|      
Сакаш да се откажеш?
Пред да ја потврдиш својата одлука, запознај се со последиците од таа одлука.
Доколку го потврдиш своето откажување, на твојот комјутер ќе наместиме cookie, кој ќе ни овозможи, во текот на натпреварот (14.03 - 18.03.2016) при посета на порталот да те препознаеме и да овозможиме слободно користење на порталот, без прикажување сликички, односно контролор на играта од десна страна на екранот.

Истовремено ќе бидат одземени сите собрани поени. За жал, со откажувањето, губиш и право на награди.

Дали се уште сакаш да се откажеш?
Рингераја.мк користи "колачиња" за обезбедување подобро корисничко искуство, следење на посетеноста и приказ на огласи. Поставките за прифаќање на колачињата ги прилагодувате во вашиот пребарувач.
Со продолжување на користењето на сајтот се смета дека се согласувате со користење на колачињата за наведените цели. За продолжување кликнете “Во ред”.   Дознајте повеќе.
Корисници на оваа тема: никој
  Испечати
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Корисник
Порака << Постара тема   Нова тема >>
   млеко во тетрапак
14.10.2009 9:03:26   
big_mama817
Дали на вашите деца им давате млеко во тетрапак и која беше возраста на која почнавте да им го давате?
Ние почнавме некаде околу првата година и само го сака битолското млеко инаку на почетокот пробував со многу видови но не ги сакаше а кравјо млеко (мислам она природното) никогаш не сум му дала user posted image

_____________________________

Децата се најголемо богаство :)
Revisions: 1 | Непосредна врска до пораките: 1
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:04:45   
mami
Ние од почетокот на 9 месец некаде сме со кравјо млеко и тоа тетрапак, пробав со Дукат, со витамини вакви такви ама не го сакаше, затоа Битолското го обожава, и ако случајно му дадеш од она со пониска масленост не го сака, плука

(Одговор на членот big_mama817)
Непосредна врска до пораките: 2
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:08:13   
profesorica
Ако збориме за пиење на ваквото млеко, сега пред 2-3 недели почнавме со битолското .а за подготовка на кашички сме правеле и со обично за варење.не прави разлика.ајде јас упорна сум па ќе ви кажам кога ќе почнеме редовно да си го пиеме.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 3
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:14:35   
mami
кашичките никогаш не сум му ги правела со адаптирано, од 5 месеци тој кашичките ги јаде со обично млеко, што не е некоја голема количина

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 4
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:18:32   
happy mommy
После годинка преминавме на Дукат , го пиеше и то со витамини и обичното ама го мешавме со несквик, после пола година преминавме на чоколадно и му зимам од оние малечките тетрапак, такви пие по едно до две на ден.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 5
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:19:51   
profesorica
ние адаптирано млеко никогаш не сме пробале, немало потреба, а чоколино, медолино...таквите ги подготвував наизменично со кравјо битолско за варење или тетрапак.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 6
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:20:42   
profesorica
е видиш чоколадно млеко не сум пробала, баш ме потсети ај ќе земам денес па ќе пробам и ќе ви кажам, дај боже да го сака.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 7
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:23:13   
happy mommy
Баш пробај и не мора да му го ставиш во шишенце дај му така со цевче нека си пие , мојон расне као крофна пиел како голем батко :).
И обавезно пробувај млеко пред да му дадеш се случува да е во рок а пак да е расипано. Ми се има случено на малите чоколадни неколку пати.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 8
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:27:42   
mami
ее бласеси ви, сте немале потреба, ама кај нас имаше, и знам многу мајки кои им правеле кашички со адаптираното, ама мене толку лошо ми мирисаше тоа што не се осудував да му ја правам кашата со такво млеко


(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 9
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:44:47   
nadica
млеко не пие бидејќи цица ама за кашички од 5-6 месеци со битолско тетрапак и не прави проблем за пиење понекогаш кога ние пиеме кафе таа пие млеко со несквик ама тоа малку и ретко

_____________________________

Завидливите луѓе се хранат со твојата несреќа...
Биди Среќен!...
Нека умрат од глад!!!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 10
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 9:57:50   
mother 29
ние пиеме или дукат или битолско...чоколадно избегавам заради забите...најубаво чисто бело млекчеuser posted image  

(Одговор на членот nadica)
Непосредна врска до пораките: 11
   RE: млеко во тетрапак
14.10.2009 10:08:31   
ostoun
Nie pieme bitolsko, a cesto i cokoladno so slamka . A koga bevme pomalecki za kasicki upotrebuvav mleko vo prav od nestle vo konzerva. Ednas sum i dala i vareno doma ama ne go sakame posebno a i ne moze sekoj den da ima taze svareno Zatoa iako velat deka ne bilo mlekoto vo tetrapak mnogu zdravo pieme takvo

(Одговор на членот mother 29)
Непосредна врска до пораките: 12
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 10:40:36   
profesorica
пробавме чоколадно и пиеше ноќеска и издржавме без цицање.е сега не чини за забите ама ќе му го мешам со обично, барем да го одбијам.

