мам, ма-мо и тоа веднаш кога ќе се разбуди, кога сака да го земем или кога не сум со него. Срцкоuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 372
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.9.2011 9:28:32   
Maca25
Браво за Ц. ептен е срцко, со Нина скоро секој ден му ги гледаме сликите на фб user posted image

Нина научи сама да си пушта ново видео на youtube )гледа на пр. Покојо, кога ќе заврши си клика и си пушта ново) user posted image user posted image user posted image


_____________________________

To be a mother is to know how it feels to have your heart walk around outside your body...

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 373
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
25.9.2011 9:36:46   
penelopa
ИЗВОРНА ПОРАКА: Maca RR

Браво за Ц. ептен е срцко, со Нина скоро секој ден му ги гледаме сликите на фб user posted image

Нина научи сама да си пушта ново видео на youtube )гледа на пр. Покојо, кога ќе заврши си клика и си пушта ново) user posted image user posted image user posted image



Фала user posted image треба да ставам нови да го видите како плива во мореuser posted image
Браво и за Нинаuser posted image


_____________________________

"When planning for a year, plant corn. When planning for a decade, plant trees. When planning for life, train and educate people."- Kuan Tzu

(Одговор на членот Maca25)
Непосредна врска до пораките: 374
   RE: Да го пофалиме нашето детенце
10.10.2011 10:24:07   
Mihaela 2010
Еве и јас да напишам нешто.Имаме 1 год и 5 месеци и од вчера почнавме да какаме во нокширче.веќе 2-3 недели почна да кажува кога и се кака и да вика кака кака, и вчњера два пати се искака во нокширчето,и го измив и зема сама влажна марамица и почна да си го брише,ама детално полека..Срциња сеuser posted image user posted image user posted image

(Одговор на членот penelopa)
Непосредна врска до пораките: 375
Страница:   <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  13 14 [15] 16 17   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Пелени.
пеперутка16

Кога почнавте да го одвикнувате вашето бебе?