|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 11:11:40   
AnnaMolly RR
Имам едно прашање :)

Детево мое стана зависник од цреши, секој ден јаде по едно поооолно чиниче цреши. Ама количински колку јас да се најадам :)
Не знам што толку ги бендиса. На пример, цело ПОЛНО чиниче од оние на ХИП што ги даваа гратис ако се сеќавате :)

Прашањето ми е дали е ТУ МАЧ толку овошје да јаде секој ден и дали е ТУ МАЧ што последнава недела од овошје јаде САМО цреши.

Си викам подобро едно исто овошје да јаде отколку ич :)
Денес ќе одиме заедно на пазар праски некои убави да си купиме или малинки, па да смени малку.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот miana)
Непосредна врска до пораките: 76
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 11:15:16   
Bethany
Ана Моли, мислам дека ниту е премногу се додека не му смета, да не го боли мешето или сл.
Не може да биде премногу и па што ако јаде веќе неколку дена по ред. Па сезонско овошје е. Може на пладне да му дадеш банана пример и нека си ужива детето.

И јас на син ми му давам што има сезонско. Секој ден јаде банана со нешто, првин портокали кога беа, па после киви, па сега сме на јагоди и цреши, па после нешто друго што излезе.

< Поракaта ја уредил Bethany RR -- 6.6.2013 11:17:33 >

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 77
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 11:26:03   
AnnaMolly RR
Па јас имам само една шанса во денот да му дадам овошје зашто оди во градинка. Си доаѓаме дома околу 17 часот и тогаш јаде овошје, па после во 19 вечера. И реално само еднаш во денот му давам.
А кога сме дома преку викенд двапати јаде овошје. Еве денес баш ќе одиме заедно да си купиме овошје, па малку да смени :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 78
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 11:32:54   
Mihaela 2010
Davaj mu vo tanjitce iseckano povekje vidovi pa neka si bocka so viluska...jas taka i pravam na M,samo sto neli nie ne sme po jadenjetouser posted image

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 79
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 11:44:32   
AnnaMolly RR
Е не сака господинов мешано :) Еден вид да му е :)

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот Mihaela 2010)
Непосредна врска до пораките: 80
   RE: Овошје на децата
6.6.2013 12:44:55   
Bethany
Е па нека му е еден вид тогаш, па ќе смените малку за некој ден. Црешите содржат сите витамини и минерали, додуша во помали количини, ако те загрижува тоа да не е једнолично.
Кога сте за викенд ќе му даваш нешто плус, тој јаде и свежи салати, немаш гајле.
Нека си ужива во црешите додека ги има:)

(Одговор на членот AnnaMolly RR)
Непосредна врска до пораките: 81
   RE: Овошје на децата
13.6.2013 15:08:09   
Sasha24
Е па доволно е и еднаш во денот да јаде овошје, ама гледајте тоа да биде барем пола саат пред главен оброк(ручек, вечера...)

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 82
   RE: Овошје на децата
13.6.2013 16:27:53   
cucamaca
:) И моево нема крај за овошје :) дур му давам - јаде :)
А МНОГУ може да му е само ако го били меше, или не дај Боже да добие пролив... инаку ништо не му е! Нек си јаде дете

Ние имаме 2 ужинки од овошје

_____________________________

*** cucamaca ***

(Одговор на членот Sasha24)
Непосредна врска до пораките: 83
   RE: Овошје на децата
19.6.2013 17:26:49   
Felly RR
Ние сме моментално во период на праски. Кајсиите не ги сака баш, периодот на цреши и помина, а јагоди може - да не ги заборавам.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот cucamaca)
Непосредна врска до пораките: 84
   RE: Овошје на децата
20.6.2013 17:13:24   
Snowhite RR
Јас оваа година првпат му дадов јагоди на М, претходните две години баш кога беше периодот на јагоди првата година мислам некој вирус го имаше фатено, а лани имаше сипаници и не му дадов и сега прв пат, ама не ги бендиса баш. Инаку јаде скоро се од овошје, вчера изнкупивме банани, круши, праски, дома имаме кајсии и се изнајаде, пу пуuser posted image

_____________________________

Life is not the amount of breaths you take, it''''''''s the moments that take your breath away