< Поракaта ја уредил profesorica -- 29.10.2009 10:41:02 >


_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот ostoun)
Непосредна врска до пораките: 13
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 10:44:20   
mami
подобро земи во обичното млеко стави му пола лажиче од оној Несквик за деца со екстра калциум и немаш гајле, концентрацијата не е голема а сепак него му доаѓа нешто благичко, па после намалувај му од несквикот и на крај ке се навикне на чисто

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 14
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 10:46:50   
mis.
Искрено јас сум многу против чоколадното млеко и сите додатоци што се ставаат во млекото но ако тоа ти е единствено решение за да пие млеко и да го одбиеш тогаш немам што друго да ти кажам.Во секој случај биди поупорна за чисто млеко ,колку што можеш бидејќи ако го навикнеш на чоколадно уште потешко после да сака да пие бело,чисто млеко.Јас не сум сакала бело млеко и сум пиела чоколадно со разни додатоци и постојано сум имала сзапек од него затоа претпазливо.

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 15
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 10:49:40   
profesorica
Со несквик сме пробале не сакаше, морам да го одбијам барем го пие чоколадново, свесна сум дека не чини но сега ми е алармантно.

_____________________________

Има само едно најубаво дете на цел свет, и секоја мајка го има :))

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 16
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 10:56:08   
mami
И Лука ретко пие чоколадно, може да испие обично ама ете со пола или третина лажичка несквик на 250 мл млеко, што е ништо. А обично пие ко слончеuser posted image user posted image

(Одговор на членот profesorica)
Непосредна врска до пораките: 17
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 11:00:43   
mother 29
хехехх баш вчера мојот го изголта цело околу 260 мл полно до врв и ми вика ...па..... user posted image  user posted image  
убав млекар е тој на мама!

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 18
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 11:00:48   
ripce
Само што бевме до тинекс земавме дукат со 7 витамини што е 2,8% масленост... првпат му правам каша со кравјо млеко, сега ќе јадеме... Леле малку ми е страв како ќе реагира... Па моравме да почнеме со кравјо... пред 1 недела престана да цица... адаптираното се' помалку го сака, а без млеко кај можеuser posted image

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 19
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 11:05:23   
mami
не се секирај, ништо нема да му биде ке видиш...ако не го сака адаптираното ова ке му биде екстра. Само сепак- внимавај на реакцијата во првите два три часа ако досега воопшто не си му дала кравјо млеко

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 20
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 11:10:53   
mis.
Аница вие значи конечно се одбивте од цицање???Ајде чекаме реакција да видиме како ќе го прифати млекото.

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 21
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 11:12:51   
mis.
Аница КЛИКНИ ТУКА имаме пишуване за преминот кон обично млеко.

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 22
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 22:08:35   
ripce
жити се... треба да се вари дукат тетрапак млеко со 7 витамини што е?
И шеќер во млекото?

(Одговор на членот mis.)
Непосредна врска до пораките: 23
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 22:13:38   
mami
Од кај сега тоа го извади? Кој вари тетрапак млеко ?

(Одговор на членот ripce)
Непосредна врска до пораките: 24
   RE: млеко во тетрапак
29.10.2009 22:27:19   
ripce
уффффффuser posted image user posted image user posted image user posted image user posted image
Дотичната госпоѓа дојде пред малку кај нас беа... и ми вика леле почнал да пие тетрапак млеко... ама треба да се вари и шеќер да се додава... цццццццццццц
работе како мед. сестра си мисли дека е ајнштајн... нема врска од ништо...

(Одговор на членот mami)
Непосредна врска до пораките: 25
Страница:   [1] 2 3   Следна страница >   >>
Страница: [1] 2 3   Следна страница >   >>
Оди на:






Анкета

Бременост.
пеперутка16

Кој дел од бременоста најмногу ви се допадна или најлесно?