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 85
   RE: Овошје на децата
20.6.2013 18:06:39   
Bethany
Мојов јаде се од овошје, АМА ако не јаде нешто овака сам да грицка како банана и јагоди, тогаш ставам во блендер, неколку врсти овошје и тогаш не се буни. Не ми е проблем, битно ми е да јаде, многу повеќе изеде така неголи сам да јаде и да го мине волја додека се изеде. user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Snowhite RR)
Непосредна врска до пораките: 86
   RE: Овошје на децата
20.6.2013 19:34:28   
rina13
За зеленчук месо и млечни производи немаме гајле се си јаде. Овошје не обожава освен банани,вишни и дињи .Се друго маскирам со пасирање и плазма некогаш со житарици.Пробав пред некој ден да и дадам лубеница и ги вадев пред неа семките,ме виде и вика нејќам го.ца имаuser posted image И не успеав да ја убедам ќе почекам некој ден па ќе и дадам исчистена да не ме види како ги вадам семките.

(Одговор на членот Bethany)
Непосредна врска до пораките: 87
   RE: Овошје на децата
20.6.2013 20:22:22   
deluxe
бебушково мој има скоро 10мес. си јаде цреши уху ху за мерак 10 цреши ги јаде како на шала и 1 кајсија тоа му е задолжително,не ги блендирам само ги чистам од семки и лушпи и си кркамеuser posted image свежо

_____________________________

„ Можеш да го извадиш човек од кал,но калта од човекот не!! “

(Одговор на членот rina13)
Непосредна врска до пораките: 88
   RE: Овошје на децата
6.9.2013 23:30:39   
Felly RR
Летово главно овошје ни беше лубеница и праска, по малку диња, јаболко, цреши дури имаше и јагоди.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот deluxe)
Непосредна врска до пораките: 89
   RE: Овошје на децата
7.9.2013 13:11:09   
masa
И јас да си ја пофалам малата ми јаде овошје иако ретко и текнува сама да побара,но кога ќе и принесам јаде цело јаболко(тоа и е омилено исто како на мама)плус праска или круша периодов,грозје помалку зошто ги плука семките и лушпата и тоа траееее,а ако и го чистам ќе изеде повеќе.Сега чудно ми е што диња и лубеница не сакаше многу и сега смоквите не ги сака,а капини малини јаде (нели и тие имаат семчиња мали) изгледа е до вкусот.Исто и банана и портокали јаде многу,ама периодов не давам многу зошто има друго овошје.И јадеме секој ден по една ужинка овошје,а сега и варена пченка јадеме често.Неа ја јаде од 18 месеци сама си грицка по цело клавче.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 90
   RE: Овошје на децата
7.9.2013 13:45:57   
Felly RR
И М лани не сакаше лубеница, па ова лето најмногу тоа јадеше. Ете и за грозје заборавив, и тоа ни беше редовно на мени, е сега како што ќе ги нема овие овошја, мора со некое друго да ги заменуваме.

_____________________________

Life isn't about waiting for the storm to pass, it's about learning to dance in the rain.

(Одговор на членот masa)
Непосредна врска до пораките: 91
   RE: Овошје на децата
7.9.2013 15:34:31   
elenak
Уф, ние имаме проблем со овошјето. Овошје насечкано на парченца не доаѓа во обзир, само лизнува и се мршти. На неколку пати и имам пикнато во уста да види дека не е грозно и добива нагони за повраќањеuser posted image Значи само банана се јаде без проблем. А доколку е блендирано може. Така јаде и јаболко, јагода, круша, праска, диња, кајсија и вишна, се. Значи не е до вкусот, не знам што е проблемот. Пробав и пасирано со вилушка не оди. Само каша да е. И стварно ме нервира, се друго јаде неблендирано. Во што е разликата од блендирана и сецкана праска не знам?


_____________________________

You don''t have to be perfect to be a perfect parent.

(Одговор на членот Felly RR)
Непосредна врска до пораките: 92
   RE: Овошје на децата
7.9.2013 19:48:25   
Bilence2
Моево пак лажица да не види. Со парчиња лубеница, праска банана, грозје, смоква, диња јаде се па дури и сам со вилувче ги боцка. Друго да не види. Јаде и патлиџан и маслинки исто на парченца. Сега се токмам компот од праски да направам за на зима оти што ќе јаде инаку. Пасирано, рендано ништо не сака.

_____________________________

A baby makes love stronger, the days shorter, the nights longer, savings smaller and a home happier.

(Одговор на членот elenak)
Непосредна врска до пораките: 93
   RE: Овошје на децата
9.9.2013 12:50:40   
bucko mal
Za creshi merak me fati,sinmi kolku mi bara ama nema,mnogu retko I toa nikakvi user posted image

Ovoshje jadat I dvajcava sekakvo bes problem.Mene me interesira za kolicinata kolku da se dava na den,za dve nedeli pravime godinka.Nasabajle mu davam ovoshje so zitarici I dvete uzinki mu se ovoshjeuser posted image
Kolku ovoshje mu davate na vashite deca?

_____________________________

You have to dream if before you can do it.

(Одговор на членот Bilence2)
Непосредна врска до пораките: 94
   RE: Овошје на децата
9.9.2013 15:20:47   
AnnaMolly RR
Морам да кажам дека не е голем љубител на овошјето. Јаде банани, јаболки, портокали и мандарини без проблем, а нешто поразлично нема шанси. Цреши се дупна јадејќи, ама нив кратка им е сезоната.
Ама си викам подобро еднолично овошје отколку никакво. Гледам да јаде по едно парче овошје на ден. Еве вчера изеде едно јаволче, денес или банана или пак јаболче.

_____________________________

Live and let live

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 95
   RE: Овошје на децата
9.9.2013 19:42:47   
vezilka RR

ИЗВОРНА ПОРАКА: bucko mal

Za creshi merak me fati,sinmi kolku mi bara ama nema,mnogu retko I toa nikakvi user posted image

Ovoshje jadat I dvajcava sekakvo bes problem.Mene me interesira za kolicinata kolku da se dava na den,za dve nedeli pravime godinka.Nasabajle mu davam ovoshje so zitarici I dvete uzinki mu se ovoshjeuser posted image
Kolku ovoshje mu davate na vashite deca?


Од овошје нема штета, колку им се јаде нека јадат. Мене би ме радувало што повеќе да јаде. Нас некако мерка ни е три овошки дневно. Викенд кога сме дома три парчиња на сабајле за доручек му ги дабам, па така и со тоа во текот на денот му се фаќа повеќе. Преку недела, пие цеден портокал веднаш кога го зимаме од градинка, и потоа уште едно парче. Инсистирам на уште едно до вечер, ама не секогаш ми успева.

(Одговор на членот bucko mal)
Непосредна врска до пораките: 96
   RE: Овошје на децата
9.9.2013 21:06:19   
mommy_angels RR
Лубеницата некако не и беше по кеиф,ама затоа пак грозјето и модрите сливи ги обожава,банани стандард,заклучок ако и се допаѓа може да изеде многу,а ако не воопшто не јаде

(Одговор на членот vezilka RR)
Непосредна врска до пораките: 97
   RE: Овошје на децата
9.9.2013 21:55:13   
Hunny
Ќерка ми многу сака овошје. Секој ден го почнува со овошје, житарки и мед, па после се друго. И во текот на денот си јаде. Ако види на маса одма вика ам и плаче ако подзакаснамuser posted image

(Одговор на членот mommy_angels RR)
Непосредна врска до пораките: 98
   RE: Овошје на децата
19.11.2013 13:31:48   
Marina I
I sin mi mnogu saka ovosje, sekoe utro jade po 200 gr, samo imam edno prasanje, neznam dali e za ovde no sepak za ovosje stanuva zbor, pedijatarot uste pred da pocnam so dohrana mi kaza deka semeto od kivata predizvikuvalo alergija, mu ja davam samo nadvoresnosta, pa me interesira koga mozam da mu davam cela kiva i semeto, ima 1 godina i 8 meseci. fala

(Одговор на членот Hunny)
Непосредна врска до пораките: 99
   RE: Овошје на децата
19.11.2013 13:38:54   
Bethany
Марина И, мислам дека слободно може да се обидеш.
Јас од секогаш му давав цело киви , излупено нормално, а бевме помали неголи вие сега.
И немам слушнато дека семките се узрочници на алергија, напротив син ми кога има тврда столица, после кивито, знам дека семките ќе го прочистат обавезно user posted image

_____________________________

" Maturity is knowing more and more what is worth fighting for, and what is not worth fighting for."

(Одговор на членот Marina I)
Непосредна врска до пораките: 100
Страница:   <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Страница: <<   < Претходна страница  1 2 3 [4] 5   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Што да дознаете.
пеперутка16

Кога би носеле тројки, што би направиле?